Propaganda nie jest groźna gdy się wie jak powstaje

Na początku ubiegłego wieku austriacko-amerykański publicysta z dziedziny public relations, Edward Bernays, wydał fundamentalne dzieło „Propaganda”. Opisał w nim mechanizmy rządzące psychologią tłumu, by następnie przełożyć je na na grunt polityki. Wskazał procesy, które w komunikacji politycznej stosowane są do dziś. Pisał: „świadoma i inteligentna manipulacja zorganizowanymi zwyczajami i opiniami mas, jest ważnym elementem demokratycznego społeczeństwa. Ten kto manipuluje owym nieznanym (nieznanym w 1928 roku) mechanizmem społeczeństwa, stanowi niewidzialny rząd sprawujący prawdziwą władzę. Dlatego, inteligentna mniejszość powinna stale i systematycznie posługiwać się propagandą”. Teza ta przez większość ówczesnych krytyków uznana została wręcz za zaprzeczenie demokracji. A dziś?

Wiadomo, że zaklęcia działają tylko na tych którzy w nie wierzą. Człowiek nieświadomy siły sprawczej tarota czy rzucania runami, zupełnie się nie przejmuje, że sąsiadce za ścianą karty czy kamyki ogłosiły właśnie koniec świata. Natomiast sąsiadka, no cóż, zapewne popada w desperację. To jednak sąsiadka, czy też oszalały dziennikarz zauroczony wróżbą, może zachwiać wszystkimi wokoło, zmusić do irracjonalnych działań, by po miesiącu zapomnieć o karcianej prognozie.

Bernays z zaklęć uczynił technikę manipulowania masami, ujmując „Propagandę” skrótowo. Niby jesteśmy tacy oczytani inteligentni a jednak ulegamy myślowym skrótom, lękom i dajemy się prowadzić na medialną rzeź oszalałych tarocistów. Powód jest dziecinnie prosty. Nasze mózgi ewolucyjnie ukształtowane zostały w ten sposób, by za każdym razem, gdy konieczna jest decyzja, nie dokonywać analizy nowej sytuacji, tylko korzystać z gotowych połączeń neuronowych. Powiedzmy najprościej, by w procesie decyzyjnym korzystać z drogi na skróty. Oszczędzamy w ten sposób energię potrzebną do pracy mózgu.

Jeżeli tzw. droga na skróty w przypadku oceniania np. zjawiska pożaru jest prosta – płonie to uciekamy a nie tracimy czasu na upewnianie się czy to nie jest złudzenie optyczne i czy ucieczka jest konieczna, o tyle w przypadku kwalifikowania uczciwości programów politycznych i wiadomości publikowanych przez manipulantów jest to proces pracochłonny. Trzeba się zastanowić, zanalizować, pomyśleć, czyli w tym czasie nasz mózg traci energię. Stąd pokusa, by prawdopodobne kłamstwo, albo prawie kłamstwo, medialne oszustwo, manipulację, przyjąć za prawdopodobnie możliwe.

Ziemia jest płaska? O jej! Czy są w końcu jakieś rzeczy pewne na tym świecie? Jutro o tym pomyślę, bo dziś jestem strasznie zmęczony. Cały dzień nękają mnie wiadomościami, że Ziemia jest płaska, to się zmęczyłem. I tak teoria płaskiej Ziemi nie zostaje odrzucona i wyśmiana. Szkoda energii. A może faktycznie jest lekko płaska? Któż to wie z całą pewnością? Odstawmy ten spór na później, w końcu tyle osób jest już o płaskości Ziemi przekonanych, więc chyba coś jest na rzeczy. Zaoszczędzam energię, nie będę męczył mózgu. Płaska? Czemu nie? A dajcie mi w końcu spokój z tym problem. Płaska! I co z tego? I tak oto przez zmęczenie dochodzimy prawie do akceptacji poglądu, że Ziemia jest płaska. Stąd już chwila by wszcząć przewrót antykopernikański.

W małych miastach problem manipulacji i męczeństwa medialnego jest mniejszy. Tu wszyscy doskonale wiedzą, kto jest oszołomiony w walce o rząd dusz, kto z zaciętością, prostuje ścieżki politykom, by po chwili z jeszcze większą zaciętością niszczyć tychże polityków personalnie. Te czytelne kody pozwalają unikać niebezpieczeństwa uwierzenia, że Ziemia w miasteczku jest płaska a tarociści mają swój klub w podziemiach ratusza i ustalają losy miasta o północy w każdą sobotę. Można by nawet rzec, że lokalni medialni wariaci, deklaratywni niszczyciele każdego ładniejszego koguta w okolicy, uderzający nagonką do hejtu ze słynnym: „ja was podam do sądu!”, zamienione ostatnio na „ja was zniszczę!” stanowią o lokalnym kolorycie. Nie każde miasto bowiem, może sobie takich wariatów wychowywać. Dlatego te unikatowe egzemplarze należy objąć ochroną gatunkową i włączyć w promocję miasta, tak jak to górale uczynili to z oscypkiem.

Ostatecznie możemy ulec propagandzie tylko wtedy, gdy nie znamy mechanizmów jej powstawania i sposobów wpływania na tzw. „masy”. My w małomiasteczkowej „masie” na propagandę, szczególnie na tę czynioną przez wariatów, jesteśmy zaskakująco odporni. Bo propagandę trzeba umieć czynić, czego ostatecznie pod uwagę i rozsądek życzę Szanownym Czytelnikom na Nowy Rok. Czyńcie propagandę i raban, że Dziecina się narodziła a reszta sama się ułoży.

JB

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Marek1taki

30-12-2020 [08:34] - Marek1taki | Link:

Udało się sprzedać Amber Gold a teraz rozmach większy.
W Amber Gold była propaganda zysku. Teraz zdrowia ale poparta terrorem jak to w czasie rewolucji.

Obrazek użytkownika Jabe

30-12-2020 [08:40] - Jabe | Link:

Można znać mechanizmy, a i tak ulec propagandzie, zwłaszcza gdy się bardzo chce.

Obrazek użytkownika mjk1

30-12-2020 [12:06] - mjk1 | Link:

Bezapelacyjnie Dżabe. Jesteś na to przykładem wręcz wzorcowym.

Obrazek użytkownika Czesław2

30-12-2020 [08:53] - Czesław2 | Link:

Błąd Pana dedukcji polega na założeniu, że jednak większość ludzi myśli. Ludzie oddadzą ostatni grosz, aby za nich ktoś pomyślał i podjął decyzję. Nie dotyczy to tylko kobiet w galeriach.

Obrazek użytkownika Trotelreiner

30-12-2020 [09:17] - Trotelreiner (niezweryfikowany) | Link:

Witam...
Książka z 1928...to tak,jakby Pan wziął pismo klinowe z 4000 lat przed naszą erą...zabytek...prehistoria.
Teraz socjotechnika i inżynieria społeczna poszła do przodu...stumilowymi krokami...to juz jest przepaść! Zupełnie inne środki nacisku i przekazu.

I co jeszcze? Nie ma już narodów,społeczeństw...ba! nawet ludzi tzw.homo sapiens sapiens...jest dzicz,chamstwo,prymityw i wulgarność.
Polakom wystarczą do porozumienia ...może 2000 słów...w zdaniu prostym potrafią użyc 3 razy słowa "kurwa"! Autentyk...nie zacytuję,bo sie wstydze...
Takim "społeczeństwem" można zarządzać paleosocjotechniką ...do tego wystarczy J.Kurski i Zenek M.

Pomyślnosci w Nowym Roku

Obrazek użytkownika Czesław2

30-12-2020 [09:55] - Czesław2 | Link:

Zgadzam się, od momentu wprowadzenia obowiązkowej Izaury do kanonu, nic się w tvp nie zmieniło. Tak więc PIS kontynuuje dobre tradycje tworzenia bezmózgów.

Obrazek użytkownika Roz Sądek

30-12-2020 [12:26] - Roz Sądek | Link:

Mistrzem, noo klasy krajowej, jest ktoś, kto nakręcił połowę narodu w potrzebę zmiany władzy. Będzie lepiej, baa, będzie bajecznie, jak do władzy dojdą ci, którzy podwyższli kobietom wiek emerytalny o 7lat!. Itepe itede. Zrobiliby więcej, ale nie było niestety piniendzy! Kurski wg nich cienias.

Obrazek użytkownika Jabe

30-12-2020 [13:37] - Jabe | Link:

Kilka lat temu połowę narodu też wkręcono w potrzebę zmiany władzy. Też miało być bajecznie, a do tego suwerennie i konserwatywnie. No i jest, przynajmniej w propagandzie.

Obrazek użytkownika Czesław2

30-12-2020 [15:30] - Czesław2 | Link:

Sadzę, że teraz, gdyby doszli do władzy, wiedzieliby skąd wziąść kasę. Można sprzedać niemcom warszawę, szczecin trójmiasto, łódź, wrocław itd.

Obrazek użytkownika Kazimierz Koziorowski

30-12-2020 [09:30] - Kazimierz Kozio... | Link:

"propaganda nie jest grozna gdy sie wie jak powstaje."  tyle ze propaganda nie jest adresowana do tej garstki swiadomych jej powstawania. tych, choc nie kazdego, mozna przekabacic innymi technikami. 

Obrazek użytkownika tricolour

30-12-2020 [09:52] - tricolour | Link:

Oto propaganda, a najlepsze, że z Interii:

https://wydarzenia.interia.pl/...

Golf i Passat królują.

Obrazek użytkownika mjk1

30-12-2020 [12:24] - mjk1 | Link:

I znowu wyszło "jak na dłoni", że jesteśmy głupsi od Niemców. Nawet tych z byłej NRD.

Obrazek użytkownika mjk1

30-12-2020 [12:08] - mjk1 | Link:

Cały czas zadziwia mnie, jak tak prymitywna w sumie propaganda, potrafi całkowicie pozbawić człowieka zdolności logicznego myślenia, zmuszając do posługiwania się powszechnie powielanym schematami. W związku z tym pozwolę sobie zadać Szanownemu Autorowi pytanie: co ma wspólnego przewrót kopernikański z teorią o płaskiej Ziemi?
 

Obrazek użytkownika Pani Anna

30-12-2020 [13:32] - Pani Anna | Link:

Bożesz, jak juz Pan coś pisze, to mógłby Pan najpierw sprawdzić, że Kopernik był twórcą teorii heliocentrycznej, autorem dzieła "O obrotach ciał niebieskich", czyli udowodnił, że to ziemia obraca sie wokól słońca, a nie odwrotnie. co nie ma nic wspólnego z terorią płaskiej ziemi. Już Platon i Arystoteles wiedzieli, że ziemia jest kulą, a Erastotenes  z Cyreny w 276 p.n.e. obliczył jej obwód z dokładnościa równą zdjęciom sateitarnym. Czy pan też jest ofiara propagany o zacofaniu KK, czy uczyć się nie bardzo chciało?

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

30-12-2020 [16:42] - Imć Waszeć | Link:

Na państwowym Uniwersytecie Sfax w Nigerii pod kierunkiem profesora Jamela Touira doktoryzował się niejaki Nidhal Guessoum (doktor nauk fizycznych), który w swoim doktoracie dowodził m.in. na podstawie Koranu, że Ziemia jest płaska i młoda, a Słońce z Księżycem biegają ponad nią. Praca przeszła przez pierwszy stopień, a więc została uznana przez komisję za wartą przeczytania. Dziś można natrafić w Internetach na cytowania prac profesora Nidhala Guessouma, które służą do tworzenia typowej dla oszołomów fury "naukowo-poglądowej" dla rozmaitych idei "płaskoziemskich". I to tyle w temacie współczesnych autorytetów naukowych, tytułów, uniwersytetów, nowoczesnego światopoglądu "naukowego" i autorytetu "nauki" w ogóle.
Terra plana...
Tymczasem dziś islamski profesor Nidhal podgryza już kolejny korzeń cywilizacji opartej na logice. Kolejny mały kroczek ciemnoty na wielkim polu ateistycznych uniwersytetów. Tym razem kłóci się z ewolucją i przestawia islamską koncepcję kwantowania uzasadniającą kreacjonizm (czy coś w ten deseń). Mozna wygooglować:
"The apparent contradictory relationship between Islam and evolution is important because it has been cited as an example of contradiction between religion and science by both thinkers in the West and Muslims. Muslim scholars and scientists mainly disagree with evolution's legitimacy. Islam's Quantum Question by Nidhal Guessoum is a unique narrative providing in one of its first chapters an overview of evolution from neo-Darwinists to creationists, including the views of scholars throughout Islamic history. Guessoum then proceeds to advocate for evolution. Drawing from Nidhal Guessoum's work, I highlight the reasons why there is an apparent contradiction between Islam and science—and, in particular, Islam and evolution—which include lack of freedom of thought and misinterpretation of the Qur’an. In doing so, I suggest setting the stage for a new Einsteinian theory of evolution, which involves the dimension of time and human cognition."
Jutro zacznie pewnie kwestionować matematykę i konieczność znania tabliczki mnożenia.

Obrazek użytkownika sake3

30-12-2020 [18:36] - sake3 | Link:

@Imć Waszeć...Właściwie to czym Pan zdziwiony? Przecież na uczelniach panuje teraz moda na odkręcanie wszystkiego w ramach poprawności politycznej.Przodują uczelnie amerykańskie i jeszcze wiele ciekawych rzeczy się dowiemy.

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

30-12-2020 [21:25] - Imć Waszeć | Link:

Czemu się dziwię? A na przykład temu (zacznę od końca):

Politechnika Częstochowska - 1981
Uniwersytet Rzeszowski - 1832
Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie - 1810
University of Agriculture in Krakow - 1802
Cracow University of Technology - 1776
Wrocław University of Environmental and Life Sciences - 1754
West Pomeranian University of Technology, Szczecin - 1749
Uniwersytet w Białymstoku - 1683
University of Zielona Góra - 1679
Medical University of Białystok - 1501
Pomeranian Medical University in Szczecin - 1485
University of Warmia and Mazury in Olsztyn - 1476
Politechnika Poznańska - 1446
Medical University of Lublin - 1376
Maria Curie-Skłodowska University (UMCS) - 1374
Politechnika Śląska - 1353
Warsaw University of Life Sciences (SGGW) - 1337
Politechnika Gdańska - 1294
Politechnika Łódzka - 1272
!!!!!
University of Sfax (Tunezja) - 1238 <---- "Ziemia jest płaska" - praca doktorska na wydziale nauk fizycznych

https://cwur.org/2019-20.php

Ciekawe, czy to przypadkiem nie takie utytułowane i czołowe uniwersytety, jak ten z Tunezji, tworzą ekspertyzy dla ONZ-tów i innych Gietów z numerkiem na tematy typu "ocieplanie klimatu".

Obrazek użytkownika Pani Anna

30-12-2020 [18:37] - Pani Anna | Link:

Prosze Pana, teoria ewolucji jest tylko teorią, co do której od początku było wiele zastrzeżeń. Natomiast 2x2 jest pewnikiem, chyba?

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

30-12-2020 [20:25] - Imć Waszeć | Link:

A co ma do tego status teorii ewolucji, skoro wyraźnie wspomniałem o kreacjonizmie hę?

Obrazek użytkownika Pani Anna

31-12-2020 [08:47] - Pani Anna | Link:

@Imć
tak właśnie myslałam, że Pan nie zrozumie. Pan funkcjonuje na takim poziomie abstrakcji, że prosta odpowiedź jest za trudna.

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

31-12-2020 [17:17] - Imć Waszeć | Link:

Ziemia jest płaska.... Nie nie, to nie ja funkcjonuję na wyższym poziomie abstrakcji, tylko wyraźnie Pani postawiła na jednym poziomie poznawczym sposoby wyjaśniania świata za pomocą naukowych modeli i za pomocą pism starożytnych bajkopisarzy o psach trzygłowych, wężach i innych stworach typu białego myszora wprost z pijanych łbów naszych prekursorów. W przeciwieństwie do Pani, ja nie podzielam poglądu, że kreacjonizm i starożytni łgarze cokolwiek wyjaśniają, oprócz może charakteru i rozumu kobiet. Tu jest jeden z klasycznych egzemplarzy i więcej w komentarzach na dole:

http://bianka.juneo.pl/do-wier...

To jest ponoć Słowo Boże, więc proszę z należytym szacunkiem i nosem mi tu nie kręcić, bo zacytuje jeszcze mędrców judaizmu. Chyba nie jest Pani do tego jeszcze antysemitką, co? ;)

A co do literalnej wiary w piśmienne stworzenie, to o, nawet POlszewiki są dużo mądrzejsi: https://weekend.gazeta.pl/week...

Obrazek użytkownika tricolour

31-12-2020 [17:34] - tricolour | Link:

@Imć,

Rzadko sie wypowiadam pod Twoimi postami, bo nie bede udawał, że mnie kręci matematyka aż do tego stopnia, by Cie czytac i chcieć rozumieć. Udawaczy masz tu kilku i wystarczy.

Ale proszę, byś pozostał przy matematyce, bo ten link do juneo, to naprwadę żenada w swoim prymitywiżmie i infantyliźmie pojmowania istoty rzeczy. Może ten link to przypadek lub szyderstwo, nie wiem. Ale jeżeli choć przez chwilę traktujesz ten link serio, to - biorąc pod uwagę Twe wykłady matematyczne - nawet nie zdajesz sobie sprawy jak badzo potrafisz jednocześnie siebie spostponować.

Obrazek użytkownika Tomaszek

31-12-2020 [18:52] - Tomaszek | Link:

@tricolour 
Matematyka to nie jest liczenie kasy od mentorów i sponsorów . Ani pisanie głodnych kawałków o całkowaniu . Na poczatek licz kieliszki , żebyś nie upadł przed dwunastą . 
Zdrówka życzę , zdrówka i jeszcze raz pieniędzy .

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

31-12-2020 [19:56] - Imć Waszeć | Link:

Pan też śmie zaprzeczać Pismu Świętemu, które jest głosem samego Boga!? Bianka pisze przecież samą Prawdę i nie potrzeba na to żadnych naukowych dowodów, bo wszystko to powiedzieli i napisali żydzi. Już dostrzega Pan ten niepokojący schemat, czy mam nadal w nowym roku kontynuować moją matematyczną partyzantkę? ;)

Obrazek użytkownika tricolour

31-12-2020 [20:44] - tricolour | Link:

@Imć,

Prawda może być na miarę klatki schodowej, na miarę piaskownicy. Na miarę kretyna też może być prawda i mamy tutaj wiele tego przykładów. Każdy ma nawet swoją prawdę, która stać może w sprzeczności z cudzą prawdą, a sumarycznie każdy ma czy też może mieć rację.

Nie ma zatem żadnego niepokojącego schematu.Wybrał Pan - o ile dobrze dostrzegam - świat bez Boga i może Pan z tym świenie żyć, bo Bóg nie jest do życia niezbędnie potrzebny. Jest jak solony śledź (tu sie obok gość ślini do wódki, to mu dam śledzia na zagrychę)- on też nie jest do życia niezbędnie potrzebny. To nie o to chodzi.

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

31-12-2020 [22:29] - Imć Waszeć | Link:

Według idiotów z różnych sekt to raczej Pan wybrał świat bez "Boga", bo na tym właśnie polega sekciarstwo i prywatyzacja Boga. Jedna z sekt, to współczesny Kościół Katolicki, który uparł się postawić bajki żydów powyżej nauk Chrystusa i tu leży pies pogrzebany (w tym tkwi wręcz sprzeczność). Jeżeli wierzy Pan w Stary Testament, to proszę bardzo, ale nie wolno Panu sądzić po własnych zaburzeniach percepcji, że ktoś inny nie wierzy w Boga, bo ma jakąś tam jedną bajkę bardziej. To tyle w temacie.

PS: Nie mam w zwyczaju dwa razy powtarzać całego Credo, ale chyba muszę. Nie czerpię przyjemności z wiary w tego samego "dziadka z brodą", który żyruje czyny i słowa wiadomych plemienników. Oszukańców, wiarołomców i notorycznych kłamców (zasada nr 1 Talmudu), dodam. Nie chcę mieć z nimi nic wspólnego, proste? Mój Bóg jest Największym Matematykiem i to mi zupełnie wystarcza do szczęścia.

Obrazek użytkownika tricolour

31-12-2020 [22:40] - tricolour | Link:

@Imć,

Moje zdanie warunkowe, cytuję: "Wybrał Pan - o ile dobrze dostrzegam - świat bez Boga" skwitował Pan moimi zaburzeniami percepcji. Można było napisać, że tylko źle dostrzegam  zamiast suponować niedowład ośrodka percepcji z czego płynie prosty wniosek, że dotykam delikatnej materii, z która Pan sobie średnio radzi w dyskusji uciekając się do ataku na moje osobę, nawet nie zachowanie tylko osobę. Jest bowiem zasadnicza różnica między niedostrzeganiem czegoś jednego w netowej dyskusji, a zaburzeniami percepcji w ogóle.

Nie na tym polega dojrzała wiara (i cokolwiek dojrzałego), by wierzgać gdy ktoś pyta, wątpi, bo zdaje sobie sprawę, ża czasem może czegoś nie dostrzegać. I nie powiem też, że jest to tyle w temacie, bo z reguły zostawiam swoje zabawki  na kolejny raz w piaskownicach.

Co do współczesnego Kościoła Katolickiego, to zdanie mam takie jakie na przykład o kobietach: są prostytutki, są zakonnice, są kobiety mi obce, jest moja żona, jest córka, była moja matka i inni przodkowie płci pięknej z całego wachlarza możliwości zachowań. Nie fiksuję się na niczym konkretnym...
 

Obrazek użytkownika Tomaszek

31-12-2020 [23:46] - Tomaszek | Link:

Czyli co ? Abstrahując  od całokształtu zagadnienia do jakiej konkluzji dochodzimy ? Wlazł ten koń w tytoń czy nie ?

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

01-01-2021 [01:26] - Imć Waszeć | Link:

A skąd Pan niby wie w co ja wierzę, hę? Wąż Panu podszepnął po wigilijnej kolacji? Gdzie jakaś podstawa rozumowania? Ocenia Pan innych nie mając ku temu kompletnie żadnych wskazań oprócz ich albo mojego otwarcie głoszonego stosunku do steku bzdur w ST. Dla mnie znaczyłoby to w pańskiej metodzie badawczej, że to raczej Pan bardziej wierzy żydom a nie Bogu. Mówimy chyba tutaj o sobie osobiście, więc niech się Pan zbierze na odwagę i przestanie zasłaniać się kobietami z kilku pokoleń równocześnie i się ujawni. W co Pan konkretnie wierzy? W płaską Ziemię i w stworzenie drzew do góry nogami (bo przecież czemu nie, nie wolno nic narzucać "bogowi" żydów), czy może w skuteczność metody mącenia tamtych? Dla mnie oni są skończeni i kropka. Mam wystarczająco wiele rozumu, żeby stworzyć sobie swoją własną wiarę, pomimo syczenia różnych napuszczanych kaduków zza krzoli. Pan oczywiście tak nie umie, co rozumiem i dlatego nie namawiam. Kużden ma swoje. Dosiego.

PS: Wg Talmudu kobieta śmierdzi. A to tylko wycinek ichniej mądrości wyssanej przez rabinów z Pism. Jeśli ktoś cytuje te łzawe opowiastki o dwóch połowach i te sprawy, to nie mówi o ST, ale o poglądach Orygenesa, albo biskupa Aleksandrii Demetriusza, na temat jego wizji ST.

1) "List Arysteasza czyli Legenda o powstaniu Septuaginty": https://www.researchgate.net/p...
2) "Historia Żydów w Egipcie" https://pl.wikipedia.org/wiki/...
"Przedstawiana w biblijnej Księdze Wyjścia narracja, dotycząca trwającego cztery wieki pobytu całego narodu żydowskiego w Egipcie, opuszczenia ponad miliona Izraelitów z Delty Nilu czy trzymiesięcznej wyprawy na Synaj, nie znalazła dotychczas potwierdzenia w materiale archeologicznym. Antyczne źródła egipskie również nie wzmiankują o wydarzeniach zawartych w Księdze Wyjścia, zaś pustynia na południu półwyspu synajskiego nie nosi śladów opisywanej masowej migracji."
3) "Ptolemeusz I Soter" i prawdziwa historia "wyjścia" żydów z Egiptu: https://historia.wikia.org/pl/...
Zob. rozdz. "Aneksja Coelesyrii". (IV-III w.p.n.e, Mojżesz to ok. XIII wieku p.n.e)
4) BTW "Klaudiusz Ptolemeusz" i model geocentryczny https://pl.wikipedia.org/wiki/...

Obrazek użytkownika Pani Anna

01-01-2021 [10:38] - Pani Anna | Link:

@Imć
Tricolour juz napisał to, co dokładnie chciałam panu powiedzieć, więc nie będę się powtarzac. Mam wrażenie, że pan istnieje w dwóch osobach - ktoś, kto przedstawia się jako wybitny matematyk, który znalażł sobie to forum do publikowania swoich wywodów i osoba druga, która jest zwyczajnie prymitywna, histeryczna w komentarzach i niestety, ale mało na czym poza liczbami dobrze się znajaca. 

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

01-01-2021 [11:20] - Imć Waszeć | Link:

Pani to się zna na wszystkim, nie to co inne ludzie, prawda?

PS: Tri jeszcze nic ciekawego nie napisał i nie wiem czy ma w ogóle zamiar. Jeśli ma to słucham odpowiedzi na proste pytanie. Tarcie tary u kuchary mało mnie interesuje.

Obrazek użytkownika tricolour

01-01-2021 [13:45] - tricolour | Link:

@Imc

Owszem, mam zamiar napisac, ale w czasie który uznam za odpowiedni dla siebie w kontekście swojej rodziny. NB mają niski priorytet i poczekają jak długo będzie trzeba.

Poza tym informuję, że nie spełniam zachcianek w sensie pisania czegoś ciekawego dla innych. Pan do wszystkiego chce używać rozumu (stąd oczekiwanie czegoś ciekawego) a to jest prymitywny środek precepcji.

Może wieczorem znajdę czas...

Obrazek użytkownika tricolour

02-01-2021 [14:35] - tricolour | Link:

@Imć,

To jest esencja, sam Pan to napisał: "A skąd Pan niby wie w co ja wierzę, hę? Wąż Panu podszepnął po wigilijnej kolacji? Gdzie jakaś podstawa rozumowania?"

Szanowny Panie, wiara nie wymaga żadnego rozumowania, żadnej wiedzy, żadnego wysiłku umysłowego w sensie naczytania się (Pan zawsze w kontekście wiary cytuje, odnosi się, podpiera cudzym, Pana w tym nie ma, są inni) i wyciągnięcia wniosków ze swoich zasobów. Wiara i Bóg, to nie ciasto, które wychodzi ze składników i przepisu albo język wychodzący z ust. Bóg też nie wychodzi z rozumowania na zasadzie: nie myję uszu to wychodzi wosk.

Wiara to wybór. Zwyczajny wybór, jak założenie skarpetek gładkich lub w ciapki, a do dokonania takiego wyboru nie potrzeba żadnej wręcz wiedzy, tylko chęć, nastrój, poczucie estetyki itp.
Wiara to wybór: codziennie Pan zgina kolana lub nie.

W Pana przypadku - a tak to odbieram, może mylnie więc może Pan poprawić - jest Pan książkowym przykładem jak drzewo wiadomości oddala od Boga. Przyznam też, że wiele mnie to uczy, że można być tak mądrym, że aż ślepym.

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

02-01-2021 [16:59] - Imć Waszeć | Link:

@tricolour
Jak miło, że Pan odpowiedział. No więc mnie nie interesuje wiara w byle co i byle jak, byle kupą. Dla mnie to nie jest w ogóle żadna wiara tylko - jak już powiedziałem wyżej - aberracja procesu poznawczego, naginanie percepcji do bezpodstawnych życzeń opartych tylko na dążeniu do tego, żeby moje było mimo wszystko na wierzchu ("moja prawda jest najmojsza"). To wygodne, przyznaję. Dlaczego matematyka zawiera pytania bez odpowiedzi? Pan powie, bo Bóg tak chciał. Mówi Pan za swojego Boga, nie wstyd Panu? Ponadto Pański Bóg zmienia swoją wolę jak rękawiczki, no bo przecież nie może odmówić przynajmniej hierarchom. Mój nie. Jeżeli Wasi luminarze ciemnoty mówią, że jest go tyle tu a tyle tam (podobnie jak rozsadzali niegdyś legion diabłów na igłach), Wasz Bóg musi się dostosować, a jak ktoś nie wierzy, to przecież nie wierzy w samego Boga. Horrendum. To tak jakbym wlazł oknem do pałacu Buckingham i obwołał się - ni z gruszki i pietruszki - kamerdynerem, który karci, ustawia, poucza i dopuszcza gości przed oblicze królowej. Ja patrzę na to raczej ze wstrętem, bo cóż to za GWniana logika, która łamie wszystkie rozumne zasady. Nawet zasadę podnóżka Tołdiego i Księciunia, którą udajecie dla celów ogłupiania budzących się już z narkotykowego babilońskiego snu. Tu faktycznie nie ma żadnego rozumowania, ani nawet śladu podjęcia próby, jest tylko ordynarna pralnia mózgu. Schemat: ktoś na górze hierarchii wie lepiej, więc milcz i płać. kto? Nie twój interes. Jak w sekcie. Dlatego proszę mi tym więcej nie zawracać gitary, ani kwestiami waszego nielogicznego Boga stworzonego przez żydów dla celów politycznych, ani samym aktem wielbienia antyrozumowań, bo i tak się nie porozumiemy. Po czynach Was poznałem, zwłaszcza tych islamskich. Aberracja, które wyłazi z tych wyznawanych "podstawowych zasad" nie raz, nie dwa, ale za każdym kolejnym razem i zawsze prowadzi do jakiejś zbrodni, nie jest żadną wiarą tylko zbrodniczą ideologią. Żydzi przynajmniej myślą jak z tego zrobić pieniądz a Jego oszukać. Wy z islamistami kompletnie nic nie rozumiecie, bo rozumowania Wam zabroniło kiedyś paru facetów dużo gorszego autoramentu od Demetriusza, który wyklął z Kościoła Orygenesa za samodzielne myślenie. Bo Was brzydzi świat stworzony przez Boga, który jest logiczny i zrozumiały ale dzięki ciężkiej pracy (np. w matematyce, chemii, fizyce, czy informatyce). Brzydzi was jego doskonałość i to, że o dziwo zawiera w sobie elementy odpowiedzi na większość LOGICZNIE sformułowanych pytań. Brzydzi was wreszcie sam Bóg Stwórca, bo dopuścił się On tego, że nie możecie go zrozumieć, sterować nim za pomocą tych ciągłych jęczeń o więcej, a także zmieniać Mu kierunku jak koniowi w cuglach. Brak Wam upragnionej ezoterycznej wiedzy tak jak i kwiatowi waszego świata antyrozumowań, sanhedrynowi gnozy, klerowi klerów - gnostykom masonom. Tak jest, gnoza nie wymaga pracy przy rozumowaniu, tylko objawień, darów albo też haków. Daj, bo chcę i tyle!

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

02-01-2021 [18:24] - Imć Waszeć | Link:

cd. Właśnie czytam rozumowania matematyczne i odtruwam się od niebezpiecznego dla zdrowia psychicznego zabobonu wiary w skuteczność "bezmyślenia". Odczuwam wielką przyjemność i dziękuję mojemu Bogu, że dał mi dar rozumienia tych rzeczy. Wiem, że to wywołuje wściekłość u wyznawców żydowskiego zazdrosnego Władcy Wszystkich Pieniędzy Wszechświata. Tak jak i u ich niewolników mentalnych, którzy pomylili wiarę ze służeniem żydom. To nie mój problem. Podobno arystokracja mrówek tez sra na słodko, żeby wzbudzać uwielbienie i posłuch pospolitych pracowniczych mas. Taka to już metoda organizacji społeczeństw, ale na szczęście nie jedyna. Ja sobie czytam, czasem patrzę na te tłumy i kiwam nogami. Nie rozumiem ich - zgoda, ale tak samo oni nie rozumieją mnie, ani matematyki nawet na poziomie przyziemnym, wręcz rachowania na palcach. To skutek pewnego rodzaju ideologii, podejścia do życia, a nie wina zawiłości matematyki. Chce Pan poczytać to samo? Proszę bardzo, mój Bóg tego nie zabrania. Proszę spróbować i odpowiedzieć dla sprawdzenia na takie oto proste pytanie:

Co łączy 3 następujące pojęcia: "wielomiany klasy Igusy" (井草準 - Igusa Jun'ichi, jap. matematyk), "powierzchnie Kummera" i np. "hipotezę Taniyamy-Shimury" (谷山豊 i 志村五郎). Wystarczą dwa słowa. Proszę się nie dziwić tym chińskim znaczkom. To dowód na to, że praca umysłowa, bez wymyślania ciągłych bzdetów uzasadniających jej nierobienie, skutkuje dominacją w świecie matematyki. Jeszcze raz zachęcam i powodzenia życzę oraz prawdziwego zadowolenia z wykonanej realnej choć ciężkiej umysłowej pracy, a nie z korporacyjnego zbijania bąków dla kasy na rozkurz, bibeloty i błyszczące bzdety. Umie Pan tak pracować? W takim reżimie myśleć? Śmiało, w końcu twierdzi Pan, że jest geniuszem z wielkiej korporacji, zarabiającym miliony za swą niebywałą wiedzę. Bardzo podobnie i ja zaczynałem, ale na szczęście jakoś się odrodziłem z tego amoku ;)

Słowo na niedzielę: https://www.youtube.com/watch?...

Obrazek użytkownika tricolour

02-01-2021 [18:52] - tricolour | Link:

@Imc

Nigdy nie powiedzialem, że jestem geniuszem i nigdy też nie powiedziałem, że zarabiam miliony. Publicznie kłamie Pan pisząc, że tak twierdzę.

Cały Pański długi jęk pokazuje jak bardzo pragnie Pan mnie ośmieszyć. Mnie i moją wiarę, a nawet tak zwanych nas. Pointując kłamstwem pokazuje Pan także jak nikłe jest światło Pańskiej "mądrości" której zwyczajnie nie wystarczyło do pospolitej nie tylko asertywności, ale i równie pospolitej szczerości: Nie podoba się wiara? Nie musi. Nie jest ważna? Olać ją. Uwiera? Podłożyć watę.

Żyj mędrcze długo i szczęśliwie. Nie wiem z czego się odrodziłeś, ale wylądowałeś na razie w miejscu, w którym można się tylko onanizować matematyką. Jednakże nie wyśmiewam tego, bo może to tylko stan przejściowy. Postaram się więcej nie zawracać Ci głowy przy tej osobistej czynności, tak jak sobie tego zażyczyłeś. 
 

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

02-01-2021 [23:28] - Imć Waszeć | Link:

Migasz się Pan i tyle. Jak widać miałem rację. To nie było aż tak trudne do zanalizowania. Ale w sumie cieszy mnie to, że Niemce zatrudniają u siebie byle kogo ;)

PS: Ach, prawda, jeszcze odpowiedź na zadane pytanie. Wrzucam w Google "Igusa class polynomials" i dostaję to np. "We bound the running time of an algorithm that computes the genus-two class polynomials of a primitive quartic CM-field K. This is in fact the first running time bound and even the first proof of correctness of any algorithm that computes these polynomials." Słowa kluczowe do powiedzmy "algoritm", "genus 2", "quartic", "CM-field", ... Następnie wrzucam w Google "Kummer surface" (quartic). To stary obiekt znany już od roku 1864, jest to jeden z tych obiektów, które "must know" kiedy chce się pogadać o rozmaitościach (powierzchniach, patrz fizyka, teoria strun) Calabi-Yau albo o orbifoldach. W PAN-ie jest np. taki artykuł "Modularity of a nonrigid Calabi–Yau manifold with bad reduction at 13" Tom 90 / 2007, Grzegorz Kapustka, Michał Kapustka i w niej jest m.in. o tym, co wiąże poprzednie terminy z trzecim "Taniyama-Shimura conjecture". Jeszcze mamy podobne z dodatkiem nazwiska Weil, ale to już szczegół. Tak jest, to jest zaawansowana geometria algebraiczna i zagadnienie "faktoryzacji", czyli rozkładu jednych "krzywych" na inne (modularność, modułowość) lub rodziny innych (fibracje). A dalej już prosto. Albo to co ja czasem opowiadam o repunitach i faktoryzacjach w dziwnych pierścieniach kwadratowych, kubicznych i bardziej zakręconych, albo - i to już chyba Pan zna ze słyszenia - słynne Wielkie Twierdzenie Fermata. Tu nie ma przeproś i wszystko jest ze sobą ściśle powiązane, jak na przykład rodzaj relacji porządkującej podzbiory różnego wymiaru w takich przestrzeniach nad ciałami i pierścieniami liczb (moduły) można traktować jak uogólnienie kombinatoryki (porządek, algebra incydencji, funkcja Mobiusa, funkcja Zeta i te rzeczy), albo jak uogólnienie geometrii (np. matroidy). Po drodze istnieje jeszcze całe spektrum obiektów i metod, które wymykają się tej zgrubnej klasyfikacji. No ale mnie głównie interesuje zagadnienie realizacji praktycznych algorytmów realizujących arytmetyki w tych geometriach na konkretnym komputerze. Jak to zwał tak zwał, kierunkiem w którym ja obecnie zmierzam, jest rozpoznanie własności, w tym arytmetyk na krzywych eliptycznych genusu 2, które są stosowane w kryptografii, m.in. w metodach ataków na RSA, dzięki metodzie faktoryzacji opartej na krzywych eliptycznych, albo na SHA-2 – zestaw kryptograficznych funkcji skrótu. Czyli Kill Darknet ;))) Jest to też metoda (algorytm, m.in używany dziś w Microsofcie) sprawdzająca siłę szyfrowania poszczególnych krzywych i ich rodzin. Szkoda, że Pan nie potrafi się aż tak świetnie bawić. Pozostaje mi więc dalsza samotna podróż wgłąb matematyko-fizyko-informatyki. A Bóg na 100% jest i czeka, aż ludzie wreszcie zmądrzeją, nauczą się współpracować i przestaną Nim wywijać jak mieczem lub cepem ;)

Obrazek użytkownika tricolour

03-01-2021 [02:11] - tricolour | Link:

@Imc.

I nie Niemce. Co, nie pasuje, bo miały być Niemce? Trudno, nie musi...

Pozdrowienia. Szczere, ponieważ dyskusja nie musi zakończyć się zajęciem wspólnego stanowiska.

Obrazek użytkownika Roz Sądek

30-12-2020 [17:05] - Roz Sądek | Link:

Niech Pani tego nie bierze siebie, ale Pani bardzo płasko myśli. To nie jest jakaś wada, której nie da się wyleczyć, czy też pozbyć, ale musi to trwać trochę czasu. Nie da się - nie wiem ile ma Pani lat, nadgonić braku oczytania. Rzecz w tym, że od dziecka, by rozwinąć myślenie abstrakcyjne należy czytać. Nie byle co, ale pewien wybrany kanon lektur, który na początku tworzą rodzice, potem szkoła, a na końcu już nasza inteligencja. Jeśli się tego zaniedbało, to należy zacząć od początku, od Brzechwy i Chotomskiej. To może trwać; próby zastąpienia lektur wycinkowym czytaniem portali internetowych, czy dwuakapitowych komentarzy na blogach, są nie tylko niewystarczające, ale przynoszą efekt jaki wszyscy czytamy.
Szanowna Pani, autor wątku nawet się nie zająknął, że to Kopernik obalił pogląd, ze ziemia jest płaska. Napisał tak: "Czemu nie? A dajcie mi w końcu spokój z tym problem. Płaska! I co z tego? I tak oto przez zmęczenie dochodzimy prawie do akceptacji poglądu, że Ziemia jest płaska. Stąd już chwila by wszcząć przewrót antykopernikański."  W zaistniałym, opisanym wyżej, Pani prostym obiorze tekstów, będzie mi bardzo trudno wyprowadzić Panią z błędu i sprostowania tego co Pani napisała. Podejmę jednak próbę.
Czy jakby napisał: "Stąd już chwila by wszcząć przewrót antyaborcyjny", to świadczyłoby o tym, że aborcjoniści twierdzą, że ziemia jest płaska? A jakby napisał: "Stąd już chwila by wszcząć przewrót antydarwinowski" to co Darwin i jego płaska ziemia?
 

Obrazek użytkownika Pani Anna

30-12-2020 [18:35] - Pani Anna | Link:

@Roz Sade
pan strasznie chce zabłysnąć za każdym razem, ale skutki są żałosne. Autor napisał "Płaska! I co z tego? I tak oto przez zmęczenie dochodzimy prawie do akceptacji poglądu, że Ziemia jest płaska. Stąd już chwila by wszcząć przewrót antykopernikański." W kontekście płaskiej ziemi przewrót antykopoernikański oznacza twierdzenie czegoś wbrew Kopernikowi, negownie jego tez, a teza Kopernika był obrót ziemi wokół słońca, a nie twierdzenie, że ziemia jest okrągła.  Za trudne? Pan już nie raz udowodnił, że kompletnie nie umie czytać ze zrozumieniem. Bo że jakos Pan tam sklada te litery to wiemy.

Obrazek użytkownika tricolour

30-12-2020 [20:01] - tricolour | Link:

Pani Anno,

Doprowadza Pani faceta do "point of no return" a to się musi skończyć albo jego śmiesznościa, albo wspólnym Waszym uśmiechem.

Zobaczymy...😁

Obrazek użytkownika Roz Sądek

30-12-2020 [21:21] - Roz Sądek | Link:

@Pani Anna
Nie mi Pani wierzy, da Pani radę, wszystko przed Panią, tylko niczego nie pomylić: najpierw Brzechwa, potem Chotomska.

Obrazek użytkownika mjk1

30-12-2020 [22:17] - mjk1 | Link:

Drogi RozSądku. Wcale nie musisz nikogo przekonywać, że zaczynałeś od Brzechwy. Nie tylko tym, ale każdym swoim wpisem udowadniasz niezbicie, że reprezentujesz dokładnie ten sam poziom intelektualny, co Kaczka Dziwaczka.