Moja Kulpa, moja bardzo wielka Kulpa.

To, że dzieje się niedobrze chyba nikomu nie trzeba uzmysławiać. Prawo Murphy'ego mówi, że jeśli może być gorzej, to na pewno będzie. A czy może być jeszcze gorzej, oceńcie sami? Mam na myśli nie tylko sfingowaną pandemie korona wirusa, ale przede wszystkim nasze życie codzienne. Winę za taki stan rzeczy ponosi moje pokolenie, pierwsze pokolenie powojenne. Nasi rodzice, którzy przeżyli wojnę potrafili oddzielić plewy od ziarna i chociaż zniewoleni najpierw faszyzmem a później komunizmem, to potrafili żyć w myśl zasad swoich ojców, które w nas wpajali. Zasad, które my zaprzepaścili. Nie znając okropieństw wojny w coraz to większym dobrobycie zatracaliśmy wzrok w końcu dostrzegając wyłącznie czubek własnego nosa, a może nawet nie. Daliśmy się zmanipulować najpierw siłą przez komunistów a później podstępnej zgrai „patri(di)otow” którzy okopani dżunglą ustaw przepisów no i kontrowersyjną konstytucją zabetonowali nam kraj nie tylko politycznie, ale również kulturalnie i intelektualnie. Teraz jak mówi JKM możemy się pozbyć tego ściera politycznego wyłącznie przez rewolucje, ale ona zawsze rodzi nowy totalitaryzm i nowe ścierowo polityczne. Jednym słowem daliśmy ciała, a fakt, że często w rodzinach skaczemy sobie do oczu broniąc to czy inne ścierowo polityczne dowodzi tylko naszej głupoty i odbiera jakiekolwiek nadzieje na poprawę sytuacji w naszej ojczyźnie. Dlatego w imieniu własnym jak i podobnie myślących z mojej generacji chciałbym przeprosić przyszłe pokolenia Polaków, nasze dzieci i wnuki, że pozostawiamy im ojczyznę w moralnej, politycznej, intelektualnej i ekonomicznej ruinie.
 

 1. Że oddaliśmy świata w ręce banksterów.
 2. Że stworzyliśmy hipisów i dzieci kwiaty, którzy teraz są najagresywniejszą lewicą rujnującą porządek świata.
 3. Że tolerowaliśmy dewiacje i zboczenia, które dzisiaj agresywnie narzucają światu swoje normy moralne.
 4. Że tolerowaliśmy kłamstwa i manipulacje medialne sprowadzając zawód dziennikarza do roli płatnej marionetki.
 5. Że pozwoliliśmy zakłamywać prawdę, półprawdami i manipulacjami sprzedając ją za srebrniki wbrew faktom.
 6. Że jakość polityki, nie tylko polskiej, sięgnęła bruku, bo nie potrafiliśmy wyciągać konsekwencji wobec polityków przy urnach wyborczych, co jest quintessenzją w demokracji.
 7. Że konstytucją, którą daliśmy sobie narzucić, politycy wycierają swoje polityczne gęby, kiedy im jest to tylko wygodne.
 8. Że się tak dalece podzieliliśmy i skłóciliśmy, puszczając płazem tym politycznym draniom, ukrytym za imunitetami, nie tylko manipulacje, kłamstwa i drobne machlojki, ale wręcz przestępstwa.
 9. Że dajemy się okradać nie tylko poprzez podatki, ale również np. poprzez dotacje partyjne czy dodruk pieniędzy.
 10. Że nastąpiła dewaluacje ludzkiego życia, które współcześnie w myśl jego największej wartości doprowadza się do legalnej aborcji czy eutanazji albo symulowanej pandemii z tysiącami ofiar. Ludzkie życie jest najważniejsze, ale wolne i godne, a nie zakłamane i zmanipulowane!
 11. Że nastąpiła dewaluacje wartości Bóg Honor i Ojczyzna. Ojczyznę dziś wymieniono na faszyzm, Boga na Allaha a Honor sprzedano za srebrniki.
 12. Że przyzwoliliśmy na zrównanie słowa patriotyzm ze słowem faszyzm.
 13. Że wypaczono pojęcie demokracji i pod jego płaszczykiem wprowadza się dyktaturę.
 14. Że uzależniliśmy się od YouTube, Facebooka i Twitter, na których coraz ordynarniej wprowadza się cenzurę i selekcje myślową.
 15. Że zdewaluowaliśmy wyksztalcenia. Niedługo babcia klozetowa będzie musiała posiadać fakultet.
 16. Że pozwalamy na demontaż naszej cywilizacji.
 17. Że doprowadziliśmy do upadku naszą wiarę, która była ostoją naszej cywilizacji.
 18. Że wielbimy złotego cielca, nowego bożka jakim jest pieniądz.
 19. Że pozwoliliśmy zalać Europę, nasz dom, przez obcych nam kulturowo muzułmanów.
 20. Że dopuściliśmy do narodzin terroryzmu
 21. Że zadłużyliśmy państwo do tego stopnia, iż każdy noworodek rodzi się z garbem długu kilkudziesięciu tysięcy PLN. Dług ten będą spłacać jeszcze nasze wnuki i prawnuki.
 22. Że wyzwoliliśmy nasza ojczyznę z łap hitlerowców i komuchów, po to, aby w 2004 roku dobrowolnie oddać ja w łapy Niemców i europejskiego lewactwa.

 
Proszę własne dzieci, wnuki i przyszłe pokolenia o przebaczenie! PRZEPRASZAM
 
PS: Jedno mam na usprawiedliwienie, że jak Tow. Gierek chcieliśmy dobrze, no i wyszło nam jak Tow. Gierkowi!
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Roz Sądek

22-04-2020 [14:24] - Roz Sądek | Link:

Miałkie. Do tego typu tekstów trzeba mieć:
a) lekką rękę
b) szeroki zakres słownictwa (oczytanie)
c) pojęcie o budowie dramatu
d) doświadczenie życiowe
I to dokładnie w tej kolejności. Inaczej wychodzi miałkie.

 

Obrazek użytkownika Swisspola

22-04-2020 [15:09] - Swisspola | Link:

Sorry, tak to czuje. Szkoda, że tylko tyle masz do powiedzenia na ten temat.
No cóż należy mieć i sumienie, a nie tylko zdrowy Roz Sądek.

 

Obrazek użytkownika mjk1

22-04-2020 [16:29] - mjk1 | Link:

W tekście jest tylko jedno nieprawdziwe zdanie. Reszta to konsekwencja tej nieprawdy. Można napisać, że to taki błąd pierwotny, albo, jak kto woli grzech pierworodny.
 Teraz to zdanie: „Dług ten będą spłacać jeszcze nasze wnuki i prawnuki”.
Choćby nie wiem jak się starały, te nasze wnuki i prawnuki, to długu tego nie spłacą nigdy, bo długu obciążonego odsetkami spłacić się nie da! Jest to matematycznie NIEMOŻLIWE!!!
Reszta, jak wspomniałem, to tylko konsekwencja.
 

Obrazek użytkownika Czesław2

22-04-2020 [17:54] - Czesław2 | Link:

Przy czym ten dług, to kasa której nigdy nie było. Pieniądze z luftu, których dłużnik nie może wydrukować, bo go zbombardują, bankster może, bo ma bombowce.

Obrazek użytkownika Jabe

22-04-2020 [18:13] - Jabe | Link:

Czy z tego, że długu nie da się spłacić, rzeczywiście wynika, że nie będą go spłacać wnuki i prawnuki?

Obrazek użytkownika mjk1

22-04-2020 [19:49] - mjk1 | Link:

Bardzo dobre pytanie Dżabe. Odpowiem przykładem z pierwszej połowy XX wieku. Po prowadzonej przez Cesarstwo Niemieckie (II Rzeszę Niemiecką) wojnie I-szej Światowej, Republika Wajmarska uznała się za przegraną w tej wojnie, choć nie prowadziła jej ani jednego dnia. Nałożono na nią, tę Republikę Weimarską, tak wysokie reparacje wojenne, że nie była w stanie ich spłacić i zbankrutowała razy dwa. W 1933 roku w miejsce Republiki Weimarskiej powstała III Rzesza Niemiecka, która odmówiła spłaty owych reparacji. Ważniejsze jest jednak to, że III Rzesza Niemiecka nie zaciągała kredytów i bez nich potrafiła rozwijać się w tempie 15% rok do roku. Jak więc widzisz Dżabe, można nie spłacać kredytów, pod jednym wszakże warunkiem, że się ich wcześniej nie zaciągnie. Można też prościej nie spłacać długu, jeżeli uzna się go za oszustwo o czym jasno i wyraźnie napisał Czesław2. Na to jesteśmy jednak państwem za słabym, za małym i przede wszystkim za głupim.
 

Obrazek użytkownika Jabe

22-04-2020 [21:20] - Jabe | Link:

Nie rozmawiamy o tym, czy można odmówić spłaty długów.

Obrazek użytkownika mjk1

22-04-2020 [21:51] - mjk1 | Link:

 To teraz Dżabe, tak łopatologicznie, jak do debila. Pytanie brzmiało: „Czy z tego, że długu nie da się spłacić, rzeczywiście wynika, że nie będą go spłacać wnuki i prawnuki?”
Odpowiadam pełnymi zdaniami. Dwoma: Z tego, że długu nie da się spłacić, nie wynika, że nie będą go spłacać wnuki i prawnuki, jak również z tego samego nie wynika, że można odmówić spłaty długu. Z tego, że długu nie da się spłacić wynika tylko i wyłącznie to, że długu spłacić się nie da. Tyle tylko tyle i aż tyle.
 

Obrazek użytkownika Jabe

23-04-2020 [07:22] - Jabe | Link:

Co zatem świadczy o nieprawdziwości zdania „Dług ten będą spłacać jeszcze nasze wnuki i prawnuki”?

Obrazek użytkownika Roz Sądek

22-04-2020 [22:48] - Roz Sądek | Link:

@mjk1
"Na to jesteśmy jednak państwem za słabym, za małym i przede wszystkim za głupim."
Wielkości państwa nie zmienimy, słabość możemy zamienić na siłę, ale warunkiem jest, że nie będziemy państwem głupim. By przestało być głupim, musi wymienić głupich na mądrych przywódców. To ileż to roboty, widzę - proszę nie oponować - wcale niemałą ich grupę właśnie tu na NB!
 

Obrazek użytkownika Swisspola

23-04-2020 [10:36] - Swisspola | Link:

Oj chyba coś ten Roz Sądek szwankuje. Proszę mi powiedzieć kto ma to zrobić? Kto ma wymienić przywódców na mądrych w głupim narodzie? Kiedy naród tak podzielony, że brat zrywa kontakt z bratem, siostra z siostrą, małżeństwa się rozwodzą, właśnie ze względu różnic politycznych, a pan każe im wymienić głupich na mądrych. Czy naprawdę pan nie widzi, że to głupi i bezwzględni politycy rządzą jeszcze głupszym narodem?  Mam pytanie, a kto tych głupich polityków wybrał, jak nie ten głupi naród. Kto ich popierał przez ponad 30 lat, wbrew przekrętom, złodziejstwu, korupcji, nepotyzmu, marnotrawstwu i jawnemu łamaniu zasad demokracji czy konstytucji, że o prawach człowieka nie wspomnę? Kto wierzy w kiełbasę wyborczą i gruszki na wierzbie? Kto ich nadal popiera pomimo katastrofy jak i w rządzie tak i w opozycji? Każe pan głupiemu narodowi wymieć głupich polityków. Szanowny panie, naród posiada takich polityków na jakich się zasługuje. Czego pan żąda od narodu, który bez TV i Mediów nie wie co myśli, i łyka każdą informacja bezkrytycznie? Tylko co tu się dziwić. Hitler mordując Żydów wymordował 80% populacji diaspory, jednak w tym był znikomy odsetek tzw. inteligencji. A Polacy? Proszę spojrzeć. Moim zdaniem najlepszym okresem dla polskiego patriotyzmu był okres zaborów. Po pierwsze, pozbyliśmy się tego całego barachła politycznego (czyt. zdrajców) którzy wydatnie przyczynili się do rozbiorów. Jedni się zrusyfikowali inni zgermanizowali a jeszcze inni nawrócili bądź emigrowali. Do tego całe społeczeństwo zaczęli doceniać znaczenie Ojczyzny i patriotyzmu, bo najbardziej ceni się to, co się utraciło. Dlatego kiedy w roku 1918, Polska odzyskiwała niepodległość, maturę zdawało wtedy chyba najlepsze pokolenie Polaków jakie Polska kiedykolwiek wydała. Wspomnę tu choćby Szkołę Lwowsko-Warszawska, pisarzy, naukowców, ekonomistów, matematyków.  No i ile dano temu pokoleniu czasu na odbudowanie Polski? 20 lat. Później ginęli masowo w kampanii wrześniowej. Kilkadziesiąt tysięcy wymordowali komuniści w Katyniu. Duża ilość wywieźli na Sybir skąd z gen. Andersem uciekli na zachód, oczywiście ci którzy przeżyli. Część tego wspaniałego pokolenia i już ich dzieci zakatowano w Alei Szucha, na Pawiaku czy w "polskich" obozach koncentracyjnych. Bardzo dużo z nich zginęło w bezsensownym Powstaniu Warszawskim. Tym którym udało się przeżyć okupacje łamano kręgosłupy w katowniach NKWD i na UB. Ich i ich dzieci poddano daleko idącej indoktrynacji przez komunistyczne szkolnictwo i propagandę.  Cdn.
 

Obrazek użytkownika Swisspola

23-04-2020 [10:39] - Swisspola | Link:

Proszę teraz włączyć swój zdrowy Roz Sądek i zastanowić się od kogo i co pan wymaga. Tym bardziej, że cala hołota polityczna po 1989 roku koncertowała się rozkradaniu państwa, i skłócaniu społeczeństwa, a nie na wpajaniu i wychowywaniu młodych ludzi na wzór tamtego pokolenie. Podsumowując Żydzi w czasie okupacji i jej skutków stracili 80% populacji diaspory, ale około 20% wykształconej inteligencji. Polacy w wyniku tej samej wojny utracili około 20% populacji, ale za to około 80% inteligencji. Do tego mieliśmy jeszcze 45 lat komunizmu! Co nam pozostało, to banda komunistów naturalizowanych na Polaków i powolne im społeczeństwo homosovietikusów. Po 1989 roku narodziła się nowa arystokracja polityczna posolidarnościowa. Okazała się jeszcze gorsza i jeszcze bardziej pazerna od postkomuchów. I w takim społeczeństwie pan chce wymieniać głupich na mądrych. A skąd wsiąść tych drugich. Niech pan tylko spojrzy po polskich profesorach, sędziach itp. Itd. Wszystko tak upaprane polityką, że smród roznosi się po całym Świecie. Chce pan dowodów, proszę oto one. Mentorem najwspanialszego ruchu jaki się przydarzył Polakom, Solidarności zostaje, syn zdrajcy, naturalizowanego Polaka, który zainicjował odłączenie Zachodniej Ukrainy od Polski. Syn najwścieklejszej przeciwniczki kościoła. Brata mordercy sądowego! Wiadomo o kim mowa. Powie pan, że to wyjątek. To podam drugi przykład. Prezydentem zostaje syn też naturyzowanego Polaka, mordercy polskiej młodzieży patriotycznej i kacyk z za komunistycznego reżimu PRL. Kłamca, oszust, półmagister, pijak i nieuleczalnie chory na filipińską grypę. Jakby mało tego było jeszcze kilka lat temu cieszył się największym zaufaniem społecznym Polaków.  Jeszcze mało, to następny prezydent, którego przemówienia po polsku trzeba było tłumaczyć na polski! Nie będę się pastwił nad rodakami i na tym zakończę wyliczankę! Chyba także wiadomo o kim mowa. Jak tu znaleźć w tym kraju mądrego, jak jedynym symptomem mądrości w tym kraju jest właśnie wyłączny brak zainteresowania polityką.
 

Obrazek użytkownika mjk1

24-04-2020 [17:48] - mjk1 | Link:

Mała poprawka Szwajcarze. „… kiedy w roku 1918, Polska odzyskiwała niepodległość, maturę zdawało wtedy chyba najlepsze pokolenie Polaków, jakie Polska kiedykolwiek wydała”. A co w tym pokoleniu było takiego fantastycznego? Nie neguję tego, że byli wybitnymi naukowcami – matematykami, pisarzami, ekonomistami i dostali 20 lat na budowę, nie odbudowę Polski. I co zrobili? Przede wszystkim dopuścili do władzy bandytów i wspólnie z tymi bandytami zbudowali największe dziadostwo ówczesnej Europy. Pod względem poziomu życia mieszkańców, to sanacyjne dziadostwo, zajmowało przedostatnie miejsce w ówczesnej Europie i do końca swoich tragicznych dni nie osiągnęło poziomu życia z okresu zaborów. W żadnym z zaborów. Reklamę temu sanacyjnemu dziadostwu zrobiła komuna, bo dla niej ważniejsze były czołgi od kaszanki i już nikt nie pamiętał, jaka wcześniej panowała nędza. Teraz, jak cenzura zajęta jest pilnowaniem dezinformacji o koronaświrusie, przechodzą niecenzurowane artykuły o tym „wspaniałym sanacyjnym dobrobycie ”:  https://menway.interia.pl/historia/news-zarobki-polakow-spadly-nawet-o-96-proc-nikt-nie-spodziewal-s,nId,4454583  
Trochę więc ciszej nad tym truchłem Rzeczpospolitej z numerem dwa.
 

Obrazek użytkownika nonparel

22-04-2020 [20:23] - nonparel | Link:

Za komentarz niech posłużą słowa nieco już zapomnianego poety:

...toć widzisz: jestem słaby, chory,
jeden z Sodomy i Gomory;

toć widzisz: trędowaty, chromy,
jeden z Gomory i Sodomy;
pełna „problemów”, niepokoju,
z zegarkiem wielka kupa gnoju....
 
...Posadę przecież mam w tej firmie
kłamstwa, żelaza i papieru.
Kiedy ją stracę, kto mnie przyjmie?
Kto mi da jeść? Serafin? Cherub?

A tu do wyższych pnę się grządek
w mej firmie „Trwoga & Żołądek”...

Obrazek użytkownika maxilampus

22-04-2020 [22:42] - maxilampus | Link:

he Netherlands is  a country where corruption has been legalized and institutionalized for way too long.

This is fresh new evidence (dating back to febbruary 2020) proving that the Netherlands has been robbing to the all of the EU in the last 70 years.

The Netherlands is home to 15,000 ‘special financial institutions’ (SFIs). SFIs are the international link between subsidiaries of multinational corporations (MNCs) in countries of ‘origin’ and ‘destination’. Known as ‘shell companies’ or ‘letterbox companies’, SFIs are used by foreign multinational corporations to route approximately €4,000 billion through the Netherlands every year - roughly ten times the Netherlands’ gross national product. SFIs represent the largest sector in the Netherlands, even outstripping the banking sector.

According to the International Monetary Fund (IMF), the flows of foreign direct investment (FDI) through the Netherlands’ SFIs cannot be understood without taking into account the crucial role the country plays in the field of international corporate tax avoidance.1 Since the 1950s the Netherlands has developed an extremely opaque financial infrastructure whose fiscal properties are characterised by dividend exemption, the absence of withholding taxes on interest and royalties, a large number of bilateral tax treaties to which the Netherlands is a signatory and; rulings by its tax authorities; all these make it a popular conduit country for multinational corporations (MNCs) as well as rich individuals. Recorded dividends, interest and royalties flowing through the Netherlands amount to 200 billion euro yearly. Sixty per cent of royalties through the Netherlands go directly to the secrecy jurisdiction of Bermuda.2 The Dutch government has, so far, been reluctant to provide sufficient transparency on tax avoidance schemes, nor has it taken steps to reduce risks associated within its financial sector.

-"Financial secrecy index 2020 Netherlands" https://fsi.taxjustice.net/PDF...

Why is the EU allowing this big injustice perpetrated by the Netherlands to carry on without being punished?

It is high time hundreds of million of Europeans got JUSTICE, and the EU at highest level stopped and punished the Netherlands with extreme force, crashing down their illegal tax schemes once and for all.

-"Financial secrecy index 2020 Netherlands" https://fsi.taxjustice.net/PDF...

-" Corporate tax haven index 2019" https://corporatetaxhavenindex...

- "Netherlands tax haven country profile 2019" -https://corporatetaxhavenindex...

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

23-04-2020 [08:18] - rolnik z mazur | Link:

Nie ma tu co bić sie w piersi i płakać nad rozlanym mlekiem. Trzeba z tych błędów wyciagnąć wnioski i na przyszłość nie dać się manipulować. Trzeba dzieci i wnuki nie przepraszać a uczyć, jak ten świat działa i tyle. Z perspektywy czasu widzę, że Polacy nie mieli żadnych szans w walce z siłami zła skoro nawet podsawiono im za bohaterów narodowych szabesgojów itd. Obecne dzieci i wnuki sa już bardziej podatni na manipulację niż my byliśmy. Nie wyciągnęły żadnych wniosków z błędów ojców. I tu jest pies pogrzebany. Pzdr

Obrazek użytkownika Czesław2

23-04-2020 [08:36] - Czesław2 | Link:

Skąd mają brać te wzorce. Przecież 90% dzieci żyje w wirtualnym świecie. Ich ojcowie mieli przynajmniej szanse zmierzyć się z materią.

Obrazek użytkownika Swisspola

23-04-2020 [12:50] - Swisspola | Link:

Trudno się nie zgodzić. Między innymi po to jest ten wpis i cala ta dyskusja, choć wielokrotnie przypomina przelewanie z pustego w próżne, czy rzucanie grochem o ścianę. Chrześcijanie na początku też byli nieliczni i prześladowani. Jednak poprawić błędy może jedynie ktoś, kto jest ich świadom.  Miałem nadzieje, że choć kilku się nad tym tekstem zastanowi i zechce coś zmienić, a nie tylko krytykować miałkość czy jakąś idiotyczna wpadkę ortograficzną. A jeśli już mowa o nauce, to przepraszam ze pytam: Jaki wpływ na edukacje swoich dzieci miał szanowny pan? Pozdrawiam serdecznie.

Obrazek użytkownika sake3

23-04-2020 [16:36] - sake3 | Link:

Skoro już o edukacji mowa to jakie priorytety Pan proponuje w nauczaniu dzieci i mlodziezy? Co trzeba zmienić,co udoskonalić a co poprawić?I jeszcze nadac taka formę aby była dla dzieci przyswajalna i atrakcyjna..Ktoś tu słusznie zauwazył że młodzież woli pozostawać w wirtualnym świecie i trudno ją zapędzić do czytania książek i nauki.TYle ,że w tej lamentomanii która stała się już chyba naszym narodowym sportem a na NB wylewa sie litrami obwiniamy o brak sukcesów oczywiście jak zwykle ten rząd i MEN.  

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

23-04-2020 [17:36] - Imć Waszeć | Link:

Skoro tak, to trzeba przejść z edukacją do wirtualnego świata i nie odpuszczać klasówek. Wtedy młodzi zaczną wiać do realności ;)
Kto powiedział, że wirtualny świat gier musi być niewymagający?
8-bitowy komputer skonstruowany w grze Creativerse: https://www.youtube.com/watch?...

Obrazek użytkownika Czesław2

23-04-2020 [18:31] - Czesław2 | Link:

@Swisspola 12:50
Jaki wpływ na edukacje swoich dzieci miał szanowny pan? Nie wiem, do kogo pytanie, ale odpowiem. Miałem. Duży. Wystarczyło za każdym razem, gdy mój synek pytał ,co to jest, jak się to robi itd odpowiedzieć sensownie i logicznie. I to wystarczyło. Potem, gdy poukładały mu się litery, książki sam zaczął połykać. Teraz, gdy w górach idziemy razem i widzę nieznane zielsko, ja pytam: co to jest. I otrzymuję odpowiedź.