Wybierzmy lepszą (bo skuteczniejszą) szczepionkę

Nie sposób przecenić wartości obecnych działań podejmowanych przez ministerstwo zdrowia na froncie codziennej walki z pandemią koronawirusa w naszym kraju. Nie zmienia to faktu, że nie wszystkie prace podejmowane przez resort w ostatnim czasie zasługują na aprobatę.
Na przykład te dotyczące włączenia do bezpłatnego Obowiązkowego Programu Szczepień Ochronnych (OPSO), najnowszej i bardziej skutecznej niż dotychczasowa, szczepionki przeciwko pneumokokom. Tymczasem wydana w ostatnich tygodniach opinia Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT), zlecona przez MZ, de facto zrównuje skuteczność działania i tym samym ich jakość dla pacjentów szczepionki: dotychczas znajdującą się w programie, tzw. 10-walentną (PCV 10) i nową (PCV 13) – 13-walentną, tj. odporną aż na 13 rozmaitych odmian (tzw. serotypów) chorób powodowanych przez pneumokoki.
I to pomimo jednoznacznego stanowiska w tej sprawie podległego, podobnie, jak AOTMiT, ministrowi zdrowia Zespołu ds. Szczepień Ochronnych. Jak powiedziała specjalistycznemu pismu „Służba Zdrowia” prof. Ewa Helwich, konsultant krajowy w dziedzinie neonatologii: - Należy refundować 13-walentną szczepionkę przeciwko pneumokokom, bo zabezpiecza przed serotypami bardzo groźnymi dla dzieci oraz całego społeczeństwa, przed którymi nie chroni szczepionka 10-walentna.
A przecież ze zdrowiem nie ma żartów. To nie pole do oszczędności. Co najmniej od grudnia trwała dyskusja o szczepionkach przeciwko pneumokokom i teraz – w obecnej sytuacji szczególnie wyraźnie - widać, że po prostu trzeba wybrać skuteczniejszą, choć naturalnie pociągnie to za sobą konieczność poniesienia przez budżet dodatkowych wydatków.
Przypomnijmy, że, jak informował na początku br. portal niezalezna.pl, pneumokoki to powszechnie stosowana nazwa bakterii Streptococcus pneumoniae znanych także jako dwoinki zapalenia płuc. Są one szeroko rozpowszechnione na świecie i – jak podaje portal szczepienia.pl - rocznie powodują około 14,5 mln zachorowań oraz 800 tys. zgonów u dzieci poniżej 5. roku życia.
Zaś jeszcze w lipcu ub. roku specjalistyczny portal medexpress.pl pisał, że obowiązująca dotąd „wprowadzona do kalendarza obowiązkowych szczepień w 2017 r. szczepionka zabezpieczająca przed 10. typami pneumokoka, PCV10, skutecznie eliminuje zawarte w niej serotypy, nie chroni jednak przed najczęściej występującymi w Polsce serotypami 3 i 19A. Taką ochronę daje szczepionka 13-walentna PCV13, która jest obecnie nieodpłatnie dostępna jedynie dla dzieci z grup ryzyka. W rezultacie przewidywane pokrycie szczepionkowe dla szczepionki 10-walentnej oraz szczepionki 13-walentnej wynosi odpowiednio 33,3 i 65,3 proc. dla dzieci poniżej 5. roku życia, oraz odpowiednio 23,3 i 56,7 proc. dla dzieci poniżej 2. roku życia”.
Trudno zatem uznać, że skuteczność obu rodzajów szczepionek jest jednakowa. Przytoczmy choćby dwie opinie przekazane Gazecie Polskiej uznanych autorytetów w branży medycznej. Według prof. Walerii Hryniewicz, kierownika Zespołu Epidemiologii i Terapii Zakażeń w Narodowym Instytucie Leków: - powinna być w Polsce stosowana w ramach Narodowego Programu Szczepień szczepionka 13-walentna. Jeśli nasz budżet nie jest w stanie tego udźwignąć można byłoby zaakceptować pomysł o dopłacaniu przez rodziców szczepionych dzieci różnicy w cenie pomiędzy szczepionką 10-, a 13-walentną. Uważam, że obie szczepionki są wysokiej jakości, niemniej 13-walentna daje szerszą ochronę – mówi prof. Hryniewicz.
Zaś pos. Bolesław Piecha, b. wiceminister zdrowia, podkreśla: - Szczepionki przeciwko pneumokokom, którymi zaszczepiane są nasze najmłodsze pociechy, są bardzo ważne – wpisano je w cykl szczepień, które uodparniają dzieci na chorobę, która może się skończyć poważnym zapaleniem płuc o innym przebiegu, niż z ten z koronawirusem, ale też zbiera śmiertelne żniwo. Wobec tego stosowanie tych szczepionek jest konieczne.
Warto poddać to pod rozwagę decydentów z ministerstwa zdrowia. Przecież wszystkim nam zależy na zdrowym społeczeństwie, szczególnie na jego najmłodszemu pokoleniu.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

24-03-2020 [20:03] - NASZ_HENRY | Link:

Lobby szczepionkowe pana opłaca czy jeszcze nie ☺
 

Obrazek użytkownika paparazzi

24-03-2020 [23:15] - paparazzi | Link:

Idź lub paszoł won, wybierz co wolisz, trollu szczepionkowy w kibinimater.

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

25-03-2020 [07:24] - NASZ_HENRY | Link:

A to ciebie opłaca mafia szczepionkowa Bila Gatesa i Sorosa  ☺
 

Obrazek użytkownika paparazzi

25-03-2020 [14:26] - paparazzi | Link:

Obrazek użytkownika Marek1taki

24-03-2020 [21:11] - Marek1taki | Link:

Poczekajmy na wyniki testów na Angeli Merkel. Dostała Pneumokoki w pakiecie z Koronawirusem. To wygląda na pokazówkę dla innych polityków.

Obrazek użytkownika Kryspin

24-03-2020 [22:16] - Kryspin | Link:

Podobno w głębokim PRL-u, na początku lat 1960-ych z okazji tysiąclecia Państwa Polskiego wybudowano tysiąc szkół (a podobno nawet więcej), które to "tysiąclatki" znane są nam i wykorzystywane do dzisiaj. W tamtych latach komuniści stale  liczyli na wybuch kolejnej wojny i wszystko było podporządkowane doktrynie wojennej pt."na wypadek wojny",także i służba zdrowia i jej obiekty.Na moim osiedlu nadal są podziemne schrony "antyatomowe" z tamtych lat, z których wystają na powierzchnię kominy wentylacyjne i oczywiście nikt nie wie gdzie jest do tych schronów wejście. Natomiast owe "tysiąclatki" zbudowano w ten sposób,aby w razie wojny mogły natychmiast służyć jako szpitale,bo tak zostały zaprojektowane (rozkład pomieszczeń,korytarze, sanitariaty).  Teraz  właśnie mamy okazję wykorzystać te obiekty, skoro stoją nieczynne i nie wiadomo jak długo jeszcze tak będzie,a podobno mamy braki w obiektach szpitalnych . Po ustaniu epidemii budynki porządnie się wydezynfekuje i dzieci znowu będą mgły się w nich uczyć. Czy nie warto by było poddać ten prosty pomysł pod rozwagę władz?

 

Obrazek użytkownika Zunrin

25-03-2020 [02:25] - Zunrin | Link:

Jeśli dobrze pamiętam, to ta "10" weszła u nas na specjalnych zasadach, bo były jakieś problemy z jej rejestracją w Europie. A wie ktoś jak z tą "13"?

Obrazek użytkownika Marek1taki

25-03-2020 [15:42] - Marek1taki | Link:

@paparazzi
"Faktem jest fakt, że koronawirus 2019-nCoV jest bardzo groźnym wirusem powodującym w skrajnych przypadkach śmierć. Prawdą jest też to, że w roku 2015 w ramach patentu EP3172319A1 Instytut Pirbrighta rozwijał badania dotyczące koronowirusa występującego wyłącznie w przypadku ptaków i trzody chlewnej. Za prawdę musimy również uznać, że Fundacja Gatesów jest jednym ze sponsorów Instytutu Pirbrighta. Kolejnym niepodważalnym faktem, jest spotkanie w ramach Event 201, które odbyło się w październiku ubiegłego roku, a na którym to spotkaniu dyskutowano na tematy różnego rodzaju chorób zakaźnych, sposobów walki z nimi oraz ewentualnej prewencji. Patrząc na kalendarium wydarzeń, nie da się zaprzeczyć, że nowojorskie spotkanie obyło się na tylko kilka tygodni przed ogłoszeniem pierwszych objawów i zachorowań na koronawirusa 2019-nCoV.

Czytaj więcej na: https://demagog.org.pl/analizy..."
Nic więcej nie trzeba do podejrzeń graniczących z pewnością.
Z faktu, że są spreparowane z udziałem Gatesa wirusy nie wynika, że nie można być nosicielem naturalnego albo umierać na śródmiąższowe zapalenie płuc bez związku z nosicielstwem koronawirusa.
Nie wynika też tożsamość tych opatentowanych z istnienia sztucznych hybryd SARS i naturalnego koronawirusa, który ma właściwość łączenia się z receptorem konwertazy angiotensyny II.
Nie wynika, że jest to celowa lub przypadkowa właściwość.
Nie wynika ani przypadkowość wybuchu epidemii w pobliżu laboratorium w Wuchan ani możliwość celowego zakażenia z udziałem światowców w tym miejscu.
Nie można udowodnić Gatesowi spowodowania ani rzeczywistych ani propagandowych epidemii.
Tylko jakie jest prawdopodobieństwo przypadkowości tego ciągu zdarzeń z epidemią na giełdzie, interwencjonizmem w gospodarce, finansach, z przymusowym izolowaniem ludzi?
I wobec takich wcześniejszych planów Gatesów dotyczących "kontroli liczby ludności"
https://www.pch24.pl/miliardy-...