Walka o swoje

Wiele osób pragnie zamieszkać poza wielkim miastem, w otoczeniu zieleni, w spokoju i ciszy. W okolicach Warszawy powstają liczne osiedla domków jednorodzinnych albo niewielkich bloków. Ceny mieszkań w tych osiedlach są relatywnie niższe niż w Warszawie, a niewielka odległość od centrum miasta daje możliwość niekłopotliwego dojazdu do pracy.
Jedną z takich miejscowości było  Zamienie gdzie powstało w ostatnich latach wiele osiedli mieszkalnych, oferujących nabywcom mieszkań przystępne ceny. Była to  okolica spokojna i pełna zieleni. Wydawała się idealnym miejscem dla rodzin z dziećmi  oraz osób mających dosyć zgiełku wielkiego miasta. W planach rozpoczęto już budowę szkoły, a przy współpracy z Politechniką Warszawską miał być realizowany projekt Kampus + oraz Kampus Nowych Technologii. Wiele rodzin postanowiło związać swoją przyszłość z tym obiecującym i rozwijającym się miejscem, zaciągnęło kredyty, część już się sprowadziła, część czeka na klucze. Mieszkańcy okolicznych miejscowości gorąco kibicowali rozwojowi gminy. 
Jednak z niezrozumiałych powodów gmina udostępniając tereny pod zabudowę mieszkaniową, wprowadziła na swój teren międzynarodowego giganta specjalizującego się w budowie nieruchomości przemysłowych i magazynowych. Pojawiły się (dotychczas niejawne) dokumenty zapowiadające budowę ogromnego centrum logistyczno-produkcyjno-usługowego Panattoni Europe Sp. z o.o.
Inwestor na 11 ha przewiduje powstanie 89 miejsc rozładunkowych, które mogą przyjąć około 1400 pojazdów (w tym około 800 tirów) w ciągu dnia oraz około 500 pojazdów (w tym około 170 tirów) w nocy. Liczbę poruszających się po terenach osiedla pojazdów należy pomnożyć jednak przez dwa ponieważ samochody, które tam przyjadą będą przecież musiały opuścić teren magazynów. Daje to liczbę 2800 pojazdów przejeżdżających codziennie przez okoliczne miejscowości zupełnie nieprzygotowane na przyjęcie tak dużego ruchu samochodów wielkiego gabarytu i ciężaru. Wprawdzie w raporcie dla służb ochrony środowiska inwestor zredukował liczbę tirów do kilkudziesięciu natomiast planowany rozładunek jednego tira  wydłużył do 24 godzin na jednostkę. jednak dane te są zupełnie niewiarygodne. 
Lokalizacja inwestycji graniczy z planowaną trasą S7, ale bez bezpośredniego z nią połączenia, do najbliższego węzła prowadzą tylko lokalne drogi.
Mieszkańcy skazani będą zatem na hałasy związane z całodobowym ruchem samochodów oraz ich rozładunkiem, na hałas urządzeń klimatyzacyjnych, oraz smród spalin samochodowych i wysokie stężenie pyłów. Drgania powodowane przez tiry będą naruszać konstrukcję budynków mieszkalnych, poza tym ogromne ciężkie samochody będą blokować i dewastować lokalne drogi nie przystosowane do takiego ruchu.
Zespół magazynowo-usługowy ma obejmować 11 ha powierzchni, (6 ha to planowana powierzchnia hal) w bliskiej odległości od trzech nowo wybudowanych osiedli mieszkaniowych: „Zielona Polana” w Nowej Woli, „Kolorowe” w Nowej Woli i „Zielone Zamienie” w Zamieniu, oraz od budowanej szkoły i funkcjonującego przedszkola.
Mieszkańcy wiedząc o rozmiarach inwestycji obawiają się o zdrowie i bezpieczeństwo własne i dzieci.
Nie rozumieją dlaczego gmina  skrycie wspiera inwestycję tak bardzo sprzeczną z interesami mieszkańców.
Podczas spotkania z przedstawicielami władz gminy Lesznowola mieszkańcy dowiedzieli się, że miejscowy plan  zagospodarowania przestrzennego już od wielu lat dopuszcza budowę tego typu obiektów i że  obecnie jedynym możliwym sposobem walki z niepożądaną inwestycją jest składanie uwag do raportu o jej wpływie na środowisko. Jednak jak twierdzi zastępca wójta Mirosław Wilusz samorząd musi liczyć się z faktem, że inwestor może obalić wydaną opinię przez sąd.
I choć zdawać by się mogło, że sprawa dotyczy tylko mieszkańców najbliższej okolicy inwestycja niepokoi mieszkańców wielu innych miejscowości (Zgorzała, Nowa Wola, Lesznowola a nawet Iwiczna i Raszyn), którzy starają się zjednoczyć w nierównej walce z gigantem i trudnymi do zrozumienia działaniami Gminy.
Na FB powstała strona Stop Degradacji Zamienia, gdzie ludzie dzielą się zdobywaną wiedzą na temat inwestycji i możliwości  przeciwdziałania jej powstaniu, zorganizowano nawet zbiórkę pieniędzy na niezależny raport środowiskowy porady prawne, banery i inne inicjatywy. Stowarzyszenie Osiedle Wśród Pól udostępniło numer subkonta do wpłat i zapewnia ich obsługę. Więcej informacji można znaleźć na grupie inicjatywy StopDegradacjiZamienia.
W liście skierowanym do mieszkańców gminy Sołtys Zamienia Robert Grzenda pisze:
„Chcę też powiedzieć, że czuję się trochę, jak między „młotem a kowadłem”.
Z jednej strony mam formalny związek z Urzędem Gminy. I wśród braku informacji, o którym piszę i różnych innych administracyjnych zmagań, spotykam się tam z wieloma życzliwymi i pomocnymi ludźmi.
Z drugiej strony, czuję silny związek z moimi sąsiadami i moimi bliskimi, z którymi mieszkam w Zamieniu i których życzliwości codziennie doświadczam. Wybraliśmy Zamienie, jako swoje miejsce na ziemi. I teraz czuję, że nasze, w miarę spokojne życie w Zamieniu jest zagrożone.
Chcę wierzyć, że nasza obecna i POWSZECHNA mobilizacja, wokół StopDegradacjiZamienia, przyniesie dobre rezultaty. I na tym, możliwie konstruktywnie, spróbuję skupić swoją energię, którą teraz daje mi złość.
Pozdrawiam wszystkich! Robert Grzenda, Sołtys Zamienia”.
 
Wiele lat temu to byłam obecna w Sądzie Administracyjnym podczas rozprawy społeczności Gąbina reprezentowanej przez panią mecenas Zofię Adamowicz  przeciwko właścicielowi masztu radiowego w Gąbinie. Mieszkańcy Gąbina nie życzyli sobie odbudowy tego masztu zwalonego w 1991 roku podczas źle przeprowadzonego remontu. Jak pamiętamy była to wówczas najwyższa budowla na świecie. Maszt  liczył sobie 646 metrów. Jednak zdaniem mieszkańców Gąbina bliskie sąsiedztwo masztu źle wpływało na ich zdrowie.
Mieszkańcy Gabina sprawę wygrali, maszt odbudowano w gminie Solec Kujawski.
Podobnego zwycięstwa życzę mieszkańcom Zamienia. Ludzie mają prawo walczyć o zdrowie swoje i swoich dzieci
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

23-02-2020 [08:54] - wielkopolskizdzichu | Link:

"Podobnego zwycięstwa życzę mieszkańcom Zamienia."
A ja zdrowia życzę.

Pod  Poznaniem jest parę ładnych miejscówek na  budowę osiedli z bardzo tanimi działkami, z mediami i łatwym transportem do miasta.

Rzecz w tym, że w pobliżu wojskowego lotniska Krzesiny.
Nabywcy działek na przełomie lat 80 - 90' byli pewni że będzie to oaza ciszy i spokoju.
Poskręcane z zapasowych części Migi 21, częściej stały na kołkach niż wznosiły się w powietrze.
Dopiero po nabyciu przez Polskę F - 16, osiadłym w swych domkach mieszkańcom otwarły się uszy i oczy, potem opadły szczęki jak w pobliskim lesie wybudowano bomboskład i  po sąsiedztwie zaczęto stawiać potężne wieże do linii wysokiego napięcia. linii przesyłu międzynarodowego.  

Jest jakiś powód, dla którego gmina sprzedaje działki po  atrakcyjnej cenie, znacznie mniejszej niż w podobnej pięknej okolicy w leśnej otulinie.

Jak ktoś stawia dom, a nie chce mu się sprawdzić planu zagospodarowania przestrzennego, to ponosi tego koszty w postaci późniejszych niedogodności.

Obrazek użytkownika Jabe

23-02-2020 [09:10] - Jabe | Link:

Czyli ogromne centra powinny powstawać ale nie tam, gdzie my. Ciekawe, czemu dróg lokalnych nie można przystosować, zwłaszcza jeśli będą pieniądze.

Szkoda, że nie budują elektrowni nuklearnej. Byłby prąd zamiast ciężarówek.

Obrazek użytkownika izabela

23-02-2020 [13:54] - izabela | Link:

Ogromna centra logistyczne powstają w wielu miejscach w szczerym polu. I to jest OK.Pan też nie chciałby mieszkać koło bazy samochodowej albo elektrowni jadrowej.

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

23-02-2020 [09:39] - NASZ_HENRY | Link:

Z Panattoni można wygrać. Mieszkańcy Piastowa i Pruszkowa sobie poradzili jak im władze lokalne chciały obwodnice przez środek miasta poprowadzić.
Tutaj jest instrukcja obsługi:
http://obwodnicapiastowa.pl/
Trzeba na początek stowarzyszenie powołać .....A w ogóle to trzeba uważać na kogo się głosuje w wyborach.☺
 

Obrazek użytkownika izabela

23-02-2020 [13:42] - izabela | Link:

Dzięki za informacje.

Obrazek użytkownika Marek1taki

23-02-2020 [10:43] - Marek1taki | Link:

To fragment większej całości. Nadużywa się rolę państwa jako formę życia społecznego, która rzekomo zajmować się ma wszelkimi jego przejawami. Kończy się na tym, że państwo nie wywiązuje się z tych obowiązków, którymi rzeczywiście ma się zajmować jak planowaniem szlaków komunikacyjnych.
Instytucje państwa żyją swoim życiem, a jak przyjdzie co do czego to nie żadne interesy społeczne tylko partykularne. Odwrotnie niż w agitacji przeciwko liberalizmowi i indywidualizmowi.
Państwo zajmuje się podjazdem na podwórko z polnej drogi i samym podwórkiem ale zaplanowanie wyjazdów z Krakowa w kierunkach niezmiennych od setek i tysięcy lat przekracza możliwości.
Potrzeby samorządów i mieszkańców są rozbieżne. Samorządy zainteresowane są wydawaniem jak największych pieniędzy, czyli np. z podatku od nieruchomości od bazy transportowej. Mieszkańcom eskalowanie budżetu gminy nie jest potrzebne.
Osobną kwestią jest jak wyglądają drogi na planowanych osiedlach. Wystarczy porównać z filmami z USA jak tam wygląda droga osiedlowa. U nas z góry planuje się slumsy, w których nie ma miejsca na normalną jazdę i parkowanie za to utrudnia się je różnymi szykanami.
To samo w skali makro z budżetem. Mali, ideologicznie uwarunkowani,interesowni ludzie narzucają innym czyjąś wolę.

Obrazek użytkownika izabela

23-02-2020 [13:24] - izabela | Link:

Państwo przez swoje instytucje decyduje jaki dach masz prawo położyć w danej okolicy, jak wysoki może być twój dom  i czego masz uczyć dzieci. Jednocześnie może poprowadzić przez twoje podwórko autostradę wykupując twój dom za grosze. Nie należy  dziwić się anty-państwowcom,, że traktują państwo jako system opresyjny.

Obrazek użytkownika Trotelreiner

23-02-2020 [11:31] - Trotelreiner | Link:

Mój znajomy kupił domek na wsi...daleko od Londynu...cisza,spokój,drzewa,basen...w setkach tysięcy funtów szterlingów liczył i płacił...aż tu nagle...
rząd Jej Królewskiej Mości...zaczął budować im...lotnisko,drogę i kawałek linii kolejowej..infrastruktura.
No i teraz nikt tego dorobku całego jego życia....nawet za jednego pensa...nie chce kupic.

Obrazek użytkownika izabela

23-02-2020 [13:12] - izabela | Link:

Gdy pracowałam w " Ładnym domu" mieliśmy setki takich interwencji. Na przykład sąsiad zbudowanego na odludziu prywatnego domu zaczął prowadzić agencję towarzyską popularną wśród kierowców tirów pod przykrywką hotelu i restauracji. Całe noce trwały awantury pijanych kierowców z paniami zatrudnionymi formalnie jako kelnerki , co chwila podjeżdżała kolejna ciężarówka. Na szczęście sąsiadów  w hotelu handlowano narkotykami i kogoś wreszcie zamordowano. Właściciele poszli siedzieć i przedsięwzięcie upadło. Gdyby było legalne sąsiedzi musieliby się wynieść. Nie wytrzymaliby takiego życia.

Obrazek użytkownika Tomaszek

23-02-2020 [19:20] - Tomaszek | Link:

Najszczęśliwszy to był chyba ten zamordowany ? Szczególnie dla sąsiadów .

Obrazek użytkownika Tomaszek

23-02-2020 [19:24] - Tomaszek | Link:

P.S.
Kampus w sąsiedztwie może być gorszy od burdelu . Tam nie ma alfonsa .

Obrazek użytkownika Trotelreiner

23-02-2020 [11:34] - Trotelreiner | Link:

M

Obrazek użytkownika Kazimierz Koziorowski

23-02-2020 [12:35] - Kazimierz Kozio... | Link:

plany zagospodarowania mozna zmieniac albo wprowadzac odstepstwa roznym sztuczkami. jezeli planuje sie inwestycje to koniecznie trzeba zapoznac sie rozmieszczeniem domow miejscowych radnych i dodatkowo zasiegnac jezyka wsrod autochtonow 

Obrazek użytkownika izabela

23-02-2020 [13:18] - izabela | Link:

Manipulowanie planami zagospodarowania przestrzennego to źródło dochodów krewnych i znajomych królika. Na przykład działka przeznaczona na zieleń okazuje się być przeznaczona pod zabudowę wysoką czyli staje się przydatna dla deweloperów i jej cena rośnie.  Cała sztuka polega na tym żeby kupić z przeznaczeniem na zieleń a sprzedać po zmianie planu.

Obrazek użytkownika izabela

23-02-2020 [13:18] - izabela | Link:

Manipulowanie planami zagospodarowania przestrzennego to źródło dochodów krewnych i znajomych królika. Na przykład działka przeznaczona na zieleń okazuje się być przeznaczona pod zabudowę wysoką czyli staje się przydatna dla deweloperów i jej cena rośnie.  Cała sztuka polega na tym żeby kupić z przeznaczeniem na zieleń a sprzedać po zmianie planu.