Potrzebujemy wizji, by wytyczać kierunki zmian

Pięciuset ekspertów wzięło udział w 100. debatach (to – dla uczczenia 100 lat odzyskania niepodległości) w ramach zakończonego w tym tygodniu II Forum Wizja Rozwoju w Gdyni na terenie kompleksu Akademii Marynarki Wojennej.
Dyskutowano w trakcie bloków tematycznych, m.in. energetyka, bezpieczeństwo kraju - rozwój gospodarczy; technologie przyszłości; finanse w gospodarce; CSR w gospodarce; badania i rozwój; inwestycje, programy społeczne; srebrna gospodarka; zdrowie; gospodarka morska; ekomobilność; transport; prawo w gospodarce; technologie przyszłości; finanse i prawo w gospodarce;  rolnictwo; kultura i sztuka; gospodarka morska, odpowiedzialny biznes; badania i rozwój itd.
W ciągu dwóch dni trwania Forum miał też miejsce Hackaton, czyli maraton programowania. Na jego zwycięzców czekała łączna pula nagród w wysokości 20 tys. zł. Szczegółowo o przebiegu gdyńskiego wydarzenia pisaliśmy na bieżąco w Gazecie Polskiej Codziennie, na niezalezna.pl, poinformujemy o tym wydarzeniu także w najbliższym, środowym wydaniu Gazety Polskiej.
Chciałbym w tym miejscu przybliżyć czytelnikom najciekawsze wyjątki z interesującego przemówienia premiera Morawieckiego wygłoszonego na otwarcie Forum.
„Tchnęliśmy nową nadzieję w polskie serca” – w taki sposób streścił niemal cztery lata rządów PiS. – Skupiliśmy się w tym okresie na zmniejszaniu nierówności społecznych, zwiększaniu szans na rozwój młodych pracowników i pracodawców, na pomocy polskim rodzinom. To były główne kierunki naszego inwestowania: w solidarność i sprawiedliwość społeczną – przypomniał. - Nadrobiliśmy istniejące braki w tym zakresie - zaznaczył.
Nawiązując do nazwy gdyńskiego wydarzenia premier Morawiecki stwierdził: - Forum, wizja i rozwój będą wytaczać kolejne kierunki, będą azymutem zmian w naszej ojczyźnie. Potrzebujemy forum jako miejsca spotkań, dyskusji i wymiany poglądów, takiego jak to, które dzisiaj otwieramy. Potrzebujemy wizji, by osiągnąć z pozoru nierealne cele w ciągu kolejnych lat. Potrzebujemy zatem takiego miejsca spotkań, jak to w Gdyni.
W przekonaniu premiera to właśnie tu „możemy wytyczać aspiracyjne cele i wizje”.
– Bez tego trudno będzie o inspiracje i znajdywanie sposobów na akumulację potrzebnych środków finansowych, by ziścił się plan, dogonienia w pięć do 15. lat krajów europejskich dotąd od nas bogatszych. Najpierw tych z południa, potem – z północy.
Według Morawieckiego znajdujemy się w roku przełomowym. - Lata tej kończącej się kadencji rządów PiS pokazały entuzjazm w zwalczaniu pułapek rozwoju, m.in. słabości instytucjonalnych – mówił dalej premier. – Dzięki uzyskanej na tym polu poprawie doprowadziliśmy do tego, że – pomimo spowolnienia gospodarczego na Zachodzie – polska gospodarka wciąż rośnie. W tym roku, niezależnie od spowolnienia koniunktury gospodarczej pokazujemy, że witalność polskiej gospodarki przyczynia się do osiągania poziomu wzrostu naszego PKB wyższego od 4 proc. – wcześniej nieosiągalnego.
Zdaniem premiera w okresie poprzednich rządów państwo było zwolennikiem doktryny neoliberalnej (ograniczało się do roli tzw. stróża nocnego, zapewniającego tylko podstawowe potrzeby społeczne w zakresie bezpieczeństwa i obrony).
- My potraktowaliśmy państwo jako jedną z większych wartości, która doprowadziła do „małego cudu gospodarczego” – uważa Morawiecki. – Np. dzięki usprawnieniu systemu podatkowego możemy – oprócz miliardowych transferów socjalnych – realizować wielkie programy infrastrukturalne: rozwój dróg, szlaków kolejowych, projekt Centralnego Portu Komunikacyjnego czy rozbudowa gazoportu w Świnoujściu i budowa gazociągu Baltic Pipe. Czeka nas wielka transformacja energetyczno-klimatyczna. Mamy wielki program petrochemiczny Orlenu i Lotosu oraz ich fuzji. Wciąż zresztą potrzebujemy kolejnych środków na rozwój gospodarczy. Trzeba myśleć o prorozwojowych inwestycjach z wizją. A rozstrzygająca o naszej przyszłości powinna się okazać rosnąca konkurencyjność polskiej gospodarki..
- Miejsce naszego narodu jest w gronie najbardziej rozwiniętych technologicznie państw świata. Kroczymy tą drogą rozwoju, o której marzyli nasi przodkowie z lat 20. ubiegłego wieku – m.in. budowniczowie Gdyni. Taka jest wizja rozwoju dla Polski – zakończył premier.
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Jabe

28-06-2019 [23:03] - Jabe | Link:

Nikt panu premierowi nie powiedział, że „mały cud gospodarczy” wystąpił również wśród naszych sąsiadów? On raczej nie będzie trwał wiecznie, zwłaszcza że czeka nas wielka transformacja energetyczno-klimatyczna. Co wtedy? Skąd pan premier weźmie na monumentalne projekty i socjal?

A skoro o wizji mowa, jak tam się miewa nasza innowacyjna elektromobilność, czyli auta na baterie?

Obrazek użytkownika Kacper Głowacki

05-07-2019 [00:24] - Kacper Głowacki | Link:

Bardzo  szanuje pana premiera, ale się z nim nie zgadzam. Nie we wszystkich względach działają dobrze dla obywateli. A jeśli chodzi o Forum w Gdyni to liczę i bardo bym chciał się pojawić na takim wydarzeniu w przyszłości .

Obrazek użytkownika Natalia Wybicka

08-07-2019 [14:26] - Natalia Wybicka | Link:

Dobrze by było, gdyby z tych dyskusji coś konstruktywnego wynikło dla Polski. Samym gadaniem nic jeszcze nie stworzono, ale miejmy nadzieję, że te debaty to zalążek ważnych projektów dla naszego kraju. Dobrze by było, gdyby premier Morawiecki przyczynił się do rozwoju chociaż kilku z nich.

Obrazek użytkownika haczyk

08-07-2019 [20:21] - haczyk | Link:

Niestety, nie jestem w stanie zawierzyć premierowi Morawieckiemu, to człowiek, w którym dostrzegam obłudę i przyporządkowanie się PiS-owi. Jego obietnice są nic nie warte.

Obrazek użytkownika ŁukaszP

09-07-2019 [18:09] - ŁukaszP | Link:

Ja już takie teksty jak Morawieckiego słyszałem 40 lat temu, w filmach Barei też można ich posłuchać i na archiwalnych Kronikach Filmowych. Wtedy były skuteczne to i teraz wyborcy PiS z nostalgią słuchają takiej propagandy, bo ja na co dzień nie widzę tego, o czym pan Morawiecki mówił.

Obrazek użytkownika sidi1975

12-07-2019 [11:23] - sidi1975 | Link:

Jakoś te słowa pana premiera średnio do mnie docierają mało konkretnie i mało przekonujące to wystąpienie. Aczkolwiek uważam, że takie spotkania jak to Forum w Gdynii są potrzebne byleby po nich zapadały konkretne decyzje a nie kończyły się na pustych słowach.