Nowa funkcja morza

Bałtyk to nie tylko miejsce do wypoczynku, opalania się, pływania czy korzystania z transportu morskiego. Według Polityki energetycznej Polski do 2040 r. (PEP 2040) nad polskim morzem powinien nastąpić rozwój energetyki wiatrowej.
Przedwczoraj, w ministerstwie energii odbywały się na ten temat polsko-brytyjskie konsultacje. To o tyle logiczne, że – w przeciwieństwie do naszego kraju – Wielka Brytania może się już pochwalić konkretnymi doświadczeniami w zakresie rozwoju wiatraków na morzu. Z kolei w polskim resorcie energii trwają prace koncepcyjne nad założeniami prawnymi dla rozwoju morskiej energetyki wiatrowej. Bowiem regulacje krajowe w dotychczasowym brzmieniu nie zapewniają skutecznego kształtowania polityki w obszarze OZE, zwłaszcza jeśli chodzi o system wsparcia oraz struktury wytwarzania energii z OZE w obszarze morskiej energetyki wiatrowej.
Wielka Brytania (wraz z Niemcami) to europejski lider w tej dziedzinie. Wg danych WindEurope obecnie w Europie pracuje ponad 4,5 tys. turbin na 105 morskich farmach wiatrowych w 11 państwach. Przy czym średnia moc instalowanych turbin wynosi 6,8 MW, a największa o mocy 8,8 MW została zainstalowana w jednym z projektów brytyjskich. Łączna moc morskich farm wiatrowych w Europie wynosi 18,5 GW.
Polska dopiero planuje realizację takich inwestycji. PEP 2040 przewiduje, że zainstalowana moc w naszych morskich farmach wiatrowych do 2040 r. wyniesie 10 GW. Zaś pierwsza farma wiatrowa na morzu zostanie uruchomiona po 2025 r. Według Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej pełne wykorzystanie potencjału morskich farm wiatrowych łącznie z fotowoltaiką może zapewnić łącznie do 30 GW nowych mocy wytwórczych do 2040 r.
Z kolei PEP 2040 przewiduje, że aby można było rozpocząć inwestycje w tym sektorze powinny zostać zakończone prace nad wzmocnieniem sieci przesyłowej na północy Polski, tak, by było możliwe wykorzystanie „morskiej” energii w głębi kraju.
Komentując polsko-brytyjskie konsultacje wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski podkreślił, że przewagą energetyki wiatrowej morskiej nad lądową jest wykorzystywanie wyższych prędkości wiatru. - Jej zaletą jest też możliwość większego wykorzystania mocy - dodał wiceminister. Ponadto morskie farmy wiatrowe przyczynią się do stabilizowania pracy krajowej sieci elektroenergetycznej.  
Według Europejskiej Agencji Środowiska oraz analiz portalu Fundacji na rzecz Energetyki Zrównoważonej „w porównaniu z lądową energetyką wiatrową, morską energetykę wiatrową charakteryzuje wyższa efektywność pracy turbin, związana z większą stabilnością i siłą wiatru wiejącego na obszarach morskich; brak ograniczeń technologicznych – turbiny instalowane na morzu mogą być zdecydowanie większe i bardziej efektywne”.
Nic zatem dziwnego, że – niezależnie od prac resortu energii nad zapewnieniem odpowiedniego otoczenia prawnego rozwoju tej branży - największe polskie spółki energetyczne zapowiedziały już konkretne inwestycje. PGE Energia Odnawialna chce wybudować do połowy 2020 r. trzy farmy wiatrowe. Pozwolić to ma na zwiększenie łącznej mocy zainstalowanej farm wiatrowych PGE o 18 proc. do niemal 650 MW. Monika Morawiecka, prezes PGE Baltica, określiła w jednym z wywiadów prasowych, że rozwój morskich farm wiatrowych to jedna z kluczowych opcji strategicznych grupy PGE. - Mamy sporą ambicję, by przed 2030 r. mieć ok. 2,5 GW zainstalowanej mocy – poinformowała prezes.
Także Grupa Tauron „podtrzymuje zainteresowanie” inwestycjami w instalacje m.in. morskiej energetyki wiatrowej.
 
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika tricolour

31-03-2019 [13:46] - tricolour | Link:

Za komuny też wszyscy wyrażali potrzeby i byli szczególnie zainteresowani. I nic więcej ponad to. W wyniku tego komunę trafił szlag z niewydolności. Dziś mamy potrzebę budowy miliona aut elektrycznych, ale poza poza gadanina nic nie ma. Tak samo elektrownia jądrowa, grafen, porty, stocznie i inne poważne rzeczy gdy głupie latarki kupujemy zza granicy. Przyszłość jest oczywista...

Obrazek użytkownika Kazimierz Koziorowski

31-03-2019 [20:12] - Kazimierz Kozio... | Link:

tlumaczac na polski: chca nam zafundowac drozszy prad poniewaz tak jest EU trendy. w tym wypadku byloby dobrze zeby na deklaracjach sie skonczylo

Obrazek użytkownika Leonardo

01-04-2019 [11:13] - Leonardo | Link:

Polska dopiero planuje realizację takich inwestycji.Wielka Brytania i Niemcy to liderzy w tej dziedzinie powinniśmy ostro przyspieszyć smog to potwierdza .

Obrazek użytkownika Jabe

01-04-2019 [11:55] - Jabe | Link:

Trzeba zbudować elektrownie nuklearne, a nie zaśmiecać krajobraz drogimi wiatrakami.

Obrazek użytkownika haczyk

02-04-2019 [08:05] - haczyk | Link:

Generalnie dobrze że chcą zainwestować w coś takiego, nie sposób tkwić wiecznie w węglu. Tylko czy nie skończy się jak w wielu innych inwestycjach, które umarły przedwcześnie.

Obrazek użytkownika Jan Sobolewski

02-04-2019 [10:47] - Jan Sobolewski | Link:

Oczywistym jest że powinniśmy jak najszybciej i jak najwięcej budować farm wiatrowych. Odnawialne źródła energii to przyszłość, i to oby niezbyt odlegla. Mamy bardzo zanieczyszczone powietrze a spalanie węgla w tradycyjnych elektrowniach nam nie pomaga. Wiatr, woda wszystko to powinniśmy wykorzystać do maximum..
pracujcie panowie politycy. 

Obrazek użytkownika Irek

03-04-2019 [09:57] - Irek | Link:

Prawda jest taka, że abyśmy mogli się czymkolwiek pochwalić to, musimy najpierw zacząć. Niestety nie robimy NIC w tym kierunku. Rząd głośno mówi, że jest SMOG, który pojawia się, kiedy palimy w piecach węglem, ale nic nie robi aby od tego odchodzić. Już dawno powinniśmy odchodzić od górnictwa, wiem, że to wiąże się utratą pracy wielu regionów, jednak kiedyś trzeba zacząć. 

Obrazek użytkownika Natalia Wybicka

07-04-2019 [12:27] - Natalia Wybicka | Link:

Takich obietnic słyszeliśmy już wiele, a z kominów jak się kopciło, tak się kopci. I tylko nasz oddech jakiś płytszy. Poczekamy, zobaczymy.

Obrazek użytkownika ŁukaszP

08-04-2019 [18:02] - ŁukaszP | Link:

Nareszcie! Cała Europa obstawiona jest wiatrakami, a u nas temat cały czas odsuwany był na bok.

Obrazek użytkownika sidi1975

08-07-2019 [13:04] - sidi1975 | Link:

Moim zdanie te wiatraki to jedna wielka pomyłka. Wcale te turbiny nie są efektywne niż zakładano na początku. Wadliwe turbiny się psują przez co wszystkie funkcjonujące dziś w Polsce farmy wiatrowe trafią na złom do 2035 roku i mają zostać zastąpione nowszymi.