Polska gospodarka na piątkę z plusem

Opublikowane w ostatnich dniach dane GUS, te przekazane przez ministerstwo finansów oraz prognozy OECD dość jednoznacznie pokazują, że niezależnie od ogólnoświatowych trendów polska gospodarka pozostaje wciąż w doskonałym stanie.
Co więcej, perspektywy na najbliższe miesiące rysują się równie optymistycznie.
Zacznijmy od prognoz. Otóż, wg OECD (Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju) – organizacji zrzeszającej 36. najwyżej rozwiniętych krajów na świecie (w tym Polskę) – nasz kraj na koniec 2019 r. będzie czwartym na świecie najszybciej rozwijającym się państwem. Powinniśmy bowiem odnotować wzrost PKB w stosunku do 2018 r. na poziomie 4,2 proc. Wyprzedzą nas tylko Indie (wg prognoz – 7,16 proc., Chiny (6,2 proc.) i Indonezja (5,07 proc.). Jak napisało w komentarzu do tych danych ministerstwo przedsiębiorczości i technologii: „Wyższe od wstępnych oczekiwań tempo wzrostu PKB w I kw. br. (4,6%) sugeruje wyjątkową odporność krajowej gospodarki na zaburzenia zewnętrzne w postaci globalnego spowolnienia. W wyniku tego nastąpiła seria rewizji prognoz wzrostu PKB Polski w 2019 r., podczas gdy prognozy dla gospodarki europejskiej czy globalnej są obniżane”. 
Wynik ten tym bardziej zasługuje na uwagę, że średnia dla wszystkich państw członkowskich OECD kształtuje się na poziomie 1,8 proc. W dodatku, jak zwraca uwagę MPiT, nasz kraj – według ekonomistów OECD - wyróżnia wysoki popyt wewnętrzny, rosnąca konsumpcja prywatna i spodziewane przyspieszenie inwestycji.
O tym, że jesteśmy na dobrej drodze do spełnienia się tych prognoz, przekonują wyniki naszej gospodarki po pierwszym kwartale obecnego roku. Minister przedsiębiorczości i rozwoju Jadwiga Emilewicz przekonuje, że 4,7-procentowy wzrost PKB (w stosunku do I kw. ub. roku), a więc nieco większy niż „szybki szacunek” GUS sprzed kilkunastu dni, wg wstępnych szacunków Eurostatu, plasuje Polskę na trzecim miejscu wśród krajów UE pod względem wzrostu gospodarczego. Od kilku do ponad 20 proc. wyższe niż okazały się takie jego główne czynniki, jak konsumpcja wewnętrzna, inwestycje w przedsiębiorstwach (tu wzrost najwyższy – 21,7 proc.), przemysł oraz budownictwo. - Wzrost wartości dodanej w sektorze przemysłowym (o 5,9 proc.), a także w budownictwie (o 8,5 proc.) umacniają mnie w przekonaniu, że na koniec roku czeka nas wzrost PKB co najmniej na 4 – komentuje Emilewicz.
Również o naszej bardzo dobrej sytuacji gospodarczej, zwłaszcza na tle krajów eurostrefy, świadczą wyniki budżetu od początku bieżącego roku do końca kwietnia podane przez ministerstwo finansów. Otóż przy minimalnym deficycie na poziomie 80 mln zł dochody budżetu państwa wyniosły 130,0 mld zł i były tym samym wyższe o 4,8 mld zł w porównaniu z tym samym okresem rok wcześniej. Przy czym dochody podatkowe budżetu okazały się wyższe w porównywalnych okresach o ok. 3,9 mld zł.
W tej grupie dochodów jedynie dochody z VAT były (nieznacznie) niższe niż rok wcześniej - o 0,4 mld zł, tj. o 0,8 proc. Największy wzrost dochodów odnotowano wówczas w odniesieniu do podatku od przedsiębiorstw (CIT) – o 19,4 proc. (tj. ok. 2,9 mld zł) oraz PIT - o 5,5 proc. (tj. ok. 1,0 mld zł). Także wyższe okazało się w tym samym okresie wykonanie dochodów niepodatkowych - o ok. 0,9 mld zł (tj. 10,0 proc.).
Na zakończenie przyjęte przez rząd w mijającym tygodniu sprawozdanie z wykonania ubiegłorocznego budżetu. Przytoczmy najważniejsze dane: wzrost PKB w 2018 r. wyniósł 5,1 proc. - co jest najlepszym wynikiem od 2007 r. Z kolei dochody budżetowe wyniosły ponad 380 mld zł i okazały się wyższe od zaplanowanych w ustawie budżetowej o 6,8 proc. Zaś wydatki (390,5 mld zł) były niższe od planowanych o 1,7 proc. Wobec tego deficyt budżetu wyniósł 10,4 mld zł. Okazał się więc niższy o ponad 31 mld zł (blisko 75 proc.) w stosunku do nieprzekraczalnego limitu ustalonego w budżecie na 2018 r.
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika ŁukaszP

02-06-2019 [17:19] - ŁukaszP | Link:

Wszystko pięknie wygląda w procentach, słupkach i porównaniach. Przeciętny Kowalski jednak tego nie zauważa, ponieważ jak na razie to wszystko nie ma nic wspólnego z poziomem życia przeciętnego Polaka, który nie kwalifikuje się do 500+ itp.

Obrazek użytkownika haczyk

08-07-2019 [13:08] - haczyk | Link:

To mydlenie oczów Polakom zaczyna być irytujące. Ktoś kto jest durniem może wierzyć w, to w jakim wspaniałym kraju żyjemy, człowiek myślacy popuka sie po głowie.

Obrazek użytkownika Wojciech Mazur

08-07-2019 [13:51] - Wojciech Mazur | Link:

A kto wam zabrania korzystać z 500+ ? Przepisy sie zmieniły, teraz należy sie również na pierwsze dziecko :) Wystarczy udać sie do urzędu i korzystać :)

Obrazek użytkownika Natalia Wybicka

10-07-2019 [16:45] - Natalia Wybicka | Link:

Wszystkie te prognozy i obliczenia brzmią bardzo optymistycznie.Teraz ważne jest to, by ten optymizm nie namieszał nam w głowach i nie sprawił, że spoczniemy na laurach. Jak widać ciężka i uczciwa praca się opłaca.