Przestawianie zwrotnicy czy targowisko próżności?

Zostałam zaproszona na debatę zatytułowaną „ Zwrotnice modernizacji” czyli na dyskusję o polskich problemach z udziałem profesorów Zbigniewa Krasnodębskiego, Michała Kleibera,  Andrzeja Chwalby oraz premiera Mateusza Morawieckiego . Od samego początku sprawy potoczyły się nie po mojej myśli. Podczas kontroli pirotechnicznej niefrasobliwy kontroler trafił mnie w głowę swoim urządzeniem, którym machał ze zbyt wielką fantazją. Następny funkcyjny poddawał w wątpliwość fakt mojego zaproszenia. Dobrze widać, że zupełnie nie pasuję do tego wytwornego towarzystwa.
Przez godzinę przed rozpoczęciem spotkania i przez pół godziny po podanym w zaproszeniu terminie jego rozpoczęcia sala przypominała rozdeptane mrowisko. Spoceni panowie w garniturach co chwila przesadzali z miejsca na miejsce zebranych już gości i miotali się ustawiając w różnych konfiguracjach stołki i kamery. Pana Semkę przesadzano chyba z pięć razy co graniczyło wręcz z sadyzmem, wreszcie jakaś pani w bardziej niż średnim wieku spadła wraz z krzesłem z podium co trochę otrzeźwiło organizatorów.
To paradoks, że ludzie którzy nie potrafią rozstawić przed spotkaniem krzeseł ani punktualnie zacząć tego spotkania chcą naprawić Polskę. Jeden z funkcyjnych zapytany przeze mnie o której spotkanie wreszcie się zacznie odpowiedział dowcipnie , że „jak się już zacznie to się pani na pewno zorientuje”. Przypomniało mi to przeżycia z podróży po Rosji w czasach ZSRR.  Dyżurny ruchu kolejowego pytany kiedy wreszcie będzie spóźniony pociąg odpowiadał nieodmiennie „  jak przyjedzie to będzie”. To symptomy zupełnie innej cywilizacji niż ta, do której nieustannie aspirujemy i  nie pomogą gorliwie wywieszane w sali flagi UE.
Choć byłam formalnie zaproszona uważam, że wbiłam się na to spotkanie  jak Piłat w Credo i poniosłam tego konsekwencje. Sądziłam, że odnajdę profesjonalną atmosferę seminariów akademickich albo przynajmniej atmosferę latających uniwersytetów z czasów Solidarności tymczasem trafiłam na coś pomiędzy prywatką u Marioli, weselem w Bronowicach i  promocją perfum dla aktorek trzeciej ligi. Ludzie zbijali się w grupki, machali do siebie rękami, brakowało tylko „ścianki” pod którą mogliby prezentować kreacje.
Atmosfera zmieniła się gdy przemówił premier Morawiecki. Słuchałam jego wystąpienia z przyjemnością i ulgą. Ulgą, bo mówił naprawdę dobrze, bo oczywiście miał rację. Uświadomiłam sobie jednak, że z przyjemnością słucham tego co sama mówiłam i pisałam 25 lat temu. A mianowicie: że kapitał ma narodowość, że neoliberalizm jest taką samą szkodliwą i niebezpieczną utopią jak socjalizm, że podatek liniowy jest niekorzystny przede wszystkim dla klasy średniej, że kraje Europy środkowo wschodniej w ramach konsensusu  waszyngtońskiego zostały zręcznie skolonizowane i ta kolonizacja zaciążyła negatywnie na ich rozwoju gospodarczym i społecznym. Nie ma sensu powtarzać tych wielokrotnie formułowanych tez, łatwo je odnaleźć w wielu niezależnych publikacjach z tego okresu. Można powiedzieć, że– jak to mówią górale- szanowny pan premier znalazł siekierę pod ławą.
 Szkoda, że te zwrotnice są przestawiane tak późno. Znamienne jest, że panom profesorom dochodzenie do prawd oczywistych dla przysłowiowej „ baby z siatą,” za którą się uważam zajęło aż 30 lat. Rewolta zwana słusznie populistyczną , która obejmuje teraz większość krajów ma dokładnie takie tło. Oto zwykli ludzie przestali wierzyć w autorytety,  przestali ufać politykom i naukowcom, przestali wstydzić się swoich poglądów, uwalniają się z kagańca politycznej poprawności. Kataklizm II Wojny Światowej zmiótł z powierzchni Ziemi dawne elity. Jeżeli nawet uchowały się jak w Anglii, zdegenerowane i  miotane bulwarowymi skandalami, przestały odgrywać rolę opiniotwórczą, przestały być wzorcem, obrońcą społeczności i organizatorem jej życia. Dwór królewski to obecnie tylko  jedna z atrakcji turystycznych  Wielkiej Brytanii a perypetie romansowe członków rodziny królewskiej są zwykłą rozrywką dla kucharek.
XXI  wiek pomimo lawinowego rozwoju technologii medycznych i informatycznych charakteryzuje upadek autorytetu nauki i naukowców szczególnie w krajach Europy Środkowo Wschodniej gdzie przez długie lata komunistycznej niewoli naukowcy byli na usługach systemu, a przynależność do elity rozumieli jako prawo do luksusowej konsumpcji będącej wypłatą za służbę reżimowi. Paroksyzmy światopoglądowe tej elity nie interesują już społeczeństwa, przestało wierzyć w jej przywódczą rolę. To samo dotyczy elit krajów zachodnich w szczególności Francji, która poddała się swojej słabości, swemu feblikowi do lewactwa jak zdegenerowany arystokrata który dał się ponieść namiętności do  kurtyzany. Ruch żółtych kamizelek to protest francuskiego społeczeństwa, którego nie interesują aberracje i słabostki ludzi uważających się za intelektualną elitę kraju. Ta elita nie ma roli kulturotwórczej, nie wykształciła żadnych koncepcji życia społecznego, hołdując swoim słabostkom dopuszcza do burzenia pomników kultury chrześcijańskiej na której ufundowana została Europa nie dając nic w zamian. Dopuszcza również do rosnącego rozwarstwienia społecznego sprzecznego ze szczytnymi zasadami równości, wolności i braterstwa, które głosi. Ta elita podobnie jak nasze postkomunistyczne elity nie jest zdolna do wydania z siebie czegoś więcej niż żałosne kwiki odsuwanych od koryta i przywilejów.
Inaczej mówiąc- żeby przestawić zwrotnice potrzebna jest siła działająca w określonym kierunku i zwrocie. Szarpanie zwrotnic w różne strony nic nie da. Aby narzucić kierunek ludzkim działaniom potrzebny jest autorytet.  Nie może to być autorytet samozwańczy ani narzucony. W życiu społecznym potężną siłę sprawczą mają oczywiście przemoc i pieniądze gdyż ludzi można zastraszyć i  przekupić co skutecznie praktykowały dwudziestowieczne totalitarne reżimy. Nie uchroniło ich to jednak od upadku.
Panowie profesorowie, przy swoich bezspornych naukowych zasługach, muszą przekonać i porwać  do działania zwykłych ludzi.
 
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika jazgdyni

18-05-2019 [07:05] - jazgdyni | Link:

!!!!
Popraw szybko - Mateusza Morawieckiego.

Obrazek użytkownika izabela

18-05-2019 [07:10] - izabela | Link:

Dzięki !!!!

Obrazek użytkownika Zygmunt Korus

18-05-2019 [07:22] - Zygmunt Korus | Link:

Stało się to (korekta) w momencie, gdy zacząłem czytać i ze zdumieniem pomyślałem, że Mazowieckiego syn (?) został gdzieś premierem. Ale już jest dobrze. Zwrotnica została, a właściwie nie została przestawiona. Pozdrowienia dla Was, w kolejności oczywiście od damy/Sz. Autorki zaczynając.
 

Obrazek użytkownika izabela

18-05-2019 [09:12] - izabela | Link:

Ja też serdecznie pozdrawiam

Obrazek użytkownika Czesław2

18-05-2019 [07:58] - Czesław2 | Link:

Politycy przestawiają zwrotnice tak, jak wieje wiatr. To, że ludzie mają przez polityków zryte mózgi jest nieodwracalne jak upadek Rzymu.

Obrazek użytkownika izabela

18-05-2019 [09:11] - izabela | Link:

Mój syn używa terminu " zryty dekiel" dla określenia osób o sformatowanym mózgu i bardzo to określenie lubię.

Obrazek użytkownika Czesław2

18-05-2019 [11:15] - Czesław2 | Link:

To Śląskie powiedzonko, więc je znam.

Obrazek użytkownika Marek1taki

18-05-2019 [08:16] - Marek1taki | Link:

"Znamienne jest, że panom profesorom dochodzenie do prawd oczywistych dla przysłowiowej „ baby z siatą,” za którą się uważam zajęło aż 30 lat."
"...przez długie lata komunistycznej niewoli naukowcy byli na usługach systemu, a przynależność do elity rozumieli jako prawo do luksusowej konsumpcji będącej wypłatą za służbę reżimowi."
Dlatego ostatnie zdanie mnie nie przekonuje. Tytuł naukowy stał się piętnem. Nieprzypadkowy był ten harmider organizacyjny. Modernizm, konformizm, anergia. Jedyna energia jest w pozorowaniu rzeczywistości i ostracyzmie do politycznie niepoprawnych poglądów.
 

Obrazek użytkownika izabela

18-05-2019 [09:08] - izabela | Link:

Te poglądy które były wyśmiewane 25 lat temu teraz wracają jako odkrycia. Przypomina mi to poglądy na karmienie niemowląt. Gdy moje dzieci były małe zgodnie z obowiązującym paradygmatem należało je karmić co trzy godziny mieszanką mleczną i od trzeciego miesiąca życia podawać zupkę z żółtkiem. Kiedy powiedziałam pediatrze że dziecko je kiedy chce a zupką pluje  straszyła mnie sądem rodzinnym. Dopiero gdy amerykańscy uczeni  odkryli, że samica ludzka ma pierś paradygmat się zmienił.Był  to zaiste (w terminologii Kuhna) ""przewrót kopernikański".Uczeni sowieccy szli jeszcze dalej. uważali,że siara jest szkodliwa więc podawali dziecko położnicy dopiero po kilku dniach.

Obrazek użytkownika Marek1taki

18-05-2019 [09:15] - Marek1taki | Link:

"amerykańscy uczeni  odkryli, że samica ludzka ma pierś" :-)
Pozdrawiam.

Obrazek użytkownika Trotelreiner

18-05-2019 [09:20] - Trotelreiner | Link:

Witam Pania!
W Piśmie powiedziano: "Na poczatku był chaos"....widać w pewnych krajach....nadał pozostał...
Co do premiera Morawieckiego...jest to człowiek przypadkowy [potwierdza teorie chaosu] bez charyzmy,bez mowy ciała...bez erystyki [ mówienie  w jednym tempie,bez intonacji,
jeden gest-- rozłozone ręce na wysokości śledziony]....typowy człowiek zza biurka w banku.
I jeszcze ta trójka nieudaczników z geremkowszczyzny Gowin,Gliński i Ciapciakiewicz...grudzien 2017...TO BYŁ ZAMACH STANU...Odstawienie Kaczyńskiego...i rzad do nędznego
kabaretu.
Pzdr.

Obrazek użytkownika izabela

18-05-2019 [09:25] - izabela | Link:

Tylko co będzie dalej?

Obrazek użytkownika Trotelreiner

18-05-2019 [09:40] - Trotelreiner | Link:

Ha! Dobre pytanie!
Ja jestem mega sceptykiem...zawsze przyjmuję,że wszystko pier....znaczy... się nie uda...:-))
I tylko gdy faktycznie sie uda....to wyrażam zadowolenie...lekkim uniesieniem lewej brwi  z przekonaniem, że i tak pier....się nie uda.

I Prawo Murphiego
Nigdy nie jest tak źle,że nie może byc gorzej

II Prawo Murphiego
Jeżeli już jest źle,że nie może być gorzej...to na pewno będzie.

Mój dopisek---Już jest...i to dopiero początek!

Addio

 

Obrazek użytkownika angela

18-05-2019 [12:14] - angela | Link:

To prawda, pani Izabelo, podobnie jest w każdej organizacji w którą wchodzi,  'nie swój'.
Tylko że, te grupki na siłę, każdą inicjatywę usiłują zrobić 'swoja'. 
Moj syn natomiast, nazywa to, 'zasciankowa wrednosc'.
Kiedy Polacy nauczą się zwykłej grzecznosci i uszanowania. 
Ważnym natomiast jest to, że nareszcie ten Rząd, z Premierem Mateuszem Morawieckim, a wcześniej Premier Beatą Szydlo, mają odwagę nazywać rzeczy po imieniu, i nie przejmują się polpoprawnoscia, i wszelkimi 'interesami ",  które panosza się również na NB. 
 

Obrazek użytkownika gorylisko

18-05-2019 [15:26] - gorylisko | Link:

witam Szanowną Panią, co do panów psorów...ogromna frajdę sprawiło mi kiedy usłyszałem, że psor Samsonowicz podczas pogadanki w temacie Kazimierz Wielki opowiedział o handlu wołami w Polsce... jakby co to przypominam cykl "Bibliteka Historii Gospodarczej Polski" praca pt. "Handel wołami w Polsce"  wydawnictwo Klinika Języka a całością rządzi bloger Coryllus który zadaje całą masę pytań i podaje hipotetyczne odpowiedzi...
często też podaje dowody na zwykłe zaprzaństwo znanych i cenionych postaci w historii Polski...trzeba tylko zapoznać się z faktami które są w zasięgu ręki... 
wreszcie po latach wątpliwości, poszukiwań, rozterek, po raz pierwszy od samego Coryllusa usłyszałem w temacie sporu na osi Bolesław Śmiały bp.Stanisław ze Szczepanowa, hipotezę która ma ręce i nogi, hipotezę którą należy zweryfikować... poza tym chodzi o stworzenie własnej doktryny działania, wytyczenia kursu dla dobra Polski i na pohybel czerwonym...ponownie zapraszam do szkolanawogatorow.pl  pozdrawiam Szanowną Panią

Obrazek użytkownika Krzysztof Pasierbiewicz

18-05-2019 [18:55] - Krzysztof Pasie... | Link:

Sęk w tym, że na dziesięciu wybranych polskich profesorów, profesorami rzeczywiście powinno zostać dwóch, w porywach trzech. I wiem, co mówię, gdyż przepracowałem jako nauczyciel akademicki blisko 40 lat. A tak między nami, dzisiejsze polskie szkolnictwo to masakra, zaś autorytety akademickie to już bezpowrotna przeszłość. Pozdrawiam Panią.

Obrazek użytkownika izabela

18-05-2019 [23:37] - izabela | Link:

Ja też pozdrawiam. Powołam się na cytat przypisywany chyba niesłusznie Bismarckowi :"Acht und achtzig Professoren und Vaterland, Du bist verloren"

Obrazek użytkownika paparazzi

19-05-2019 [04:11] - paparazzi | Link:

Krzysiek wróć ale się nie wykluczaj, see you again.

Obrazek użytkownika kifaru

19-05-2019 [00:19] - kifaru | Link:

W mojej percepcji opisany przez panią stan rzeczy (potwierdzony przez trotelreinera) jest wynikiem 2 rzeczy: brakiem prawdziwego przywództwa i marnością ludzką otoczenia ważnych polityków, co także wynika z jakości szeroko pojętego przywództwa.
Do XII 2017 r. przywódcą był Jarosław Kaczyński. Znałem jego poglądy, widziałem jego reakcje na wyjątkowe stresy, uznawałem jego działania i dobranych sobie ludzi za właściwe i sprawdzone w warunkach nadzwyczajnych. Słowem - sam bym tak postąpił w podobnej sytuacji.
Początek rządów przyniósł oczekiwane rezultaty zgodne z zapowiedziami z wyborów: zmiany w szkolnictwie, w ustawach (reforma sądów, odbieranie dzieci z ubóstwa, rewizja absurdalnych wyroków, oddanie właścicielom praw do nieruchomości - wycinka drzew), utrącenie korupcyjnych umów międzynarodowych (helikoptery od Microna), przejście do czynu w obronie polskiej racji stanu za granicą, opodatkowanie korporacji handlowych w Polsce, rozbudowa i wyposażanie Wojska Polskiego, wymiana paskudnych twarzy w instytucjach i przedsiębiorstwach. Zbudzona została nadzieja, że po latach marazmu, a nawet poczucia beznadziei dla takich, jak ja (w latach 2002-2005 i 2010-2012) doczekałem prawdziwie patriotycznej ekipy rządowej i sprawy ruszą z kopyta. Tymczasem pojawiły się pierwsze niepokojące objawy złego. Najpierw dziwni ludzie mianowani przez pomniejszych lokalnych polityków PiS na kierowników, dyrektorów czy członków rad nadzorczych, których nikt nie znał z trudnych czasów lub - co gorsza - znał ze złej strony, a co wkrótce wyszło na jaw. Dalej zajęto się sprawami drobnej wagi omijając te ważne, o których mowa była przed wyborami - zmiana konstytucji, zmiana całościowa prawa, wymiana skompromitowanej kadry ministerstw, racjonalizacja gospodarki, obniżenie podatków, jakościowa poprawa szkolnictwa, przeorientowanie polityki zagranicznej. Jednocześnie dotychczas bardzo wrażliwi na głos wyborców politycy zawsze mający dla nich czas, gdy byli w opozycji, stali się ważnymi osobami i przestali reagować na głos krytyki. A potem doszło do czegoś, czego nie rozumiem - w nagrodę za podjęte działania ekipa premier Szydło dostała kopniaka - i nikt nie raczył tego wyjaśnić, dlaczego?
Od tej pory mam wrażenie, że Polską nie rządzi już PiS, polityka stała się całkowicie nieprzejrzysta nawet dla osób interesujących się nią, a ilość złych posunięć rządu każe podejrzewać, że to nie są „wypadki przy pracy", lecz działania celowe lub pod wrogą, przemożną presją. Jeśli to drugie - chciałbym wiedzieć, kto i co mi szykuje.
Jeśli rządzący chcą aktywnej pomocy społeczeństwa muszą to wyraźnie powiedzieć. Chyba że nie chcą.
 

Obrazek użytkownika gorylisko

19-05-2019 [12:45] - gorylisko | Link:

tiaaaa, jaaaasneeegrezgorz Braun z batożeniem i jkm z lekką pedofilią... łoooniii znją wyjście z impasu....i jeszce liroy ze swoją leczniczą marihuaną.... same plusy dodatnie jak diabli... ten cały cyrk rozleci się jak tylko jkm dorwie się do koryta razem z rodziną zresztą czyli któraś tam zona...etc. działem w upr i ten utylitarny stosunek jkm do religi raził mnie nieco... on to po prostu traktował jak menu folkloru kulturowego zamiast jak podstawę do działania wg klucz opracowane przez Konecznego... wcale mnie nie zdziwi jak jkm zacznie pitolić o islamie jako skutecznej walce z lgbt qq czy przepędzanie diabła szatanem...

Obrazek użytkownika Jabe

19-05-2019 [13:05] - Jabe | Link:

Trzeba próbować. Konfederacja, jaka jest, taka jest, ale podnosi sprawy ważne, dotąd zgodnie przez POPiS zamilczane. Z pewnością głosowanie na „ten cały cyrk” w tych wyborach niczego nie rozwiąże, będzie tylko jasnym sygnałem. Czym zaś będzie głosowanie na dotychczasowy układ?

Obrazek użytkownika nonparel

19-05-2019 [19:32] - nonparel | Link:

Właśnie dlatego będę na nich głosował. Niech jadą do Brukseli jak najszybciej. PE i tak służy tylko do ozdoby a wśród tych (p)osłów będą intelektualnie na jednym poziomie. Zawsze to jakieś urozmaicenie, może znowu ktoś dostanie po pysku...
 

Obrazek użytkownika nonparel

19-05-2019 [19:36] - nonparel | Link:

Właśnie dlatego będę na nich głosował. Niech jadą do Brukseli jak najszybciej. PE i tak służy tylko do ozdoby a wśród tych (p)osłów będą intelektualnie na jednym poziomie. Zawsze to jakieś urozmaicenie, może znowu ktoś dostanie po pysku...
 

Obrazek użytkownika xena2012

19-05-2019 [09:55] - xena2012 | Link:

Elita nie ma roli kulturowórczej,nie wykształciła nic i nie daje nic wzamian za uznanie jej elitą.Trzeba więc chyba pojęcie ,,elity'' zdefiniować na nowo,określić przesłanki kwalifikujące do ,,bycia tą wyjątkową częścią narodu bo patrząc na Polskę,na zachowanie tych tzw.elit ma się nie tylko wątpliwości ale i pewność że na to określenie nijak nie zasługują.Patrząc na takie kadry naukowe jak profesorowie Sadurski,Spiewak,Hartman,słysząc ich slownictwo,widząc ich chamstwo,nienawiść i niespotykane zadufanie zastanawiam się jak zdobyli swoje tytuły i jakim cudem są autorytetami.Patrząc na polityków biegających po sejmie z bucikami,grzebiących po cudzych torebkach,walących w pulpity ,urzadzających chamskie happeningi już nawet nie pytam dlaczego to oni są naszymi autorytetami bo wiem że przecież te elity wybraliśmy sobie sami.

Obrazek użytkownika gorylisko

19-05-2019 [12:54] - gorylisko | Link:

co do elyt... mówi pani o nitrasie a co z taką thun z bananem ? albo biedny jak diabli cimoszka który chyba jest chory na raka...ale po potrąceniu staruszki na drodze....ale póki co jest nr jeden w stolycy naszej kochanej z ramienia partii oszustów zaś sam schetyna nie ośmieli się go tknąć
dla mnie nie ulega wątpliwości, że obecna kampania w pełooo ma za zadanie umieszczenia sprawdzonych komuchów o ile cimoszka i rosati to wiadomo ale np. taki buzek musiał wybitnie zasłużyć się komunie skoro go pchają do jaczejki zwanej parlamentem eu...

Obrazek użytkownika Pani Anna

19-05-2019 [15:51] - Pani Anna | Link:

"zupełnie nie pasuję do tego wytwornego towarzystwa" Pani Izabelo bardzo lubię Pani dystans do samej siebie, chociaż z tego, co Pani opisała, to ani to nie było "towarzystwo", ani tym bardziej "wytworne" (może z wyjątkiem Premiera Morawieckiego, do którego, pomimo pierwszych oporów powoli się przekonuję). Wytworna, mądra i piękna to jest Pani córka Zuzanna, której chciałabym Pani serdecznie pogratulować.