Koza, albo słoń w składzie porcelany

Drodzy czytelnicy – na pewno pamiętacie – dowcip o kozie rabina? Otóż, patrząc na zamieszanie wokół zarządu Telewizji Polskiej, wywołane w marcu przez Radę Mediów Narodowych, nie sposób nie mieć skojarzeń z tą starą, ale niezmiennie aktualną anegdotą.
Jak grom z jasnego nieba uderzyła wiadomość o zmianach w zarządzie TVP, dotąd dwuosobowym. Maciej Stanecki, rekomendowany swego czasu przez Kukiz’15, został przez Radę Mediów Narodowych odwołany, a z zarządu dwuosobowego zrobił się wolą tejże Rady – trzyosobowy. Dokooptowano do niego mianowicie doświadczoną dziennikarkę Marzenę Paczuską i sympatycznego skądinąd publicystę Piotra Pałkę.
Jak niesie wieść gminna i medialna, tych dwóch nowych członków zarządu reprezentuje dwa ważne ośrodki decyzyjne.
I wszystko byłoby pewnie jednodniową sensacją, gdyby nie fakt, że media – i to przede wszystkim te, które nie pałają przesadną sympatią do rządzącej opcji – dostały pożywkę na znacznie dłużej, niż jeden dzień. Najpierw okazało się, że nowy wiceprezes jest w sporze sądowym z TVP, która go zwolniła po skandalu z występem zespołu „Girls on Fire” w Opolu. Co gorsza, mimo zatrudnienia na tak wysokim stanowisku, nie zdecydował się na wycofanie pozwu. Jego święte prawo, ale czy wyobrażacie sobie Państwo sytuację, kiedy np. wiceprezes Coca Coli jednocześnie zarządza koncernem i stara się wyprocesować od tegoż pieniądze? Potem tabloidy podały, że tenże wiceprezes zablokował kontrakt reklamowy związany z transmisjami meczów reprezentacji Polski. Wartość, bagatela, 7 mln zł. I znowu – jeżeli nawet były jakieś merytoryczne przesłanki, to opinia publiczna nie miała okazji ich poznać. Przebił się jeden, jedyny, niekorzystny przekaz. Jeżeli to miały być szybkie, skuteczne i ciche zmiany we władzach jednej z kluczowych państwowych spółek, to Ryszard Petru jest najlepszym mówcą wszechczasów.
Dlaczego o tym piszę? Ano dlatego, że niepokojąco przypomina mi to wszystko rok 2007. Kiedy PiS wiosną zwyciężał w sondażach, kiedy, zawiedzeni kiepskimi wynikami PO, salonowi publicyści rzucili w pewnym momencie hasło: głosujmy na PSL. A potem nastąpiła, parafrazując Lemony Snicketa, seria niefortunnych zdarzeń. Nie wszystkie zawinione przez PiS, rzecz jasna. Ale, uczciwie trzeba przyznać, zdarzenia niefortunne, przypominające potykanie się o własne sznurówki, też poparcia rządzącej partii nie dodały.
Reasumując – Rada Mediów Narodowych ma prawo zmieniać zarządy narodowych mediów. Ale jeśli to czyni, to niech to czyni w sposób, który nie daje paliwa ludziom, którzy marzą, by TVP i Polskie Radio stały się emitentami przekazu z ulicy Czerskiej. Bo kozę można wprowadzić, można wyprowadzić, ale sprzątanie będzie trwało długo. Zbyt długo.
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika haczyk

27-03-2019 [07:18] - haczyk | Link:

Rada Mediów Narodowych ma prawo decydować wiec to robi, a że prezes Kurski zgotował się na pana Piotra Pałkę to i poszedł za ciosem. Reszta dostała kąsek by się porozpisywać i poużywać sobie to i to zrobili. 

Obrazek użytkownika Jan Sobolewski

27-03-2019 [08:22] - Jan Sobolewski | Link:

Jak PiS dalej będzie strzelał sobie w stopy takimi akcjami to najlepszy PR nie pomoże. Piotr Pałka blokując kontrakt na 7mln zadziałał na szkodę TVP, nie dziwota, że nie spodobało się to radzie mediów. Oczywistym jest też, że podanie pracodawcy do sądu nie jest mile widziane i wywołuje negatywne skutki. Szkoda tylko że przekaz w Polskę poszedł niekompletny i pozostawił wiele miejsca na spekulacje. To nie przysporzyło władzy zwolenników a tylko dało wodę na młyn opozycji.

Obrazek użytkownika sidi1975

27-03-2019 [08:27] - sidi1975 | Link:

Najwyraźniej pan Pałka nie wie o tym, że nie "sra" się do własnego ogródka. Dobrze się stało, że prezes Kurski zawiesił "kozę" dla oczyszczenia atmosfery i wizerunku TVP.

Obrazek użytkownika Irek

27-03-2019 [09:33] - Irek | Link:

Zły to ptak, co własne gniazdo kala. Odnoszę wrażenie, że ci ludzie celowo działają na niekorzyść "społeczności", której są członkami. Zawieszenie w wykaniu obowiązków to, najłagodniejsze co może spotkać takiego pracownika, czy nawet członka zarządku. Nie wiem na jakich zasadach przebiega tam wykluczenie z zarządu, domyślam się, że odbywa się jakieś głosowanie, więc życzę im jak najszybszego rozwiązania umowy z takimi ludźmi. Nie moźna trzymać kreta w ogrodzie.

Obrazek użytkownika xwro

27-03-2019 [09:58] - xwro | Link:

Tak z ciekawości - jaki to skandal w tym Opolu był, że aż go zwolniono?

Obrazek użytkownika ŁukaszP

27-03-2019 [14:15] - ŁukaszP | Link:

Prawdę mówiąc Pan Pałka ma tupet. Kala swoje gniazdo, a z drugiej strony kurczowo się go trzyma, to hipokryzja!

Obrazek użytkownika Jabe

27-03-2019 [16:05] - Jabe | Link:

Media „narodowe” należy czym prędzej zlikwidować.

Obrazek użytkownika Kacper Głowacki

27-03-2019 [21:39] - Kacper Głowacki | Link:

Pan Pałka za karę z zablokowaniem tych 7mln powinien z automatu mieć wycofany proces przeciwko TVP i od razu skierowany przeciwko niemu. 

Obrazek użytkownika Natalia Wybicka

29-03-2019 [06:30] - Natalia Wybicka | Link:

Jeszcze nie słyszałam o sytuacji, w której pracownik pozywa pracodawcę do sądu, a ten klepie go po plecach i przymyka na wszystko oko. A do tego jeszcze działa na niekorzyść firmy. Zwolnienie to naturalna kolej rzeczy. Nie ma nad czym się zastanawiać.