Dama na euromonecie

Przypadająca 2 maja br. okrągła 500-letnia rocznica urodzin geniusza renesansu, Leonardo da Vinci, stała się okazją dla Włochów do wybicia specjalnej monety o nominale 2 euro. Na jej rewersie znajdzie się wizerunek „Damy z gronostajem”, jednego z najbardziej znanych obrazów włoskiego artysty, przedstawiający Cecylię Gallerani, kochankę księcia Ludwika Sforzy.
U nas szczególnie dobrze znanego, bowiem od lat dzieło to znajduje się w Krakowie zakupione ponad 200 lat temu przez Czartoryskich, a ostatnio – po wykupieniu całej Kolekcji Czartoryskich przez państwo – „Damę” można podziwiać w krakowskim Muzeum Narodowym.
Jak donoszą światowe media włoska moneta z „Damą” jest jedną z trzech, które mają trafić do obiegu w 2019 r. Nawiązują one do dziedzictwa kulturowego krajów członkowskich UE. Oprócz Włochów na wybicie analogicznych monet zdecydowali się Hiszpanie i Belgowie.
Do obiegu ma trafić 3 mln monet z wizerunkiem „Damy”. Dzięki temu miliony ludzi w Europie, a zapewne i na świecie, będą mieli okazję zobaczyć to najsłynniejsze dzieło sztuki, które można podziwiać w naszym kraju. To świetna reklama nie tylko dla włoskiego, ale i dla polskiego dziedzictwa kulturowego.
Warto zresztą już w tym miejscu dodać, że już 10 lat temu „Dama z gronostajem” pojawiła się na srebrnej monecie 5-dolarowej, emitowanej przez władze Wysp Cooka, terytorium zależnego od Nowej Zelandii (wyemitowano wówczas 350 szt. takich monet).
Szkoda tylko, że na podobne kroki nie zdecydowały się polskie władze, a zwłaszcza Narodowy Bank Polski, oficjalny emitent środków płatniczych w naszym kraju, ostatnio znajdujący się skądinąd pod ostrzałem mainstreamowych mediów.
W końcu „Dama” to najcenniejsze dzieło sztuki, znajdujące się w polskich zbiorach (obraz o podobnej randze – Portret młodzieńca, Rafaela, został zrabowany w czasie II wojny przez nazistów i do tej pory pozostał nieodnaleziony). Przypomnijmy, że w 2016 r. Fundacja Książąt Czartoryskich sprzedała całą swoją kolekcję Skarbowi Państwa za 100 mln euro. Polskie władze, a zwłaszcza bezpośrednio odpowiedzialny za ten krok, wicepremier Piotr Gliński, znalazły się za dokonanie tej transakcji pod obstrzałem lewicowych mediów, uważających najwyraźniej, że Czartoryscy powinni oddać swe zbiory za darmo.
Tymczasem wartość samej tylko „Damy z gronostajem” była ostatnio szacowana na ponad 1 mld dolarów. Oprócz tego Kolekcja obejmowała ok. 86 tys. eksponatów: w tym m.in. 593 obrazy, 250 tys. obiektów bibliotecznych: książek, rękopisów, starodruków itd., m.in. oryginał unii horodelskiej między Polską i Litwą - z 1413 r. czy akt hołdu pruskiego z 1525 r.
- Zakup kolekcji Czartoryskich przez ministerstwo kultury i dziedzictwa narodowego wzbudził ogromne emocje. Dyskutowano głównie o zapłaconej kwocie. Zapewniam, że warto było wydać te pieniądze – pisał w swoim czasie w Forbesie Juliusz Windorbski, prezes domu aukcyjnego Desa Unicum.
Tymczasem włoski pomysł wybicia monety z wizerunkiem „Damy z gronostajem” powinien stać się okazją do poczynienia podobnego kroku (kroków) związanych z tym dziełem także i u nas. W naszym kraju na ogół wciąż pokutuje myślenie (i działanie, a właściwie jego brak) na zasadzie: „cudze chwalicie, swego nie znacie”. A przecież mamy coś cennego, tylko, że nie potrafimy tego należycie wykorzystać w sensie medialnym – zrobić z tego wydarzenia o stosownej randze.
To niestety kolejny przykład na jakąś zadziwiającą niemoc w propagowaniu naszych własnych sukcesów na arenie międzynarodowej. W końcu działa, specjalnie do tego powołana instytucja, Polska Fundacja Narodowa, dysponująca odpowiednimi środkami ze składek największych spółek Skarbu Państwa, której zadaniem jest „promowanie naszych sukcesów w nauce, bogatej kultury, wspaniałej historii i niepowtarzalnej przyrody”.
A posiadanie w polskich zbiorach muzealnych „Damy z gronostajem” i 500-lecia śmierci jej autora mogłoby przecież stać się doskonałą okazją do promocji naszego kraju za granicą.
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Zygmunt Korus

25-01-2019 [20:17] - Zygmunt Korus | Link:

Proszę Pana, żeby coś promować, to urzędnicy oraz członkowie rad do takich celów powołani muszą mieć wiedzę, co jest ważne. A gdy ludzie są obsadzani z klucza, z inteligencją biurkową, to jest, jak widzimy... Polska ma wiele innych znakomitych dzieł malarskich, ale jak mamy z nimi wyjść w świat, jak nawet w kraju o nich sza. Nawet nie dlatego, że jest jakiś zakaz, tylko fachowcy, co o ich randze wiedzą, nie mają przełożenia na wyjście z tym na podest, a potem na trampolinę. Proszę popytać Lecha Makowieckiego z tego forum jak
wygląda "otwieranie się" na pomysły z zewnątrz przez owo gremium kręcące funduszami Polskiej Fundacji Narodowej. Jak nie ma "zasysania" od dołu, to i czapa ma pod czerepami posuchę, okrojony wachlarz propozycji do wyboru - więc skąd ma czerpać dobre pomysły? Sam wiem coś na ten temat, np. o powiązaniach ideowo-politycznych jurorów z marnymi efektami benifecjentów.
Kłaniam się. Cenny tekst i trafne konstatacje.

Obrazek użytkownika bercik1964

25-01-2019 [21:26] - bercik1964 | Link:

"..zrabowany w czasie II wojny przez nazistów.." - czy owi "naziści" nie mieli narodowości? W jakim kraju znalazł się obraz?

Obrazek użytkownika sidi1975

28-01-2019 [13:23] - sidi1975 | Link:

Słowa uznaniu dla Czartoryskich za przekazanie całej swojej kolekcji państwu polskiemu. Czas na promocję polskiego dziedzictwa kulturowego nie tylko w Polsce ale przede wszystkim na świecie, bo naprawdę mamy się czym pochwalić.

Obrazek użytkownika Jan Sobolewski

28-01-2019 [13:54] - Jan Sobolewski | Link:

Najpierw wszyscy krzyczeli że drogo a teraz nie ma komu wypromowac naszego dziedzictwa kulturowego. Nie umiemy się sprzedać. Potrafimy tylko się kłócić i wywlekać na arenę miedzynarodową nasze waśnie. 
Teraz tez mamy na tacu swietny temat ale Polska fundacja narodowa, potrafi zabłysnąć tylko ze złej strony.  
Szkoda.

Obrazek użytkownika haczyk

29-01-2019 [13:33] - haczyk | Link:

Kasa poszła, dzieło jest, nawet Ministerstwo Kultury mamy i co dalej? Odpowiedź się nasuwa sama, ale nie będę sobie psuć nerwów.

Obrazek użytkownika Irek

29-01-2019 [15:09] - Irek | Link:

Zgadza się „Dama” to najcenniejsze dzieło sztuki, znajdujące się w polskich zbiorach. Przypomnę tylko, że przed kupnem dzieł była awantura medialna podzielona na dwa ugrupowania. Żenująca gra polityczna i nic więcej. Na szczęście kupiliśmy zbiory wraz z Dama i jestem z tego bardzo dumny. `Jednak Polacy nie potrafią korzystać z przywileju jaki daje właśnie obraz Damy z gronostajem. Nawet Włosi potrafią to wykorzystać, chociaż to my jesteśmy w jej posiadaniu. Czy znajdzie się ktoś mądry, kto wejdzie we współpracę z Włochami i przy okazji wypromuję Polskę? 

Obrazek użytkownika AndrzejRadomski

30-01-2019 [13:21] - AndrzejRadomski | Link:

I w tej dziedzinie kulturowej możemy się pochwalić , otrzymaną kolekcją Czartoryskich a w niej obrazem " Damy z gronostajem "  . Doskonały obraz do promocji naszego kraju za granicą . 

Obrazek użytkownika Kacper Głowacki

03-02-2019 [19:51] - Kacper Głowacki | Link:

Wyrażę się w 2 punktach.

1. Całe szczęście, że kupiliśmy ta kolekcję z tym obrazem
2. Jesli nic nie zrobimy z tą rocznicą aby się wypromować to jesteśmy frajerami. 

Obrazek użytkownika jan.j

05-02-2019 [11:44] - jan.j | Link:

Pamiętam ten jazgot kiedy to minister Gliński pokazał charakter i kupił dla Polski kolekcję Czartoryskich. Ale było komentarzy i uszczypliwości. I widać z perspektywy czasu, że dobrze zrobił jak czyta się o wartości tylko jednego obrazu. W dodatku może on być magnezem promocyjnym Polski, o ile tylko mądrze się za to ktoś zabierze.. 

Obrazek użytkownika jacekglowacki

05-02-2019 [12:07] - jacekglowacki | Link:

W punkt... to wydaje się takie proste i takie łatwe, a wpadli na to włosi. Szkoda.  Co ciekawa trwa remont Muzeum Czartoryskich. Będzie chyba otwarte na przełomie roku. Liczę, że przyciągnie tłumy nie tylko obrazem Leonarda da Vinci. Taki obraz jest w polskich rękach i wciąż zachwyca tłumy? Ile jest tak znanych obrazów na świecie? Niewiele, dlaczego więc nie wykorzystujemy jego sławy do promocji polski i polskich muzeów? 
 

Obrazek użytkownika jacekglowacki

05-02-2019 [12:33] - jacekglowacki | Link:

W punkt... to wydaje się takie proste i takie łatwe, a wpadli na to włosi. Szkoda.  Co ciekawa trwa remont Muzeum Czartoryskich. Będzie chyba otwarte na przełomie roku. Liczę, że przyciągnie tłumy nie tylko obrazem Leonarda da Vinci. Taki obraz jest w polskich rękach i wciąż zachwyca tłum? Ile jest tak znanych obrazów na świecie? Niewiele, dlaczego więc nie wykorzystujemy jego sławy do promocji polski i polskich muzeów?

Obrazek użytkownika jacekglowacki

05-02-2019 [12:43] - jacekglowacki | Link:

W punkt... to wydaje się takie proste i takie łatwe, a wpadli na to włosi. Szkoda.  Co ciekawa trwa remont Muzeum Czartoryskich. Będzie chyba otwarte na przełomie roku. Liczę, że przyciągnie tłumy nie tylko obrazem Leonarda da Vinci. Taki obraz jest w polskich rękach i wciąż zachwyca tłum? Ile jest tak znanych obrazów na świecie? Niewiele, dlaczego więc nie wykorzystujemy jego sławy do promocji polski i polskich muzeów?

Obrazek użytkownika jacekglowacki

05-02-2019 [13:01] - jacekglowacki | Link:

W punkt... to wydaje się takie proste i takie łatwe, a wpadli na to włosi. Szkoda.  Co ciekawe trwa remont Muzeum Czartoryskich. Będzie chyba otwarte na przełomie roku. Liczę, że przyciągnie tłumy nie tylko obrazem Leonarda da Vinci. Taki obraz jest w polskich rękach i wciąż zachwyca tłum? Ile jest tak znanych obrazów na świecie? Niewiele, dlaczego więc nie wykorzystujemy jego sławy do promocji polski i polskich muzeów?

Obrazek użytkownika Alicja P.

07-02-2019 [13:07] - Alicja P. | Link:

Można pomysłu pozazdrościć Włochom. Jak widać marketing NBP i Poczty dość kiepsko u nas działa.