Do spotkania za 20 lat na Naszych Blogach, cdn. w 2038 roku

Zdrowie należy do najważniejszych spraw, więc dlaczego za 20 lat? -- Po pierwsze, zdaję sobie sprawę z tego, że w walce pseudomedycznego biznesu z rozsądkiem wygrywają duże pieniądze oraz lenistwo, złudne wygodnictwo, złe nawyki i otumanienie pacjentów. Po drugie, realnie oceniam wpływ pierwszego etapu mojego pisania. Po trzecie, chciałbym, aby Czytelnicy zwrócili więcej uwagi  na związek przyczynowy pomiędzy naszym sprawowaniem się (trybem życia) a zdrowiem i chorobami. Za 20 lat będę starszy o dwie dekady. Być może, będzie to mój atut w drugiej turze  rozmów o zdrowiu. Oczywiście, pod warunkiem, że w 2038 roku będę zdrowy  na ciele i umyśle nie mniej niż teraz, czego Autorom, Komentatorom i P.T. Czytelnikom też życzę.
  
Nikt nie umiera z powodu nadmiaru zdrowia, ale mnóstwo ludzi odchodzi po  doświadczeniu chorób, którym mogliby się skutecznie przeciwstawić,  gdyby wiedzieli co mają zrobić i zechcieliby to zastosować w codziennej praktyce. -- Nawet mądrzy ludzie bywają bezradni, patrz wypowiedź Premiera Jana Olszewskiego po wyjściu ze szpitala:
https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/423338-poruszajace-slowa-olszewskiego-po-opuszczeniu-szpitala
Dał nam Pan Bóg rozum, to trzeba z niego korzystać.
 
W dzisiejszym świecie problemem jest szum informacyjny. -- Nie chcę grzeszyć gadulstwem. Nie mam zamiaru nikogo usilnie namawiać do zadbania o swoje zdrowie. Każdy człowiek sam podejmuje większość życiowych decyzji i kreuje swoje szczęście tudzież choroby.
Kto chciał skorzystać z moich dotychczasowych rozważań i podpowiedzi, skorzystał. Jeśli ktoś zechce, to przeczyta moje wpisy i komentarze ponownie. Ich wartość, tak jak tabliczki mnożenia, nie podlega inflacji ani przeterminowaniu.
 
W ciągu minionych pięciu miesięcy zamieściłem na NB i w kilku grupach na FB 33 wpisy i około 300 komentarzy. Osobom, które zechciały przeczytać moje notki i podjęły dyskusję, serdecznie dziękuję. -- Kazimierz Jarząbek
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika zbychbor

17-12-2018 [13:27] - zbychbor | Link:

Szkoda, że to koniec.
O zdrowiu można pisać non-stop.
Dziękuję za wpisy.
 

Obrazek użytkownika Kazimierz Jarząbek

17-12-2018 [14:12] - Kazimierz Jarząbek | Link:

@ zbychbor
Hej, jaki koniec?! :) Wręcz odwrotnie -- początek II etapu. Zgadzam się: "O zdrowiu można pisać non-stop."
Też dziękuję i pozdrawiam.

Obrazek użytkownika paparazzi

17-12-2018 [15:27] - paparazzi | Link:

Organizmy ludzkie są zaprogramowane na długość życia. Najważniejsze żeby umrzeć "zdrowo". To co pan namawia to właśnie kontrola przeciw ubezwłasnowolnieniem przez przyczyny chorobowe i śmierć niekomfortowa. Mam wujka matuzala co ma 94 lata i jest od 3 lat w nursing home or convalescent nie wiem jaki odpowiednik nazwy  polskiej. Na pewno nie hospicjum. Czyta bez okularów, umysł pracuje logicznie tylko infantylizm. Dla mnie to katorga widzieć tam ludzi czekających na śmierć, niektórzy leżą ale są silni, niektórzy na wózkach/jak wujek/ maja pieluchy i cewniki. Tragedia to widzieć. A teraz clou, czy bym chcial żyć długo w takiej kondycji, NIE. I to wiedział mój wujek /w wieku 89 lat  żyjąc w swoim domku/ zabrany do szpitala odmówił tych wszystkich procedur ratowania życia zrywając rurki i kable. Krzyczał ze chce umrzeć i dołączyć do swojej ukochanej zony. Nie miał szans, przytwierdzony pasami do łóżka, uratowany od śmierci wrócił do domu. Od tego czasu wymagał opieki dziennej i lekarstw a po roku "domu starości" Wole żyć krócej i treściwie nawet nadużywając daru życia bo życie jest piękne do czasu kiedy je kontroluje. No ale to filozofia osobista bo widząc ludzi nafaszerowanych narkotycznymi lekarstwami i żyć 10, 15 lat dłużej to ja dziękuje. Pozdrawiam i życzę 120 lat zdrowego życia bo u nas się już obrażają na 100 lat. Pod tekstem to BUSINESS, BUSINESS.

Obrazek użytkownika Kazimierz Jarząbek

17-12-2018 [19:01] - Kazimierz Jarząbek | Link:

@ paparazzi
Zgadzam się: niepełnosprawność jest trudna i często straszna. Zwykle ma ona swoje przyczyny, które zależą od człowieka. Na przykład, młodzi ludzie nadużywający jedzenia, picia,  papierosów i innych używek będą mieć chorowite dzieci i sami, zanim się obejrzą, zapadną na różne straszne choroby itd.
Zdrowie jest pochodną ludzkich zachowań. Zdrowie nie jest przyczyną ani inwalidztwa, ani śmierci. Mnóstwo moich znajomych zmarło w wieku 50, 60 czy 70 lat i żadna z tych śmierci nie była łatwa, np. jeden zmarł w wieku 63 lata, ale po raku jelita grubego, o którym wiedział 12 lat wcześniej, inny zaś znajomy zmarł w wieku 49 lat, ale długo cierpiał na otyłość, którą sam sobie fundował, zaś zmarły w tym tygodniu 66-letni sąsiad nadużywał alkoholu i chorował ciężko od kilku lat itd. itp.
Moje plany na najbliższe 20 lat: 
1. Prowadzić zdrowy tryb życia,
2. Cieszyć się życiem: pracować w ogródku, odbywać piętnastokilometrowe spacery po lesie, fotografować ptaki, dzikie zwierzęta i rośliny ozdobne, czytać i pisać, zajmować się polityką  itd.
3. Za 20 lat -- rozpocząć drugą turę dyskusji o zdrowiu na Naszych Blogach. 

Serdecznie Pana pozdrawiam, K. J.

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

18-12-2018 [06:16] - rolnik z mazur | Link:

Pozdrawiam i czekam na wpisy za dwadzieścia lat. Faktem jest, że ludzie żyją coraz dłużej - niestety kosztem jakości i raczej nikomu nie zależy na propagowaniu ( poza wyjątkami ) zdrowego i zgodnego z naturą człowieka trybu życia - tak więć zdrowych Świąt.

Obrazek użytkownika Kazimierz Jarząbek

18-12-2018 [06:32] - Kazimierz Jarząbek | Link:

@ rolnik z mazur
Dziękuję, też pozdrawiam i życzę miłych Świąt.
Dla dziecka i nastolatka  dwie dekady to nieskończoność. A dla mnie -- to już jutro. Oczywiście, zadbamy o jakość. :)