Czy mam nadwagę?

Człowiek nie potrafi sprawiedliwie ocenić samego siebie nawet wtedy, kiedy ma do pomocy precyzyjne narzędzia takie jak waga, fałdomierz, centymetr krawiecki, lustro czy stare spodnie. Łatwo zauważyć (u innych, ale nie u siebie) że osoby z nadwagą 5, 10 czy 20 kg  nie przyjmują tego faktu do wiadomości i uważają, że z nimi jest OK, albo tylko odrobinę nie tak, nadwagę zaś ma sąsiad, pies, kot czy ktoś przypadkowo zauważony na ulicy.  
Można byłoby się z tego śmiać, gdyby problem otyłości nie dotyczył połowy naszych rodaków i poważnych skutków zdrowotnych, które powodują zbędne kilogramy tłuszczu.
 
Czy mam nadwagę? – Bardzo chciałbym być wyjątkiem w trafnym ocenianiu samego siebie, ale nie jestem, bo nikt nie jest. Wiem, że czasami miewam nadwagę. Dość łatwo rozpoznaję ten stan po pasku zapinającym się na kolejną dziurkę, po krytycznych spojrzeniach mojej żony i po gorszej kondycji zdrowotnej. Ten ostatni przejaw każdy może zbadać sam. -- Proszę włożyć do plecaka kilka cegieł i nosić ten plecak 24 godziny na dobę przez  dwa tygodnie i potem sprawdzić stan swojego zdrowia.
Taki eksperyment został przeprowadzony w Przychodni Lekarskiej przy ul. Uniwersyteckiej w Toruniu. – Znana toruńska lekarka idąc do pracy, kupiła doniczkowe chryzantemy z zamiarem zaniesienia ich na cmentarz, wstawiła je do dużej torby na ramię i o nich zapomniała. Przez kilka dni nosiła ten dodatkowy ciężar do pracy i do domu, wte i wewte. Pojawiły się u niej symptomy rozstroju wszystkich funkcji organizmu, bo lekarz to też człowiek. -- Koledzy lekarki z tej samej Przychodni pospieszyli jej z pomocą. Przebadał ją internista, chirurg, kardiolog i ginekolog. Wypisali recepty na leki, ale nic nie pomagało.  W końcu, jedna z pielęgniarek (p. Lusia P.) odważnie zapytała o te chryzantemy, o których Pani Doktor wcześniej wspominała. – Otworzono torbę i okazało się, że  zwiędnięte kwiatki nadal tam były. Ten niewielki dodatkowy ciężar stał się przyczyną poważnego kryzysu zdrowotnego. – A jak może zaszkodzić nadwaga np. 15 kg, którą się nosi 24 godziny na dobę, 365 dni w roku i przez wiele lat?!
 
Należy pamiętać, że nadwaga  to żywe komórki ciała, które zmuszają do dodatkowej pracy płuca, serce, nerki, wątrobę i inne narządy. Trzeba te zbędne tkanki dokrwić, nakarmić, dotlenić, uwodnić i oczyścić. Ktoś, kto ma 10 kilogramów nadwagi, zużywa więcej sił witalnych i zdrowy nie będzie. A ktoś, kto ma 20 kilogramów otyłości, nosi w sobie ciężar dwóch osób. Będzie on zawsze zmęczony, wszystkie narządy tudzież kręgosłup, kolana i stawy będą przeciążone. Z prokreacją też będą kłopoty, bo wszystkie procesy przebiegające w organizmie będą uszkodzone.
Wiadomo, że tłuszcz trzewny (bardziej szkodliwy od tłuszczu ukrytego w tkance podskórnej) jest aktywny metabolicznie, to jakby dodatkowy gruczoł wydzielający substancje pro-zapalne.
Specjaliści zwracają uwagę, że ludzie z nadwagą, wbrew pozorom, są zwykle niedożywieni i dlatego ciągle są głodni. – Paradoks? – Warto o tym poczytać.
 
Chwalę P.T. Czytelników, którzy nie mają nadwagi, chwalę także z góry tych, którzy szybko i bezpiecznie pozbędą się zbędnych kilogramów tłuszczu, Kazimierz Jarząbek 
 
Następny wpis: „Jak pozbyć się nadwagi?”
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Kazimierz Koziorowski

10-12-2018 [13:38] - Kazimierz Kozio... | Link:

zdaje sie ze ta pani z przykladu miala inny bardziej istotny problem niz ten wynikajacy z noszenia ciezkiej torby. przeciez cwiczenia fizyczne sa przez organizm mile widziane.

co to znaczy nadwaga? co jest norma? kto i wg jakich kryteriow wyrokuje o wadze prawidlowej? 
oczywiscie nadwaga i otylosc sa czynnikami wplywajacymi negatywnie na zdrowie. tyle ze norma dla kazdego czlowieka moze byc inna. dazenie do wartosci "normy" z popularnych tabel i wzorow doprowadzilo niejednoktortnie do problemow zdrowotnych nie mniej powaznych jak nadwaga. istnieja doniesienia z badan amerykanskich ze nieznaczna nadwaga w stosunku do "normy" wplywa korzystnie na dlugosc zycia w porownaniu do wagi normatywnej lub niedowagi
 

Obrazek użytkownika Kazimierz Jarząbek

10-12-2018 [15:34] - Kazimierz Jarząbek | Link:

@ Kazimierz Koziorowski
1. Dziękuję za komentarz i pozdrawiam.
2.  Dobry adwokat mógłby przypadek p. Doktor zinterpretować na jej korzyść, nieprawdaż? :)
Noszenie tej torby na ramię z dodatkowym obciążeniem ma kilka wątków, m.in. ten, że nawet pusta torebka na ramieniu wykrzywia sylwetkę, łatwo to zauważyć na ulicy, patrząc na sylwetki pań. Z jednostronnym obciążeniem  ktoś słabszy może się wykończyć.
3. Określenie nadwagi, normy i kryteriów jest skomplikowane, gdyż należy uwzględnić sporo czynników, także indywidualne cechy budowy ciała, np. ktoś może mieć szerokie ramiona i rozbudowaną ćwiczeniami klatkę piersiową i z tego tytułu ważyć kilka kilogramów więcej. Programy komputerowe, które stosują dietetycy do określenia wieku metabolicznego, który jest pochodną m.in wagi, doskonale sobie z tym radzą. Zbędny tłuszcz, zarówno podskórny, jak i trzewny potrafią określić z dokładnością do 1 grama.

Obrazek użytkownika Zunrin

10-12-2018 [13:57] - Zunrin | Link:

Brakuje podstawy czyli definicji nadwagi.

Obrazek użytkownika Kazimierz Jarząbek

10-12-2018 [16:51] - Kazimierz Jarząbek | Link:

@ Zunrin
Faktycznie, można się spierać co do definicji.
Wydaje się jednak, że bez definicji każdy człowiek doskonale pamięta i wie, przy jakiej wadze ciała ma najlepsze samopoczucie, trzeba jednak mieć zdolność do nie usprawiedliwiania swych grzechów. Dla mojego pokolenia, starszych mężczyzn, nadwagą jest wszystko, co jest większe od wagi, którą mieliśmy w wieku 18 - 20 lat. Na przykład, dla mnie, tą wagą przed laty były 73 kg, przy szerokich ramionach i wzroście 176 cm. Obecnie straciłem 1 cm wzrostu i ubyło mi trochę mięśni i najlepiej się czuję, kiedy ważę 69 kg.  

Obrazek użytkownika mc2

10-12-2018 [19:14] - mc2 | Link:

ja tam od zawsze uważam że jestem gruby. Ważyłem 90, jeszcze 5 lat temu , byłem gruby, ważę 73 (h=183)i dalej to samo. Pasowałoby mi pozbyć sie 2-3 kg ale na stale nie po wysiłku, co jest trudne bo nie chcę tego kosztem mięsni. Ale i tak stale jestem głodny.

Obrazek użytkownika Kazimierz Jarząbek

10-12-2018 [20:57] - Kazimierz Jarząbek | Link:

@ mc2
Gratulacje: przy 183 cm to nawet 90 kg nie było rażące. Wzrostu zazdroszczę, chociaż wg państwowej normy w 1973 roku moje 176 cm znajdowało się w przedziale "wzrost wysoki" i taki miałem wówczas wpisany w dowodzie osobistym, a dziś wiele dziewcząt jest o pół głowy wyższa ode mnie, ha ha. -- Jak to się zmienia!
Warto wiedzieć: kiedy człowiek jest niepotrzebnie głodny, to wystarczy wypić szklankę wody i głód mija. A wody w organizmie nigdy nie mamy zbyt wiele. :)
Ma Pan rację, o mięśnie należy dbać. Ja, trochę się zaniedbałem i muszę to nadrobić. Nogi mam OK, bo sporo spaceruję, ale brzuch wymaga trochę więcej ćwiczeń. Pozdrawiam, K.J.