Wallenrodyczność czyli wallenrodyzm

Zgodnie z poleceniem Wielkiego Językoznawcy dopiero w 60 lat od jego śmierci ukazała się książka „udostępniona do druku przez Niemca dla Polaków o Rosjanach”. To własne słowa Christophera Machta autora „Spowiedzi Stalina” wydanej w Polsce w 2017 roku przez wydawnictwo Bellona. Jest to podobno zapis szczerej rozmowy Stalina ze starym bolszewikiem Walentinem Mongołowem i taki jest podtytuł książki. Książka jest dobra, pena pikantnych szczegółów  aż za dobra. Dlatego nie mogę wykluczyć hipotezy, że jest po prostu zręcznym apokryfem.
Stalin w tej książce sam chętnie przytacza mrożące krew w żyłach anegdoty na swój temat. Oto traktorzysta niechcący przewrócił jego portret. Trafił do obozu pracy. Stalin uważa się za najważniejszego człowieka na ziemi i chętnie porównuje się z Hitlerem. Obie matki były bardzo pobożne. Matka Stalina wysłała go do seminarium duchownego, a Hitler był ministrantem ponieważ matka chciała żeby został duchownym. Zarówno Stalin jak i Hitler byli pierwszymi dziećmi które przeżyły w ich rodzinach. Jak jednak twierdzi Rafał Ziemkiewicz „Stalin w przeciwieństwie do Hitlera nie był wariatem- był pozbawionym ludzkich uczuć psychopatą, niezwykle logicznym, przebiegłym i dalekowzrocznym”. Jeszcze mocniejsze w swej wymowie są słowa przypisywane Winstonowi Churchillowi „Zastał Rosję z drewnianymi pługami, a zostawił ją zaopatrzoną w głowice atomowe” Do dziś dnia wielu ludzi w Rosji myśli podobnie. Cóż tam Wielki Głód uznany za zbrodnię ludobójstwa, w wyniku którego okrutną śmierć poniosło 6 do 10 milionów ludzi. Cóż znaczą okrutne czystki wobec faktu, że Stalin wygrał II Wojnę Światową i zbudował sowieckie imperium. Tak mówią i myślą nie tylko niedobitki komunistów. Bycie komunistą zwiększało jak wiadomo ryzyko konfrontacji z morderczą pasją Stalina. Tak myślą również ludzie młodzi, którzy nie przeżyli głodu ani wojny, ani obozu, ani przesłuchań, a którym wydaje się, że silny przywódca rozwiązałby różne niedogodności codziennego życia w Rosji. Te których nie potrafi rozwiązać i tak przecież uwielbiany przez lud Putin. Co gorsza zdarzyło mi się słyszeć i czytać różnych zapaleńców w Polsce, którzy twierdzą, że Hitler był o włos od rozwiązania ekonomicznych problemów świata i ignorując liczbę ofiar Hitlera kultywują jego pamięć. Nie zgadzają się z moją tezą, że Hitler był żałosnym debilem, zboczeńcem i popaprańcem, którego na nieszczęście ludzkości wyniosła do władzy historia. Budowa autostrad, likwidacja bezrobocia  a nawet wykonanie wszystkich  12 prac Heraklesa nie zrównoważyłoby jego zbrodni.
Coraz częściej słyszę również niestety, że ktoś tam podpisał zobowiązanie do współpracy z SB i donosił na bliźnich, bo inaczej nie mógłby zdziałać wielkich rzeczy, które zdziałał. Nie napisałby i nie wydał -jak ksiądz Twardowski -pięknych wierszyków, nie zostałby- jak Wałęsa- prezydentem i ikoną Solidarności, nie dostałby – jak Szymborska uwikłana w zbiorowy donos na biskupa Kaczmarka- nagrody Nobla. Nie wyjechałby- dodajmy- za granicę, nie dostawałby za swoje donosy wynagrodzeń, ani koniaku ani żubrówki. Jest to klasyczne rozumowanie ludzi, którzy uważają że „cel uświęca środki”. Człowiek o szerszych horyzontach nie może się na to zgodzić. Ale jak wiadomo: „ ci co mają szersze horyzonty mają węższe perspektywy życiowe”.
Pozostaje otwartym pytanie jak pogodzić dwa plemiona żyjące na polskiej ziemi, trzecie pokolenie  AK i trzecie pokolenie  UB, które prowadzą wyniszczającą walkę. W jaki sposób zamknąć rachunki krzywd. Wbrew temu co w 1939 roku pisał Broniewski trzecie pokolenie UB ma nadzieję, że te rachunki krzywd przekreśli obca dłoń. Ale przecież istnieją również liczne inne nie rozwiązane konflikty pomiędzy nacjami czy grupami społecznymi, w których każda strona ma swoje „rachunki krzywd”. Czeczeńcy i Rosjanie, Turcy i Ormianie, Polacy i Ukraińcy nie potrafią i nie mogą mówić jednym głosem o historii. Wydawałoby się na pozór, że jedynym rozwiązaniem byłaby nie tyle abolicja w sensie prawnym co powszechna i dobrowolna amnezja. Nie możemy jednak zaprzeczyć że:
„Ten kto nie szanuje i nie ceni swej przeszłości nie jest godzien szacunku teraźniejszości ani prawa do przyszłości.( Józef Piłsudski Myśli, mowy i rozkazy)Albo również:
„Kto rządzi przeszłością, w tego rękach jest przyszłość; kto rządzi teraźniejszością, w tego rękach jest przeszłość”(George Orwell Rok 1984).
Czy narodom i państwom uda się kiedykolwiek wybrnąć z tego impasu? Czy potrafimy przezwyciężyć wewnętrzne podziały? Wokół jakich wartości należałoby zjednoczyć społeczeństwo, w którym nie tylko ofiary wybaczyłyby oprawcom lecz oprawcy i donosiciele musieliby wybaczyć tym na których donosili, że już nie chcą być mierzwą historii i to do dziesiątego pokolenia.
Ktoś zapisał się do partii bo chciał zostać dyrektorem fabryki. Można mu wybaczyć. Ktoś inny został TW, podpisał lojalkę, donosił na kolegów gdyż bez tego nie otrzymałby paszportu, nie został profesorem, nie wydał tomiku poezji. Tu wybaczyć trochę trudniej. Czy ujawniając jego przeszłość naprawdę karzemy tylko „ślepy miecz”? Czy śledząc łańcuch przyczyn zbrodni musimy się cofać aż do Stalina i Hitlera?
Widziałam kiedyś świetny dowcip rysunkowy. Chłopczyk stojący pod portretem Stalina pyta tatusia: „ I on to wszystko zrobił zupełnie sam, własnymi rękami?”. Otóż nie sam i nie własnymi rękami. Rękami całej armii służących mu ślepo ludzi, którzy uważali, że usprawiedliwia ich fakt, że słuchali tylko rozkazów, albo co gorsza że w coś tam wierzyli. Wierzyć można sobie w co chcemy, w Marksa, w Stalina i w Latającego Potwora Spaghetti. Nie znaczy to jednak, że w imię Spaghetti mamy prawo zabijać, dręczyć i prześladować ludzi. Po doświadczeniach dwóch dwudziestowiecznych totalitaryzmów nikogo nie chroni powoływanie się na rozkazy. Poza tym nasi rodzimi donosiciele nie mieli pistoletu przyłożonego do głowy. Najczęściej chodziło o paszport albo o żubrówkę. Albo o ich wydumany wallenrodyzm, który- jak pisze poeta-  z jednego zrobił zdrajców sto tysięcy.

Tekst drukowany w Warszawskiej Gazecie
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Zunrin

01-09-2018 [16:49] - Zunrin | Link:

Paszport jak paszport. W opisach tych minionych czasów zdarzało mi się trafić na przypadki, gdzie donoszono za paszport dla siebie i braku paszportu dla ewentualnych konkurentów.

Obrazek użytkownika izabela

01-09-2018 [17:39] - izabela | Link:

To była prawdziwa niewidzialna ręka rynku-)

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

01-09-2018 [19:41] - wielkopolskizdzichu | Link:

"Nie znaczy to jednak, że w imię Spaghetti mamy prawo zabijać, dręczyć i prześladować ludzi."
Ale jak znamy historię, w imię Boga już wypadało, ba nawet się rozgrzeszenie otrzymywało za to.
Czasy nastały lepsze. nie potrzeba donosić, wystarczy wiedzieć co w trawie piszczy i w odpowiednim momencie  bryknąć od jednego pracodawcy do  drugiego. Przykładowo od Żaczka do Kuraczka.

Obrazek użytkownika Pani Anna

01-09-2018 [22:50] - Pani Anna | Link:

Ależ ma Pani, przepraszam za to wyrażenie wiernego wielbiciela... Żeby taki chociaż jeszcze faktycznie znał historię, nie tylko z fimów hollywoodzkich., to można by chociaż porozmawiać. 

Obrazek użytkownika izabela

02-09-2018 [08:26] - izabela | Link:

Pan Zdzichu jest konsekwentny w swoich poglądach (a raczej uprzedzeniach) . To plus dodatni jak mawiał nasz rodzimy mędrzec z Gdańska. Ma również odwagę cywilną żeby  z otwartą przyłbicą atakować wszystko po wyimaginowanej drugiej stronie. To drugi plus dodatni. Plusy ujemne są takie, że trudno się z nim dyskutuje gdyż albo faktycznie słabo zna historię albo traktuje ją instrumentalnie jako podkładkę do wyrażania swoich resentymentów.

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

02-09-2018 [08:30] - wielkopolskizdzichu | Link:

Co prawda autor Tertio millennio adveniente  był bohaterem paru filmów z Fabryki Snów, ale nie miało to chyba wpływu na wygłaszane przezeń słowa. 

Obrazek użytkownika gorylisko

02-09-2018 [17:37] - gorylisko | Link:

o przepraszam...to ja jestem wielbicielem pani Izabelli... osoba o której pani wspomina to służbowo odkomenderowany kapuś... niestety i tacy ludzie są obecni i tzrzeba się zgodzić z takim stanem rzeczy bo należy traktować serio wolność słowa... wolność słowa a nie wrzasku czy inwektyw...

Obrazek użytkownika gorylisko

02-09-2018 [17:39] - gorylisko | Link:

i jak zwykle towarzysz na posterunku z tekstem w którym dzwięczy nuta "a u was biją murzynów"

Obrazek użytkownika Marek1taki

01-09-2018 [23:27] - Marek1taki | Link:

Wallenrodyczność - wprowadzenie do patriotyzmu idei zdrady, czyli wallenrodyzm - pozorne sprzymierzenie się z wrogiem, by w rzeczywistości działać na jego szkodę, są alternatywą rzeczywistości politycznej w Polsce, w którą chcemy wierzyć czyli, że rząd i prezydent działają w ten sposób aby doraźnie robiąc z siebie głupców poświęcają się dla perspektywicznego dobra Polski. Że nie chcą powtarzać błędów np. Józefa Becka wprowadzając Polskę do wojny na jej początku. To pochlebne dla władz, ale wymaga poparcia w faktach.

Obrazek użytkownika izabela

02-09-2018 [08:38] - izabela | Link:

Ciekawi mnie bardzo Pana zdanie na temat w jakich kwestiach rząd i prezydent "robią z siebie głupców". Nie atakuję Pana, to poglądy dość mi bliskie. Wierzę w ich dobre intencję, Błędy których nie mogę nie rejestrować ( na przykład sprawy końskie na których się znam i znam opinię środowiska) traktuję jednak jako niewiedzę a nie wallenrodyzm. Wiele osób ma zastrzeżenia do nadmiernej postawy socjalnej rządzącej partii. Powiedziałabym, że szuka sobie elektoratu w tych którymi trzeba się opiekować a nie w tych którzy sobie sami radzą. Ciekawe jest również, że żadne z rywalizujących ugrupowań nie stawia na klasę średnią. Jedni występują w interesie pogrobowców komuny, inni szukają ze świecą arystokracji. Chyba nowej arystokracji i to samozwańczej gdyż starą już wyrżnięto a jej niedobitki nie pełnią żadnej roli społecznej poza muzealną.

Obrazek użytkownika Marek1taki

02-09-2018 [10:51] - Marek1taki | Link:

Istnieje możliwość, że poświęcają się dla sprawy paktując z Izraelem, konsultując reformy sądownictwa z Merkel i UE, zapraszając Niemców do Trójmorza. Dzięki temu unikamy wejścia do wojny jako pierwsi. Zyskujemy czas. Odbierani są w ten sposób jako zdrajcy, podejrzewani są o głupotę, a może po prostu naśladują Wallenroda.

Obrazek użytkownika Ptr

01-09-2018 [23:34] - Ptr | Link:

Móc dokonać oceny historii i postaw ludzkich z obiektywnego punktu widzenia to chyba zawsze był przywilej mniejszości. Ja ten punkt widzenia , własciwy dla polskiej kultury, rozumiem. 
Więc staram się zrozumieć ( przytoczone przez Panią przykłady) dlaczego byli ministranci stali się ludobójcami. ( Podobnie dzisiaj też wyobrażamy sobie , że kultura "wyższa" odgrywa jakąś rolę w życiu każdego Polaka, po czym musimy zdać sobie sprawę , że te wartości już nie funkcjonują, w szerokiej masie dokonał się ich rozpad lub zamiana na jakieś substytuty lub imitacje tudzież widać naocznie efekty tej transformacji kulturowej. 
Biorac to , co mówi się o marksizmie można postawić tezę , że dokonywano lub dokonywal się w Niemczech i Rosji proces rozpadu kultury. W przypadku Niemiec objawił się jako cofnięcie cywilizacji do czasów Cesarstwa Rzymskiego. Przestały mieć znaczenie instytucje kultury i religii , zostały zignorowane, a przywództwo przeniosło się mentalnie do czasów starożytnych. I odwoływało się do tych pierwotnych wierzeń, kamieni, rzymskich orłów, swastyk , pozdrowień , legionów. Tylko zamiast krzyżowania mieliśmy masowe rozstrzeliwania. To było prostsze i szybsze. Światowy rynek idei skłonił racjonalnie myślących ludzi do regresu mentalnego.
Rewolucja w Rosji również spowodował jakiś regres i upadek.
W ogóle ideologie lewicowe , jak niektórzy twierdzą , mają to do siebie , że dokonują resetu kultury. I przypuszczam ,że chodzi o reset o jakieś 2200 lat do czasów , gdy religijnośc miala jeszcze charakter wierzeń magicznych. To znaczy sądzę ,że marksizm jest ateistycznym z pozoru narzędziem kulturowym o rodowodzie religijnym. Sądzę ,że wymyślono go w odpowiedzi na historię chrześcijaństwa.  Wiele się o tym mówi ktory ideolog co tam wymyślił w wieku XIX oraz , że był odpowiedzią na sytuację klasy robotniczej. Być może jedno nie przeczy drugiemu, ale dalszy jego rozwój wynika z glębszych umocowań na pniu kulturowym cywilizacji łacińskiej, ( na zewnatrz tego pnia.)
Również wydaje się , że przyjęty dziś model nowoczesny, zachodni, ten "humanistyczny" nie jest własciwy do opisu rzeczywistych zjawisk społecznych. To znaczy , że coś może się stać nieoczekiwanego podczas , gdy w teorii wszystko będzie w porządku. Coś jak teraz z imigrantami.

 

Obrazek użytkownika izabela

02-09-2018 [08:43] - izabela | Link:

Bardzo ciekawe spostrzeżenie, że humanistyczny model podejścia do zjawisk społecznych nie opisuje społecznej rzeczywistości. Sprzeczności obowiązującego paradygmatu jakby powiedział Kuhn  ( Struktura rewolucji naukowych) nakazują go zmienić. Czas na rewolucję . naukową.

Obrazek użytkownika Ptr

02-09-2018 [11:30] - Ptr | Link:

Przyznam sie ,że nie wiem kim był Kuhn, a pierwsza teza o naturze marksizmu wydaje  mi sie ważniejsza. Powinienem był napisać ,że marksizm chce cofnięcia kultury nie o 2200 , ale do czaów przedmojżeszowych o 3200 lat. Być może ta rożnica około 1 tys. lat decyduje o dwóch nurtach lewicowym i quasi -prawicowym w neomarksizmie obecnie. Ruch 68 to ruch lewicowy i to mialby być powrót do czasów przedmojżeszowych. Ten drugi to wielki biznes i polityka światowa. Chętnie dowiedzialbym sie co na ten temat mogliby powiedzieć znawcy tematu.

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

03-09-2018 [12:10] - Imć Waszeć | Link:

Kuhn, Lakatos, Popper - trójca uważana za twórców "współczesnej" (dużo lepiej brzmi nowożytnej) filozofii nauki. Można dodać jeszcze Russela, Feyerabenda, czy Nagela.

1) O postępie w rozwoju nauki: http://bazhum.muzhp.pl/media//...
2) Z Wiki: https://en.wikipedia.org/wiki/... albo https://pl.wikipedia.org/wiki/...
3) Problem indukcji: https://plato.stanford.edu/arc...
4) Falsyfikacjonizm, popperyzm, krytyczny racjonalizm. To krytyka marksizmu, freudyzmu i innych astrologii: https://pl.wikipedia.org/wiki/...

To tak w wielkim żołnierskim skrócie o filozofii nauki. ;) Pozdrawiam.

Obrazek użytkownika smieciu

03-09-2018 [11:04] - smieciu | Link:

@Ptr
Dobrze napisane.
Można to też ująć nieco inaczej. Ja np. często wspominam że kluczem jest idea. Idea jest dość dobrym słowem gdyż można nią objąć takie rzeczy jak religia, patriotyzm, honor itd. Pewien zespół zjawisk. Idea jest trochę jak kultura. Jest czymś bardzo poważnym gdyż ludziom ideowym, kulturalnym czy religijnym zwyczajnie nie pozwala na robienie różnych rzeczy. Idea jest silniejsza niż kasa. Takimi ludźmi dużo trudniej jest manipulować, podporządkować ich.
Dlatego władza (System) ma 2 wyjścia.
Pierwsze to podsunąć inną ideę. Tak jak np. z nazizmem kiedy przy okazji sprofanowano swastykę czy symbole ze starożytnego Rzymu. Ok. Dzisiaj można uznać je za pogańskie, magiczne itp. Ale w swoim czasie Rzymianie stworzyli poważną kulturę za którą należy ich szanować. Każdy miał szansę w niej zaistnieć, nawet kobiety miały dobrą pozycję. To z pewnością było coś.
Drugie rozwiązanie to usunąć idee. Czyli ten ideał „lewacki” a w istocie ideał władzy Systemu. Takiej organizacji społeczeństwa gdzie tylko elita ma swoje (pokręcone) idee a motłoch żyje na poziomie prostych często zwierzęcych instynktów. Ha. Przy takim ujęciu można nawet powiedzieć że idea, kultura jest tym na czym polega człowieczeństwo.

Idea jest więc kluczowa w transformacji społeczeństwa. Chrześcijaństwo było i jest bardzo zaawansowaną ideą. Najbardziej zaawansowaną do dnia dzisiejszego. Tylko że tak naprawdę w obecnym Kościele Katolickim zdecydowanie spłyconą i powierzchowną. A jeszcze bardziej spłyconą wśród jego wyznawców. Ale i tak szalenie istotną gdyż stawia bariery często nie do przeskoczenia w budowie nowego człowieka Systemu.

W tym ujęciu jasne jest więc że zniszczenie Chrześcijaństwa jest kluczowe aczkolwiek jest jedynie elementem w kampanii tworzenia człowieka bezideowego. Bo jeśli nawet powstanie jakaś wspólnota odwołująca się do wierzeń słowiańskich i będzie na wysokim poziomie i nie będzie uznawać reguł władzy (ze względu na swoje) to również będzie wrogiem Systemu.

Marksizm, Ateizm itd. Podstawowe narzędzia działania. A z tych magicznych jest oczywiście jeszcze stary dobry Islam. Którego powstanie jest rzeczą, której wciąż nie mogę historycznie rozgryźć. Wbrew pozorom zagadka równie dobra jak postępowanie Hitlera i Stalina podczas II WŚ. A która każe sądzić że jednak jest coś więcej. I że teorie walki idei, powstawania idei i kontridei mogą być kluczowym napędem dziejów  człowieka.
W czasie kiedy powstawał Islam Chrześcijaństwo było właśnie w punkcie gdy miało podbić świat. Islam to zmienił. A dzisiaj znów został rzucony na front walki.

Tak to wygląda podczas gdy ludzie biorą te swoje kredyty marząc o domku, samochodzie i wczasach w ciepłych krajach. Jest też jednym z powodów, które każą sądzić że ich marzenia jak i 500+ długo nie potrwają. Świat działa inaczej niż się wydaje motłochowi.
Ok. To dobrzy ludzie.
Ale to za mało, nie wszystko...

Obrazek użytkownika Ptr

03-09-2018 [13:41] - Ptr | Link:

Pisząc o cesarstwie rzymskim jako wzorcu mentalnościowym III Rzeszy mam na myśli ich kluczowe idee sprawowania władzy - proto-totalitarne. Czyli prosty wzorzec bezwzględnego łamania cudzego oporu , ale też pozwalający dziesiątkować swoje legiony. Oczywiście do pewnych wybranych osiągnięć kultury różnych narodów podchodzimy z sympatią, lub nawet bardzo je podziwiamy ( Egipt, Rzym, Ateny, i wszystko , co da się pozytywnego powiedzieć o naszej zamierzchłej historii jeszcze nieodkrytej ). Jednak oni wszyscy nie wiedzieli co będzie dalej, że wszystko się zmieni, że wszystko zostanie pokazane w innym świetle , każde słowo zostanie ściśle przeanalizowane i  zostaną wyciągnięte wnioski , które zmienią życie przyszłych pokoleń. W tym sensie III Rzesza skanalizowała swą agresję w starych wzorcach cesarstwa ( nawet nie republiki), w ich słabym naśladownictwie , przyjmując fałszywe założenia kulturowe, propagandowe. Dla celów doraźnych dokonała regresu czy resetu swej kultury wytworzonej w Europie. I to jest bolesny skutek.
Jeżeli chodzi o kulturę prasłowiańską sądzę , że nie można bez dowodów i badań spłaszczać jej do jakichś zjawisk jak niewolnictwo i prymitywizm. Przecież kultura grecka była pogańska. Chodzi mi o to ,że istaniała jakaś kultura naturalna, która mogła mieć cechy wypracowane przez długie stulecia , czy tysiąclecia i jakieś walory. 
Ale znowu , ci ludzie nie wiedzieli , że wszystko się zmieni, Że przyjdzie chrześcijaństwo I istotne jest czy odpowiedź kulturowa na te zmiany była sensowna, czy była bezsensowna , a bezsensowna odpowiedż zamienia narody w coś co po angielsku wyśpiewują jako "dust in the wind"( pewnie w innym kontekście).
Wierzenia magiczne - to okres jeszcze Egipski, przedmojżeszowy. I widzimy , że dzisiaj popkulturę zalewa ten typ rozumwania, zalew logiki magicznej plus emocje. 
A wiec nie odnoszę magii do okresu starotestamentowego ,gdyż wówczas istniały już sciśle określone odnośniki kulturowe - dekalog i świątynia. 

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

03-09-2018 [14:33] - Imć Waszeć | Link:

Jeśli w ST nie ma odniesień do magii, to ja jestem Cyrusem ;p)
Jest taka księga, która opowiada o uwolnieniu ludu bożego z niewoli babilońskiej. Problem w tym, że Cyrus był wyznawcą i wykonawcą woli Marduka, zaś ST mówi o Jahwe. Babilon to Chaldejczycy, a stąd w starożytności wzięło się określenie dowolnego maga terminem Chaldejczyk:

http://bazhum.muzhp.pl/media//...

Obrazek użytkownika Ptr

03-09-2018 [15:33] - Ptr | Link:

Nie rozumiem, albo rozumujemy na dwóch płaszczyznach. Mówię o tym co sądzę było dominującym sposobem rozumowania w danej epoce, a te wierzenia trwają w historii równolegle nawet dochodząc do naszych czasów. Sprawa polega na znalezieniu prawdy w gąszczu wielu interpretacji łacznie z możliwością zakwestionowania samej idei prawdy. To nie jest logika zdefiniowana , ani skończona, ani ścisła. Ale nie jest to też chaos, jednak szkoda , że doświadczenie ludzkie zdane jest na chaos i w tym chaosie tylko nieco rozjaśnionym pozostajemy do końca.  
Stary Testament jest dobitnym wyrazem idei lub realności istnienia jedynego Boga. Natomiast świat mitów greckich , egipskich, wierzeń ludowych, baśni i podań jest odmienny w sensie możliwości zbudowania jednolitego światopoglądu opisujacego ściśle doświadczenia ludzkie blokujący refleksję na wyższym poziomie. 

Obrazek użytkownika smieciu

03-09-2018 [17:00] - smieciu | Link:

@Imć Waszeć
Ha. Ten okres historii jest bardziej zakręcony niż ktokolwiek myśli.
Nie chce mi się tu wnikać w ten temat bo to naprawdę obszerna i skomplikowana historia. Bardzo zakręcona.
Ale ogólnie problem leży w tym że oficjalnie podawany ciąg zdarzeń został z grubsza zarysowany na początku XXw wraz odkryciami archeologicznymi. Jakoś sobie to ułożono tylko że potem pojawiały się coraz to nowe znaleziska (przede wszystkim archeologiczne) które nijak nie pasowały do układanki. Ale ortodoksyjna nauka nie przyjęła tego do wiadomości.
No więc cóż. Musiała powstać alternatywna archeologia. I nie mam tu nam myśli żadnych cudownych artefaktów, kosmitów czy czegoś w tym stylu. Po prostu ma miejsce bardzo poważny rozjazd między tym co się wykopuje a tym co się zna z tekstów.
Wyjaśnienia tego fenomenu są bardzo ciekawe. Tylko że historię tamtych zdarzeń trzeba by było napisać od nowa. I byłaby zupełnie inna. A ten właśnie Cyrus, haha, miałby dużo więcej wspólnego z wzięciem Żydów do niewoli babilońskiej i kompletnie nic z ich uwolnieniem.
A mnie tylko ciekawi czy Żydzi znają prawdę i dlatego tak nienawidzą Iranu, dziedzica Persów, którzy w realnej historii byli ich największymi gnębicielami.

Obrazek użytkownika Marek1taki

04-09-2018 [22:07] - Marek1taki | Link:

"Mimo, że Grecy tradycyjnie mieli negatywny stosunek do Persów, przekazali pozytywny obraz Cyrusa. Jest to o tyle zaskakujące, gdyż to jemu przede wszystkim zawdzięczają okupację greckiej części Azji Mniejszej. Grecy uważali Cyrusa za władcę dobrego i cnotliwego, stąd niewiele wiemy o ciemnej stronie jego panowania. Podobnie Biblia, przypisując mu uwolnienie Żydów z niewoli babilońskiej oraz zezwolenie na odbudowę Świątyni w Jerozolimie, wysławia Cyrusa, nazywając go jako jedynego nie-Żyda mesjaszem (pomazańcem, hebr. masziach). Grecki historyk Ksenofont poświęcił mu nawet całe dzieło zwane Cyropedią, pokazując go jako przykład idealnego władcy."
https://www.polskieradio.pl/39...
Zainwestował w grecką propagandę. Przed inwazją?
A Żydzi nie mieli mediów i nie mogli pisać o perskich obozach śmierci. Zresztą Media była Cyrusa.

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

04-09-2018 [23:44] - Imć Waszeć | Link:

No właśnie, propaganda albo hagiografia to właściwe pojęcia w tym kontekście. Jak widać w tamtych czasach kłamano dużo i namiętnie, zwłaszcza na piśmie, bo był taki obyczaj. Co ciekawe: https://www.polskieradio.pl/23...

"Powszechnie uważano, że dokument potwierdza przekaz biblijny, który podaje że Cyrus, który obalił państwo nowobabilońskie, zezwolił Żydom na powrót z niewoli babilońskiej do Palestyny. Dokument ten jednak nie zawiera wzmianki o Żydach. Cyrus przedstawia się na cylindrze jako wielkoduszny władca, który podjął szereg działań w celu polepszenia doli mieszkańców Babilonii, ciemiężonych przez jej ostatniego króla, Nabonida. Dalej Cyrus chwali się, że odesłał posągi bóstw, które Nabonid zgromadził w Babilonie, do świątyń w całej Mezopotamii i zachodnim Iranie, gdzie pierwotnie się znajdowały. Miał zezwolić także na powrót do swoich ziem ludziom, którzy byli przetrzymywani w Babilonii. Zorganizował też odbudowę babilońskich świątyń.

Według przekazu biblijnego Cyrus miał zezwolić Żydom na powrót do Palestyny. Żydzi, a właściwie wyższe warstwy żydowskiego społeczeństwa, zostały wywiezione do Babilonu przez króla Nabuchodonozora II, po tym jak ten zdobył Jerozolimę w 586 r. p.n.e. Mimo, że cylinder nie mówi nic o zezwoleniu na powrót Żydów do Palestyny, decyzja taka byłaby zgodny z polityką Cyrusa. Jednak żaden tekst z czasów panowania Cyrusa nie potwierdza, że akurat za tego władcy nastąpił powrót Żydów do Palestyny. Faktyczny proces powrotu trwał wiele lat, a wielu Żydów nigdy nie zdecydowało się ponownie zamieszkać w Palestynie.

Przekaz biblijny mówi także, że Cyrus odbudował świątynię w Jerozolimie. Pozornie zgadza się to z Cylindrem Cyrusa. Odbudowa świątyń w Mezopotamii i zwrot posągów kultowych do różnych ośrodków wydają się dobrze pasować do nakazu odbudowy świątyni w Jerozolimie. Jednak dokładne badania z ostatnich lat dowiodły, że świątynia w Jerozolimie nie została odbudowana za czasów Cyrusa. Nie wiadomo, czy król w ogóle wydał taki rozkaz. Faktyczna odbudowa rozpoczęła się za panowania jednego z jego następców, Dariusza I (522-485 p.n.e.).

Obecnie badacze zgadzają się, że Cylinder Cyrusa nie był niczym wyjątkowym. W rzeczywistości deklaracja ta nie ma w sobie nic nowego - jest to typowe powtórzenie babilońskiej czy asyryjskiej propagandy królewskiej, a działania, które Cyrus podjął w Babilonii, były zwykłymi czynnościami, które podejmował każdy zdobywca na Bliskim Wschodzie pragnący przedstawić siebie w sposób korzystniejszy od poprzednika."

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

04-09-2018 [23:58] - Imć Waszeć | Link:

Sposób patrzenia Greków na Persów i na wzajemne konflikty jest kompletnie różny od sposobu patrzenia Persów na Greków i ocena tych samych konfliktów. My jesteśmy typowo nasączeni przez system edukacji przekazem greckim. Tymczasem nie tak dawno obejrzałem film o Persach i o wojnach toczonych z Grekami na podstawie perskich przekazów i tam chodziło o zupełnie co innego niż podają Grecy. Wyłania się wizerunek władcy nudzącego się rządzeniem państwem funkcjonującym niemal jak zegarek, który musi gdzieś potrenować młodą niedoświadczoną armię i przebadać nowe wojskowe technologie typu most na statkach. Więc idzie sobie poszarpać trochę Greków. Imperium naprawdę funkcjonuje na zupełnie innym poziomie niż się wydawało Grekom. Imperialne szlaki handlowe, przy których funkcjonują stacje zmiany koni, czyli logistyka, dostarczanie wody do miast skomplikowaną siecią kanałów, planowanie i budowanie kompletnie nowych miast na zupełnej pustyni. Warto patrzeć na te czasy z różnych punktów widzenia, bo to, co opisali  w ST żydzi, to już jest kompletne bajkopisarstwo.

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

05-09-2018 [01:04] - wielkopolskizdzichu | Link:

Grecy? Persowie? Ksiądz Twardowski etc. Może coś o Hiperbojczykach i przewagach nad nimi. Czego się nie robi by błysnąć intelektem ,a nie liznąć otaczającej nas rzeczywistości.

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

05-09-2018 [00:21] - Imć Waszeć | Link:

A dlaczego niby ortodoksyjna nauka miała przyjąć odkrycia sprzeczne z oficjalną, czyli biblijną wersją, skoro noblistami zostają prawie wyłącznie żydzi? To jest mniej więcej tak samo, jak noblista Wałęsa lub nadredaktor Michnik opisują okres historycznych "przemian" w Polsce. Najbardziej wkurzające są filmy "popularnonaukowe" (najczęściej amerykańskie), które próbują zawsze rysować kontekst historyczny na podstawie mitu o Adamie i Ewie. Właściwie powinno się powiedzieć - dorysowywać kontekst. Dlaczego nie w oparciu o prozę Andrzeja Sapkowskiego? Też jest spójna i poczytna ;)

PS: Byłbym zapomniał :/ Biblijne chrześcijaństwo, czyli literalne odczytywanie ST prowadzi wprost do czegoś takiego: http://www2.almamater.uj.edu.p...
Już o tym kiedyś pisałem, że widać tu jakiś duży trend we współczesnym świecie, że nie zwalcza się aktywnie wariatów bredzących o jaszczurach i ufo, jak działo się jeszcze ze 100 lat temu, lecz wykorzystuje się ich do osłabiania logicznych zdolności społeczeństwa. Żeby gładko weszło w głowy duraczenie marksistów, najpierw trzeba rozchwiać poczucie racjonalności i obniżyć krytycyzm jednostek społeczeństwa. Wtedy da się im wmówić wszystko i - co najważniejsze - na krótko, co pozwala mediom zmieniać wersje nawet na sprzeczne z poprzednimi, zupełnie bez oporu ze strony ogłupionych ludzi. Potem może jakaś atrofia percepcji i chroniczny deficyt zdolności poznawczych lemingów, albo coś jeszcze poważniejszego :)

https://en.wikipedia.org/wiki/...

Obrazek użytkownika Goral Supreme

05-09-2018 [01:56] - Goral Supreme | Link:

https://www.youtube.com/watch?...     plus Gobekli Tepe

Obrazek użytkownika gorylisko

02-09-2018 [17:28] - gorylisko | Link:

mam znajomego którego dziadka zgarnęli "wyzwoliciele" zaraz po wkroczeniu, dopiero w latach dziewięćdzisiatch dowiedzieli się co się z nim stało i w jak makabrycznych okolicznościach zginął, ojciec i dziadek razem z innymi aresztowanymi został wpędzony do dołu do którego wjechał czołg... podejrzewam, że nawet ssmani w Auchswitz wzdragali by się przed czymś takim... proszę sobie wyobrazić, że córka i wnuk tak zamordowanego człowieka opowiadali mi o "fachowości ubeków" tudzież o bolku... dawno nie miałem styczności  z nimi więc, mnie wcale nie zdziwi ich przynależność do kodu czy pełooo....albo jewropejskość jak cholera

Obrazek użytkownika paparazzi

03-09-2018 [00:13] - paparazzi | Link:

Szacunek panie gorylisko.

Obrazek użytkownika Czesław2

03-09-2018 [08:26] - Czesław2 | Link:

Jest takie powiedzenie: byt określa świadomość.

Obrazek użytkownika Ptr

06-09-2018 [13:06] - Ptr | Link:

Ponieważ we Francji i Niemczech następuje dziś ponowny proces resetu kultury grożący ponownym wybuchem barbarzyństwa , należałoby skierować do tych miejsc księży w celu rechrystianizacji, ale nie fasadowej , ale skierowanej na kluczowe wartości, na główny nurt. Należałoby wycofać księży z antypodów i skierować do centrum Europy. Światowe DM gdzieś daleko to też minus. Ale też widać , że imigranci stoją jakby na straży tych zdobyczy ideologii.