Chłop żywemu nie przepuści...

.
Kilka lat temu ( w 2012 roku)pisałam o „rewitalizacji” skwerku na rogu Poznańskiej i Wspólnej. Otóż ten skwerek był pozostałością po istniejącym w okolicy przed wojną ogrodzie pomologicznym. Na skwerku rosły liczne drzewa owocowe i na wiosnę ludzie z całej Warszawy przyjeżdżali aby zobaczyć niezwykły widok. Jakby białoróżowy obłok spadł z nieba.
Po 1989 roku drzewa nie wiadomo dlaczego wycięto i posadzono na rumowisku imitującym skalny ogródek kosodrzewinę, świerki i tuje. Jak łatwo przewidzieć te kosztowne nasadzenia w ciągu kilku lat padły ofiarą spalin, oraz (być może) moczu psiego i nie tylko psiego. Doświadczyliśmy również próby wrogiego przejęcia terenu przez OBOP w porę udaremnionej przez dwie starsze panie, które zdobyły w urzędzie geodezji zaświadczenie, że teren jest własnością gminy.  Skwerek wzbogacił się potem o upiorną betonową szafę, która okazała się być powstańczym pomnikiem postawionym własnym sumptem przez żyjących jeszcze akowców, więc ze względu na szlachetne intencje fundatorów na ten temat nie pisnę ani słowa więcej.
Potem ogromnym kosztem zbudowano na skwerku psią ubikację czyli ogrodzony wysokimi palami mały prostokącik, do którego nigdy nie wszedł żaden pies. Ubikacja została wkrótce rozebrana , ale kto miał zarobić zapewne zarobił.
W kolejnym roku na skwerku z wielką pompą rozpoczęto budowę parku rozrywki dla dzieci. Nie śmieliśmy protestować, nie wypada przecież występować przeciwko interesom dzieci. Wkrótce zainstalowane urządzenia zostały rozebrane i teren niedawnej budowy pokryty (zapewne też wielkim kosztem) ziemią ogrodniczą. Okazało się, że budowa parku rozrywki naruszyła sklepienia podziemnych garaży. Trudno uwierzyć, że nie można było tego sprawdzić przed rozpoczęciem budowy. Na wiosnę (też wielkim kosztem) została odtworzona zniszczona budową trawa, która przecież przez całe lata poczciwie sobie rosła, bez żadnych zabiegów pielęgnacyjnych. A kto miał zarobić -znowu zarobił.
Nasuwa się tu kilka problemów. Jednym z nich jest zawłaszczanie przestrzeni publicznej przez różne instytucje oraz wspólnoty mieszkaniowe. Ogradzane są skwery oraz  przejścia pomiędzy budynkami, zamykane parki. Wkrótce w Warszawie będziemy się czuli jak na Lazurowym Wybrzeżu gdzie wprawdzie  z Promenade des Anglais widać piękne morze ale nie ma do niego dostępu bo wszędzie napotykamy napis Privé. 
Następnym ważnym problemem jest żerowanie na publicznych pieniądzach firm związanych zapewne z samorządami. Nie pamiętam honorarium za projekt rewitalizacji skwerku ale wydawało mi się wówczas gigantyczne i niczym nie usprawiedliwione. Co istotniejsze ten projekt był idiotyczny. Posadzenie kosodrzewiny w centrum Warszawy jest skazane na niepowodzenie. Projekt ubikacji dla psów musiał sporządzać ktoś kto nigdy z psami nie miał do czynienia. Ale o honorarium na pewno nie zapomniał. Projekt placu zabaw sporządził inżynier który nie sprawdził warunków zabudowy ani nie zapoznał się z wytrzymałością pobliskich budowli. W ten sposób można przez wiele lat żyć z projektowania i przeprojektowywania miejskich inwestycji.
Poronione pomysły to jedno ale prawdziwą zbrodnią jest niszczenie miejskiej zieleni. Zamiast pięknych drzew na skwerku na rogu Poznańskiej i Wspólnej posadzono egzotyczne iglaki i ozdobne krzewy, które wyginęły w ciągu kilku lat. Na placyku przed urzędem Gminy Śródmieście wycięto wszystkie drzewa w pierwszą noc po uprawomocnieniu się ustawy liberalizującej ich wycinkę. Zamiast zadrzewionego skwerku interesanci urzędu gminy mijają teraz porośnięte chwastami klepisko.
Na podwórku przy ulicy Poznańskiej 21 pod koniec czerwca tego roku wycięto do gruntu piękne forsycje. Forsycje przycina się w zimie albo natychmiast po kwitnieniu. Jeżeli zetnie się je później nie będą kwitły przez kilka najbliższych lat jeżeli w ogóle zdołają odrosnąć z pozostawionych kikutów. Mieszkańcy kamienicy zamiast zieleni pod oknami maja teraz fascynujący widok na śmietniki sąsiednich podwórek.
Mieszkańcy posesji przy Poznańskiej 21 gorąco protestowali przeciwko wycince ale nic nie uzyskali. Nie mają najmniejszego realnego wpływu na to jak wygląda ich podwórko. Wszystkie urzędy gmin  zachęcają przy tym gorąco mieszkańców na głosowanie w sprawie tak zwanego „budżetu partycypacyjnego”. Jest to pewna suma, której wydatkowanie gmina chce powierzyć mieszkańcom na cele wybrane w demokratycznym głosowaniu. Tak wyglądają pozory demokracji czy raczej atrapa demokracji. Mam wybierać czy dofinansowane zostaną jakieś idiotyczne warsztaty dla dzieci w nieznanej mi zupełnie okolicy, czy władze poprowadzą nową ścieżkę rowerową wzdłuż ulicy przy której nie mieszkam i nawet na niej nie bywam natomiast nie mogę zabronić wycinania krzewów na moim własnym podwórku i nawet nie jestem poinformowana jakie gmina ma w stosunku do tego podwórka plany.
Jak wiadomo w Szwajcarii, która nie uskarża się przecież na złe zarzadzanie krajem mieszkańcy decydują w drodze lokalnych referendów o wszystkim, nawet na przykład o tym czy w szkole podstawowej będzie w użytku flet prosty czy poprzeczny. Państwo przestrzega zasady pomocniczości. Zasada pomocniczości (subsydiarności) polega na tym, że każdy szczebel władzy powinien realizować tylko te zadania, które nie mogą być skutecznie zrealizowane przez szczebel niższy lub same jednostki działające w ramach społeczeństwa. Inaczej mówiąc o kwiatach na podwórku decydują mieszkańcy kamienicy, o zieleni na dzielnicowych skwerach mieszkańcy danej dzielnicy, natomiast o lasach w całym kraju decydują władze kraju zgodnie z ustawami uchwalonymi przez wybranych przedstawicieli. Podobnie o sposobie życia rodziny decyduje rodzina, a nie opieka społeczna czy kurator, a o życiu kraju mieszkańcy tego kraju, a nie struktury międzynarodowe. Tymczasem w naszym kraju o sposobie wychowywania czy nawet karmienia dzieci decydują eksperci posługujący się instrumentalnie sądem rodzinnym dla wymuszenia swoich, często błędnych pomysłów.
A o zieleni na podwórku decyduje nie wiadomo kto.
Tekst drukowany w Warszawskiej Gazecie

 
 
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Jan1797

21-07-2018 [17:47] - Jan1797 | Link:

„Inaczej mówiąc, o kwiatach na podwórku decydują mieszkańcy kamienicy, o zieleni na dzielnicowych
skwerach mieszkańcy danej dzielnicy, natomiast o lasach w całym kraju decydują władze kraju zgodnie
z ustawami uchwalonymi przez wybranych przedstawicieli".

Szanowna Pani.

Zacofanie w tej Szwajcarii, (nawet ZSL,u tam nie ma) u nas obywatelom gwarantuje się prawo do samorządu
lokalnego i okręgowego (regionalnego). Co prawda nie widziałem ich od czterech lat, ale przed wyborami
na pewno się totalnie zjawią. :)))
 
"Wszystkie urzędy gmin zachęcają przy tym gorąco mieszkańców na głosowanie w sprawie tak zwanego „budżetu partycypacyjnego”.

W grodzie Kraka to „budżet obywatelski”, z namaszczeniem propagowany po to, by wypełniać zadania np. ZIKiT
miast wypełniać luki na granicy miasta i np. Wód Polskich.

Co się tyczy pomologii, mogę jedynie wspomnieć wyprawy w góry i jabłonkę, szarą renetę rosnącą dziko nad Dunajcem.
Smak tych jabłek jest tyle niepowtarzalny co smak malin w otulinie PPN. Ale sza, ekolodzy!

A propos ale, wspólnoty mieszkańców w naszym kraju nie powinny być traktowane z politowaniem.
Po likwidacji użytkowania wieczystego, pozbędziemy się większości lokal problemów które Pani opisuje
gdyż własność  jest gwarancją pro państwowości.

Jestem tu optymistą. Pozdrawiam serdecznie.

Obrazek użytkownika izabela

22-07-2018 [03:56] - izabela | Link:

Przechodząc dwa dni temu (  czwartek) pod sejmem widziałam garstkę reliktów komuny spod znaku piewcy "sześciu króli"drących twarz w obronie tej komuny co nazywają " obroną przed komuną". Wszelkie zmiany, w tym kwestie użytkowania wieczystego są przez nich gwałtownie oprotestowywane. A Warszawiacy śpiesząc do swoich zajęć patrzą na nich jak na szympansy w klatce.Chciałabym być optymistką, ale takie stężenie złej woli i głupoty optymizmem nie napawa.

Obrazek użytkownika Jan1797

22-07-2018 [13:00] - Jan1797 | Link:

"Wszelkie zmiany, w tym kwestie użytkowania wieczystego są przez nich gwałtownie oprotestowywane"
[....]             "Chciałabym być optymistką, ale takie stężenie złej woli i głupoty optymizmem nie napawa".

Cóż pozostanie przechodzącym Warszawiakom, jeżeli zatracimy optymizm;
https://www.youtube.com/watch?...

Gdy przyjeżdżam do Pani Miasta nadal kołacze mi serce i duma z historii. Mam w moim mieście miejsce
w którym leczono ukrywających się Powstańców 1944. W rocznicę zanosimy tam kwiaty.
Wcześniej kładliśmy je na chodniku, raziło nas to. Na ścianie obok tablicy upamiętniającej był drut
wiązaliśmy do niego kwiaty. Drut został usunięty, coś wymyślimy.

Pozdrawiam Państwa serdecznie.

Obrazek użytkownika paparazzi

22-07-2018 [21:41] - paparazzi | Link:

Cyt:"reliktów komuny spod znaku piewcy "sześciu króli"drących twarz w obronie tej komuny co nazywają " obroną przed komuną". Ale się uśmiałem, kwintesencja dzialan tej popapranej "opozycji", ma pani talent. Pozdrawiam serdecznie. Ale na marginesie, maja tupet.

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

21-07-2018 [20:51] - wielkopolskizdzichu | Link:

Obawiam się że efektem wprowadzenia zasad funkcjonujących w Szwajcarii było by zamienienie rabat w parkingi. 
Przeciętny Polak bez względu na ideologiczne wyznanie jest na dorobku i w związku z tym grządka z kwiatkami i ptaszki podobać mu się mogą, ale jego bryczka ma stać z zasięgu wzroku.
Planowanie przestrzenne na które Pani narzeka, wbrew temu co Pani napisała ratuje zieleń miejską.  

Obrazek użytkownika izabela

22-07-2018 [03:48] - izabela | Link:

Tak ratuje zieleń jak aborcja ratuje dzieci przed "niegodnym życiem" a  eutanazja jest przeprowadzana dla własnego dobra chorych i starych. Efekty tego ratowania zieleni mamy w całej Warszawie.

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

23-07-2018 [00:37] - wielkopolskizdzichu | Link:

Popada Pani w stan emocjonalny, który w byłym zaborze pruskim  znany jest jako fiksum dyrdum.
 

Obrazek użytkownika Zunrin

22-07-2018 [09:02] - Zunrin | Link:

Oby tylko w parkingi. W miejscowości, w której dorastałem, od dłuższego czasu trwa "konkurs" kto gdzie zdoła wcisnąć kolejny bloczek. Był spory trawnik z usypaną wielką górką z ziemi - stoi blok. Nieużytki zielone z samosiejkami drzew - teraz stoi tam blok plus rząd piętrowych pawilonów handlowych.

Obrazek użytkownika cyborg59

21-07-2018 [22:54] - cyborg59 | Link:

Miejsce : Szczecin, Skwer Badetki
Czas : poniedziałek 23 lipca
Powinien nastąpić planowy odbiór inwestycji polegającej na "ZAGOSPODAROWANIU" terenu. Zagospodarować można teren dziki, niezagospodarowany, tymczasem BYŁ to park z ławkami, układem wygodnych alejek, dwoma pomnikami. Trik z "zagospodarowaniem" pozwolił projektantowi poszaleć sobie z układem alejek na złość mieszkańcom. Niekompetentny, acz usłużny geodeta nie zaznaczył na planie inwentaryzacyjnym drzew, które przeszkadzały projektantowi a były idealne na drewno do kominka. Pozostawiono chorą brzozę, bo to kiepskie drewno na opał. Udało mi się zmusić projektanta do zmiany dwu wejść/wjazdów do parku. W oryginale, lądował bym z wnukiem w wózku na jezdni, piętnaście metrów przed przejściem dla pieszych. W dodatku z wysokiego krawężnika. Czteroletnie latarnie - bo ten "niezagospodarowany" teren był oświetlony (!) - powędrowały na złom. Placyk zabaw dla maluchów to piekielna nasłoneczniona patelnia ! Blacha po której maluch ma zjeżdżać na pupie jest ustawiona idealnie do słońca, jak gdyby był to panel fotowoltaiczny. Temperatura blachy zmierzona termometrem kontaktowym przekroczyła 70 stopni. Nawet Bareja w swoim filmie nie przewidział takich mistrzowskich rozwiązań. Znam planowy koszt "zagospodarowania", ale nie będę zapeszał.

Obrazek użytkownika izabela

22-07-2018 [03:45] - izabela | Link:

Dokładnie o to chodzi. Zagospodarowywanie jest świetnym sposobem na życie dla całych pokoleń "gospodarzy" w naszym imieniu. Są inwestycje, które mają szanse być wiecznym sposobem na zagospodarowywanie -naszych pieniędzy. Na przykład "Metrobudowa" funkcjonowała nieprzerwanie, nawet gdy zarzucono projekt budowy metra głębokiego ze względu na kurzawkę pod Wisłą. Zbiornik wodny w Pieninach był budowany i przeprojektowywany bodajże 25 lat. Nie bez przyczyny nazywano go " pomnikiem głupoty komuny". Na szczęście górska przyroda szybko leczy rany zadane przez człowieka. 

Obrazek użytkownika cyborg59

22-07-2018 [09:47] - cyborg59 | Link:

Metroprojekt ?! Znam,znam. (Metrobudowa ?) Rozliczałem, a raczej stawiałem pieczątki pod gotowymi fakturami. Taki "rekiet" od Szczecina, płacony warszawskiej mafii. Profesor B...niek prowadził prace badawcze nad budową metra w Szczecinie. Jak tylko próbowano gdzieś, coś wybudować, okazywało się, że koliduje to z projektowaną stacją metra. No chyba, że planował budowę gdańsko/hamburski Olech. Wtedy stacja metra przenosiła się na przeciwny koniec pl.Rodła ! Studenci, przyszli budowlańcy i architekci, zyskiwali wpis do indeksu wzamian za pozorowane badania ruchu drogowego. (Pieniędzy, z drobnymi wyjątkami, nie widzieli na oczy). Firma studencka była jedną z wielu kopii gdańskiego "Świetlika". W naszym przypadku, udało się udaremnić stworzenie legendy "ludzi malujących kominy w Zakładach Chemicznych Police". Ile pieniędzy wzięto za "prace studialne nad wykonalnością tunelu w Świnoujściu" ?! Prawdopodobnie więcej niż koszt budowy samego tunelu. Dyrekcja Cyrku w Budowie. I to by było ....

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

22-07-2018 [12:12] - Imć Waszeć | Link:

Dokładnie. W Warszawie też działał jakiś Świetlik, tylko jego nazwy nie znam. Wiem tylko, że kilku studentów z akademika odrdzewiało i malowało stalowe konstrukcje mostów. Był też demontaż wysokiego ceglanego komina pomiędzy dwoma budynkami wydziałowymi PW. Ogólnie rzecz biorąc, te wszystkie fakty wskazują na moją tezę, że "bunty studentów" przejęła wojskówka, bo jaki mecenas takie obiekty. Przypomnę, że w PRL nawet stacji kolejowej nie można było fotografować. Stąd właśnie mamy dziś wykwit takich Schetynów, Protasiewiczów, Halickich, i innych Tusków, którzy "strajkowali i roznosili ulotki", a nawet szefowali organizacji na swoich uczelniach.

Obrazek użytkownika paparazzi

22-07-2018 [19:07] - paparazzi | Link:

Dobre skojarzenie, You make my day. :-)

Obrazek użytkownika cyborg59

22-07-2018 [20:16] - cyborg59 | Link:

Byliśmy straszliwie naiwni i ufni ! Mam do dziś "Książeczki Pracy Studenta" różnych figurantów. Niezrozumiałym było wpisywanie (ręczne) wykonywanych robót na podstawie zestawień dostarczonych przez kierowników robót. Z perspektywy czasu widać, że tworzono moimi rękami dowody na działalność studenta w miejscach do których nie miałem dostępu.
Wcześniej, gdy jeszcze byłem pracownikiem PS, po zmianach statutu uczelni, w Radzie Instytutu zasiedli również przedstawiciele studentów. Mieli sporą siłę głosów. Co do jednego, mieli indywidualny tok studiów, działali w organizacjach (często sportowych).