Czy można nas legalnie okraść ?

Tak można.

„ PZU i Polski Fundusz Rozwoju przejmą 32,8 proc. akcji Banku Pekao. Tym samym w rękach polskiego kapitału znajdzie się już 52 proc. sektora bankowego. PZU potrzebuje jeszcze zgody od urzędów nadzorczych i antymonopolowych, by domknąć wartą 10,6 mld zł transakcję. „

Repolonizacja banków jest jednym z haseł PIS-u.

I chociażby za to ich lubię lub im lajkuję jak kto woli.

Bez zmiany Konstytucji wymyślonej przez tęgie głowy prawnicze „ mgr „ Kwaśniewskiego i nieboszczyka Mazowieckiego niewiele to pomoże.

Pomimo tego i pomimo to, że zbliża się zima i należy się ciepło ubrać to na dodatek idą złe czasy.

Zbliża się bowiem wielkimi krokami nowy potężny kryzys finansowy.

Kryzys z 2008 roku to było preludium do tego co nas wkrótce czeka. To będzie prawdziwe tsunami, które zmiecie znaczną ilość banków a wraz z nimi niestety i oszczędności ciułaczy.

Jedni stracą dużo, inni mniej - ale stracą.

Strata jednych jest zyskiem drugich.

Zyskają jak zwykle Apacze z Wall Street.

Unia Europejska, Bank Światowy i przede wszystkim  opinia publiczna pozwoliły na kradzież pieniędzy z kont bankowych w cypryjskich bankach.

Był to pierwszy eksperyment, który miał za zadanie sprawdzić reakcję rynku na zuchwałą grabież prywatnych oszczędności.

Stało się coś ?

Nic się nie stało ooo nic się staoo...

Kto na tym ucierpiał ?

Głównie rodziny cypryjskie. Spory majątek na eksperymencie cypryjskim, stracili również oligarchowie rosyjscy bez odpowiednich korzeni.

Tych ostatnich nie żal. Uczciwie nie zarobili.

Ale przecież nie o to chodzi.

Ukradli raz to mogą i drugi i trzeci i ….

Dlaczego Cypr to eksperyment, a nie przypadek ?

Jak wiadomo w przypadki wierzą tylko naiwni.

Cypr potrzebował pieniędzy, aby nie zbankrutować.

Europejski Bank Centralny mógł przecież dodrukować pieniądze i wykupić obligacje Cypru.

Druk miliarda Euro kosztuje ca 500 E - papier, farba, amortyzacja maszyn etc.

Mógł a nie zrobił tak jak Uncle Joe – mógł zabić a jedynie zesłał do Workuty

Dlaczego ? - Przecież dokładnie w taki sposób dotuje Francję, Włochy, Hiszpanię...

Zamiast tego EBC nakazał opodatkować pieniądze na kontach bankowych na Cyprze.

Eksperyment cypryjski powinien uzmysłowić nam bezczelność tych instytucji.

Do tej pory depozyty do 100 tysięcy euro były gwarantowane.

Po bezprawnym opodatkowaniu ich na Cyprze, możemy spodziewać się dalszego zagrabiania naszych oszczędności.

W jaki sposób ?

Gdy Polska będzie potrzebowała kolejnych kredytów, powiedzą Apacze z Wall Street - „ no problem ale opodatkujcie konta bankowe”.

W ten sposób zabiorą na przykład 5 % albo 10% oszczędności z każdego konta bankowego. - wszystko jak najbardziej lege artis.

Drzazgę widzicie w oku bliźniego swego a Belki to nie.

A co jest z gwarancją naszych pieniędzy w bankach?

Obecnie obowiązuje w Polsce prawo mówiące, iż depozyty (oszczędności na kontach bankowych) do kwoty 100 tysięcy euro są gwarantowane przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

Ile jest warta taka gwarancja ?

Polskie rodziny mają ca 530 miliardów złotych na kontach bankowych, a firmy polskie około 180 miliardów złotych.

Razem ponad 700 miliardów złotych znajduje się na kontach bankowych.

Jak wygląda finansowo Bankowy Fundusz Gwarancyjny ?

Instytucja, która ma gwarantować nasze pieniądze w bankach, posiada ca 11 miliardów złotych ( słownie jedenaście miliardów ).

Poza tym Polska ma otwarty kredyt w Banku Światowym na kwotę ca 30 miliardów złotych.

To raptem ca. 41 miliardów i to wszystko jest dużo za mało.

W razie problemów w systemie bankowym wielu Polaków straci własne pieniądze i to nie tylko tych „ krezusów „ z oszczędnościami ponad 100 000 E.

Ustawa jest czytana i na bank wejdzie pewnie od nowego roku w życie.

Co do tego to nie ma nawet najmniejszych wątpliwości.

Pozostaje skarpeta.

 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika StachMaWielkieOczy

09-12-2016 [10:49] - StachMaWielkieOczy | Link:

"Kryzys z 2008 roku to było preludium do tego co nas wkrótce czeka. To będzie prawdziwe tsunami, które zmiecie znaczną ilość banków a wraz z nimi niestety i oszczędności ciułaczy. Jedni stracą dużo, inni mniej - ale stracą."

Tradycyjnie "resetowi" narostów fiskalno walutowych ( tzw Baniek) służyły wojny i konflikty zbrojne..
Ostatnio jednak " z braku laku" szuka sie innych rozwiązań

"Pozostaje skarpeta."
- a co do skarpety? żyjemy w czasach kiedy poszczególne waluty można unieważnić paroma kliknięciami w klawiature

Wlasny dom? Inwestycja w ziemie ... immobilie?

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

09-12-2016 [12:02] - rolnik z mazur | Link:

Otóż to - pozostaje ziemia, której więcej nie będzie i inne trwałe dobra. Pozdrawiam ro z m.

Obrazek użytkownika mjk1

09-12-2016 [13:08] - mjk1 | Link:

Nie pozostaje. O podatku katastralnym Szanowny Mazur słyszał? Jeżeli to nie wystarczy, można okraść wszystkich przy pomocy inflacji, zwalając wszystko na społeczeństwo, którego oczywiście nieodpowiedzialna i roszczeniowa postawa zmusi rząd do drukowania pieniędzy. Sposobów jest wiele.

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

09-12-2016 [14:18] - rolnik z mazur | Link:

Słyszał, słyszał - a złoto mogą ukraść. Pozdrawiam ro z m.

Obrazek użytkownika mjk1

09-12-2016 [12:17] - mjk1 | Link:

„Bez zmiany Konstytucji wymyślonej przez tęgie głowy prawnicze „ mgr „ Kwaśniewskiego i nieboszczyka Mazowieckiego niewiele to pomoże”.
Pisałem wielokrotnie i powtórzę jeszcze raz. W celu przywrócenia normalności i odblokowania przedsiębiorczości Polaków, nie za rok, lat pięć czy dziesięć, jak zapowiada PiS, ale od jutra, wystarczy tylko i wyłącznie przestrzegać obowiązującej Konstytucji. Konieczność jej zmiany, jest bardzo ładną wymówką i wciskaniem społeczeństwu kitu przez najlepszą ze zmian. Z tej ułomnej Konstytucji nawet Icek z tym drobnym pijaczkiem nie mieli odwagi wyrzucić artykułu, który gwarantuje nam (Państwu Polskiemu) suwerenność finansową. Należy więc zapytać urzędującego Prezydenta, dlaczego nie stoi na straży konstytucji jak ślubował i czyich interesów strzeże.

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

09-12-2016 [13:00] - rolnik z mazur | Link:

Jaka suwerenność finansowa ? Państwo polskie musi się zadłużać w prywatnych bankach. Pozdrawiam ro z m.

Obrazek użytkownika mjk1

09-12-2016 [13:58] - mjk1 | Link:

Nie Szanowny Mazurze. Państwo Polskie nie musi zadłużać się w prywatnych bankach! Nie dość tego, obowiązująca Konstytucja zabrania prywatnym bankom, działającym na terenie Państwa Polskiego, pożyczania Państwu Polskiemu pieniędzy na zasadach na jakich banki komercyjne robią to obecnie. O tym niecnym i niezgodnym z obowiązującym prawem procederze banków komercyjnych, pod poprzednią Twoją notką pisałem ja i Mind Service. Pozdrawiam.

Obrazek użytkownika Jabe

10-12-2016 [01:15] - Jabe | Link:

Państwo ustala zasady, na jakich pożyczane są mu pieniądze. Nie musi wcale pożyczać od banków. Zaskakujące, że konstytucja zabrania bankom pożyczania państwu, a nie zabrania państwu pożyczania od banków.

Obrazek użytkownika mjk1

10-12-2016 [12:39] - mjk1 | Link:

Kochany Jabe. Pisałem wielokrotnie, że dopóki nie wyzwolisz się spod wpływów poplutego w muszce, cały czas będziesz się kompromitował. Słabym pocieszeniem dla Ciebie jest fakt, że indywiduum to pierze mózgi dość sporej liczbie gimnazjalistów. Osobnik ten, sam jednak jest na tyle cwany, że na tzw. „bezczelne pytania” nigdy nie odpowiada, bo wie doskonale, że jego gwiazda zgasłaby w sekundę.
Nie gniewaj się, ale kolejny raz pokazałeś, że nie tylko nie potrafisz czytać ze zrozumieniem, ale nie posiadasz także wiedzy na temat, który się wypowiadasz.
Nie napisałem, że Konstytucja zabrania bankom pożyczania pieniędzy, tylko, że Konstytucja zabrania pożyczania bankom pieniędzy NA ZASADACH NA JAKICH ROBIĄ TO OBECNIE!!! To różnica fundamentalna. Musisz więc w pierwszej kolejności dowiedzieć się, co to jest rezerwa cząstkowa i na jakiej zasadzie banki komercyjne udzielają kredytów. Wiedzę tę znajdziesz w internecie, więc do biblioteki fatygować się nie musisz, czego, jak sam kiedyś napisałeś, nie lubisz.
Jak już się naumiesz, daj znać. Wtedy wytłumaczę Ci, który dokładnie artykuł Konstytucji RP zabrania bankom tego procederu. Zrozumiesz wtedy, dlaczego cały ten okrągłostołowy układ robi nas od 27 lat w „bambuko”, najlepszej ze zmian nie wyłączając. Jeżeli nie zrozumiesz - wytłumaczę. Pozdrawiam Słodko.

Obrazek użytkownika Domasuł

10-12-2016 [14:29] - Domasuł (niezweryfikowany) | Link:

Panie Mariuszu (dobrze pamiętam?), czy mogę spytac czy Pan kocha inaczej?

Obrazek użytkownika mjk1

10-12-2016 [17:14] - mjk1 | Link:

Michale, ale to drobiazg. Pierwsze listy pisałem z kolonii letnich do rodziców. Prawie wszystkie zaczynały się od zwrotu „ Kochani rodzice”. Wyobraź sobie, że ja ich naprawdę kochałem a z erotyzmem nie miało to nic wspólnego. Poza tym, bardzo dużo ludzi używa tej formy, jako zwrotu grzecznościowego. Osobiście radziłbym nie przyznawać się do tego, że wszystko Ci się z seksem kojarzy, bo możesz stać się obiektem niewybrednych drwin. Wybór jednak należy do Ciebie. Pozdrawiam … .

Obrazek użytkownika Domasuł

10-12-2016 [17:45] - Domasuł (niezweryfikowany) | Link:

Nie, ale ja nie mam z tym problemu. Zreszta z kochającymi inaczej również. Tak tylko byłem ciekaw :)

Obrazek użytkownika mjk1

10-12-2016 [19:00] - mjk1 | Link:

Cieszę się, że zaspokoiłem Twą ciekawość. To bardzo pozytywny objaw, wszak ciekawość to przecież pierwszy stopień do wiedzy. Nieprawdaż?

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

12-12-2016 [09:36] - rolnik z mazur | Link:

MF wypuszcza obligacje, które kupują banki prywatne. NBP to jedynie duży kantor wymiany walut + emisja papieru.

Sprawę " wypukiwania złota z powietrza " można szybko załatwić zmianą zasad księgowania. Do tej pory kredyty księguje się roszczenie ( zabezpieczenie )/ zobowiązanie - wydłuża to sumę bilansową ( tak jest od 500 lat ) ale wynik jest neutralny. Dopiero odsetki księguje się w rachunek strat i zysków. Dlatego bankom wcale nie zależy na spłacie należności głównych, bo one " likwidują " pieniądz a chodzi jedynie o odsetki. Na tej zasadzie żerują prowidenty, bociany i inne lichwiarstwo. Gdyby kredyty księgowano bezpośrednio w rachunek strat i zysków to kreacja pieniądza z powietrza zostałaby zlikwidowana. Pozdrawiam ro z m.

Obrazek użytkownika mjk1

12-12-2016 [17:19] - mjk1 | Link:

Dobrze, że nie napisałeś nic o procencie składanym, bo jeszcze jakiś górnik to przeczyta, rozpowie kolegom i jutro pod Oheimem, wszyscy razem wystrzelą czarodzieja z Żoliborza w kosmos razem z jego przyd... przybocznymi znaczy się.
Jeżeli już jednak poruszyłeś ten temat, mam kilka pytań na które wcale nie oczekuję odpowiedzi. Tak tylko dla przemyślenia.
Załóżmy dla uproszczenia, że przy 3,5% rezerwie obowiązkowej, banki z 3 zł i 50 gr wyczarowują tylko 96 zł i 50 gr. Jeżeli już opanowałeś histeryczny śmiech, spróbuj sobie odpowiedzieć na następujące pytania:
1. Banki wypłacają te pieniądze, każdemu, kto sobie tego zażyczy w gotówce. Skąd biorą tę gotówkę?
2. Po zwrocie pożyczki, gotówka zostaję wyksięgowana i bilans wychodzi na zero. Fajnie. Co się jednak fizycznie z tą gotówką dzieje? Zostaje zdeponowana gdzieś w skarbcu banku? Zostanie spalona? Nikt nie ma do niej dostępu? W wyborach nie ważne jest, jak kto głosuje, ale kto liczy głosy. Czy czasem w bankach nie jest ważne kto co i jak księguje, ale kto robi remanent? I tak przy okazji gdzie znajdę jakiś materiał na temat remanentów w bankach?
Pozdrawiam.

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

12-12-2016 [21:28] - rolnik z mazur | Link:

Drogi mjk1 to są pytania trywialne. Materiału nie znajdziesz. Pozdrawiam ro z m.

Obrazek użytkownika mjk1

13-12-2016 [08:47] - mjk1 | Link:

Coś takiego. Straganiarz sprzedający pietruszkę w Pcimiu misi zrobić remanent a Dreifleischen Bank nie musi. I nikt w Ministerstwie Finansów nie protestuje? Rzepliński nie krzyczy? Ziobro nie interweniuje? Coś takiego.

Obrazek użytkownika twardek

10-12-2016 [14:37] - twardek | Link:

Czy mógłby Pan, otwierając "u góry" nowy komentarz, wyłożyć łopatologicznie w czym rzecz (mając też na względzie swoje dalsze wskazania). Pewnie Autor nie będzie miał nic naprzeciw a nam się trochę przejaśni (tytułem usprawiedliwienia: nie mogę już zbyt dużo czytać a poza tym czytać to jedno a zrozumieć projekcje i to w szerszym kontekście, który tu został wywołany - to drugie...)

Obrazek użytkownika mjk1

10-12-2016 [18:54] - mjk1 | Link:

@ Twardek. Niestety nie da się krótko i w jednym wpisie, tym niemniej spróbuję i mam nadzieję, że autor mnie nie wywali. Warunkiem koniecznym suwerenności narodu jest, jak ja to określam, suwerenność finansowa. Bez jej odzyskania nie ma mowy o jakimkolwiek rozwoju kraju. Widać to dokładnie już po roku rządzenia PiS, pomimo nadziei znacznej części społeczeństwa i propagandy sukcesu większej jak za Gierka. Suwerenność finansową gwarantuje nam obowiązująca Konstytucja a konkretnie art. 227, który mówi jasno i wyraźnie, że centralnym bankiem państwa jest Narodowy Bank Polski i przysługuje mu wyłączne prawo emisji pieniądza. Artykułu tego nie przestrzega każdego dnia, żaden bank komercyjny działający na terenie naszego kraju.
Aby zrozumieć dlaczego, musisz poznać, co to jest system rezerwy cząstkowej i na jakiej zasadzie banki komercyjne udzielają kredytu. Materiały na ten temat znajdziesz na oficjalnej stronie Narodowego Banku Polskiego, konkretnie tu: https://www.nbportal.pl/__data...
Po przestudiowaniu tego materiału dowiesz się, co prawdopodobnie będzie dla Ciebie szokiem, że wszystkie banki komercyjne w Polsce pożyczają pieniądze, które na ten cel wyczarowują z powietrza a dokładnie tworzą w formie zapisu księgowego. Nie dość tego od tych stworzonych na potrzeby kredytowe pieniędzy żądają odsetek. Jeżeli rząd pożycza w bankach komercyjnych te wyczarowane z powietrza pieniądze, to sam sobie odpowiedz czyje interesy reprezentuje – Narodu czy banków?
Tyle może na dzisiaj. Jeżeli czegokolwiek nie zrozumiesz, pytaj. Postaram się wyjaśnić. Pozdrawiam.
PS. Wszelka krytyka powyższego wpisu jest nie tylko dozwolona, ale wręcz pożądana.

Obrazek użytkownika twardek

10-12-2016 [21:12] - twardek | Link:

Z linku nie zdążyłem skorzystać, ale próbuje się domyśleć , że banki komercyjne pożyczają, czy to indywidualnym kredytobiorcom czy to państwu, pieniądze, których nie mają - nawet na poziomie „rezerwy cząstkowej” ? Czy o to chodzi? Zdaje się, że tak się rzecz miała z „frankowiczami”?
To chyba jest możliwe, gdyż przy bankowej jedynie platformie tele-rozliczeń jest możliwy, gdzieś zetknąłem się z tym określeniem – fikcyjny obrót pustym (elektronicznym) pieniądzem.
Rany boskie, gdyby tak miało być, to mam pytanie, mjk1: czy państwo może zaaranżować ten cyrk na własny użytek nie zbierając lania od pracodawców głównych „krupierów”?
---
Jednym okiem zerkam w komputer, drugim uchem z kolei słucham koncertu „platynowej róży”, 4-ch tenorów, w TVP2. Na ewentualną Pańską podpowiedź zareaguję więc później albo jutro. Póki co, dziękuję.

Obrazek użytkownika Jabe

10-12-2016 [23:26] - Jabe | Link:

Rezerwa cząstkowa dotyczy lokat, nie kredytów, o ile dobrze kojarzę. W tej sprawie nie liczy się, czy bank pieniądz ma, w jakiej walucie czy w jakich nominałach. Ważne jest tylko i wyłącznie, czy je wypłaci na żądanie. Frankowicze nie skarżą się, że pieniędzy nie dostali.

Obrazek użytkownika mjk1

11-12-2016 [19:42] - mjk1 | Link:

Jak zwykle źle kojarzysz. Jednego tylko nie mogę zrozumieć. Ty naprawdę jesteś tak leniwy, żeby się tego naumieć, czy tak odporny na wiedzę?

Obrazek użytkownika mjk1

11-12-2016 [09:06] - mjk1 | Link:

„Rany boskie, gdyby tak miało być, to mam pytanie, mjk1: czy państwo może zaaranżować ten cyrk na własny użytek nie zbierając lania od pracodawców głównych „krupierów”?”
Rewelacyjne pytanie. Odpowiem jak ja to widzę. Obiecałem jednak małżonce wyjazd na narty. Jak nie dam rady dziś wieczorem to jutro. Pozdrawiam.

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

10-12-2016 [21:20] - rolnik z mazur | Link:

Emisja a kreacja to dwie pary kaloszy. NBP kreuje raptem ok. 14 % pieniądza, resztę kreują komercyjne banki z powietrza poprzez udzielanie kredytów. W sporej części krajów anglosaskich nie ma rezerw cząstkowych. Rezerwy cząstkowe też nie są konieczne - to raptem ca 3 % zabezpieczenia. Ba nawet już i kredytobiorca nie jest potrzebny, by kreować pieniądz. Wystarczy wzajemne udzielanie sobie pożyczek pomiędzy bankami a jeśli mają one siedziby w rajach podatkowych bez żadnego nadzoru i kontroli to hulaj dusza piekła nie ma. Proszę zerknąć też na inne artykuły konstytucji z 1997 r. Pozdrawiam ro z m.

Obrazek użytkownika mjk1

11-12-2016 [19:16] - mjk1 | Link:

Jeżeli chodzi Ci o punkt 2 artykułu 220 Konstytucji, to można go bardzo prosto ominąć, nie tylko nie łamiąc prawa, ale nawet go nie naginając.

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

12-12-2016 [08:32] - rolnik z mazur | Link:

Już słyszę ten krzyk człowieków wyznania handlowego i ich pomagierów. Jakoś żaden z MF nawet nie próbuje tego robić. Pozdrawiam ro z m.

Obrazek użytkownika mjk1

12-12-2016 [12:58] - mjk1 | Link:

Dlaczego ktokolwiek miałby krzyczeć, że działamy zgodnie z prawem. Rzepliński jakoś teraz nie krzyczy, że banki komercyjne łamią prawo (art. 227), PiS im na to pozwala a Prezydent nie oponuje. Jeżeli nikt z MF nie próbuje tego robić to znaczy, że nikt w MF nie reprezentuje naszych interesów tylko obce. Takie to trudne do zrozumienia?

Obrazek użytkownika mjk1

11-12-2016 [19:03] - mjk1 | Link:

@ Twardek. Witam. Dobrze się domyślasz. Banki pożyczają zarówno państwu jak i indywidualnym odbiorcom pieniądze których nie mają. Tutaj małe wyjaśnienie. Jeszcze kilka, kilkanaście miesięcy temu na portalu NBP była bardzo fajna animacja, pokazująca kreację pieniądza przez banki. Po jej obejrzeniu nawet dziecko mogło zrozumieć na czym ten przekręt polega. Dlaczego zostało zdjęta i zastąpiona opisem do którego adres podałem i który trudno zrozumieć, można się tylko domyślać.
„Czy państwo może zaaranżować ten cyrk na własny użytek nie zbierając lania od pracodawców głównych „krupierów”?”
Zapytałbym inaczej. Czy Państwo Polskie może zamienić ten cyrk na własny użytek, czyli przywrócić normalność?
Uważam, że Państwo Polskie jest za słabe i samo nie da rady. Zostanie od razu skarcone przez pewien bank w Bazylei (głównych krupierów), który trzyma „rękę na pulsie” i ustala reguły gry.
Osobiście widziałbym szansę w szerokim sojuszu państw słowiańskich a zacząłbym od grupy wyszehradzkiej. Nas dzisiaj jest to jednak raczej marzenie.
Większe szanse na sukces mielibyśmy wspólnie z państwami EBC. Dużo silniejsze gospodarczo, już to robią i co pewien czas składają nam propozycję, którą my, nie wiem dlaczego, za każdym razem odrzucamy.

Obrazek użytkownika twardek

11-12-2016 [22:02] - twardek | Link:

Witaj mjk1, cytat z Twojego komentarza:
".. państwami EBC. Dużo silniejsze gospodarczo, już to robią i co pewien czas składają nam propozycję, którą my, nie wiem dlaczego, za każdym razem odrzucamy..."

---Coś w tej odmowie musi być (jeżeli nie głupota, której nie sposób wykluczyć). Nie mam wiedzy, nie mam więc poglądu. Intuicyjnie przyjąłbym, że dopóki Niemcy (są przecież w grupie EBC) nie ujmą wdrażanym z Rosją projektom gazowym antypolskiego wymiaru - czy to manewrem logistycznym czy prawnym - wszelkie strategiczne pomysły z ich strony wstępnie przyjmowałbym jako syreni śpiew. Do wyjątkowo starannej weryfikacji.
Pomysł na inicjatywę w gronie grupy wyszehradzkiej, w drugiej zaś fazie w "sojuszu" (jak to ująłeś) słowiańskim - brzmi mi słodko. Mam rozdarte serce, gdy myślę jak sprytnie i skutecznie zdemolowano relacje w rdzeniowym trójkącie słowiańskim (Polska-Rosja-Ukraina). Ręce mi też opadają, gdy słyszę o pomyśle na "Międzymorze" w takim trybie, jakby jego (Międzymorza) ukonstytuowanie było możliwe autonomicznie, na bazie polskiej inicjatywy wobec regionu. Trzeba bowiem wiedzieć, że idea Międzymorza (autor Mackinder a nie Piłsudski), jako klina między Rosją i Niemcami, od początku „utylizowana” była w aktywności politycznej mocarstw zachodnich, szczególnie USA i obecnie jest w końcowym etapie wdrożenia – doklejany jest plaster ukraiński. Chichot losu - nasi politycy w ogóle nie zdają sobie z tego sprawy i zerkając na siebie porozumiewawczo - z dojrzałą powagą rozważają kolejne mutacje naszego „projektu”.
Panie, wejrzyj na moją mizerię.

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

12-12-2016 [09:20] - rolnik z mazur | Link:

A w tej grupie wyszehradzkiej to poza Węgrami i może Słowakami to z kim ? Pozdrawiam ro z m.

Obrazek użytkownika mjk1

12-12-2016 [12:49] - mjk1 | Link:

Pytanie powinien Pan skierować do rządzącego ugrupowania. Skoro jednak mnie Pan pyta – odpowiem. To Kaczyński zdradził Klausa a nie odwrotnie. Jeżeli teraz mamy pretensje o to, że Czesi postawili na sojusz z Niemcami a nie z nami, to sami z siebie robimy idiotów. My może niekoniecznie, ale rządzące aktualnie ancymonki na pewno. Pozdrawiam.

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

12-12-2016 [21:26] - rolnik z mazur | Link:

Czy zdradził czy nie to sprawa drugorzędna. Państwa nie powinny się kierować uczuciami i robić fochy. Czesi i tak wybraliby Niemcy bo tam mają interes. A my zataczamy się jak pijany od ściany do ściany albo jak brzydka panna bez zębów, która krzyczy do gwałcicieli - a tu jesce mam zomb. Pozdrawiam ro z m.

Obrazek użytkownika mjk1

13-12-2016 [08:25] - mjk1 | Link:

Szanowny Mazurze. Nie my zataczamy się od ściany do ściany, ale pozwalamy pospolitym cwaniaczkom kręcić nami jak tylko się da. Podobnie ta panna, jak była piękna i młoda nie była wcale zmuszana do dawania wszystkim, tylko każdemu kto chciał. Napisał Pan, że państwa nie powinny kierować się uczuciami i robić foch. A kto te fochy robi? Przypomnę Panu. Za komuny graniczyliśmy z trzema państwami. Na wschodzie mieszkały kacapy, na południu pepiki a na zachodzie szwaby. Tylko w środku naród wybrany. A dzisiaj? Ile lat już Orban nas prosi? I co? I nico! Łukaszenka nawet jakby klękał, to my miłosiernie kopniemy go w d… w kierunku Moskwy, zamiast z jego pomocą próbować się z tą Moskwą dogadać. Trochę pokory Szanowny Mazurze.
„Czesi i tak wybraliby Niemcy bo tam mają interes”. Szanowny Panie. Nawet Niemcy nie wybrali Niemiec.. Nie pamięta Pan? To Panu przypomnę. Władze NRD, państwa uznawanego przez ONZ i wszystkie państwa świata, negocjacje w sprawie zjednoczenia z rządem RFN rozpoczęły dopiero po tym jak ta, śliczna wtedy i młoda panna wypięła się na nich, bo zajęta była sprzedażą swych wdzięków innym, nie tylko za darmo, ale jeszcze do tego dopłacała. Piszę tu o władzach i dość sporej części społeczeństwa, nie o tych naiwniakach pijących szampana na murze Berlina Zachodniego. Tak małe, zaledwie kilkadziesiąt lat istniejące państwo, potrafiło najpierw wywalczyć sobie najlepsze warunki w najlepszym z ustrojów a po jego upadku wynegocjować warunki egzystencji dla swoich obywateli lepsze, nie tylko jak wszystkie państwa bloku wschodniego, ale nawet lepsze, jak na zachodzie zjednoczonego już kraju.
A My? My dalej wierzymy w „puklate” aniołki, które wprawdzie jeszcze nie dzisiaj, bo się nie da, ale już za, bagatelka, dziesięć lat, stworzą nam raj na ziemi. Wierzmy bezkrytycznie dalej.

Obrazek użytkownika mjk1

12-12-2016 [12:42] - mjk1 | Link:

@Twardek. „Coś w tej odmowie musi być (jeżeli nie głupota, której nie sposób wykluczyć). Nie mam wiedzy, nie mam więc poglądu”.
Katarzyna II zwana Wielką mówiła, że nienawidzi Polaków za to, że szpiegów, zdrajców i zwykłych szubrawców uważają za patriotów i stawiają im pomniki. I niestety nic się nie zmieniło do dzisiejszego dnia.
Przykład pierwszy z brzegu. Nie tak dawno dwie, wyskakujące tu regularnie obok siebie co 24 godziny pisowskie pacynki, oburzały się na konieczność zapłaty naszym kierowcom wg stawek unijnych (8,50 E/h), nazywając to dyskryminacją i działaniem na niekorzyść Polski. Dlaczego kierowca zarabiający więcej miałby się czuć dyskryminowany, należałoby ich zapytać w pierwszej kolejności. Żaden z nich nie wpadł też na pomysł, że polskim pracodawcom należy stworzyć takie same warunki prowadzenia biznesu, jakie mają niemieccy pracodawcy, wtedy, albo będą płacić pracownikom tyle samo, albo ich pracowników przejmą Niemcy.
Inny przykład. Na propozycję przedstawiciela Mercedesa, że chce u nas robić interesy polski Superpremier powinien odpowiedzieć: kup Pan sobie ziemię, wybuduj fabrykę i zarabiaj pieniądze. Musi Pan jednak, dokładnie taj jak. nasze kopalnie, płacić w terminie wszystkie podatki, składki na ubezpieczenia społeczne i na naszym rynku sprzedawać swoje wyroby za jedną trzecią ceny. Ciekawe, czy po takiej odpowiedzi przedstawiciel Mercedesa umarłby ze śmiechu, czy zadzwonił po karetkę dla Superpremiera.
Co do międzymorza. Jeszcze nigdy żaden Angol nie zrobił dla nas nic dobrego, więc jakiś geograf też nie jest wyjątkiem.

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

12-12-2016 [21:19] - rolnik z mazur | Link:

I tu się zgadzam z kolegą w 200 %. Pozdrowienia ro z m.