Przejdź do treści
Strona główna

menu-top1

  • Blogerzy
  • Komentarze
User account menu
  • Moje wpisy
  • Zaloguj

W przewozach drogowych do Rosji ulżyło, ale na jak długo?

Maciej Pawlak, 23.02.2016
Po ponad trzech tygodniach przerwy w przewozach transportowych do Rosji dziś ruszyło wydawanie stosownych zezwoleń dla naszych kierowców samochodów ciężarowych. Co więcej, jak podało Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników Drogowych w Polsce, polskie Biuro ds. Transportu Międzynarodowego w Głównym Inspektoracie Transportu Drogowego, rozpoczęło wydawanie zezwoleń na wjazd do Rosji. O 6 rano według oczekujących w kolejce było ok. 60 osób. W godzinę po otwarciu biura kolejka stopniała do 25 osób. Zaś nasi przewoźnicy „otrzymali tyle zezwoleń, na ile liczyli”.
Niestety, to jeszcze nie koniec udręki dla naszych przewoźników.
Piątkowe porozumienie w sprawie wznowienia międzynarodowych przewozów drogowych do Rosji podpisane w wyniku żmudnych, kilkuetapowych negocjacji między polskim ministerstwem infrastruktury i jego rosyjskim odpowiednikiem, przewiduje, że „strony wymienią się zezwoleniami, które będą ważne do 15 kwietnia 2016 r. Polscy przewoźnicy otrzymają 20 tys. zezwoleń – 10 tys. ogólnych i 10 tys. na przewozy z/do krajów trzecich. Stronie rosyjskiej również przysługuje 20 tys. zezwoleń – 19,5 tys. ogólnych i 500 na przewozy z/do krajów trzecich” – jak głosił opublikowany, oficjalny komunikat.
Tak więc, co będzie z transportem polsko-rosyjskim po 15 kwietnia – tego nie wiadomo.
Co prawda, przedstawiciel polskiej strony w rozmowach z Rosjanami, wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit, skomentował: - Cieszę się, że udało się osiągnąć kompromis. Zaś samo ministerstwo w komunikacie oceniło, że „zmiana rosyjskich przepisów, dyskryminujących polskich przewoźników, pozwoli na ustalenie docelowej liczby zezwoleń dostępnych dla obu państw”. Jednak problem nie rozwiązanych na dłuższą metę, zasad obustronnych przewozów pozostał.
Nietrudno się domyślić, że problem leży po stronie rosyjskiej. To Moskwa pod rządami Putina wykorzystuje każdą sposobność, by „utrudnić życie” jej zachodnim „krnąbrnym” sąsiadom. A jednocześnie winę za całe zło zrzuca na stronę polską. Według tuby propagandowej Kremla, polskojęzycznego portalu pl.sputniknews.com, „Stowarzyszenie Międzynarodowych Przewoźników Drogowych w Rosji uważa, że „Polska jako państwo tranzytowe wykorzystuje swoje usytuowanie geograficzne w charakterze narzędzia dla wywierania presji wobec strony rosyjskiej dla uzyskania dodatkowych zezwoleń rosyjskich na przewożenie ładunków do i z krajów trzecich”.
Warszawa, zdaniem przewoźników rosyjskich, dąży do „zwiększenia skali przewożenia ładunków z i do krajów trzecich i zachowania pozycji dominujących na rynku dwustronnych przewozów z Rosją w celu zwiększenia swego udziału i wypierania z rynku przewoźników rosyjskich”. W tym celu stara się ona, jakoby, uzyskać dodatkowe ilości zezwoleń rosyjskich, co spowoduje wypieranie z rynku przewoźników rosyjskich. Wśród członków UE Polsce przypada w udziale obecnie 70 proc. dwustronnych przewozów z Rosją.
Przed nami zatem już wkrótce kolejne rundy rozmów w sprawie uregulowania zasad przewozów do Rosji po 15 kwietnia. Nie będzie to łatwe. Jak mawiał przed laty znany działacz antykomunistycznej opozycji Śp. Wojciech Ziembiński: „Czerwony kiwa!”.
  • Zaloguj lub zarejestruj się aby dodawać komentarze
  • Odsłony: 1678
NASZ_HENRY

NASZ_HENRY

24.02.2016 09:53

Mogą jechać na rurze po dnie Bałtyku ;-)
Maciej Pawlak
Nazwa bloga:
Maciej Pawlak
Zawód:
dziennikarz
Miasto:
Błonie

Statystyka blogera

Liczba wpisów: 672
Liczba wyświetleń: 1,365,680
Liczba komentarzy: 2,306

Ostatnie wpisy blogera

  • Local content po polsku, turecka sól w praktyce. Minął 100 dzień strajku głowowego w IKS Solino
  • Jak wzmacniać państwo w niestabilnym świecie?
  • 4. Kongres „Nauka dla Społeczeństwa” - wzajemna zależność nauki i społeczeństwa

Moje ostatnie komentarze

Najpopularniejsze wpisy blogera

  • Coraz bliżej okrętów podwodnych dla Marynarki Wojennej
  • Mniejsze zło?
  • Pracują i wydają w Polsce pieniądze

Ostatnio komentowane

  • u2, "Local content po polsku" To krajowy komponent, czyli krajowy składnik.Z tego co pamietam to premier Tusk salwował się ucieczką na konferencję pt. "local content" kiedy marszał Czarzastyj…
  • Silentium Universi, W tle mamy zamianę jodku potasu dodawanego do soli na silny utleniacz jodan potasu, zdaniem Googla bardziej stabilny i nieszkodliwy dla zdrowia. Na pewno tańszy, o czym AI nie wspomina. Również wg…
  • Marek Michalski, Stosujmy język polski zamiast importować określenia z języka angielskiego, to się lepiej porozumiemy w sprawie importu soli.

Wszystkie prawa zastrzeżone © 2008 - 2026, naszeblogi.pl

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | tvrepublika.pl | albicla.com

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Do czego są one potrzebne może Pan/i dowiedzieć się tu. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek. | Polityka Prywatności

Footer

  • Kontakt
  • Nasze zasady
  • Ciasteczka "cookies"
  • Polityka prywatności