„Liczymy już tylko na Strasburg”

Jakże smutne i wymowne są słowa mec. Antoniego Łepkowskiego, prawnika Jarosława Kaczyńskiego, wypowiedziane po wydaniu wyroku skazującego na Premiera za porównanie „GW” do „Trybuny Ludu”. Zawiera się w nich istota przemiany ustrojowej 89’ roku.

Włodzimierz Bukowski wielokrotnie ostrzegał nas, mówiąc o tzw. doktrynie konwergencji. W skrócie polega ona na spotkaniu się w pół drogi systemu komunistycznego CCCP z socliberalnym porządkiem Zachodniej Europy. Komuniście mieli trochę „popuścić” cugle swojego zamordyzmu, a ich brukselscy partnerzy mocno je „ściągnąć”. Państwa buforowe Europy Środkowo-Wschodniej uzyskają niby wolność, ale w praktyce będą miały co najwyżej wybór, kto ma je wyzyskiwać i nadzorować. Jako słabe organizmy polityczne będą musiały uciekać się przed wpływami Rosji do Niemców i odwrotnie.

Wyrok skazujący na Jarosława Kaczyńskiego z powództwa Agory i deklaracja mecenasa Łepkowskiego, że „liczymy już tylko na Strasburg” pokazują, że ta wizja sprawdziła się w całej rozciągłości. Sprawiedliwości nie znajdziemy we własnym państwie i jedyną – oczywiście iluzoryczną – nadzieją są instytucje zewnętrzne. A kto je kontroluje, wszyscy doskonale zdajmy sobie sprawę.

Co nam pozostaje? Musimy zejść do językowego podziemia i tak, jak za komuny obchodziło się cenzurę za pomocą inteligentnych wybiegów, tak i teraz musimy nawiązać dialog ze społeczeństwem językiem, do którego nie będą mogli przyczepić się prawnicy. Przykładowo, Premier powinien powiedzieć: „Państwo chyba nie czytają Wiadomej Gazety. To, co się tam wyprawia, to »Trybuna Ludu« z 1953 r”. Oczywiście komunikacja tego typu będzie teraz trudniejsza, bo i społeczeństwo coraz głupsze (vide matury) i złożoność zagadnień politycznych większa (kiedyś wszyscy wiedzieli, że jesteśmy MY i są ONI – teraz ten obraz jest rozmyty). Ale trzeba ludzi do tego przyzwyczajać. Zmiana niezlustrowanego i niezdekomunizowanego sądownictwa nie nastąpi szybko…

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Niemiec

07-07-2011 [17:32] - Niemiec (niezweryfikowany) | Link:

Z tymi maturami to mka Pan racje! Degeneracja intelektualna spoleczenstwa postepuje w zastraszajacym tempie nie tylko dlatego,ze poziom polskiego szkolnictwa jest taki marny (swoja droga kiedys byl o wiele wyzszy chociazby ze wzgledu na ilosc materialu,ktory trzeba bylo przerobic,ale obserwujac i sluchajac swoich rowiesnikow wydaja mi sie,ze i tak nic to nie dalo!),ale i daltego ze duzy wplyw na to co i jak mysla polacy ma taki chlam jak "wiadoma Gazeta".Kiedys jak to mowil 2 "Kochaj albo rzuc" Pawlak "Programow mielismy duzo,ale telewizja jedna",a teraz i programow duzo i telewizji w skolko godna,ale program ideowy sie ani na jote nie zmienil!Moze tylko jest jeszcze bardziej agresywny! A ze jest jak jest i trzeba isc do Strasburga? No coz trzeba to wykorzystac i zrobic
skaldal na cala Europe! Nie tak jak Ziobro:przeprosic i zaplacic tylko konsekwentnie walczyc o swoje prawo do wolnosci i demokrycji!Kazda okazja jest dobra,zeby powiedziec swiatu jaka jest prawda! Jak tego nie robimy to druga strona uzyskuje przewage i moze rozpowszechniac swoje klamstwa.Europejskie lewactwo jest silne,ale nie wszechmocne,a ich sila wynika takze z tego faktu,ze tutejsze spoleczenstwa sa niedoinformowane.Pozdrawiam

Obrazek użytkownika Paweł Chojecki

07-07-2011 [17:42] - Paweł Chojecki | Link:

Co do edukacji - mam spore kontakty z rodzinami edukującymi domowo. To rzeczywiście inna jakość (jeśli jest połączona z tradycyjnym wychowaniem). Dzieci są spokojne, uśmiechnięte, szanują starszych i umieją samodzielnie myśleć. Publiczna szkoła to dziś bardziej pranie mózgu i moralności...

Pozdrawiam

PCh

Obrazek użytkownika Sceptyk

08-07-2011 [11:43] - Sceptyk (niezweryfikowany) | Link:

Rozumiem, że zna pan kogoś, kto nauczy dobrze sam w domu historii, języka polskiego, angielskiego, matematyki i chemii?

Obrazek użytkownika Paweł Chojecki

08-07-2011 [14:56] - Paweł Chojecki | Link:

Zadając tak żenujące pytanie wykazuje się Pan totalną ignorancję w temacie edukacji domowej. Odsyłam do przeglądarki...

PCh

Obrazek użytkownika Sceptyk

09-07-2011 [01:28] - Sceptyk (niezweryfikowany) | Link:

Mówi panu coś nazwisko Marek Budajczak? Zdaje się, że jest jednym z najlepszych specjalistów w tej dziedzinie w Polsce. Nie potrzebuję sięgać do przeglądarek - znam ten temat praktycznie z pierwszej ręki - i to od wielu lat. Jeśli pańska wiedza pochodzi z przeglądarek.. no cóż...

Obrazek użytkownika Paweł Chojecki

09-07-2011 [02:19] - Paweł Chojecki | Link:

Podpieranie się cudzym autorytetem mnie jakoś nie powala. Podobnie, jak chowanie się za nickiem...

Obrazek użytkownika Sceptyk

09-07-2011 [08:27] - Sceptyk (niezweryfikowany) | Link:

A co do tego ma nick? Panie Chojecki... rozumiem, że merytorycznie nie ma pan nic do powiedzenia, więc posługuje się argumentem typu "a u was Murzynów biją". Nie pierwszy raz zresztą.
Co do autorytetów... nie podpieram się Markiem jako autorytetem tylko jako źródłem. No ale pan zapewne wie wszystko jak zawsze lepiej.

Obrazek użytkownika Paweł Chojecki

09-07-2011 [20:20] - Paweł Chojecki | Link:

Jeśli za nickiem stoi merytoryczna wypowiedź, nie mam nic przeciw temu. Ale jeśli ktoś tchórzliwie sączy jad i karmi swoje kompleksy chowając się za pseudonimem, dla takiej osoby nie mam wiele szacunku.

Żegnam i współczuję.

PCh

Obrazek użytkownika Andrew001

07-07-2011 [19:14] - Andrew001 (niezweryfikowany) | Link:

"Co nam pozostaje? Musimy zejść do językowego podziemia i tak, jak za komuny obchodziło się cenzurę za pomocą inteligentnych wybiegów, tak i teraz musimy nawiązać dialog ze społeczeństwem językiem, do którego nie będą mogli przyczepić się prawnicy."

Taaaaak, to samo mozna powiedziec o zmianie obecnej wladzy na patriotyczny rzad Polski, "w wyborach przy urnach wyborczych, lub w wyborach przy kosach swiszczacych".

Obrazek użytkownika Paweł Chojecki

08-07-2011 [10:51] - Paweł Chojecki | Link:

Od wygrania wyborów do oczyszczenia sądów jest jeszcze daleka droga. Przypominam, że już raz wybory wygraliśmy, a sądy są, jakie były...

Pozdrawiam

PCh

Obrazek użytkownika stokolesny

07-07-2011 [20:45] - stokolesny (niezweryfikowany) | Link:

nie mam żadnych wątpliwości, że ten wyrok to pospolite draństwo, ale strasbourg to fikcja literacka pełna pobożnych życzeń i nadziei, to wszystko
z poważaniem
stokolesny

Obrazek użytkownika Paweł Chojecki

08-07-2011 [10:51] - Paweł Chojecki | Link:

Zgadzamy się. Pozdrawiam.

PCh

Obrazek użytkownika ksena

07-07-2011 [22:35] - ksena (niezweryfikowany) | Link:

na zarabianie pieniędzy.Wystarczy znać i naciskać dyspozycyjnych sędziów i prokuratorów,a pieniadze same pchaja sie w ręce.Co innego opozycja,ta nie ma co liczyć na sprawiedliwość sądów i bez przeszkód można ją obrzucać obelgami.Tu Temida jest ślepa i głucha.Ale opozycja powinna wykazywać więcej uporu i odwagi podając do sądu.Jeśli sąd sprawę odrzuci należy zrobić to ponownie ,a nie tylko mówić o podaniu do sądu.Brak determinacji daje przyzwolenie.

Obrazek użytkownika Paweł Chojecki

08-07-2011 [10:53] - Paweł Chojecki | Link:

To kontynuacja okrągłostołowego "ładu medialnego". Teraz (od paru lat) do akcji weszli sędziowie...

Pozdrawiam

PCh

Obrazek użytkownika Basia

08-07-2011 [09:45] - Basia (niezweryfikowany) | Link:

Jestem nauczycielką i robię co mogę , a z tego co widzę, to większość moich koleżanek i kolegów także-żeby nasze dzieci były nie tylko nauczone, ale również pogodne, szanujące tradycję i zasady!Nie upadajmy na duchu! Róbmy swoje uczciwie, konsekwentnie, rzetelnie. Zło musi ustąpić. Ja w to głęboko wierzę!

Obrazek użytkownika Paweł Chojecki

08-07-2011 [10:56] - Paweł Chojecki | Link:

Polscy nauczyciele to jedno z najsłabszych ogniw systemu zniewolenia. Gdyby szkoła działała np. tylko za pomocą rządowych komputerów i była obowiązkowa, nie byłoby już narodu. Warto jednak pamiętać, że skuteczne wprowadzanie obecnego systemu złamie (lub wyeliminuje)także wiernych Polsce nauczycieli.

Pozdrawiam

PCh

Obrazek użytkownika Gość

08-07-2011 [10:48] - Gość (niezweryfikowany) | Link:

W 1989 roku prawie wszyscy Polacy z entuzjazmem czytali Gazetę Wyborczą. Jako mieszkaniec Śląska - oddałem swój glos (jak prawie wszyscy) - na spadochroniarza z Warszawy Adama Michnika. Czy ktoś wtedy widział u Polaków antysemityzm?
A co było dalej?
Pomijam już fakty o niezrozumiałych dla nas w tamtych czasach kontaktach Michnika z Urbanem i Jaruzelskim, ale czytając Gazetę Wyborczą z początków lat 90-tych odnosiłem wrażenie, że GW ustawia czytelników przeciwko ideałom z 1989 r.
Moim zdaniem - bezprecedensowa nagonka na marszałka sejmu A.Kerna była próbą obrzydzenia polakom tak ciężko wywalczonej demokracji zaś cykl artykułów o działaniach rosyjskich przestępców w polskich pociągach - ukierunkowywał czytelników przeciwko Rosjanom zaszczepiając - być może - w społeczenstwie ksenofobię.
Teraz po 20 latach można zadać pytanie czy te działania nie służyły temu, aby teraz wmówić nam antysemityzm i ksenofobię?

Obrazek użytkownika Paweł Chojecki

08-07-2011 [14:55] - Paweł Chojecki | Link:

Szemrane cele i metody to nie domniemanie - to twarde fakty. Ja to czytałem dość długo do pamiętnego numeru przepisującego Powstańcom Warszawskim współudział w mordowaniu Żydów. Wtedy ostatecznie pozbyłem się złudzeń.

Pozdrawiam

Paweł Chojecki