Drożyzna wciąż nie daje odetchnąć

Mijają już trzy lata, odkąd rozpoczął się kryzys związany ze światowym wybuchem pandemii koronawirusa. Oznaczało to zablokowanie rozwoju gospodarczego, wstrzymanie handlu międzynarodowego na dotychczasowym poziomie, a wreszcie gwałtowny wzrost cen paliw, energii i surowców energetycznych, odpowiednio wzmacniany przez rosyjską politykę szantaży cenowych wobec międzynarodowych odbiorców rosyjskich surowców: ropy naftowej, czy gazu ziemnego.
A dodatkowo, trwająca od ponad roku barbarzyńska wojna Rosji w Ukrainie, w praktyce uniemożliwiła istotne zduszenie inflacji.
Mimo zerwania wielu państw, w tym Polski, z importem tych surowców z Rosji, wysoka inflacja pozostała, a według ostatnio publikowanych ocen ekspertów ekonomicznych sytuacja w tym obszarze ma szansę unormować się nie wcześniej niż dopiero za dwa lata – w 2025 r.
Nie dziwią zatem ostatnie statystyki Eurostatu, dotyczące wysokości inflacji w krajach Unii Europejskiej w lutym br. Otóż, według europejskiego urzędu statystycznego roczna stopa inflacji (tzw. HICP) w krajach strefy euro wyniosła wówczas 8,5%, co oznacza spadek z 8,6% w styczniu. Rok wcześniej wskaźnik ten wynosił 5,9%. Roczna inflacja w UE w lutym br. wyniosła 9,9%, co oznacza spadek z 10,0% w styczniu. Przy czym rok wcześniej wskaźnik ten wynosił 6,2 %.
Jak zaznacza Eurostat, w porównaniu ze styczniem roczna inflacja spadła w piętnastu państwach członkowskich UE, pozostała stabilna w dwóch, zaś wzrosła w dziesięciu. W lutym br. najniższe roczne wskaźniki odnotowano w Luksemburgu (4,8%), Belgii (5,4%) i Hiszpanii (6,0%). Najwyższy roczne stopy odnotowano na Węgrzech (25,8%), Łotwie (20,1%) i w Czechach (18,4%).
Najbardziej interesująca nas Polska odnotowała wówczas 17,2% inflacji HICP. I w ten sposób uplasowaliśmy się na piątym i szóstym ex-aequo miejscu z Litwą wśród państw członkowskich UE z najwyższą inflacją. Dodajmy, że inflacja liczona przez nasz GUS (tj. inflacja CPI) w lutym wyniosła u nas 18,4% (przy wzroście cen towarów – o 20,2% i usług – o 13,3%). Zaś w stosunku do stycznia br. ceny towarów i usług wzrosły o 1,2% (w tym usług – o 1,6% i towarów – o 1,1%).
Wracając do wskaźników inflacji wyliczanych przez Eurostat w krajach unijnych, zwraca uwagę fakt, iż jej najwyższe, dwucyfrowe wskaźniki odnotowane zostały wyłącznie w bliskich nam geograficznie krajach Europy środkowo-wschodniej. I tak: w Austrii inflacja wyniosła 11,0%, w Chorwacji 11,7%, Rumunii 13,4%, Bułgarii 13,7%, Słowacji 15,4%, Litwie 17,2%, Polsce 17,2%, Estonii 17,8%, Czechach 18,4%, Łotwie 20,1%, i na Węgrzech 25,8%.
Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich, zapytany przeze mnie w wywiadzie dla portalu filarybiznesu.pl o przyczynę nasilonej inflacji akurat w naszym regionie Europy, wyjaśnił m.in., że „związane jest to m.in. z nierównym rozkładem szoków związanych z cenami energii, które przekładają się też na poziom cen w dłuższej perspektywie. Nawet po jednym-dwóch miesiącach spadek ich cen nie przekłada się automatycznie na to, że inflacja się radykalnie obniża – w ujęciu rok do roku. Zatem kraje naszego regionu kontynentu mają inny miks energetyczny od tych na zachodzie i południu, wykorzystujemy też energię z innych źródeł i je sprowadzamy. Wobec tego w skali naszych krajów są one droższe. Jednocześnie czynniki związane ściśle z żywnością oddziałują u nas na większą skalę – wpływają na wyraźnie ponad 10-proc. inflację bazową. Przekłada się to wszystko na wyższe ceny innych usług”.
Na jeszcze inny aspekt zróżnicowanego poziomu inflacji w krajach euro z różnych regionów naszego kontynentu zwrócił uwagę Krzysztof Kolany, główny analityk portalu Bankier.pl. Jego zdaniem sam spadek wskaźników HICP w strefie euro w wielu krajach wynikał nie tylko z efektów rynkowych (np. niższych cen paliw), lecz z działań administracyjnych w zakresie cen energii. - Spadki wskaźników inflacji w kilku krajach europejskich były po części zasługą nadzwyczajnych rozwiązań wprowadzanych przez władze. Na ogół są to wszelkiej maści subsydia, bądź dopłaty do cen energii lub też wprowadzenie administracyjnych cen maksymalnych na prąd, gaz ziemny czy ciepło sieciowe. W rezultacie wskaźniki inflacji w krajach Unii Europejskiej (zarówno CPI, jak i HICP) przestały być ze sobą porównywalne – uważa ekspert.
Tymczasem polska inflacja - według ekspertów jeszcze dobrych kilka miesięcy pozostanie dwucyfrowa. Poniżej 10% ma spaść dopiero w końcu obecnego roku.
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika u2

18-03-2023 [17:41] - u2 | Link:

Dzisiaj byłem w Kauflandzie na małych zakupach. Kupiłem warzywa, owoce, dwie zupki, dwa napoje BIO, chleb litewski, viscoplast. Zapłaciłem niecałe 80 złotych. Nieco więcej niż zwykle kosztowały pomidory 13,99 zł za kilogram, gruszki czerwone 10,99. Ale już banany taniocha 5,99. Napoje BIO z Niemiec od wielu lat niezmienna cena 6,66. Tak więc drożyzny nie widać, ale widać tłumy klientów jak zwykle w week-end.

Obrazek użytkownika sake3

18-03-2023 [18:20] - sake3 | Link:

@u2.......Ja dzisiaj w Karolinie (polski sklep) zrobiłam zakupy za ok.60zł.Najwięcej zapłaciłam płyn do prania,za Previtale w 15 saszetkach po 1,46 dla kotów,Dla rodziny kalafior 4.99zł,pomaraćze tureckie po 3.50zł. 2 ogórki świeże po 13.99zł/kg,kawa mielona Sun zł 5,60,masło extra 4,69zł.Sklep sporo nawet tańszy niż Biedronka do której chodzę tylko ze względu na Whiskas

Obrazek użytkownika tricolour

18-03-2023 [18:27] - tricolour | Link:

No to zrobiliście zakupy dla całej rodziny. Na kwadrans. Ogórek, gruszki, pomarańcze i najtańsza karma dla kotów - trzeba taki jadłospis odgórnie wprowadzić dla wszystkich. I mundurki, wzorem Korei.

Dzieciom nic nie kupiliście, nawet do jedzenia nic? 

Obrazek użytkownika sake3

18-03-2023 [20:18] - sake3 | Link:

@Tricolour.....Sprawa jest prosta.Ja zakupy robię nie tylko w sobotę.Przy chorym sercu nie mogę dżwigać więc musze to robić częściej i mniej nosć jednorazowo.Nie ma się co wyśmiewać z kogoś kto co 10 kroków musi stanąć i odpocząć i wie,że nie będzie lepiej Nie ma co się naśmiewać z kogoś kto nie kupuje fury jedzenia jak pan czy nabzdyczona paniusia.bo musi liczyć się z pieniędzmi.Proszę się nie martwić o moje dzieci,mają dobre dzieciństwo.Proszę nie roztkliwiać się nad Pusią i Lili.Kochają mnie mimo jedzenia nienajdroższej karmy i wygladają wspaniale.Jesteście wyjątkowo podłymi ludźmi.

Obrazek użytkownika Pani Anna

18-03-2023 [20:55] - Pani Anna | Link:

@sake3
Zanim się popłaczesz,  musisz przyznać,  że  podawanie takich przykładów jak 2 zupy i 2 ogorki na tanie zakupy jest wyjątkowo zabawne. Zastanów się czasem,  zanim coś napiszesz,  bo internet to nie kółko różańcowe. Ale że dzieci nie pomogą w zakupach, to się dziwię. 

Obrazek użytkownika sake3

18-03-2023 [21:06] - sake3 | Link:

@Pani Anna......Ja absolutnie nie płaczę i nie użalam się.Choroba to rzecz ludzka.To moja sprawa sprawa jak sobie z nia i z zyciem codziennym radzę Proszę więc swojego paskudnego nosa nie wciskac w nie swoje sprawy.Również nie życzę,żebyś nabzdyczona komediantko i prostaczko nie musiała kiedykolwiek doświadczyć tego samego.

Obrazek użytkownika tricolour

18-03-2023 [21:37] - tricolour | Link:

@sake

Nikt się nie wyśmiewa.

Wątek jest o drożyźnie, którą każdy widzi, a ty z suwalczykiem podajecie takie przykłady, że normalnie darmocha. Nie wiadomo dlaczego dwa miliony ludzi w Polsce w ubóstwie żyje. Mogą pójść do Kauflandu i nakupić ile wlezie gruszek, a szczególnie bananów - darmocha. Jeść tonami banany i żyć szczęśliwie.

Obrazek użytkownika u2

19-03-2023 [11:06] - u2 | Link:

ogórki świeże po 13.99zł/kg

Trochę drogo, ale to normalne, bo jeszcze nie sezon ogórkowy :-)

Obrazek użytkownika Pani Anna

18-03-2023 [19:01] - Pani Anna | Link:

@Tricolour
Ha, ha, powiedz co kupujesz na weekend, a powiem ci, kim jesteś. 
Jeden dwie zupki, druga dwa ogóry i karma dla kotów.  Im drożyzna nie straszna. 

Obrazek użytkownika tricolour

18-03-2023 [19:16] - tricolour | Link:

@Anna

Trzy bilety do opery wrocławskiej na wcale nie najlepsze miejsca po niecałe dwieście plus w antrakcie dla młodego sok, dla żony lampka szampana, dla mnie kawa - sześćset złotych.

Byłoby zamiast opery czerysta karm dla kotów i sześć gruszek. No i byłby z syna wyborca jak się patrzy.

Obrazek użytkownika sake3

18-03-2023 [22:02] - sake3 | Link:

@u2......W ogólnym dzisiejszym lamencie i złorzeczeniach na wszystkich blogach są i rzeczy zabawne.Proszę przeczytać idiotyzmy pary prostaków na temat naszych sobotnich zakupów.Dowcip az iskrzy i chyba sikają po nogach z uciechy ,że mogli dokopać.Pan Tricolour nawet chyba telepatycznie wyczuł,że nie uczęszczam do opery i uczenie przeliczył cenę biletu na karmę dla moich kotów.Pewnie w tej operze na każdej przerwie biegał po darmowy soczek. 

Obrazek użytkownika u2

19-03-2023 [11:07] - u2 | Link:

Proszę przeczytać idiotyzmy pary prostaków

Dzięki sake, dzięki tym wpisom mam od rana dobry humor :-)

Obrazek użytkownika tricolour

19-03-2023 [11:56] - tricolour | Link:

Sok nie jest darmowy tylko świeżo wyciskany i to jest dla mnie kryterium. Ile kosztuje, to mnie nie interesuje, bo albo mnie stać i wtedy cena mnie nie interesuje albo mnie nie stać i wtedy cena też mnie nie interesuje. Podobnie z resztą, łącznie z domowym ciastem do tej kawy czy lampką szampana.

Na tym polega drożyzna, że w tej swojej "nonszalancji" wobec drożyzny znacie - co do grosza - ile kosztuje gruszka, czy pietruszka. Radujecie się jak komunistyczne dzieci z bananów, oczywiście po 5,99 czy inaczej. Wiecie, który sklep tańszy, a - co najgorsze - wyznacznikiem cen jest dla was wyłącznie jedzenie. 

Na tym właśnie polega drożyzna, na konieczności wykucia na pamięć ile kosztuje jedzenie i gdzie jest tańsze.

Obrazek użytkownika sake3

19-03-2023 [14:02] - sake3 | Link:

@Tricolour.....Ja nie muszę się przed panem spowiadać,na co wydaję swoje pieniądze.Do Karoliny chodzę bo tam jest mi najbliżej,ceny też grają rolę.Dziwię się tylko,że nie znając mnie zupełnie ,nie wiedząc o moich zainteresowaniach i stawia pan tezę,że na wszystko patrzę przez pryzmat jedzenia.Trzeba znać osobę w realu żeby tak ją oceniac,w przeciwnym razie jest to tylko prymitywne pomówienie bez cienia dowodów.Zresztą po takich pańskich epitetach wobec mnie jak nachlany wycirus czy bolszewickie ścierwo nie oczekuję bynajmniej Wersalu.Już panu raz napisałam że takie wulgarne epitety nie świadcza źle o mnie tylko wyłacznie o pana kulturze.  

Obrazek użytkownika Pani Anna

19-03-2023 [14:13] - Pani Anna | Link:

@sake3
Tak sobie myślę,  że jakbyś te swoje koty na świeże myszy wysłała zamiast przepłacać w biedrze... I taniej i zdrowiej, i nosić nie trzeba. Ja tylko chcę pomóc.

Obrazek użytkownika sake3

19-03-2023 [15:36] - sake3 | Link:

@Pani Anna....Musiałabym je najpierw im połapać,a ja sie myszy boję.

Obrazek użytkownika u2

19-03-2023 [15:39] - u2 | Link:

Ja tylko chcę pomóc.

Od takich pomagierów jak ty helga należy się trzymać z daleka :-)

Obrazek użytkownika tricolour

19-03-2023 [14:27] - tricolour | Link:

@sake

Jesteś zakłamana do szpiku kości, co już nie raz ci wiele osób mówiło. Normalne dla ciebie jest obgadywanie inych, niemal w każdym poście o drugim człowieku, a gdy chodzi o ciebie, to rozpamietujesz co inni napisali o tobie. To obłuda czystej postaci.

Po drugie: sama z siebie, bez niczyjej zachęty zaczęłaś opowiadać o zakupach kalafiora dla rodziny w kontekście drożyzny. Więc nie na WSZYSTKO patrzysz przez pryzmat pieniędzy (zmiana tematu to twoja ulubiona forma obrony, nie masz zdolności, by zająć się tym, o czym mowa) tylko gdy padł temat drożyzna, to ty wyskakujesz z kalafiorem i karmą dla kotów po 1,46.

A po trzecie, to nachlany wycirus nie jest moje. Nie przypominam sobie, bym kiedykolwiek w życiu użył takiego określenia.

Obrazek użytkownika sake3

19-03-2023 [20:18] - sake3 | Link:

@Tricolour.....Ma pan krótką pamięć albo nie chce pamiętać.Przypomnę-pana wpis  w którym tak mnie pan nazwał znalazły w internecie moje córki.Był on nawet dłuższy i jadowitszy.Napisałam wtedy że powinien pan się zastanowić nad swoim zachowaniem. Teraz tez to robię.Nasze blogi .pl ne są pańską własnosnością i nie pan decyduje o czym mam pisać ani mnie cenzurować..NIe robię nic przeciw regulaminowi forum więc prosze się łaskawie ode mnie odczepić.

Obrazek użytkownika Jan1797

19-03-2023 [13:21] - Jan1797 | Link:

Czyż nie jest tak, że rosnące krytykanctwo ocen rządu wynika z obserwacji otoczenia, w którym malkontenci w rozkroku źle znoszą sukces większości? Skąd bowiem tłok w ośrodkach wypoczynkowych, na stokach narciarskich, w parkach wodnych, restauracjach, muzeach? Jak to uzasadnić biedą? Może jak twierdzi zbuntowana część bardzo trudnej profesji, będzie dobrze tylko wtedy, gdy zdecydowanej większości będzie źle? Kilkadziesiąt kilometrów od Krakowa ceny płodów rolnych, są prawie o połowę niższe. Dlaczego? Czynsze są śmiesznie niskie, lokale użytkowe są tam śmiesznie tanio wynajmowane, czy może szacunek wzajemny wymaga smaku chleba jakiego w życiu nie jadłeś? Chleba z wędliną przepisu będącego przekazem set pokoleń. Dla nas czas antywojennej retoryki wskazuje, że czas się jednoczyć. Jeżeli nie to przyszłość wypłaci wszystkim, pewnie mnie i kreującym nienawiść rugującą kod narodowy. Anarchistycznym nutom, oszczerczym, epatującym zaślepieniem, przykrywającym manipulacje i bezeceństwa można się przeciwstawić gospodarczym parciem do przodu prowincji. Mimo opozycji, eurociamajdanu oprzeć się wypada na tradycji wspólnot datowanych dużo wcześniej niż historia rozwoju północy zachodniej Europy. Pięć tysięcy lat, tak datuje się protopaństwo - moim zdaniem jedno z wielu położone w miejscu szczególnym, które dało podwaliny siły Państwa Wiślan. W ocenie lektora poprzednio cytowanego u JzG obrazu -moim skromnym zdaniem mylnej, nie można się opierać na przekazie ludowym. W mojej ocenie ludzie zamieszkujący dzisiaj opisany teren wskazali i zachowali dla potomności to co najważniejsze, zdolność rozwoju. Z tego też powodu agentura najsilniej maci wśród ludu naszej prowincji. Oceńcie państwo sami, dlaczego Amerykanie z Buffalo wsparli finansowo Instytut Archeologii i Kultury Materialnej PAN w poszukiwaniach na tym terenie? Dlaczego mieszkańcy musieli sami zbudować wskazanie tych wykopalisk? Koło się kreci – Pierwsze koło; https://kielce.tvp.pl/34227230...

Obrazek użytkownika u2

19-03-2023 [13:30] - u2 | Link:

będzie dobrze tylko wtedy, gdy zdecydowanej większości będzie źle?

Tak działa wraża agentura na wewnętrzny kryzys i tzw. użyteczni idoci, którzy im w tym pomagają.

Obrazek użytkownika Jan1797

19-03-2023 [19:20] - Jan1797 | Link:

Cieszę się, że ktoś czyta, może otworzy link, warto wiedzieć skąd jesteśmy od Pomorza po Tatry. 

Obrazek użytkownika Jan1797

20-03-2023 [20:47] - Jan1797 | Link:

Szanuję historię ludów Europy środkowej. Pytam jedynie gdzie w Mezopotamii czy na terenach zamieszkałych przez Indoeuropejczyków wskazano pojazd czterokołowy o skrętnej osi przedniej. To o czym piszę powstało dobrze przed przybyciem Greków, stąd resztę Europy można pominąć spokojnie :-) Całkiem sporo tych tajemnic. Pierwsze pięćdziesiąt sekund; https://kielce.tvp.pl/34227230...
Ludzie ci znikąd nie przybyli. Ta kultura narodziła się na polskich terenach. Jej przedstawiciele używali radła, tworzyli ceramikę, zajmowali się też wydobywaniem krzemienia z kopalni w Krzemionkach i Świeciechowie-Lasku koło Annopola. https://ciekawostkihistoryczne...

Obrazek użytkownika u2

20-03-2023 [20:57] - u2 | Link:

pojazd czterokołowy o skrętnej osi przedniej

W przytoczonym filmie profesor mówi, że to najstarszy rysunek takiego pojazdu z dwoma osiami i czterema kołami, ale nie oznacza to, że koło zostało wynalezione w Bronocicach koło Krakowa. Świadczy to że technologia wytwarzania takiego pojazdu była już zaawansowana w neolicie 3500 lat p.n.e.

PS. Historia ludzkości to około 300 tysięcy lat. Około 150 tysięcy lat temu ludzkość nauczyła się mówić. Wiele cywilizacji już było. Warto prześledzić odkrycie skarbu Priama przez Niemca Schliemanna. Oczywiście Niemiec bezczelnie skarb ukradł, ale przy okazji jego rabunkowej archeologii odkrył wiele tysięcy lat ludzkiej egzystencji.

Obrazek użytkownika Jan1797

20-03-2023 [21:20] - Jan1797 | Link:

nie oznacza to, że koło zostało wynalezione w Bronocicach koło Krakowa. Świadczy to, że technologia wytwarzania takiego pojazdu była już zaawansowana w neolicie 3500 lat p.n.e. 
-----
Oznacza jednak, że spoglądając na materialne dowody tamtego okresu w Świecie jest ich mniej niż niewiele. Drewniane koło wraz z osią odkryte na bagnach niedaleko Lublany, jednak sporo młodsze zamyka listę dowodów historycznych, gdyby nie budowle powstałe na Kujawach (m.in. w Izbicy Kujawskiej, Wietrzychowicach) i Pomorzu Zachodnim – od około 3500 roku p.n.e. Tymczasem w Polsce czeka kilka tysięcy stanowisk archeologicznych w tym wrocławskie i usytuowane na wybrzeżu gdańskim.