Filantropi i hipokryci

  Z wielu stron słyszę rojenia na temat przyszłego udziału Polski w odbudowie zniszczonej przez Rosję Ukrainy, który to udział miałby okazać się dla naszej gospodarki intratny, ożywczy, wręcz zbawienny. To typowe wishful thinking (myślenie życzeniowe). Polacy mieli chrapkę również na odbudowywanie Iraku po zaprowadzeniu tam Pax Americana ale z tych pobożnych życzeń nic nie wyszło.  Za czasów realnego socjalizmu faktycznie uczestniczyliśmy w budowaniu infrastruktury Iraku i za to zaskarbiliśmy sobie wdzięczną pamięć mieszkańców tego kraju, pamięci tej poważnie zaszkodził jednak  nasz udział w amerykańskiej interwencji.
Przede wszystkim Rosjanie musieliby się wycofać z Ukrainy i choć bardzo tego chcemy, nie dzielmy skóry na rosyjskim niedźwiedziu. Poza tym nie wiemy czy po doświadczeniach ze Sławomirem Nowakiem Ukraińcy nie będą obawiali się jakiejkolwiek formy polskiej pomocy na ich terenie. Ale najistotniejszy jest fakt, że  większość emigrantów nie będzie zapewne chciała wracać do swego zrujnowanego kraju.
Mamy doświadczenia z emigracji solidarnościowej. Ludzie którzy urządzili się na Zachodzie, znaleźli mieszkania i pracę, posłali dzieci do szkół nie czuli się na siłach jeszcze raz zaczynać wszystkiego od nowa. Nie ma w tym nic złego ani dziwnego.
Pamiętam dość okrutny dowcip z tamtych czasów. Mały owsik  który wydostał się na światło dzienne mówi do matki: „ Mamusiu jaki ten świat jest piękny -błękitne niebo, kolorowe kwiaty. Dlaczego my musimy tam wracać?”. „ Bo tam syneczku jest nasza ukochana ojczyzna”- odpowiada mama owsik.
Zupełnie utopijne są rojenia na temat wzajemnego wzbogacania się obcych sobie kultur albo jak pisał  Koneczny obcych cywilizacji, które to rojenia stały się podstawą koncepcji multikulti. Otóż jak twierdzi Michalkiewicz obydwie kultury zamiast wzbogacenia ulegają w takim starciu nieuchronnej bastardyzacji. Gorsze obyczaje wypierają lepsze podobnie jak zgodnie z teorią Kopernika Greshama gorszy pieniądz wypiera lepszy. Przerobili to Niemcy, którzy pozwolili się do tego  stopnia sterroryzować zapraszanym przez Merkel  przybyszom, że nie reagowali na gwałcenie i molestowanie niemieckich kobiet podczas niesławnego Sylwestra w Kolonii. Jak wiadomo władze odmawiały przyjmowania zawiadomień o  przestępstwie i utrudniały skrzywdzonym dochodzenie swoich praw.  Wmawiano również poszkodowanym kobietom, że same sprowokowały cudzoziemców w całkowitej sprzeczności z zasadami popularnego wówczas ruchu Me Too. Trudno natomiast przyjąć że gwałcenie kobiet jest wyznacznikiem czy podstawowym obyczajem kultury przybyszów. Na tym właśnie polega nieuchronna bastardyzacja mieszających się kultur, na przejmowaniu najgorszych a nie najlepszych obyczajów.
Utopijne i głupie jest zapraszanie przybyszów aby w ten sposób rozwiązać problemy rynku pracy oraz problemy  demograficzne. To też już przerabiali Niemcy i Francuzi. Jak wiadomo społeczeństwa europejskie się starzeją, nie jest zapewniona reprodukcja prosta i nie ma komu pracować na rosnącą armię emerytów. Rachuby, że przybysze podejmą prace, których nie chcieli wykonywać gospodarze, prace salowych czy śmieciarzy okazały się chybione. Przybysze po uzyskaniu praw obywatelskich chętnie korzystają ze zdobyczy socjalnych danego kraju, niechętnie się integrują, a ich wyższa dzietność poprawia wyłącznie statystyki. W niemieckich czy szwedzkich miastach powstają natomiast rządzące się swymi prawami strefy no go gdzie niezależnie od sytuacji  nie wkracza z interwencją policja gospodarzy.
Bardzo ciekawym problemem są  relacje pomiędzy dobroczynnością indywidualną i instytucjonalną. Liberalna demokracja w swoich założeniach wyróżniała dobroczynność indywidualną. Państwo miało pełnić rolę stróża nocnego pilnującego, żeby  nie doszło do przestępstw i nie wtrącać się w inicjatywy obywatelskie. Aby  te inicjatywy miały jednak  jakieś formalne ramy obywatele mieli stowarzyszać się w organizacjach pozarządowych. Pod koniec XX wieku  w naszym kraju jak grzyby po  deszczu pojawiały się różne fundacje i stowarzyszenia, niestety w zdegenerowanej formie. Fundację powinien zakładać fundator, który poświęca część własnych środków na realizację  wybranych celów- na opiekę nad psami, organizowanie koncertów, wspieranie zdolnych uczniów czy pomoc młodym matkom. Fundacja, czy stowarzyszenie ma oczywiście prawo pozyskiwać środki drogą zbiórki więc powinna być kontrolowana przez prawo szczególnie gdy korzysta z dotacji państwowych. W naszych warunkach liczne fundacje skupiły  się jednak na dojeniu budżetu uzyskując dotacje państwowe na swoje cele i na pensje personelu. Jeżeli ktoś nie może poświęcać bezinteresownie swego czasu pracy społecznej nie powinien się do niej brać. Zdegenerowane formy działalności społecznej są jak dziurawe dno w zbiorniku finansów państwa. Wyciekają przez nie pieniądze na różne wydumane statutowe cele podczas gdy prawdziwym celem organizacji  jest zysk jej  założycieli. Dlatego fundacje i stowarzyszenia nie cieszą się społecznym zaufaniem i prawdziwi filantropi wolą przygarnąć bezdomne zwierzę  czy zaopiekować się chorą sąsiadką niż futrować żyjącą z dobroczynności organizację. Hipokryci wolą raz do roku kupić serduszko Owsiaka i nie chcą zastanawiać się co stało się z ich wrzuconymi do puszki niewielkimi przecież pieniędzmi.
Życie i historia powiedziały „sprawdzam”. Tysiące Polaków zdało egzamin przyjmując dobrowolnie ukraińskich uchodźców pod swój dach. Państwo musiało jednak wtrącić swoje trzy grosze ofiarowując 40 złotych na dobę za przyjętą osobę co stworzyło pole do nadużyć. Mieszkająca na wsi znajoma zaofiarowała swój dom dla sześciu osób.  Zgłosiła gotowość ich przyjęcia w odpowiednim sztabie kryzysowym. Odwiedził ją  patrol policyjny z misją  sprawdzenia warunków w jakich przetrzymuje Ukraińców. Tyle, że żaden Ukrainiec się do niej nie zgłosił i nie brała żadnych pieniędzy. Zastanawia się teraz kto je wziął. Możliwość otrzymania miesięcznie 7200 złotych niejednego skusi do działania. Tylko czy o to nam chodzi?
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika juur

16-04-2022 [17:26] - juur | Link:

"Z wielu stron słyszę rojenia na temat przyszłego udziału Polski w odbudowie zniszczonej przez Rosję Ukrainy" to nie są rojenia ale taka jest logika zdarzeń. Oczywiście z tym zastrzeżeniem, że Polska weźmie udział w odbudowie po przez swoich kilku przedstawicieli. Jak to do tej pory bywało. Mam nawet kilku kandydatów.. , którzy zrobią wszystko za poklepanie po plecach lub kasę. Rząd i wybrańcy narodu w dużym stopniu autorzy obecnej inflacji zawsze potrafią o siebie zadbać i to nie tylko podwyżkami swoich wynagrodzeń.

Obrazek użytkownika Czesław2

16-04-2022 [17:58] - Czesław2 | Link:

Hipokryci, filantropi to mają być Niemcy. każdy orze, jak może.
https://dorzeczy.pl/opinie/289...

Obrazek użytkownika Jabe

16-04-2022 [18:06] - Jabe | Link:

Idea państwa nocnego stróża jest liberalna gospodarczo, konserwatywnie-liberalna, ale czy rzeczywiście ma coś wspólnego z liberalną demokracją? Nie wiem, bo wciąż nie rozumiem tego pojęcia. Państwa kojarzone z nim, są waszak dalekie tej idei.

Imigranci i u nas są potrzebni do rozbudowy zależnego proletariatu. Współczucie zapewne rychło zelżeje, a przywileje zaczną budzić nie­zadowolenie. Naturalnie tak indukowana ksenofobia spotka się z ostrym potępieniem ze strony emisariuszy postępu. Czy Polacy także dadzą się zastraszyć poprawnością polityczną? Obawiam się, że niestety tak.

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

16-04-2022 [18:19] - wielkopolskizdzichu | Link:

" Mieszkająca na wsi znajoma zaofiarowała swój dom dla sześciu osób."

Ojejku zgłosiła. W jednym z poznańskich zespołów szkół też zgłoszono możliwość zakwaterowania paru rodzin. Wojewoda z PiS uznał to za gotowość do działania i położył łapę na sali gimnastycznej wybudowanej za pieniądze samorządu i rodziców. Rząd pisowski nie dał na ten cel złamanego grosza wychodząc z wyborczych obietnic iż tam gdzie nie głosują na PiS rząd nie będzie inwestować. Z dnia nadzień bez konsultacji z właścicielami sali gimnastycznej wciśnięto parędziesiąt osób z Ukrainy. Sala ta miała się spłacać między innymi poprzez wynajem. Parę osób zostało pozbawionych w ten sposób miejsca pracy.
Ani szkoła ani poszkodowani pomysłami pisowskiego wojewody nie dostali rekompensaty.
Nie dziwi mnie to, wszak Poznań to ostoja niemieckości, a pisowski rząd walczy uparcie z żywiołem niemieckim w Polsce.

Obrazek użytkownika Tezeusz

16-04-2022 [20:02] - Tezeusz | Link:

"Nie dziwi mnie to, wszak Poznań to ostoja niemieckości, a pisowski rząd walczy uparcie z żywiołem niemieckim w Polsce."

@zdzicho soviet
ty faktycznie jesteś zdrowo trzepnięty. Ale co się dziwić przez 5 lat pobytu na NP intelekt  twój zerowy tyle napisanych materiałów. Zero to zero i do tego smród komucha i rusofila..

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

16-04-2022 [20:15] - wielkopolskizdzichu | Link:

W najbliższym zespołowi szkół okregu, w wyborach samorządowych na 30 miejsc pisiory zdobyły 4 miejsca. Toż to dla takich jak ty prawie Rzesza nie Polska.
No to wojewoda z PiS im dowalił. W następnych wyborach nikt się nie odważy w okolicy startować pod etykietką pisowską, bo dostanie w mordę na ulicy.

Obrazek użytkownika Tezeusz

16-04-2022 [21:18] - Tezeusz | Link:

@zdzicho zerowy
zero to zero takie zwykłe bez wiedzy, same glupoty takie sowieckie. Pijesz nie pij bo wychodzisz na idiotę jak zwykle.

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

16-04-2022 [21:33] - wielkopolskizdzichu | Link:

tezeuszku ten twój premier strzela sobie fotki na tle ludzi pomagających Ukraińcom. Bez cienia wstydu mówi o zdanym egzaminie przez Polaków. Parę miesięcy wstecz on i reszta podobnych mu pisiorów takich jak ty, odmawiała prawa, prawie połowie społeczeństwa polskiemu do nazywania się Polakami.
Czy twój premier był łaskaw sprawdzić na tle kogo się promuje? Może to są jakieś gendery, zwolenniczki aborcji, opcje niemieckie, kremlowskie, lemingi, polskojęzyczne wtręty? Za Don z z nimi jak to mówi Prawdziwa Polka  o imieniu gośka.
 

Obrazek użytkownika Pani Anna

16-04-2022 [20:40] - Pani Anna | Link:

Problemy już się zaczęły i będą ciągle narastać. Putin nawet nie ukrywa, że  chodzi mu  o destabilizację państw ościennych poprzez niekontrolowany napływ uchodźców.  I na tym polu bezapelacyjnie wygrywa.  Z nami. A fanklub bohaterów z wężowej wyspy i ducha Kijowa niech się nadal podnieca, że ruskim okręt zatonął przy holowaniu. Ciekawa rzecz nota bene, że z tych wszystkich (de)zinformacji tylko ta, podana przez agencję TASS okazała się prawdziwa.

Obrazek użytkownika Tezeusz

16-04-2022 [21:20] - Tezeusz | Link:

@ ania znowu smród sowieckiego ścierwa. Ciekawe ? Wpływ Moskwy ojej !!

Obrazek użytkownika Kaczysta

16-04-2022 [21:23] - Kaczysta | Link:

Anna

ortopeda na urlopie?

Obrazek użytkownika Tezeusz

16-04-2022 [18:46] - Tezeusz | Link:

Różnie to w życiu bywa. Moi znajomi przygarnęli panią z Ukrainy z 2 córkami. Pani sprzątała, gotowała pomagała ile mogła.Kupowała teź za własne jedzenie aż do czasu gdy z pobliskiego szpitala przyjechał kadrowiec proponując pani pracę gdyż była  lekarzem pediatrą. Na pytanie dlaczego nie mówiła stwierdziła, że nie chciała być obciążeniem.
Mąź jej walczy a jej dom nie istnieje. Panie przepłakały noc. Teraz są jak rodzina.

Obrazek użytkownika Marek Kudła

16-04-2022 [20:47] - Marek Kudła | Link:

Pani Izabelo, tu nie chodzi o pomoc w odbudowie Ukrainy ! Do odbudowy Ukrainy będzie służył tzw. "plan marszala" i to powinno im wystarczyć.  Ze strony polskiej chodzi o biznes lokowany na Ukrainie, kraju 2 razy większego od Polski z ogromnym rynkiem i potrzebami !  Tutaj Polska może zarobić duże pieniędze, tym bardziej, że Rosja będzie wykluczona i izolowana !

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

16-04-2022 [21:09] - wielkopolskizdzichu | Link:

  "Ze strony polskiej chodzi o biznes lokowany na Ukrainie, kraju 2 razy większego od Polski z ogromnym rynkiem i potrzebami !"
Wy kudła nic z tego co się dzieje nie rozumiecie.
Od czasu powstania niepodległej Ukrainy chciało tam lokować swoje biznesy sporo firm, miedzy innymi z Polski. tylko nie wiedzieli że ilość tzw kryszy jest nieobliczalna. Zaczynając od ministerstw skończywszy na gminnym geodecie.
w rezultacie wiele firm z pozornie europejskiej Ukrainy zdecydowało się inwestować w azjatyckiej Rosji, w której ilość kryszy była znacznie mniejsza i wiadomo było komu ją dać.
Załóżmy że wojna skończy się jakimś polubownym rozwiązaniem polegającym na uznaniu statusu z końca 2014 roku. Ukraina dostanie plan pomocy, czy pozbędzie się balastu korupcji, większej niż rosyjskiej bo działającej poza możliwościami regulacji rządowych?

Kto wierzy w wizję Europy nie działającej na terytorium Rosji gdzie jest ponad 150 milionów mieszkańców i bogactwa naturalne, Ukraina wypada niestety blado.

Obrazek użytkownika Jabe

16-04-2022 [21:49] - Jabe | Link:

Może.

Obrazek użytkownika Valdi

17-04-2022 [15:45] - Valdi | Link:

1. Łukaszenko dobry bo odbudował Białoruś
2. Ukraińcy źli bo zbastardyzują naszą kulturę
3. Michalkiewicz mówi że ....
4. Dobroczynność wobec Ukraińców źródłem malwersacji 
Oto nowe "11 mgnień wiosny"
 

Obrazek użytkownika Ko-mentator

18-04-2022 [19:22] - Ko-mentator | Link:

"Tylko czy o to nam chodzi?"

Wygląda na to, że to, o co „nam”(?) chodzi, to połączenie Polski z Ukrainą:
Jarosław Gowin, Maciej Gdula, Władysław Kosiniak-Kamysz, Czesław Bielecki i marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski, zgodnie, ponad podziałami politycznymi (Porozumienie, PSL, Lewica, PiS, PO) wspólnie deklarują... pragnienie unii polsko-ukraińskiej! Takie deklaracje padły podczas VII Europejskiego Kongresu Samorządów w czasie jednego z paneli dyskusyjnych ,,Europa w poszukiwaniu przywództwa”
Nawiasem mówiąc, od szeregu lat to podejrzewałem, widząc cierpliwe i systematyczne przyzwyczajanie polskiego społeczeństwa do ukraińskiej obecności; zaczynając od przywilejów dla studentów z Ukrainy na polskich uczelniach oraz od ukraińskich postaci w popularnych serialikach (różnych-takich „Na Wspólnej” itd.), poprzez coraz powszechniejszych „tanich pracowników” stamtąd oraz skrajnie niekorzystną dla Polski umowę emerytalną z Ukrainą, kończąc (chociaż może wcale nie kończąc... listę można ciągnąć) na popieraniu Ukrainy „w ciemno” w każdej sytuacji, cokolwiek ta Ukraina zrobi, mimo rozmaitych nietaktów i gestów otwarcie wrogich wobec Polski z tamtej strony. A o tym, że od 2014 Ukraina jest na stałej „kropłówce” z kieszeni polskiego podatnika — bez czego już dawno by nie przeżyła — też nie zapominajmy.
Widocznie środowiska, które zarządzają Polską i Ukrainą — bo ostatecznie jest to jedno i to samo środowisko — uważają, że „będzie taniej i sprawniej, jak się obie krainy połączy” (chyba faktycznie zaledwie „krainy”, a nie kraje...).

Obrazek użytkownika Jan1797

19-04-2022 [19:17] - Jan1797 | Link:

@Autor
Były wicepremier i minister finansów Marek Belka wybrany na szefa Biura do spraw Odbudowy i Pomocy Humanitarnej w Iraku. Ds. „koordynacji polityki wewnątrzkoalicyjnej z polityką zewnątrzkoalicyjną”. Czytaj więcej na; https://wydarzenia.interia.pl/...
Bagdad-Warszawa: wspólna sprawa? 
Tak jak „Financial Times” uważa, że Irakijczykom przyda się polskie doświadczenie, tak rząd w Warszawie uważa, że Polakom w zarządzanej przez nich strefie okupacyjnej w Iraku przyda się doświadczenie rosyjskie. Polskie władze poprosiły już o pomoc doradców rosyjskich. Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Marek Siwiec przedstawił ich jako fachowców w swojej dziedzinie, których wiedza może okazać się dla Polaków cenna. Wyszło jak zawsze ;https://opoka.org.pl/bibliotek...
Warto czytać; „Ja Wam tamtych kadr nie wybierałem”, poniżej proszę dopisać tutaj; fundusz odbudowy Ukrainy, resztę wyjaśnia Valdi.