In statu nascendi

Historycy nieustannie zastanawiają się w jaki sposób w XX wieku, wieku rozwoju nauki i technologii powstały dwa wielkie zbrodnicze totalitaryzmy. W żaden sposób nie tłumaczą tego patologiczne osobowości ich przywódców. Wręcz przeciwnie, tym bardziej zdumiewające jest, że Niemcy, naród który wydał Bacha Beethovena i Kanta podporządkował się odrażającemu karłowatemu zboczeńcowi skrupulatnie realizując jego zbrodnicze rojenia. Dlaczego go poparli, dlaczego  nikt nie przeciwstawił się złu?

Trochę łatwiej zrozumieć uwielbienie jakim obdarzany był i nadal przez niektórych obdarzany jest batiuszka Stalin ze względu na specyficzną rosyjską mentalność narodową. Obecna pandemia (jak niektórzy trafnie nazywają plandemia) daje częściową odpowiedź na to pytanie. Decydentom udało się podzielić społeczeństwo na zwolenników i przeciwników szczepień, na tych którzy święcie wierzą w pandemię i tych którzy widza w niej groźną próbę wielkiego resetu, próbę wprowadzenia nowego światowego ładu to znaczy ogólnoświatowego, medycznego tym razem, totalitaryzmu. Historia przyzna kiedyś rację jednej ze stron tego sporu. Różnica poglądów jest normalną rzeczą i nie byłoby w niej nic dziwnego ani niepokojącego gdyby nie dyskryminowanie niezaszczepionych przypominające jako żywo stygmatyzowanie Żydów przed wprowadzeniem w życie niemieckiego planu ich ostatecznej zagłady.

Zachowanie zwykłych szarych ludzi, awantury jakie wybuchają w sklepach i tramwajach pomiędzy zamaskowanymi i niezamaskowanymi, daje częściową odpowiedź na pytanie dlaczego w zbrodnicze plany Hitlera dali się wciągnąć właśnie zwykli szarzy ludzie, dlaczego mieszczuchy francuskie pomiędzy niedzielną mszą i rodzinnym obiadem gorliwie pędziły z donosami na sąsiadów Żydów do merostwa, dlaczego ludzie nie stawiali przynajmniej biernego oporu złu. Otóż zwykli szarzy ludzie bardzo łatwo identyfikują się ze złem, szczególnie z tym w którym brali udział. Na przykład osoby które poddały się aborcji. Gdyba taka osoba powiedziała: „zrobiłam to co musiałam ale nie jestem z tego dumna” nawet dla przeciwników aborcji sprawa byłaby zakończona. Najczęściej taka osoba wdaje się jednak w dowodzenie, że aborcja to niezbywalne prawo kobiet, że nie ma w niej nic złego, że w czasie aborcji usuwa się tylko zlepek komórek a nie morduje dziecko.

Słynne doświadczenie Milligrama dowodzące, że zwykli, losowo wybrani ludzie są gotowi razić bliźniego prądem o wzrastającym napięciu tylko dlatego, że jak sądzą uczestniczą w naukowym eksperymencie dowiodło przy okazji czegoś bardzo znamiennego. To nie tylko autorytet naukowy prowadzących eksperyment oraz ślepe posłuszeństwo skłaniało tych ludzi do tak sadystycznych zachowań. Katujący  bliźnich prądem uważali, że taka jest ich rola, takie jest ich zdanie, taka jest po prostu ich  praca. That’s my job - to nadużywane w filmach amerykańskich powiedzonko uważane jest przez większość ludzi za wystarczające uzasadnienie uczestnictwa w czymś złym. Rzeźnik nie może przecież rozczulać się nad losem zabijanych zwierząt, kat nie powinien roztkliwiać się nad skazańcem, nauczyciel odmawiający promocji nie zastanawia się że być może rujnuje w ten sposób uczniowi życie. Podobnie funkcjonariusz SB który zabijał więźnia strzałem w tył głowy wykonywał w swoim mniemaniu po prostu swoją pracę. Gdyby nie on zrobiłby to ktoś inny.

Dokładnie na tej zasadzie wiele osób uczestniczy w okradaniu bliźnich godząc się bez najmniejszych skrupułów na rolę naganiacza oszustów. Są to choćby telemarketerzy i organizatorzy pokazów, którzy namawiają starsze osoby do zakupienia na raty uzdrawiającego materaca za 12 tysięcy czy kompletu garnków za 10 tysięcy. Mają oni pełną świadomość że uczestniczą  w oszustwie, bo wartość sprzedawanych przedmiotów jest skandalicznie zawyżana, a wpędzenie starszej osoby w pułapkę kredytową może służyć przejęciu jej  mieszkania. Podobnie komornicy i straż miejska bez skrupułów uczestniczyli w eksmitowaniu na bruk lokatorów ze zrabowanych mieszkań i kamienic choć sprawa złodziejskiej rzekomej prywatyzacji była powszechnie znana. Często osoby wykonujące „tylko swoją pracę” nie czerpią z oszustwa dodatkowych korzyści. Ich bierny udział sprowadza się do nie przeciwstawiania się złu.

Kiedy za czasów stalinowskich w zakładach pracy „rozrabiano” niewygodnego pracownika osądzając go publicznie i zmuszając do upokarzającej samokrytyki rzadko kto miał odwagę  tej praktyce się przeciwstawić. W czasach stalinowskich ludzie mieli prawo bać się aresztowania i  utraty pracy. Jednak kiedy w 1967 roku  z liceum  im. Narcyzy Żmichowskiej wyrzucano przed samą maturą Ludwika Stommę i Andrzeja Friedmana za zbieranie podpisów popierających agresję Izraela moje szanowne koleżanki zgodziły się na to jak jeden mąż choć zbieranie tych podpisów miało wyłącznie charakter antypaństwowego dowcipu. Jak pamiętamy lud pracujący miast i wsi  zganiany był wówczas na specjalne zebrania w zakładach pracy i zmuszany do potępiania tej agresji. Jak to sformułował Jedlicki- w łonie własnej partii chamy rozprawiały się z Żydami.

Nie byłam na tej sesji, bo na wszelki wypadek nie zostałam o niej powiadomiona, nie zaproszono również polonistki, z którą potem wpisałyśmy stosowny protest do protokołu. Nie przypisuję sobie żadnej zasługi, nie miałam wówczas dzieci i rodziny, a na tej pracy nie bardzo mi prawdę mówiąc zależało. Polonistka  miała jednak rodzinę, a  Ludwik Stomma był jej za wsparcie bardzo wdzięczny choć nie miało ono dla niego praktycznego znaczenia, bo jeżeli dobrze pamiętam kolejną szkołę załatwił mu dość szybko pan Ireneusz Gugulski. To już tylko historia pokazuje jednak dowodnie, że żadna (z wyjątkiem polonistki) z przyzwoitych przecież i uczciwych nauczycielek nie zdobyła się wówczas na skuteczne przeciwstawienie się partyjnemu dyrektorowi. Obecnie jest jeszcze gorzej. Wydaje mi się, że organizatorów pokazów i telemarketerów zupełnie nie obchodzi, że ich praca związana jest z oszukiwaniem ludzi. I tak ktoś to musi robić-argumentują. Tak się rodzi zło.
 
 
 
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Pani Anna

16-10-2021 [01:57] - Pani Anna | Link:

Z Niemcami jest jeszcze inny problem, jest to naród dość tępy i niezwykle posłuszny.  Oni zrobią/wykonają/ dosłownie, ale to dosłownie wszystko co im się odgórnie każe.  Są przy tym niezwykle dumni ze swojej "dyscypliny ", która w ich mniemaniu odróżnia ich od narodów słowiańskich - niesłusznie,  bo nawet w Polsce zamordyzm, zastraszanie i koniunkturalizm zrobiły swoje.

Obrazek użytkownika izabela

16-10-2021 [20:34] - izabela | Link:

Czym innym jest jednak posłuszeństwo na które powołują się i powoływali hitlerowcy oprawcy a czym innym fascynacja zwykłych ludzi tym odrażającym kurduplem ( mówię o Hitlerze) który w chwilach samozachwytu łapał się za krocze jak jakiś debilny piosenkarz rockowy. Podczas parad witały go tłumy zwykłych ludzi w ekstazie. Przecież wiedzieli co się dzieje w podbitych krajach, wiedzieli,że przejdą do historii jako naród morderców .  

Obrazek użytkownika Pani Anna

16-10-2021 [23:05] - Pani Anna | Link:

Na Niemcach fakt, że są narodem psychopatów i morderców nie robi wrażenia,  jak to zwykle na psychopacie. Ich nie można mierzyć miarą "zwykłego " wrażliwego człowieka.  Oni rozumieja tylko mowę siły,  takiej, która wyzwala w nich narodowe cechy  uwarunkowane genetycznie,  na co dzień ukrywane pod pozorem cywilizacji, a obecnie również modnej "tolerancji" ( ta tolerancja to też odgórny prikaz, ale wystarczy jedno słowo, żeby pozory prysły).

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

18-10-2021 [09:25] - rolnik z mazur | Link:

@Pani Anna

Dokładnie ttak. Niemcy to jednak inna cywilizacja i naszą miarą nie da się ich pojąć. Za Churchillem- Niemców ma się u gardła albo pod stopami. 
Nieraz się przekonałem, że trzeba ich porządnie op... a robią się malutcy i ulegli. Jak czują siłę tło mają respekt. Pzdr

Obrazek użytkownika u2

16-10-2021 [08:47] - u2 | Link:

"Podobnie komornicy i straż miejska bez skrupułów uczestniczyli w eksmitowaniu na bruk lokatorów ze zrabowanych mieszkań i kamienic choć sprawa złodziejskiej rzekomej prywatyzacji była powszechnie znana."

A w jaki sposób mogli nie wykonać nakazu sądowego ?

Sądy do dzisiaj by zwracały kamienice dla handlarzy roszczeń, gdyby nie zmiana w prawie. Sama wiedza, że to przekręt nie wystarcza do zmiany wyroku sądu.

Wina leży nie po stronie komorników i straży miejskiej tylko po stronie "wolnych sądów".

Obrazek użytkownika izabela

16-10-2021 [14:37] - izabela | Link:

Komornicy mają duża dowolność w wykonywaniu nakazów sądowych. Widziałam na własne oczy jak  z kamienicy na rogu Hożej w Warszawie .wyniesiono obłożnie chora staruszkę i pozostawiono w deszczu na chodniku. Po wielu godzinach zabrało ją pogotowie. Potem okazało się że kamienica została ukradziona.W takiej sytuacji komornik może odstąpić od egzekucji,ma prawo.Oczywiście że wina jest po stronie sądów które wydawały kamienice złodziejom ale chodziło mi o gotowość i gorliwość przy uczestniczeniu w czymś co jest złe. . Kapo w Oświęcimiu też tylko wykonywali rozkazy.

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

16-10-2021 [11:02] - NASZ_HENRY | Link:

Polecam: Ucieczka od wolności –  Ericha Fromma!
Bezpieczeństwo za wolność. Szczepienie za paszport ☺ ☻

 

Obrazek użytkownika u2

16-10-2021 [12:08] - u2 | Link:

"Ucieczka od wolności –  Ericha Fromma"

Ja posiadam w swojej biblioteczce "Mieć czy być" tegoż zautora. Ale jak wiele innych książek jeszcze jej nie przeczytałem. Może dlatego, że to wersja angielska ?

https://pl.wikipedia.org/wiki/...

Obrazek użytkownika izabela

16-10-2021 [14:38] - izabela | Link:

Fromma wszyscy znają ale nic z tego nie wynika.

Obrazek użytkownika u2

16-10-2021 [16:35] - u2 | Link:

"Fromma wszyscy znają ale nic z tego nie wynika."

Słyszałem o nim już w czasach PRL, ale nie przeczytałem nawet jego książki "To have or to be", ktorą również kupiłem w czasach PRL i nadal ją mam. Czyli w tym przypadku lepiej mieć niż przeczytać. To tak jak z ciastkiem, nie można go mieć i go jeść jednocześnie :-)

Obrazek użytkownika izabela

16-10-2021 [20:40] - izabela | Link:

Są takie książki,które wolę mieć niż czytać , należy do nich Ulisses. Fromm to łatwizna, to lektura dla ludzi z aspiracjami ale bez możliwości intelektualnych. Tak, że Pana decyzje są słuszne. Pewien student na egzaminie na socjologię zapytany : " mieć czy być?" odpowiedział: " żeby być trzeba mieć" ale szanowna profesura nie była zadowolona.. 

Obrazek użytkownika u2

16-10-2021 [21:28] - u2 | Link:

Są takie książki,które wolę mieć niż czytać , należy do nich Ulisses.

Akurat ta książka jest dostępna w formacie epub - ebook

https://www.gutenberg.org/eboo...

Można ją trochę pokatować, aby podszkolić jeżyk angielski.

Albo przeczytać streszczenie po polsku :

https://pl.wikipedia.org/wiki/...(powie%C5%9B%C4%87)

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

16-10-2021 [18:02] - NASZ_HENRY | Link:

Bo Fromma trzeba przecałkować przez części ☺☻

Obrazek użytkownika izabela

16-10-2021 [20:01] - izabela | Link:

Chyba lepiej przez podstawienie. 

Obrazek użytkownika Kazimierz Koziorowski

17-10-2021 [04:25] - Kazimierz Kozio... | Link:

Jezeli do wieku XXII przetrwaja historycy to beda sie zastanawiac jak w wiodacych demokracjach mogo dojsc do powstania globalnego totalitaryzmu pod koniec drugiego dziesieciolecia XXI wieku, w owych czasach strzelania we wlasna stope niewiele osob publicznych zachowalo sie jak trzeba

Obrazek użytkownika izabela

17-10-2021 [09:48] - izabela | Link:

Zgadzam się z Panem całkowicie, uważam, że historia opisze "plandemię" jako trzeci wielki totalitaryzm, tym razem globalny. Chyba, że nie przetrwają historycy albo nie przetrwa w ogóle cywilizacja.

Obrazek użytkownika Pani Anna

17-10-2021 [13:14] - Pani Anna | Link:

Izabela,
Historia opisze te lata nie tylko jako wielki totalitaryzm, ale również jako niebywaly ciemnogród. Wiarę w cudowne właściwości maseczki, a wcześniej plastikowej przylbicy porównałabym do wsadzania na 3 zdrowaśki do pieca,  z tym, że takie praktyki nie były jednak ani powszechne, ani obowiązkowe.

Obrazek użytkownika Pani Anna

17-10-2021 [12:59] - Pani Anna | Link:

Kazimierz K.
Niewiele? Proszę mi wymienić chociaż ze 3, oprócz może  Pospieszalskiego. 

Obrazek użytkownika EsaurGappa

17-10-2021 [10:08] - EsaurGappa | Link:

Niezależnie od miejsca czasu i okoliczności zło wciąga w swoje szpony ludzi którzy nie mają oczywistego wyboru pomiędzy Bogiem a  szatanem,którzy wolą zyskać przychylność stada i rządzących stadem "pasterzy"aniżeli zawalczyć o prawdę i godność człowieka.Prawo ludzkie a prawo boskie, jeżeli osoba która posiada władzę i instrumenty umożliwiające mu kreowanie tego pierwszego,choćby najbardziej podłego i nikczemnego,nie zawha się przed niczym by dopiąć swoich celów.Proregatywa takich jednostek czyni ich jakoby sumieniem mas, które widząc taki obraz swego  "pana" pokornie egzekwują prawo silniejszego wobec słabszego.
 Niestety byłem też wielokrotnie świadkiem takiej sytuacji pośród ludzi którzy rzekomo reprezentowali Boga, kościół katolicki,wspólnotę chrześcijańską. Dopuszczały się one haniebnych czynów tłumacząc się właśnie "dobrem wspólnym" dyscypliną i pokornym wykonywaniem poleceń z góry.Podam taki jeden z przykładów z mojego życia.Kilkanaście lat temu będąc we wspólnocie Cenacolo,zaprotestowałem i dałem odpór odpowiedzialnemu za dom im Jana Pawła 2 w Jastrzębiu Zdroju Slavenowi.S.Ten mizernej postury(168 cm wzrostu,61 kg wagi)sprytny i zaradny Chorwat wymyślił sobie że ogoli na łyso wszystkich chłopaków którzy są we wspólnocie najkrócej tj około tuzina głów,chciał zabłysnąć kreatywnością przed założycielkią wspólnoty włoską zakonnicą siostrą Elivirą i jej "prawą ręką" księdzem Ivanem,chorwackim gangsterem który się nawrócił do Boga.Do strzyżenia "baranów" koniec końców nie doszło,ale takich czy innych upadlających młodych ludzi pomysłów ten kandydat (teraz już ksiądz)na księdza miał wiele.Ktoś musiał twardo zarządzać tymi kilkudziesięcioma młodymi,niesfornymi męźczyznami wybrano do tego człowieka który swym ostrym krzykliwym głosem,butą i arogancją wzbudzał postrach.Oczywiście nie działał sam miał i swoich pomagierów  klakierów i naganiaczy,którzy dumnie realizowali rozkazy"szefa".
 Dzisiaj z przerażeniem patrzę że ludzie tanio sprzedają swą wolność,dają się pokornie oszukiwać,a żeby zagłuszyć ich prawdziwe sumienie używa się do tego socjotechnicznych sztuczek.Żałosne przedstawienie trwa a smutna rzeczywistość w takich krajach jak Chiny a dalej Australii pokazuje jak nas kochają ci którzy służą "dobru wspólnemu",politycy,lekarze,źołnierze,policjanci,urzędnicy,kapłani,artyści...tylko dzieci żal na oczach których umiera ludzka godność i prawo do samostanowienia,gdzie rządzą nami  potwory bez serca,gdzie powstaje nowy człowiek dla którego Bóg i wiara stanowi zagrożenie dla nowego porządku świata .