Chcieliście Unii, no to ją macie skumbrie w tomacie, pstrąg

Wyobraźmy sobie, że prowadzimy gospodę a lokalni gangsterzy żądają od nas pod jakimś pretekstem haraczu. Pretekst zawsze się znajdzie, ofiarowują nam ochronę, przeszkadzają im nasi goście albo nie podoba im się komin  w naszym budynku. Wiemy że nikt nam nie pomoże, nie chcemy się wyprowadzić ani  zaprzestać działalności, więc możemy tylko próbować negocjować niższą stawkę tego rekietu.
Dokładnie w takiej samej jak gospoda sytuacji jest nasz kraj, doprecyzujmy zatem pozostałe elementy tego porównania. Gangsterzy to urzędnicy Unii Europejskiej którzy wymyślili sobie, że będą ściągać z naszego kraju 5 milionów euro dziennie dopóki nie zamkniemy kopalni Turów. Turów to tylko pretekst, to jak brzydki zdaniem gangsterów komin  gospody. Ponieważ nie wyobrażamy sobie opuszczenia UE pokornie prosimy, żeby zgodzili się brać od nas tylko 0,5 miliona euro dziennie. Nasz premier w naszym imieniu jest gotów płacić  z naszych pieniędzy 2 miliony złotych dziennie bandytom.
Aż się prosi żeby parafrazując Gałczyńskiego powiedzieć;  „Chcieliście Unii no to ją macie skumbrie w tomacie, pstrąg”. Pociągnijmy jednak dalej naszą analogię.  Właściciele gospody boją się, że gangsterzy najadą ich z bronią i spalą ich dom.  Zastanówmy się czego boi się Morawiecki. Kopalnia Turów to przecież tylko pretekst.
Czując pismo nosem Wielka Brytania już się wymiksowała z Eurokołchozu. Polityką Wielkiej Brytanii zawsze była splendid isolation. Podobnie jak sąsiedzi naszych restauratorów, którzy wynieśli się do innego miasta i nie będą się angażować w obronę nieprzezornych nieudaczników.
Wiele lat temu restauratorzy ze Starego Miasta w Warszawie zorganizowali  się przeciwko gangsterom ściągającym z nich rekiet i spuścili im manto. Organy ścigania stanęły po stronie pobitych potem jednak pod presją opinii publicznej wycofały się z zarzutów. Podobna była sytuacja dwóch biznesmenów „ naliczanych” przez gangsterów za nieistniejący fikcyjny dług. Nikt nie chciał im pomóc, byli porywani i torturowani wreszcie w desperacji, aby ratować życie swoje i swoich rodzin zabili prześladowców. Zostali  za to skazani a potem ułaskawieni. Cała historia została przedstawiona w opartym na faktach filmie Krauzego pod tytułem  „ Dług”. W prawdziwej historii mężczyźni - Sławomir Sikora i Artur Bryliński - za podwójne morderstwo zostali skazani na 25 lat więzienia. Pierwszy wyszedł w 2005 roku po ułaskawieniu przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. Drugi - pięć lat później ułaskawiony przez Bronisława Komorowskiego.
Przeciwstawienie się gangsterom jest bardzo trudne ze względu  na brak wsparcia i zainteresowania ze strony  powołanych do tego służb. Nie zawsze należy podejrzewać, że służby te są w układzie z gangsterami, najczęściej kierują się w swoich działaniach i opiniach stereotypami. Gangsterzy zawsze mają na swoją obronę jakieś nośne argumenty. Czasami jak ekoterroryści żądają haraczu za odstąpienie od blokowania inwestycji z rzekomej troski o środowisko. Czasami, jak twierdzą, występują w imieniu poszkodowanych kontrahentów. Podobnie postępuje Unia Europejska. Żąda od Polski haraczu w imię obłudnej troski o ochronę środowiska. Wstrzymuje wypłatę należnych nam  funduszy w imię wymuszania realizacji własnej wizji naszego systemu prawnego. Takie argumenty łatwo trafiają do dziennikarzy i polityków polskiej totalnej opozycji, których należałoby właściwie oskarżyć o zdradę stanu.
Nie trafiły  jednak do przedstawicieli NZS Solidarność. Jak kiedyś  restauratorzy ze Starówki podejmują bezkompromisowa walkę z bandytyzmem UE. Zapowiedzieli, że wystąpią z formalnym wnioskiem u zamknięcie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej i zażądają 5 milionów euro za każdy dzień dalszego funkcjonowania tego Trybunału.  Mają do tego dokładnie takie samo prawo jak Trybunał Europejski do zamykania naszych kopalni. Szczególnie, że o zamknięciu kopalni w Turowie zadecydowała jednoosobowo w obydwu instancjach hiszpańska sędzia, Silva de Lapuerty, tak wybitny fachowiec w dziedzinie energetyki, że nie odróżnia nawet węgla kamiennego od węgla brunatnego. Decyzje te - skrajnie głupie, niefachowe i niedemokratyczne nie przewidują poza tym żadnej instancji odwoławczej. Co ciekawsze, jak zauważa PGE, w pobliżu granicy z Polską funkcjonuje dziewięć kopalni odkrywkowych węgla brunatnego – pięć na terenie Czech, cztery w Niemczech. Na ich działalność Unia pozwala, mimo ich zdecydowanie większego wpływu na środowisko. Czy rząd polski powinien w retorsji zażądać zamknięcia tych  kopalni? Ja  osobiście zażądałabym 5 milionów euro  za każdą godzinę dalszej pracy sędzi Silva de Lapuerty.
Sprawa kopalni Turów, incydenty na granicy z Białorusią, ogólnoświatowy totalitaryzm medyczny mają niestety pewien wspólny mianownik. Wszystkie te wydarzenia ze zwykłego zdroworozsądkowego punktu widzenia wydają się absurdalne. Dlaczego przyjazna dotąd Polsce ( niestety bez wzajemności ) Białoruś odwróciła się od naszego kraju a przede wszystkim dlaczego uczestniczy w prowokacyjnym spektaklu? Kto by  pomyślał -Łukaszenko pomaga uchodźcom, których nigdy nie chciał a uchodźcy wpychają się na teren Białorusi, gdzie z całą pewnością nie dostaną zasiłków i która przez całe lata była przecież przedstawiana w UE  jako skansen biedy i  zacofania. Kto by również pomyślał, że Unia Europejska nie zechce przyjmować uchodźców choć niedawno  usiłowała wpychać ich do wszystkich europejskich krajów. Czy uwierzylibyśmy kilka lat temu że przesiąknięte ideami wolnościowymi kraje takie jak Francja czy USA będą wprowadzać podobnie totalitarne rozwiązania jak przymusowe szczepienia czy paszporty szczepionkowe? Wszystko to można rozumieć tylko w jeden sposób. Układ sił na świecie nie jest i nigdy nie był stabilny. Pomyłką okazała się diagnoza Francisa Fukuyamy, który w liberalnej demokracji widział najdoskonalszy w historii ustrój. Chęć zmiany tego układu sił jest obecnie wyraźna, a to co się dzieje to tylko działania harcowników. Postarajmy się ich powstrzymać.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Pers

02-10-2021 [09:07] - Pers | Link:

Rząd rączka w rączkę z opozycją realizuje globalistyczny program.
To co nam serwują w tv czyli "waśnie i spory" to jedynie marny teatrzyk dla ubogich (na umyśle). Każda z dwóch głównych partii ma swoje żerowisko wyborcze i na użytek mało rozgarniętego elektoratu musi odstawiać cyrk.
W sprawach zasadniczych a zabójczych dla Polski są jednak niezwykle zgodni - pandemia, "zielona energia" podległość USA itd.
Gdy Łukaszenka wypiął się na kowida to najpierw próbowano mu dać łapówkę a jak to nie zadziałało to usiłowano zrobić "majdan". Wysłano do tego Polskę i Litwę. I w tej sprawie rząd i "opozycja" byli i są niezwykle zgodni.

Sztuczne spory na wizji mają przykryć prawdziwy kierunek w którym zmierza Polska czyli pełne podporządkowanie organizacjom ponadnarodowym. Nawet Kościół w tym uczestniczy, co akurat nie dziwi bo to zawsze była instytucja globalna. Papież powiedział ostatnio, że "w obliczu pandemii jedynym wyjściem jest rząd światowy".
Kłótnie czy PiS jest lepszy od PO są głupie i bezprzedmiotowe. Jedna i druga partia prowadzi nas na rzeź z pełną świadomością.

Obrazek użytkownika juur

03-10-2021 [18:51] - juur | Link:

Zgoda. Coraz więcej osób ma tego świadomość i to daje nadzieję. Wyraźnie już widać, że kurs jest od lat taki sam, niezależnie od zapowiedzi i deklaracji. Czas oceniać po czynach i nie dać się nabierać na udawaną nieporadność czy budowane poczucia osaczenia z wszystkich stron. To cyrk by odwrócić uwagę od pełzającej likwidacji państwa.
Lament, że nie ma alternatywy jest jednym z ważniejszych elementów, propagandowych, głównych sił PIS i PO gwarantującym zachowanie obecnego stanu. W przyrodzie próżni nie da się utrzymać tak i w polityce. Im szybciej tym lepiej i mniej boleśnie.
Ktoś napisał, że bez UE upadnie, między innymi, handel. Nie wiem czy to bardziej obraźliwe czy żałośnie śmieszne. Wynika  z tego, że Polacy nie potrafią np. wybudować blaszanych baraków i sami nigdy się nie domyślą na czym polega handel. I takie przykłady można by mnożyć. To jest żenujące, nawet, jeżeli jest to pisane za pieniądze.

Obrazek użytkownika tricolour

02-10-2021 [09:14] - tricolour | Link:

@Izabela

A jeśli nie Unia, to co? Decyzja rodzi konsekwencje.

Jakoś to będzie? Może się uda?

Mam znajomą po rozwodzie. Najpierw promieniała, że w końcu wolna. Potem się okazało, że życie w pojedynkę nie jest generalnie łatwe, a były mąż ma nową rodzinę więc zaczęła szukać sobie faceta. I im bardziej jest używana, tym mniej emocjonalnie atrakcyjna, bo każdy kolejny falstart pozostawia pręgi.

No to wychodzimy z Unii i co dalej? Na początek sto sześćdziesiąt tysięcy tirów zatrzyma się z braku pozwoleń na przewóz. Rolnicy stracą dopłaty (czym zapłacą kredyty?) i dostaną cła na eksport swoich produktów. My, konsumenci, cła importowe, co się przełoży na ceny wszystkiego, bo Pani generacja raczyła wszystką produkcję sprzedać lub zaorać.

Co wiec dalej?

Obrazek użytkownika Ptr

02-10-2021 [13:12] - Ptr | Link:

Wymyślenie planu B to robota dla rządu , a nie dla ciebie. Pod warunkiem,że rząd chce mieć taki plan. 
Ale za kilka lat już okaże się czy Pers miał rację  jeżeli weźmiemy pod uwagę czystą władzę i realne korzyści w odróżnieniu od obiecanek, paciorków, braku kolejek na granicach i  europejskich nalepek , flag i  tablic symbolizujących niemiecką strefę wpływów. 
Ile mamy czystej władzy w Polsce. Co realnie możemy zrobić i nikogo nie musimy o to pytać ?  Czy suweren może zdecydować ,że korzystamy z polskiego , własnego węgla ? 
Czy suweren może zrzucić bezprawny nakaz TSUE ? 
Jak Kościół przestanie być Kościołem świętym i stanie się agencją d/s umoralniania globalnych polityk , to co ? To każdy może oskarżyć Kościół przed Bogiem i będzie miał rację. 
 

Obrazek użytkownika tricolour

02-10-2021 [14:49] - tricolour | Link:

@Ptr

Gdybym był kretynem lub niewolnikiem, to bym własny los cedował na rządy czy innych. Ale nie jestem więc los mam w swoich rekach w takim zakresie, w jakim mogę. I w tym zakresie leży także jazda stąd gdzie mi się będzie chciało. To jest oczywiście uciążliwe i niełatwe, ale możliwe. To po pierwsze.

Po drugie: "Czy suweren może zdecydować ,że korzystamy z polskiego , własnego węgla". Proszę bardzo, proszę leźć półtora kilometra pod ziemię i wydobywać go po kosmicznej cenie, gdy za granicą ruscy maja odkrywkowe kopalnie węgla kamiennego za 30% ceny naszej. Więc tak, suweren może płacić trzy razy więcej jeśli sobie tego życzy, co się zaraz zresztą okaże, bo podniesiono normy na jakiś ekogroszek więc tona za 1300zł już jest teraz. Voila.

"Czy suweren może zrzucić bezprawny nakaz TSUE" - może. Może się nawet suweren powiesić, nikt nie broni, wolna wola... ale są konsekwencje. Więc jeśli się suwerenowi nie podoba, to niech spyla na swoje i nie żebrze potem o pieniądze, bo mu się nagle należy. Suweren jest taki niedorobiony, że nawet sklepu spożywczego własnego nie ma więc suweren niczego w zasadzie nie potrafi jako zbiorowość, społeczeństwo. Suweren piał z zachwytu z miliona samochodów elektrycznych, co już teraz, dziś miały stadami jeździć, ale okazuje się, że zamiast gotowych samochodów ma być dopiero wbijana pierwsza łopata pod fabrykę tych samochodów. Problem w tym, że nawet tej łopaty jeszcze nie ma (ponieważ suweren nie jest w stanie wyprodukować łopaty) więc suweren - moim zdaniem - do niczego nie jest zdolny.

Jaki zatem plan B ma być podany na tacy takiej bezwolnej masie?

Obrazek użytkownika Ptr

04-10-2021 [10:44] - Ptr | Link:

tricolour,
Idiotes (ἰδιώτης lm. ἰδιῶται) – termin wywodzący się z języka starogreckiego, używany do określenia postawy osoby skupionej na swoim prywatnym życiu, w opozycji do społeczności; przeciwieństwo polites.
Trudno dyskutować z kimś pozbawionym własnej tożsamości politycznej czy narodowej i posługujących się logiką: po co nam coś , gdy mają to coś inni. ( Akurat nasi rywale ). 
Wycofanie i zagubienie generuje nadmierną krytykę, aż do absurdu. 

Obrazek użytkownika Obserwator_3

03-10-2021 [10:44] - Obserwator_3 | Link:

@tricolour
a) "...Na początek sto sześćdziesiąt tysięcy tirów zatrzyma się z braku pozwoleń na przewóz..." - no i kraje zachodu będą "na cito" potrzebowały 160 tysięcy kierowców z tirami, UK już wie, czym to pachnie;
b) "...rolnicy stracą dopłaty [...] i dostaną cła..." - stracą też ograniczenia w produkcji oraz konieczność wypełniania kwitków na wszystko i - co też nie bez znaczenia - ograniczenia palenia węglem w piecach, a z drugiej strony odzyskają możliwość bezpośredniej sprzedaży w supermarketach za sensowne ceny (bo skoro oni będą obłożeni cłem, to i zachodnie produkty mające polskie odpowiedniki też powinny) oraz zyskają tańszą energię elektryczną z węgla.

Oczywiście żadne eldorado, jednak lepiej tak długo jak tylko się sensownie da, próbować wspólnie z innymi wyrwać UE z rosnącej opresji obecnej KE i powrócić do korzeni wspólnoty a'la de Gasperi, Schuman oraz Adenauer, ale jak się okaże, że może się nie dać, no to trzeba mieć plan "B"...

Obrazek użytkownika jazgdyni

03-10-2021 [11:24] - jazgdyni | Link:

Cześć

CBDO

Obrazek użytkownika tricolour

03-10-2021 [12:45] - tricolour | Link:

@Obserwator

Tak, będą potrzebowali transportu na cito, ale my wychodzimy z unii żeby im bylo gorzej, czy nam niby lepiej?

Bo prędzej czy później oni transport sobie zorganizują, już bez nas funcjonowali calkiem dobrze. A my w tym czasie zarabiaiśmy $30 miesiecznie. Nie pamiętasz?

I proszę mnie nie rozśmieszać zwiększoną możliwością sprzedaży rolniczej do supermarketów gdy nie mamy swojej sieci handlu spożywczego, a wszystkie hurtownie są niemieckie. Jako korzyść z exitu widzisz nabijanie niemcowi kieszeni? Bo supermarket kupi tam, gdzie dostanie rozkaz.

BTW: firma zagraniczna w Polsce musi mieć rachunek w banku kraju pochodzenia, bo pieniądze się szanuje. U nas polska firma może mieć rachunek w obcym właścicielsko banku. Piękne.

A co do tego węgla: węgiel jest ponad tysiąc metrów pod ziemią, a u ruskich odkrywkowo. W Bałchatowie złoże skończy sie w 2023. Niby mamy czas, bo ponad dziesięć lat, ale pamiętajmy, że po sześciu latach produkcji samochodów elektrycznych nie wyprodukowaliśmy jeszcze łopaty, która miała być już wbita pod fabrykę tych samochodów. Więc elektrowni nowych też nie będzie i nie ma do nich paliwa.

Więc ruscy nam pomogą.

Obrazek użytkownika Jan1797

02-10-2021 [09:39] - Jan1797 | Link:

W przypadku Białorusi przyjazna dotąd Polsce, bez wzajemności ? Te 200 tysięcy obywateli Białorusi
przyjętych przez nas ze wsparciem finansowym to rzeczywiście nic.
Odwrócił się Łukaszenka od Europy, zgodnie ze wskazaniem zaplecowego w prowokacyjnym spektaklu.

Co mi tam niech będą skumbrie, byle nie moskaliki.https://www.solidarnosc.org.pl...
 

Obrazek użytkownika mjk1

02-10-2021 [09:58] - mjk1 | Link:

„…Silva de Lapuerty, tak wybitny fachowiec w dziedzinie energetyki, że nie odróżnia nawet węgla kamiennego od węgla brunatnego”.
Szanowna Pani.
Sędzia nie ma być fachowcem w dziedzinie energetyki, ale w dziedzinie prawa.
Ma Pani całkowitą rację, że każda z pozostałych czeskich i niemieckich kopalń ma taki sam wpływ na środowisko, jak kopalnia Turów. Dokładnie negatywny wpływ na środowisko. Każde zaś państwo, celem wyeliminowania lub zminimalizowania owego negatywnego wpływu na środowisko, uchwala prawo, które określa warunki, jakie należy spełnić, aby móc prowadzić eksploatację danego złoża.
W naszym kraju warunki te określa Ustawa z dnia 9 czerwca 2011 r. – Prawo geologiczne i górnicze.
Pani sędzia Silva de Lapuert zbadała tylko, czy uchwalone przez nasze państwo prawo jest przestrzegane i stwierdziła, że w przypadku Kopalni Turów nie jest przestrzegane.
Tyle, tylko tyle i aż tyle.
Co jednak najciekawsze strona polska wcale tego nie neguje.  
Co więc należy zrobić ?
Zastosować się do prawa, które sami uchwaliliśmy.
Czy rząd polski powinien w retorsji zażądać zamknięcia tych  kopalni?
Jak najbardziej i to wszystkich bez wyjątku, jeżeli te pozostałe kopalnie działają niezgodnie z prawem.   
 

Obrazek użytkownika izabela

02-10-2021 [14:44] - izabela | Link:

Jeżeli sędzia nie zna się zupełnie na sprawach w których ma wydać wyrok uniemożliwia to dotarcie do prawdy materialnej. Stawałam niedawno w sądzie jako świadek w sprawie oszustwa popełnionego przez handlarza końmi. Sędzia nie mogła zrozumieć,że nie jest możliwa zmiana maści araba ( konia czystej krwi) z siwej na karą choć przeciwna zmiana jest czymś zwykłym. ( Źrebak rodzi się kary a potem siwieje ) Ten handlarz ukradł ( odmówił  wydania po kryciu) pewnej kobiecie karego źrebaka i jego matkę, pod pretekstem długu za utrzymanie tych koni  wystawił je na aukcji, kupił niejako od siebie po zaniżonej cenie jakiegoś trupa maści siwej którego podstawił, a zarejestrował go  jako karego trzylatka na podstawie autentycznych papierów. Pokazałam sędzi protokół z aukcji podpisany przez komornika w którym koń określony jest jako siwy źrebak  i ksero paszportu gdzie wpisany jet jako kary trzylatek.. Gdyby sędzia miała blade pojęcie o koniach zrozumiałaby że jest to dowód oszustwa. Jednak nie miała. Oświadczyła, że nie jest możliwe sfałszowanie paszportu konia. Powiedziałam, że jest możliwe i że mogłabym wydać czarną księgę oszustw koniarskich. Mało brakowało a dostałabym grzywnę. 

Obrazek użytkownika Pani Anna

02-10-2021 [11:31] - Pani Anna | Link:

Nie mam zamiaru bronić unijnych absurdów,  ale nie sadzi Pani, że  to wszystko, co zostało powyżej opisane jest przede wszystkim wynikiem genialnej polityki zagranicznej prowadzonej przez wybitnych speców namaszczoonych przez Głównego Kadrowego? Było siąść do stołu z Czechami, kiedy był na to czas, a oni oczekiwali jedynie jakichś śmiesznych odszkodowań,  jak również nie trzeba się Było wtrącać do wewnętrznych spraw Białorusi i uczyć Łukaszenki demokracji. Zdziwieni, ze Łukaszenko się odwinal przy pierwszej okazji i tak tanim kosztem? Skoro ja to wiem i widzę,  to dlaczego Główny Kadrowy i jego nominaci tego nie widzą? A raczej wiedzą i widzą,  ale działa tu inny mechanizm, niezmienny jak świat swiatem.

 

Obrazek użytkownika izabela

02-10-2021 [14:25] - izabela | Link:

Znam bardzo dobrze stosunki na Białorusi i wiem, że Białoruś mogła być naszym sojusznikiem. Uczenie Łukaszenki demokracji było idiotyzmem. Podobnie podburzanie  Białorusinów do manifestacji i wtrącanie się w sprawy obcego państwa w paternalistycznym tonie. " Standardy Białorusi, poziom Białorusi" deklamowali nasi parlamentarzyści i dziennikarze,  którzy nigdy tam nie byli a sami kiedyś chodzili jak to się mówi " za stodołę" . Na Białorusi było zupełnie dobrze, czysto a większość relacji z Białorusi to zwykłe kłamstwa. Batiuszka się odwinął i pokazuje nam jak łatwo wywołać kłopoty w ościennym kraju. Sami wepchnęliśmy go w ręce Putina.

Obrazek użytkownika Pers

02-10-2021 [14:39] - Pers | Link:

Izo,
To co piszesz jest niezrozumiałe dla przeciętnego leminga, który ma mózg podłączony do telewizora.

Obrazek użytkownika Jan1797

02-10-2021 [18:26] - Jan1797 | Link:

Gdyby to było wrjemia tv, byłoby czym się martwić. Do TVP będziemy dołacać prywatnie by trwało ;))

Obrazek użytkownika Jan1797

02-10-2021 [14:47] - Jan1797 | Link:

 Drogie Panie,
Czy naprawdę uważacie, że na ulicach Mińska rozbijaliśmy demonstracje. Jeżeli jednak
to był Łukaszenka, to może potrzebował w sytuacji swego kraju moskiewskiego poklasku.
 Z drugiej strony od 2013 ćwiczył np. w ramach ZBiR -u atak na Polskę.

 

Obrazek użytkownika tricolour

02-10-2021 [14:55] - tricolour | Link:

@Anna

Odpowiedź jest prosta: ponieważ Główny Kadrowy do niczego w życiu sam nie doszedł, niczego nie osiągnął, nie ma rodziny, mieszkania, samochodu więc ma zerową wiedzę, o tym, jak się cokolwiek buduje, osiąga i zdobywa. Nauczony jest za to, że mu pieski pod nos w ukłonach podsuwają, o czym zamarzy, a nawet zanim zamarzy. I to przenosi na resztę świata, która - o matko - nie chce za podnóżek robić.

I nie będzie robić. Nigdy. Łukaszenka, który z postpegierowca stał się pierwszy (i nie boi się zająć takiego stanowiska, nie chowa za śmiesznymi, sztucznymi stanowiskami)  właśnie pokazuje, że rzeczy buduje się z mozołem.

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

02-10-2021 [12:30] - NASZ_HENRY | Link:

Jak premier Morawiecki powiedział A ( że zlikwiduje kopalnie i elektrownie węglowe) to hiszpańska sędzina powiedziała B ( zamknijcie Turów bo i tak wam nie będzie potrzebny)
Hi☺. Hi☻
 

Obrazek użytkownika izabela

02-10-2021 [14:50] - izabela | Link:

I tak dobrze.Mógł obiecać, że zlikwiduje państwo polskie. Po co nam państwo? Przecież  w Niemczech jest lotnisko międzynarodowe i zielona energia i wiatraki i demokracja i prawa dla kochających inaczej i masturbacja w przedszkolu i zasiłki dla pracowitych inaczej.

Obrazek użytkownika Jan1797

03-10-2021 [21:33] - Jan1797 | Link:

Już raz anarchizacja Rzeczpospolitej była efektem rozpasanej szlacheckiej
„złotej wolności”. Kochanowski od młodych lat krytykował postępujący rozkład
życia publicznego a w 1668 r., tak pisał o „złotej wolności”:
Przez tę tedy ich, co się nią tak chlubią,
Wolność, naprzód się Polacy poślizną,
Którą tak oni nieuważnie lubią,
Jak muchy sorbet przyprawion trucizną.

Proszę powyższe wkomponować w charakter dzisiejszej szlachty ulicznej.
Wnioski pozostawiam Szanownej pani.

Obrazek użytkownika Ula Ujejska

02-10-2021 [14:53] - Ula Ujejska | Link:

Polskę mogą ukarać tylko raz. I jakie później zastosują argumenty abyśmy nie robili tego co i tak zrobimy? Niczego nie zamkniemy, żadnej kary nie zapłacimy, zrobimy reformy w sądownictwie tak jak sobie planujemy itd. Podobnie jak planują Węgrzy, w wypadku zablokowania nam funduszy, sfinansujemy Plan z własnych funduszy i nie zapłacimy składki unijnej.  I co łunijnej lewiźnie pozostanie? Tylko WYCIE ... a to znakomicie! Suwerenność Polski nie jest na sprzedaż. Co do Białorusi... Jak nam UE wbija nóż w plecy, to na granicy powinniśmy stanąć z boku i zrobić emigrantom korytarz na Zachód. I niech się łujnia udławi - może zmądrzeje?

Obrazek użytkownika tricolour

02-10-2021 [17:05] - tricolour | Link:

@Ula

Założymy się, że będzie inaczej? Po sto dolarów placi przegrany na jakieś hospicjum, co?

Pani twierdzi: "Niczego nie zamkniemy, żadnej kary nie zapłacimy, zrobimy reformy w sądownictwie tak jak sobie planujemy itd. Podobnie jak planują Węgrzy, w wypadku zablokowania nam funduszy, sfinansujemy Plan z własnych funduszy i nie zapłacimy składki unijnej".

Ja zaś twierdzę, że wycofamy się ze swoich światłych pomysłów. Za pieniądze.

Obrazek użytkownika Ula Ujejska

02-10-2021 [23:06] - Ula Ujejska | Link:

@Tricolour
Ja Ci prezentuję tylko moje stanowisko w tej sprawie a nie zdanie PiS. Myślę, że jak w przypadku polskiej biedy o którą przez lata monitowałam i groziłam, PiS bardziej boi się swoich wyborców niż mnie 😁 I dlatego piszę że będzie tak jak to opisałam - albo won z polityki. Między innymi i moja kacza rączka spowodowała to, że kilka społecznych programów weszło w życie, a teraz, monituję, że ugięcie się wobec ataku na naszą suwerenność będzie miało dla PiS fatalny skutek a dla Polski powrót złodziejstwa do władzy. O sprowadzeniu Polski do roli taniego gospodarstwa rolnego nie wspomnę, bo taki jest cel lewactwa unijnego. Żaden polski Rząd nie przyjmie takich warunków

Obrazek użytkownika jazgdyni

03-10-2021 [07:02] - jazgdyni | Link:

Zdradzę Ci Ulo z miejsca za szlabanem i za zamkniętymi drzwiami, że już nas, dokładnie Ciebie i mnie, oraz jeszcze paru patriotów usłyszeli i podobno była potężna awantura.

Więc głowy do góry!

Uściski

Ps. A pożyteczni idioci - nic nowego - nadal mają siać defetyzm. Śmieszyć, tumanić, przestraszać. 

Obrazek użytkownika Kaczysta

02-10-2021 [17:09] - Kaczysta | Link:

Zdziwienie moje budzi fakt że Komisja Europejska i ten cały TSUE nie nakazali nam jeszcze zapłacić wielkich odszkodowań Niemcom za drugą wojnę światową

Obrazek użytkownika tricolour

02-10-2021 [19:05] - tricolour | Link:

@Kaczysta

Hehe, wasze partyjne zdziwienie budzi fakt, ze ktoś zwrócił uwagę, że polska kopalnia nie działa zgodnie z polskim prawem. Ale jak to powiedzieć suwerenowi skoro suweren nic nie kuma?

No to rzeczywiście nikt wam nie wmówi, że białe jest białe.

Obrazek użytkownika jazgdyni

03-10-2021 [06:48] - jazgdyni | Link:

Cześć Izo!

Już bardzo dawno na tych łamach nie przeczytałem tak mądrego artykułu.

Już od lat krzyczę, że jesteśmy właśnie w środku całkowitej destrukcji naszej cywilizacji i wpieprzenia nas w światowy gułag, tak, jak sobie to Marks, Lenin, Spinelli i Stalin obmyślili. Lecz mimo tytułów profesorskich, funkcji red. nacz., czy uznanego autorytetu, wszyscy żyją tylko chwilą. Nawet Jacek Bartosiak zajmuje się militarnymi duperelami zamiast ze swoim zespołem rozmyślać, jak stawić czoła temu qurestwu.

Uściski

Ps. Dodam jeszcze słowa Słowackiego, wieszcza, którego cenię znacznie bardziej niż Mickiewicza - Nie czas żałować drzew, gdy płoną lasy.

Obrazek użytkownika izabela

03-10-2021 [07:16] - izabela | Link:

Witaj Januszu, ja też bardziej cenię Słowackiego od Mickiewicza a Norwida od Słowackiego .A jednak chciałabym tutaj przypomnieć jeden z liryków lozańskich.
Gęby za lud krzyczące sam lud w końcu znudzą,
I twarze lud bawiące na końcu lud znudzą.
Ręce za lud walczące sam lud poobcina.
Imion miłych ludowi lud pozapomina.
Wszystko przejdzie. Po huku, po szumie, po trudzie
Wezmą dziedzictwo cisi, ciemni, mali ludzie.
Czy to już ?

Obrazek użytkownika jazgdyni

03-10-2021 [10:01] - jazgdyni | Link:

@Izabela

Masz rację - Norwid jest na czele. Lecz przykro, że zapomina się o Zygmuncie Krasińskim.

Dość już dłu­go - dość już dłu­go
Brzmiał na stru­nach wiesz­czów żal!
Czas ude­rzyć w stru­nę dru­gą,
W czy­nów stal! 
[...]
Kto lat ty­siąc wie­ku stra­wił,
Ko­ściół bro­niąc od pod­dań­stwa!
Mi­lio­no­wą pierś wciąż krwa­wił,
Aż roz­dep­tał gad po­gań­stwa!

Kto śród lu­dów nie miał bra­ta,
Ten, na czy­im już po­grze­bie
Były wszyst­kie kró­le świa­ta,
Ten, o, pierw­szy uj­rzy Cie­bie!
[...]
Niech was dar­mo nie prze­stra­sza,
Że dziś pod­łość górą wszę­dzie!
Z wia­ry wa­szej - wola wa­sza,
Z woli wa­szej - czyn wasz bę­dzie!

https://poezja.org/wz/Krasiński_Zygmunt/24950/Psalmy_Przyszłości_Psalm_Nadziei

Obrazek użytkownika Obserwator_3

03-10-2021 [10:54] - Obserwator_3 | Link:

Dzień dobry p. Izabelo i Januszu.

Czy czytaliście tę pozycję? Jest nadzieja i jest co robić, naprawdę...

Pozdrawiam serdecznie

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

04-10-2021 [22:49] - wielkopolskizdzichu | Link:

"Nie czas żałować drzew, gdy płoną lasy"
Jazgot ty się nie bierz za cytowanie poetów.
Lilia Weneda - przeczytaj ją, poświęć też czas na Pawlikowską, dopiero potem ładuj się na salony literackie. 

Obrazek użytkownika Ryszard Surmacz

03-10-2021 [11:35] - Ryszard Surmacz | Link:

@ Autorka
Bardzo rzeczowe postawienie sprawy. Tylko jeden problem nie pozwala nam tych argumentów przyjąć do siebie - po prostu albo nie docierają do świadomości, albo są nam obojętne. Jak przyczyna? Ogólny brak identyfikacji z własnym państwem. Tak, jak na folwarku: robić trza, ale to wszystko pańskie, a więc nie moje. 
 

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

03-10-2021 [22:06] - wielkopolskizdzichu | Link:

Wyobraźmy sobie sytuację w której nauczyciel dzieci z Zatoki Świń dostaje paszport,  natomiast nauczyciel z szkoły gminnej o paszporcie nawet nie pomarzy. Rzeczywiście obecność Polski w UE dokonała rzeczy strasznej. Zrównała ich szanse.
Precz z UE. 

Obrazek użytkownika izabela

04-10-2021 [08:04] - izabela | Link:

Jeden i drugi jadą   na zmywak albo podcierać tyłek staruchom z  GB czy Niemiec i faktycznie mają te same szanse.Natomiast dzieci Z Zatoki Świń jadą na  stypendium Fulbrighta.

Obrazek użytkownika Pani Anna

04-10-2021 [12:00] - Pani Anna | Link:

@Izabela
Czy jednak zgodzi się  Pani z tym, że wobec takiej można powiedzieć już wręcz systemowej dyskryminacj i kastowości oraz tego, co zrobiono ze szkolnictwem podczas "dobrejzmiany", te marne 3 punkty za pochodzenia za minionego slusznie ustroju to było wręcz dobrodziejstwo pozwalające dzieciom pochodzacym gdzieś z zabitych wiosek na studia, które - chyba również Pani się tu ze mną zgodzi - za PRL były warte więcej niż obecnie wszystkie okswordy razem wzięte? Że nie wspomnę o amerykanskich uczelniach, gdzie każdy kali rzucający zręcznie piłkę do kosza z definicji ma stypendium i 5?

Obrazek użytkownika izabela

04-10-2021 [14:12] - izabela | Link:

Studia szczególnie przyrodnicze były  na pewno więcej warte Tam nie pomagały punkty lecz zdolności i mrówcza praca. Były jednak tanie akademiki, bezpłatne żywienie, stypendia socjalne a przede wszystkim chęć  studentów do nauczenia się czegoś.Punkty za pochodzenie były częścią systemu preferencji. Te punkty prowadziły do różnych absurdów . Ten kto nie żył w tamtych czasach z trudem to zrozumie szczególnie, że nie zostało opisane w literaturze.

Obrazek użytkownika Pani Anna

04-10-2021 [16:42] - Pani Anna | Link:

@ Izabela
Zylam, uczyłam się oraz studiowałam w tamtych czasach. Jako osoba pochodzaca z niewielkiej miejscowości już w szkole średniej widziałam ogromną różnicę pomiedzy nami, pochodzącymi z niewielkiego, ale jednak miasta, a dziećmi urodzonymi i wychowanymi w tamtych czasach na wsi, wśród których nie brakowało wybitnie zdolnych lecz majacych po prostu braki nazwijmy to kulturowe. Nigdy im nie zazdroscilam ani nie miałam za zle tych kilku punktów.  Nie ma niestety systemu doskonalego.

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

04-10-2021 [20:58] - wielkopolskizdzichu | Link:

System będzie doskonały gdy dzieci z właściwych domów, tzn. Prawdziwych Polaków trafiać będą na uniwersytety, a te z domów podejrzanych o postawy antypisowe do kopania rowów. 

Obrazek użytkownika lala

05-10-2021 [14:20] - lala | Link:

wypadałoby jednak nie manipulować a la tvpis
1. Polska chciała wstąpić do UE
2. w każdym klubie obowiązują określone zasady - zgodzono się na nie i ratyfikowano umowę z UE
3. w sprawie Turowa rząd czeski chciał z Polską rozmawiać od DWÓCH lat - może Pani się wybrać na wycieczkę i naocznie przekonać jakie szkody wyrządza ta kopalnia (nie tylko po czeskiej stronie, ale w Polsce i w Niemczech też) - indolencja obecnej władzy doprowadziła do (którego to już?)  konfliktu z sąsiedzkim państwem...

proszę raczej myśleć samodzielnie niż snuć bajki z mchu i paproci - naprawdę nie dostrzega Pani pisowskiej ignorancji i szkodnictwa?? niestety, obecna władza działa jedynie na szkodę państwa polskiego