Wątpliwości religijne: Gdzie się podziała druga część wód?

 

"6 A potem Bóg rzekł: «Niechaj powstanie sklepienie w środku wód i niechaj ono oddzieli jedne wody od drugich!» 7 Uczyniwszy to sklepienie, Bóg oddzielił wody pod sklepieniem od wód ponad sklepieniem; a gdy tak się stało, 8 Bóg nazwał to sklepienie niebem.I tak upłynął wieczór i poranek - dzień drugi.9 A potem Bóg rzekł: «Niechaj zbiorą się wody spod nieba w jedno miejsce"
(Rdz 1)

Jedna część wód, które Bóg rozdzielił sklepieniem, którym było niebo, stała się wodami - morzem, oceanami itd. Nie rozumiem, co się stało z drugą częścią wód, tymi, który były PONAD sklepieniem.
Oczywiście wytłumaczenie może być takie, że to tylko opis symboliczny. Ale w takim razie fraza "Bóg rzekł" nie jest prawdziwa w rozumieniu prawdy jako zgodności słów z rzeczywistością. Bóg raczej nie rzekł: "Niechaj powstanie sklepienie w środku wór i niechaj ono oddzieli jedne wody od drugich". A jeśli Bóg tak NIE RZEKŁ, a zapisane jest, że rzekł, a nie rzekł, to z czego wynika wiarygodność innych miejsc, gdzie zapisano "Bóg rzekł"? Może znów wcale nie rzekł, a jest to jakiś opis symboliczny, intuicja autora lub jego interpretacja, a nie głos Boga, który ktoś usłyszał albo któremu Bóg sam o tym powiedział, że tak "rzekł" właśnie.

Jakby ktoś mógł wyjaśnić mi tę wątpliwość to serdecznie zapraszam.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika mjk1

23-07-2021 [09:35] - mjk1 | Link:

Jest teoria, że wody te połączyły się w czasie potopu.
Podobno jakiś Japończyk zbudował rodzaj szklarni z wodnym sklepieniem. Hodowane tam rośliny rosły podobno rewelacyjnie.
Ile w tym prawdy tylko Bóg jeden wie.

Obrazek użytkownika Zbyszek_S

23-07-2021 [12:28] - Zbyszek_S | Link:

Tak. Jest taka koncepcja. Ile w tym prawdy może podpowiedzieć fizyka. To znaczy, w jaki sposób, ponad niebem (atmosferą?/powietrzem?) miałaby się utrzymywać w polu grawitacyjnym ziemi kilkukilometrwa warstwa wody? Byłaby tam zamarznięta? Nie spadłaby na powierzchnię? Mogłaby krążyć, ten lód mógłby krążyć z pierwszą prędkością kosmiczną (ok 28 tys km/h).

Obrazek użytkownika Kazimierz Koziorowski

24-07-2021 [16:13] - Kazimierz Kozio... | Link:

a moze po prostu to problem jest problem z oglednym tlumaczeniem Pisma Św. bo co natchniony autor mial na mysli - tego sie nie dowiemy. ale czy musimy sie dowiedziec skoro wierzymy ze tak sie stalo, a opis wykraczal zapewne poza mozliwosci jezyka literackiego