Zdjęcie 16/254: Zniszczone drzewa

Bobry jedne drzewa pościnały, inne „nadgryzione” jeszcze stoją. Natura nie jest pokojowym domem istot żywych. Jest miejscem wojny jednych z drugimi. A jak jest między nami? Między ludźmi?

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Pani Anna

07-05-2021 [11:16] - Pani Anna | Link:

W przyrodzie jednak wszystko ma jakiś sens i cel, jedno wynika z drugiego. Jedne drzewa bobry nadgryza, inne wyrosną, a wszystko chce żyć... Przyroda rządzi  się  własnymi prawami i dąży  do równowagi,  o ile tylko dać  jej spokój.  W przeciwieństwie  do świata ludzi, bo jakie w nim rządzą prawa to już  trudno zrozumieć. 

Obrazek użytkownika Zbyszek_S

07-05-2021 [14:12] - Zbyszek_S | Link:

"Przyroda rządzi  się  własnymi prawami i dąży  do równowagi,  o ile tylko dać  jej spokój"
To pewnie nie takie proste, bo czytałem, że większość gatunków na ziemi to gatunki... wymarłe.

Więc może przyroda dąży do rozwoju, a nie równowagi, rozumianej jako zachowanie stanu istniejącego. W ramach tego rozwoju, jedne organizmy i gatunki muszą, musiały, wymrzeć, aby mogły żyć, pojawić się nowe. Nie wiem czy niektórzy z ludzi, nie wpadli na szatański pomysł, że skoro tak, to oni będą "architektami" rozwoju i jednych skażą na wyginięcie, zaś innym - sobie samym, zapewnią rozwój.

Ale rozwój do czegoś musi zmierzać. Ja podzielam dawny pogląd, że zmierza on do swojego źródła i przeznaczenia, czyli do Pana Boga. Ale jak się Go odrzuci, a chce się być architektem rozwoju, to strach pomyśleć, gdzie on może zmierzać.

Obrazek użytkownika Pani Anna

07-05-2021 [15:08] - Pani Anna | Link:

No tak, dinozaury wymarły. Ja nie uważam,  że rownowaga polega na zachowanie status  quo.  Zmiennosc jest wpisana w naturę.  Chodzi  mi oto, ze w przyrodzie samoistnie nic nie dzieje się  bez przyczyny, są drapieżniki które  polują, gdyż muszą  jeść, są gatunki, które stanowią  ich pożywienie, ale też posiadają  własne mechanizmy  obronne, dzięki czemu nie są skazane na całkowitą  zagładę. I tak to funkcjonuje, ekosystem, drabina pokarmowa... O ile nie ma czynnika ingerującego z zewnatrz, jak zmiany klimatyczne lub działanie czlowieka, który poluje nie tylko po to, aby zjeść czy ubrać się,  ale np. dla kosci sloniowej lub dla zwykłej rozrywki... Nie sądzę,  żeby te drzewa zostały obgryzione dlatego,  że bobry urzadzly sobie konkurs z nagrodami. Natomiast to, o czym pisze Pan na końcu, to raczej nie rozwój,  to inżynieria  społeczna, która  prowadzi do zatracenia.

Obrazek użytkownika Zbyszek_S

07-05-2021 [16:32] - Zbyszek_S | Link:

Ja lekko prowokacyjnie przerysowałem sytuacje, bo w naturze jest cała masa przykładów współpracy i wzajemnego poświęcenia. Zwierząt. Zwierząt i roślin. Komórek w pojedynczym organizmie. Tak jakby istniała CAŁOŚĆ, która dla swego istnienia WYMAGA OWEJ WSPÓŁPRACY. Ta całość, to byłaby taka wyższa forma istnienia. Wszystko razem składa się na życie.

My ludzie, też, być może tworzymy taką formę istnienia jako ludzie, wszyscy razem. I wtedy, współdziałając, "żyjąc dla siebie", działamy "naturalnie". Bo tworzymy coś więcej niż my sami. Jesteśmy elementem czegoś większego. Robiąc wojny. Niszcząc i krzywdząc innych. Okazując bezpodstawną agresję, tą całość, ten organizm - niszczymy i stawiamy się poza nim. Czasem w nadziei, że to dla naszego dobra. Kiedyś w tym kontekście, pisałem, relacjonując treść książki dr. Jasona Funga w tekście pt "Rak – śmierć i życie" {LINK do tekstu}

Obrazek użytkownika Pani Anna

07-05-2021 [17:46] - Pani Anna | Link:

Niech Pan pisze i wstawia te zdjęcia, podoba mi się.  Jak do tej pory ta mgła  była naj...

Obrazek użytkownika Zbyszek_S

07-05-2021 [19:38] - Zbyszek_S | Link:

Będzie rozczarowanie. Ale i pamięć o tym, co dobre. Bo za wiele nie zostało i/albo będzie się powtarzać. No... zobaczymy. Ja to robię w formie relaksu :)
Wszystkie poprzednie 15 zebrane są na blogu {TUTAJ}

Obrazek użytkownika sake3

07-05-2021 [11:24] - sake3 | Link:

Jak to jest między ludźmi?Nie trzeba daleko szukać,wystarczy,że Pan poczyta trochę komentarzy na NB.

Obrazek użytkownika Zbyszek_S

07-05-2021 [14:14] - Zbyszek_S | Link:

Fakt, agresji, spontanicznej lub sponsorowanej jest w internecie dużo. Aż tak zwierzęta i rośliny ze sobą nie walczą. Może to dlatego, że tam są - w naturze - zasady. My zaś zasady żeśmy często porzucili, co skutkuje tym, co można obserwować.

Obrazek użytkownika Marek1taki

07-05-2021 [15:03] - Marek1taki | Link:

@Sake Komentatorzy się podgryzają na tle równicy zdań czy rząd podgryza Polaków.

Obrazek użytkownika Zbyszek_S

07-05-2021 [16:33] - Zbyszek_S | Link:

Agresja zawsze ma "powód".