Wieszcz o Rosji. Pisane jakby dziś (7) KONIEC RUSKIEGO BALU


źr. ilustracji Fronda.pl

    Zastanawiam się, kiedy wreszcie ktoś porządnie wyreżyseruje najwybitniejsze polskie dzieła... Tymczasem dwa materiały przybliżające III część Dziadów.

Materiał pierwszy (poniżej z youtube.com)
    Jeden z fragmentów opery Mozarta Don Giovanni, pomyślanych przez Mickiewicza jako część swoistej ścieżki dźwiękowej do sceny VIII Dziadów drezdeńskich. Menuet, przy którym groteskowi, uprawiający lansik celebryci z partii rosyjskiej, dość nieudolnie i zabawnie pozujący na cywilizowanych Europejczyków, bawią się na oczach wściekłych patriotów.

Fragment tekstu Mickiewicza:
BAL, SCENA ŚPIEWANA – fragment sceny VIII (PAN SENATOR) III części Dziadów
„LEWA STRONA, CHOREM.
Ach, jaka świetność, przepych jaki!
Ah, quelle beauté, quelle grace!
PRAWA STRONA
Ach, szelmy, łotry, ach, łajdaki!
Żeby ich piorun trzasł.
Z PRAWEJ STRONY MIĘDZY MŁODZIEŻĄ
JUSTYN POL
(do Bestużewa, pokazując na Senatora)
Chcę mu scyzoryk mój w brzuch wsadzić
Lub zamalować w pysk.”

Materiał drugi czyli po prostu... koniec balu. Wg Mickiewicza Aria Komandora a właściwie Terzetto Don Giovanni a cenar teco (akurat to wykonanie spośród umieszczonych na youtube.com wydało mi się najlepsze - subiektywnie, bo na muzyce po prostu się nie znam)

    Badacze nieraz zastanawiali się, dlaczego Mickiewicz w swoim dziele wykorzystał motywy muzyczne z Mozartowskiej opery Don Givanni, stworzonej na podstawie sztuki Moliera o podbojach miłosnych i karze spotykającej słynnego uwodziciela. Czy nie spłyca to wymowy III części Dziadów?
    Czyżby jednak chodziło tu tylko o deklarowany i uprawiany libertynizm, te wszystkie seksualne przygody przy okazji tych wszystkich imprezek z ośmiorniczkami i tak dalej?
    A może idzie tu raczej o zbrodnię, zdradę, o przerażający cynizm, który sprawia, że ożywać zaczynają pomniki…

Fragmenty tekstu Mickiewicza:
„(Nagle muzyka się zmienia i gra arią Komandora)
TAŃCZĄCY
Co to jest? - co to?
 GOŚCIE
Jaka muzyka ponura!
(…)
 SENATOR
Cóż to? Czemu nie grają?
 DYREKTOR MUZYKI
Zmylili się.
 SENATOR
Pałki!
 DYREKTOR
Bo to miano grać różne z opery kawałki,
Oni nie zrozumieli, i stąd zamieszanie.”

.

YouTube: 
Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

29-10-2015 [10:56] - NASZ_HENRY | Link:

Hołd Ruski – w dniu 29 października 1611 r. car Rosji wraz z braćmi złożył hołd lenny przed Zygmuntem III Wazą.
Święto mamy dzisiaj ;-)