Bieda na prowincji? Przecież miejscowości letniskowe kwitną!

…czyli kolejny popis cyngla z GW.

    Organ Michnika prezentuje kolejne „poważne argumenty” za tym, jaki to na polskiej prowincji dobrobyt i rozwój panuje. Argumenty tak przekonujące, jak na gazetę intelektualnych elit czeciej-erpe przystało. Przedstawiono nawet zdjęcie "typowej polskiej prowincji", na którym nie widzimy ani ruin ani głodnych dzieci!

    Jeden z czołowych cyngli Wyborczej, niejaki Maziarski nie tylko nie bał się wyjechać poza centrum Warszawy, ale nawet przyznał się do spędzania czasu na polskiej prowincji. Gdzież to był i co widział? Oto ów Maziarski zwierza się, że spędza sporo czasu „na wsi na Podbeskidziu”. A skoro elyta pisze o „wsi na Podbeskidziu” wiadomo niemal na pewno że ma na myśli nie cokolwiek innego, jak po prostu południową część województwa śląskiego, pełną hoteli, knajp, pensjonatów, ośrodków sportowych, turystycznych i konferencyjnych, gospodarstw agroturystycznych, kolejek linowych, wyciągów i tym podobnych atrakcji przyciągających miastowych z całego kraju. Chodzi zatem o popularny region turystyczny, położony zarazem w jednym z trzech województw najwyżej sytuujących się w statystykach pod względem poziomu życia (lub będącym pod tym względem  na miejscu pierwszym). O tym GW akurat nie wspomina, boć przecież dla propagandzistów opiewających "pucujące się miasta" na "prowincji" takie dane to nieistotne szczegóły. Gazeta wprost rozpływa się w zachwytach:
    „Wioski podłączane do kanalizacji za unijne pieniądze, jak Kamesznica, Złatna, Laliki, Nieledwia. Miasta pucujące się i upiększające, jak choćby Żywiec, który przebudowuje swój rynek, żeby wyglądał ładniej. Rodziny rozbudowujące i tynkujące swoje domy. Miasteczka i gminy, w których wyrastają nowe centra handlowe, a stacje benzynowe są powiększane i rozbudowywane, jak w Milówce. Picowane nadrzeczne bulwary, obiekty sportowe i nowe parkingi, jak w Węgierskiej Górce. Nowe drogi ekspresowe, jak ta łącząca Bielsko-Białą z Żywcem, i asfalt wylewany na starych drogach, które przez lata składały się głównie z dziur.” (Wojciech Maziarski, Polska w ruinie przez Balcerowicza, wyborcza.pl 20.08.2015)
    Tak więc ów Śląsk Zielony, z Bielskiem-Białą, Żywcem oraz ośrodkami wypoczynku letniego, zimowego i weekendowego, będący jednym z najpopularniejszych regionów turystycznych Polski to dla Wyborczej "typowa polska prowincja". A nowy parking czy stacja benzynowa w miejscowości letniskowej to dla czerskich cyngli miara dobrobytu ogółu społeczeństwa. Oczywiście z takiej z perspektywy nigdzie też nie widać głodnych dzieci. No a skoro dziennikarz z Wyborczej ich nie widział, to znaczy że pewnie ich nie ma.
    Żeby było ciekawiej, rewelacje GW na temat "prowincji" zilustrowane zostały zdjęciem przedstawiającym kamieniczki w Bielsku-Białej, leżącej w tymże województwie śląskim i będącej jednym z większych polskich miast. „Czy tak wygląda miasto w ruinie, jak chce PiS?” – głosi podpis pod zdjęciem. No i gdzie ta bieda? Po tak mocnej argumentacji chyba każdy musi przyznać, że jakiekolwiek opowiadania o Polsce B i niedojadających dzieciach to faktycznie jedynie "wroga pisowska propaganda".   

(tekst opublikowany także na portalu fronda.pl pt. "Bełkot Gazety Wyborczej o polskiej prowincji")
 

*  *  *

   I jeszcze kilka map - infografik, które same starczą chyba za komentarz do gazetowo-wyborczych bredni:

1. To, co GW przedstawia jako standardową polską prowincję, jest od dawna jednym z najpopularniejszych, najlepiej zagospodarowanych regionów turystycznych.
(tereny o najwybitniejszych walorach turystycznych zaznaczono na mapie na zielono)

2. Wskaźnik dobrobytu w ostatnich latach w województwach - najwyższy w woj. śląskim (źr. mmsilesia.pl)

3. Bezrobocie w Polsce - koniec zeszłego roku. Najniższe - w woj. śląskim (znalezione na blogu jerzybielec.blogspot.com)

Jak zatem widać, rewelacje cyngli z GW to po prostu....

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika szara_komórka

21-08-2015 [13:13] - szara_komórka | Link:

Jestem ciekaw jak wygląda mapa Polski wg zadłużenia gmin.
Większość tego co zrobiono wymagało oprócz pieniędzy unijnych również pieniędzy własnych, a takich gminy w większości nie posiadały i stad konieczność zadłużania się. Ciekawe jak to jest z tym zadłużaniem gmin i spłatą przez nie pobranych kredytów.