Czy układ może zamienić Bula na Kukiza w drugiej turze?

   Owszem, może. Taką możliwość daje ordynacja.
   („Jeżeli którykolwiek z dwóch kandydatów (…) wycofa zgodę na kandydowanie, utraci prawo wyborcze lub umrze, (…) dopuszcza się kandydata, który otrzymał kolejno największą liczbę głosów w pierwszym głosowaniu. W takim przypadku datę ponownego głosowania odracza się o dalszych 14 dni.” – Kodeks wyborczy, Art. 292, §3; Dz.U. 2011 nr 21 poz. 112).
   Teoretycznie kandydat może więc otrzymać propozycję (nie do odrzucenia) rezygnacji z kandydowania.
   Teoretycznie kandydat może też umrzeć. Dajmy na to na legislacyjną sraczkę spowodowaną lewatywą po bigosie.
   Może wreszcie także zostać ubezwłasnowolniony i pozbawiony prawa wyborczego jako np. niepoczytalny (po ostatnich występach można odnieść wrażenie, że ta trzecia wersja jest prawdopodobna najbardziej).
   No ale co dalej?
   W jaki sposób cały ten aparat czeciej erpe, zaopatrzony nawet w michnikową szmatę i inne tefaueny, wieszający dziś na Kukizie psy, nagle miał dokonać obrotu o 180 stopni i przez kilkanaście dni zapewnić mu zwycięstwo?
   Niby jak?
   Przestrajając elektorat Bronka na „antysystemowość”?
   Preparując naprędce jakiś nowy wizerunek Kukiza „systemowego”?
   Powtarzając w kółko zdartą płytę na poziomie intelektualistów z Czerskiej, że Duda chce: a) podpalić Polskę, b) jest chory z nienawiści, c) dzieli społeczeństwo (ewentualnie dodając do tego że Kukiz a) gasi pisowskie pożary, b) pała miłością, c) łączy lud pracujący)?
   ?

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

14-05-2015 [17:25] - NASZ_HENRY | Link:

Do realizacji tego gambitu Henre'go Jabłońskiego to POtrzeba mieć cały kurnik ;-)

Obrazek użytkownika Ula Ujejska

14-05-2015 [17:25] - Ula Ujejska | Link:

Elektorat nie ma tu nic do gadania od dawna - do gadania ma wyłącznie ten kto liczy głosy i ten, kto ułoży kukizom listy wyborcze :)

Obrazek użytkownika Chatar Leon

15-05-2015 [12:31] - Chatar Leon | Link:

W tym momencie pisałem jedynie o obecnych wyborach prezydenckich. Upilnowanie nie jest trudne.
Jeśli chodzi o przyszłość i wybory parlamentarne, Kukiz pozostaje dla mnie pewną niewiadomą, jednak raczej nie demonizowałbym ani jego samego ani jego elektoratu.

Sam fakt tak dużego poparcia dla Kukiza jako "antysystemowca" nie jest dla mnie absolutnie żadną niespodzianką.
Częściowo jest to efekt "talentu" struktur PiS w terenie. Znam sytuację choćby z krakowskiego podwórka. Pisałem parokroć wiele miesięcy temu, co wyprawiały lokalne struktury PiS i lokalni przedstawiciele partii we władzach samorządowych, nie tylko wchodząc w dziwaczne geszefty z platformiano-postkomuszymi układami, ale ostentacyjnie i arogancko pokazując to zwykłym ludziom. Kreci czy kretyni?

Obrazek użytkownika TKJ

14-05-2015 [18:00] - TKJ | Link:

Zgodnie z tą "logiką" gdyby Bredzisław 'zrezygnował' to na jego miejsce wskoczy Kukiz! Zatem jeśli wygra pan Duda to można domniemywać z wielkim prawdopodobieństwem, że system "podmienił" Bronka na pana Dudę za pomocą Kukiza! :)

Obrazek użytkownika adarus2

14-05-2015 [19:25] - adarus2 | Link:

Obawiam się, że układ może raczej zamienić Dudę
na Kukiza. Wygranie 1 tury i realna możliwość wygrania w drugiej to zagrożenie dla układu. Łatwiej im zabić kandydata jak później prezydenta.

Obrazek użytkownika TKJ

14-05-2015 [19:48] - TKJ | Link:

A to już bardziej prawdopodobny scenariusz! Realizacja tego scenariusza wymagałaby jednak śmierci pana Dudy. Każdy inny "przypadek rezygnacji" pana Dudy ludzie potraktowali by jako dogadanie się układu i pan Kukiz otrzymałby olbrzymie poparcie i wcale nie jest pewne czy nie wezwałby do 'zniesienia systemu'. Natomiast wariant śmierci kandydata musiałby być absolutnie 'czysty' bo inaczej [choćby cień wątpliwości] PiS otrzyma praktycznie carte blanche od społeczeństwa dla 'rozwiązania' tego układu. To byłaby bardzo niebezpieczna gra chyba, że system jest gotów na "wszelkie ewentualności"!

Obrazek użytkownika smieciu

14-05-2015 [21:36] - smieciu | Link:

Można wiele ale po co?
Skoro Układ może podstawić Kukiza za Bronka to może czynić i inne cuda. Np. takie zwyczajne, które przez wszystkich zostaną uznane za naturalne. Czyli zwycięstwo Bula.
Można to było uczynić już wcześniej. Ale tego nie zrobiono. Czemu Układ miałby woleć niepewnego Kukiza, popieranego przez zdesperowanych ludzi, nad dobrze kontrolowanego Bula? Po co komplikować sobie życie?
Bez sensu. I dlatego wygra Duda.

Obrazek użytkownika Chatar Leon

15-05-2015 [12:13] - Chatar Leon | Link:

Ależ oczywiście. I właśnie absurdalność takiego obrotu sprawy miałem na myśli.

Obrazek użytkownika HenrykHenry

14-05-2015 [22:01] - HenrykHenry | Link:

Proszę Państwa pojawił się komunikat w TVP i innych reżimowych stacjach o odkryciu spisku , przygotowaniach akcji terrorystycznych przez jakąś tam siatkę terrorystyczna.
Prosiłbym o pilna uwagę , bo to nie jest przypadek. Czy to nie jest początek jednego z scenariuszy realizowanych dla zachowania swojego statusu przez PRL-bis.
Nie lekceważylbym tego.

Obrazek użytkownika TKJ

14-05-2015 [22:11] - TKJ | Link:

A można prosić o linka?