Program dla PiS na następną kadencję

Rząd PiS zmienił Polskę na lepsze, zainwestował w demografię, dba o elementarną sprawiedliwość społeczną. To zaledwie początek drogi i ważne, aby dokonać długofalowych zmian cywilizacyjnych oraz gospodarczych. Podpowiem też, jak powiązać gospodarkę z nauką.

Zmiany socjalne za rządów PiS są faktem. Kosztowały, ale te pieniądze ożywiły gospodarkę i wracają do budżetu w postaci podatków. Rządzący cały przyrost dochodów budżetowych przypisują zahamowaniu złodziejstwa, ale to tylko część prawdy. To jest tak, że przysłowiowy Jasiu Kowalski idzie, wraz z rodziną, do sklepu i od zakupionych produktów płaci podatki. Te produkty Ktoś musi wyprodukować, ma pracę oraz źródło dochodów i ten kolejny Ktoś idzie z rodziną do sklepu, kupuje towary i płaci podatki itd. itd. aż do razy ok. pięć. Te piramidki podatków, plus zahamowanie złodziejstwa, dają przyrost dochodów budżetowych.

W tym kontekście zerowy deficyt budżetowy niekoniecznie jest pozytywną informacją. Po „latach ciemnych Rzeczpospolitej Złodziejskiej” (III RP) jest to strawa duchowa, ale nic dla ciała – nie będzie dodatkowej kreacji wartości razy pięć. Firmy bez lewarowania są bardzo źle zarządzane, o czym wiedzą kupujący akcje i niektórzy ekonomiści. Taka sytuacja może być pozytywna wtedy, jeśli jest to przygotowanie do kolejnej inwestycji. Spytam wprost, czy Morawiecki ściągnie w ten sposób Polaków z Zachodu? Bardziej obstawiam odwagę Pani Premier Szydło. Ale nie narzekajmy, bo w porównaniu z ciamajdanem Pana Tuska, to i tak pozytyw.

Ale, ale, mamy Pana Kaczyńskiego i to on podjął temat wzrostu minimalnego wynagrodzenia, które przez kolejną kadencję ma wzrosnąć do 4000 zł. Ja już w 2013r. napisałem artykuł: https://naszeblogi.pl/41639-placa-minimalna-natychmiast-winna-wzrosnac-do-2100-zl . Pani Premier Szydło odważnie podnosiła płacę minimalną, czego o Panu Morawieckim niekoniecznie mogę powiedzieć.

Jeśli mówimy o Zachodzie, to mówmy, że idziemy w kierunku tamtejszych rozwiązań i na drugą kadencję PiS postawiłbym na istotny wzrost progów podatkowych, jak i kwoty wolnej od podatku. To istotnie zachęci rodaków z emigracji, aby wrócili do kraju. Oczywiście, wyżej wspomniany wzrost wynagrodzeń, także. Tusk ukradł dużą część OFE, a PiS cywilizuje pozostałą część, wprowadzając PPK, ale czy aby na pewno? W projekcie jest gigantyczna dziura, bo wszystko pasuje, gdy w firmie nie ma nic i powstaje PPK z IKE. Ale w całkiem sporej liczbie firm istnieją PPE, które nie otrzymają transferów z OFE. W takich firmach nie powstaną IKE (w ramach PPK) Gdzie wtedy trafią istniejące i przyszłe składki, które dotychczas zasilały OFE? Czy do ZUS? Już Tusk raz nas w ten sposób okradł i PiS-ie, nie idź tą drogą, albo zapomnij o drugiej kadencji. Proszę zauważyć, że piszę to ja przyjaciel. Piszę to celowo, bo niejasności wyjaśnia się przed wyborami.

Większość moich pomysłów zrealizował PiS, ale nie oczekuję potwierdzenia tegoż. Jeden z moich starych pomysłów nigdy nie doczekał się realizacji. Sprawa dotyczy ROP śp. Premiera Jana Olszewskiego, gdzie za pośrednictwem Pana inż. Duczymińskiego z Olsztyna wysłałem cztery tematy do ich centrali w Warszawie. Byłem zaskoczony, że wszelkie dane osobowe zostały zaciemnione, ale po „szafach Lesiaka” zrozumiałem dlaczego - w ten sposób zostałem ochroniony przed ubecją i nieznanymi sprawcami. Ubecy spowodowali rozpad ROP, a byli działacze ROP rozeszli się w różne strony, w tym do Samoobrony. Samoobrona przejęła trzy punkty z moich propozycji, ale z czwartym nie potrafiła sobie poradzić.

Ten czwarty dotyczy powiązania nauki z przemysłem. Podatek VAT płacimy my podatnicy, a nie przedsiębiorcy. Pomimo tego zaproponowałem, aby przedsiębiorcy mogli, np. 0,5 pktu procentowego z tego podatku przeznaczyć na zakup badań w polskich uczelniach. i np. zaoszczędzone kwoty musiałyby wykorzystać przez dwa lata. Do tematu wracałem wielokrotnie i dla przykładu podam link do mojego artykułu z 2014r.: https://naszeblogi.pl/49848-polska-gospodarka-oparta-o-wiedze-i-badania-projekt-dla-pis . Powracam do tematu, bo nawet mały deficyt będzie inwestycją, która zwróci się tysiąckrotnie, albo więcej. Co więcej, wtedy gospodarka oparta o badania i rozwój da wynagrodzenia, gdzie minimalne wynagrodzenie 4000 zł będzie zaniżone. Proszę zrozumieć, że brak deficytu niekoniecznie jest czymś dobrym, chyba, żeby pieniądze miały być rozkradane, jak za Tuska, ale to osobny temat. Dodam jeszcze, że proste obniżenie VAT nic nie da, co przetestowała śp. Zyta Gilowska. Wówczas ceny w sklepach nie tylko nie spadły, ale wręcz wzrosły, a przedsiębiorcy, głównie firmy niepolskie, powiększyły swe zyski.

A co, jeśli firma zajmuje się handlem i nie potrzebuje takich badań? Powinna istnieć opcja, że te pieniądze będzie można zainwestować w innowacyjne projekty, poprzez zakup określonych udziałów w przyszłych wynalazkach/firmach, ale o tym, może, w osobnej publikacji.

Zmiany socjalne były konieczne, aby odbudować zaufanie obywateli do państwa. Tzw. III RP „Złodziejska” zbudowała Marksizm Trockim, nieco różny od Marksizmu Leninizmu. W tym ustroju 1 do 3% ludzi było bardzo bogatych, ok. 10-15% obsługiwało tę grupę i jako tako funkcjonowała, a cała reszta była mniej, lub bardziej biedna, aż do tych skrajnie biednych. W tej ostatniej grupie były przypadki śmierci głodowych dzieci, a ja sam znam taki z sąsiedniej miejscowości w 2005r. Ostatnią deklarację Pana Kaczyńskiego o wzroście minimalnego wynagrodzenia oceniam pozytywnie.

Przed PiS-em w Polsce głównie niszczono, „prywatyzowano”, „schładzano”, a oficjalne zadłużenie Polski rosło i rosło. Za PO-PSL i Tuska urosło o pół bln. PLN (dane z: Biuletyn Statystyczny” GUS, gdzie od zadłużenia na koniec 2015r. odejmuje się zadłużenie na koniec 2007r.).

Trudno w krótkiej publikacji zawrzeć cały program dla gospodarki opartej o badania i rozwój. Projekty infrastrukturalne dadzą wzrost gospodarki, ale z prywatnych składek emerytalnych nie zainwestowałbym weń nawet złamanego grosza w takie projekty. Wzrost gospodarki, a wzrost prywatnej, przyszłej emerytury, niekoniecznie idą tą samą drogą. Dodam jeszcze, że przy PPK/IKE warto stworzyć możliwość incydentalnych wpłat kierowanych (tzw. IWKa) na określone projekty. Nie jakieś comiesięczne deklarowane wpłaty, tylko coś na wzór handlu on-line, gdzie klikam na projekt, „kupuję” liczbę udziałów i płacę, przyszłe, ewentualne zyski pozostają w IKE. To trochę inny model, ale deklaruję, że młode pokolenie ten pomysł „kupi” - cenią możliwość samodzielnego decydowania o wydatkowaniu określonych pieniędzy na określone cele,zamiast decyzji polityków i ekspertów. PiS-ie, zrób to, a w wyborach osiągniesz ponad 50%.

To tylko propozycja i nie zamierzam zastępować polityków. Każdy pomysł można ulepszyć, ale do tego potrzeba merytorycznej dyskusji, a nie ciamajdanu.

Piotr Solis
P.S. Mam coś, co zmiecie notowania ciamajdanu, ale o tym, raczej, nie w publikacji.

Piotr Solis

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Jabe

09-09-2019 [20:04] - Jabe | Link:

Czyli obywatele dostają pieniądze, za nie kupują, z czego są podatki, ktoś to produkuje, zarabia i od tego odprowadza podatki, które władza rozdaje ludziom. Czyli pieniądze zamiast z ręki do ręki są przepompowywane przez budżet. Wydawałoby się, że z tego powinny być same straty (koszty biurokracji, nieoptymalne ceny, a więc zafałszowana wycena opłacalności). A jednak okazało się, że właśnie z tego bierze się bogactwo. Nobel murowany!

Zyta Gilowska, pisze Pan, przetestowała, że obniżka VAT (kiedykolwiek była jakaś obniżka?) wręcz prowadzi do wzrostu cen. Myślę, że premier Morawiecki w drugiej kadencji przetestuje wariant odwrotny: podniesie VAT, a ceny spadną.

Obrazek użytkownika kaliszanin

09-09-2019 [20:34] - kaliszanin | Link:

no musiał pan, teraz będą szwadrony śmierci,  współczucia, targowica a taki się piękny wieczór się zapowiadał 

Obrazek użytkownika piastolsztyn

09-09-2019 [21:05] - piastolsztyn | Link:

Idiotyzmów w Pańskim wykonaniu nie warto komentować. A za śp. Zyty Gilowskiej była obniżka VAT, a skutek, jak w artykule. 

Idiotyzm drugi, że w gospodarce pieniądze przekłada się z kupki na kupkę. Wg idiotów tak wygląda gospidarka. Pominę znane nazwisko niby profesora. 

Idiotyzm trzeci, że zupelny brak państwa, to szczęście. Byly w historii takie ludy i ... ich nie ma.

Czy powie Pan Szanownym Czytelnikom o swoim zajeciu, co i dla kogo robi? Kiedyś raczył Pan napisać prawdę. 

Pewne osoby nie mają szacunku dla siebie, a w konsekwencji dla innych. Zamiast merytorycznej dyskusji szczekanie. Napisałem, że propozycje można ulepszyć. Gdybym miał pisać to do Pana środowiska, to wspomnialbym o nie rzucaniu pereł .... Współczuję Panu. 

Obrazek użytkownika Jabe

09-09-2019 [21:45] - Jabe | Link:

Idiotyzm pierwszy: Gdy się podatki obniża, to ceny z tego powodu rosną.

Idiotyzm drugi: Dobrobyt bierze się z zabierania i dawania.

Idiotyzm trzeci: Zupelny brak państwa, to szczęście.

Czyli w jednym się zgadzamy.

Obrazek użytkownika Tomaszek

10-09-2019 [00:46] - Tomaszek | Link:

@Jabe 
Napociłeś się za trzy złote bez vatu i efekt jak zwykle , trzy złote . Przepompuj se na browara , reszy może wydadzą . 

Obrazek użytkownika Losek

09-09-2019 [23:13] - Losek | Link:

Zainwestował w demografię ?🤔
W jaki sposób? I ile? 🤔 

Obrazek użytkownika mmisiek

10-09-2019 [01:09] - mmisiek | Link:

To oczywiste, bo co prawda w liczbie urodzeń szału nie ma, ale za to przybyło nam trzy miliony Ukraińców. Więc demograficzny postęp jest i to nawet całkiem pokaźny.

Obrazek użytkownika piastolsztyn

10-09-2019 [08:20] - piastolsztyn | Link:

Drogie Trolle, w sensie dosłownym, bo za nasze, publiczne pieniądze. Wkrótce Wasi mentorzy stracą źródło i dostęp do publicznych pieniędzy, nie dostaną się do Parlamentu. Musicie poszukać sobie pracy, ale nie macie umiejętności wymaganych przez pracodawców. Ale nie martwcie się, bo są zajęcia, które ich nie wymagają. Możecie być pomagierem pomagiera murarza, czyli asystentem, jak obecnie. Możecie być pomagierem szambonurka, a w Warszawie ich brakuje. To wszystko są profesje zasługujące na szacunek, więc nie wstydzcie się.

Po komentarzach uch poznacie i z przekonaniem graniczącym z pewnością napiszę, że kaliszanin to tricolor, ten od szwadronów śmierci. Opluwanie na rynku pracy nikomu do niczego nie jest potrzebne. Co więcej, ojciec rzeczonego posła też straci fuchę, bo zatrudnianie troli za pieniadza z podatków jest ich kradzieżą, a do tego wykorzystanie troli w kampanii samorzadowej, to oszustwo wyborcze, a PKW zadziala szybko. 

Obrazek użytkownika tricolour

10-09-2019 [08:56] - tricolour | Link:

Proszę sobie wpisać w wyszukiwarkę wlasne imię, nazwisko oraz miasto. Lektura wyników jest pouczająca i zabawna. Od lat.

Juz wiadomo skąd pomysł na urojenia i współczucie.

Starość jest jednak niemiła...

Obrazek użytkownika kaliszanin

10-09-2019 [11:24] - kaliszanin | Link:

zostaliśmy zunifikowani, co Pan na to? trzeba się będzie gażą zacząć dzielić...

Obrazek użytkownika piastolsztyn

10-09-2019 [11:30] - piastolsztyn | Link:

Proszę poinformować Szanownych Czytelników, ile miesięcznie zarabiacie z naszych podatków. Od tego zacznijcie. 

Obrazek użytkownika Swisspola

10-09-2019 [10:45] - Swisspola | Link:

Ma pan racje, ale nie tylko po komentarzach można ich poznać, przede wszystkim po wpisach. Jeśli naprawdę pan wierzy w to, że dobrobyt można osiągnąć centralnym rozdawnictwem a nie pracą to ja współczuję znajomości ekonomii! Oczywiście nie w kraju, gdzie pracujących się okrada na rzecz nierobów i rozdających pasożytów! Na zdjęciu wygląda pan na takiego który pamięta socjalistycznych geniuszy ekonomicznych i ich centralne sterowanie dobrobytem, ale najprawdopodobniej się mylę!
 

Obrazek użytkownika piastolsztyn

10-09-2019 [11:49] - piastolsztyn | Link:

Rozumiem, że po z PSL, działało lepiej, zabierało pracującym, zadłużyło Polskę oficjalnie na pół biliona PLN, a wyborcy nie dość, że nic nie otrzymali, to jeszcze podniesiono im wiek emerytalny, VAT i zrabowano część OFE. 

A tak znawco ekonomii, skąd się bierze praca? W artykule z 2013r. opisałem mechanizm -proszę sobie poczytać. Te moje pomysly juz są zrealizowane i pozostal tylko jeden, znacznie starszy, aby powiązać naukę z przemysłem. Nie jakis bat itp. pomysły, tylko kasa, realna kasa. My narod możemy taką inwestycję podjąć, a zarobimy na tym tysiąckrotnie, albo więcej.

Slowo inwestycja dka pseudo ekonomistów, to slowo obce.

Wielu troli z tego forum mnie obrażało, że mitoman, ze megaloman, wiec dwa linki do moich publikacji, gdzie jest data publikacji.

Proszę trochę elementarnego szacunku do innych i wystepowania pod imieniem i nazwiskiem. 

Obrazek użytkownika tricolour

10-09-2019 [12:09] - tricolour | Link:

Mitomania polega właśnie na tym, że nie ma zapowiedzianych linkow...

Obrazek użytkownika piastolsztyn

10-09-2019 [15:11] - piastolsztyn | Link:

Pańskie urojenia trudno komentować, bo to nie dziedzina ekonomisty. Proszę wziąć do ręki gazetę, cokolwiek i sprawdzić, ile publikacjom ma linki. To tylko w Pańskich urojeniach publikacje mają mieć linki, tak, jak pracę naukowe. 

Na Panskie urojenia nic nie poradzę i choc tym razem podalem linki do moich opracowań, gdzie są daty publikacji, dalej Pan zieje jadem. Prosze w kiosku kupic gazetę i szukać linków pod publikacjami. Powodzenia.

Z osobami chorymi z nienawiści nie podejmuje się dyskusji merytoryczmych. 

Jeszcze miesiac i my wyborcy wyzwolimy Pana z Pańskich problemow. Poszuka Pan pracy. To nic, ze kwalifikacji brak, ale jest caka masa prostych zajęć, ktore nie wymagają jakichkolwiek kwalifikacji. Ba, nie wymagaja nawet chęci, bo kto nie chce pracować, niech nie je (2Tes3.8).

Wtedy bedziesz Pan dziękował PiS, bo pensja minimalna wyniesie 4 tysia brutto za 4 lata. Czyz tak?

Obrazek użytkownika tricolour

10-09-2019 [15:22] - tricolour | Link:

Te linki to nie są linki do publikacji tylko do żałosnych postów, z których gawiedź ma ubaw, co każdy może wyczytać. Nie są to też żadne opracowania tylko amatorszczyzna wzięta z ekonomii politycznej socjalizmu - co jest zresztą zrozumiałe gdy się weźmie pod uwagę wiek autora i w czym wyrastał.

"I tak Polacy, spójrzcie wokół. Nigdzie nie rządziłem, a znajdziecie mnie wszedzie, nawet w miejscach tak nieprzyjaznych, jak PO-PSL, które bez informowania kogokolwiek, przepisywali żywcem moje pomysły, ale nie tylko oni. Jestem wszędzie..." - a'propos urojeń. Santo subito!

Obrazek użytkownika piastolsztyn

10-09-2019 [12:57] - piastolsztyn | Link:

Szanowni trole, ceny w Polsce dawno osiągnęły poziom zachodni, tylko place nadal są wschodnie. Skoro mamy zachodnie standardy,, to także w placach należy to uczynić. Nie ma możliwości zrobienia tego jednorazowo i jest to proces. Rząd ma jedyne narzędzie, czyli płacę minimalną, bo ceny w sklepach wzrosły samodzielnie. Na ceny działają prawa rynku, a na place nie. 

Podnosimy place i powstaje luka, bo wysokie place, to gospodarka oparta o badania i rozwój. Inwestycje infrastrukturalne, czy modernizacja nauki, to kroki w dobrą stronę, ale nic to niee da, jeśli nie będzie powiązania nauki z pomysłem. Moze ktos ma lepszy pomysł, ake poki co, tylko ja cos proponuję. Wielkie programy rządowe niiewiele zmienią i  tylko realna wspolpraca nauki z przemyslem jest jedynym rozwiązaniem. Nikt nic innego nie zaproponował. Moj pomysl ma blisko 25 lat i miast krytykować, podajcie swoj lepszy, realny.

Obrazek użytkownika tricolour

10-09-2019 [18:05] - tricolour | Link:

No dobra, zabawa na bok.

Jaki przemysl chce Pan wiązać z nauką? Jaki mamy narodowy, własny przemysł, który nie jest w obcych rękach? Proszę wymienić.

Zdaje Pan sobie sprawę, ze pracując w obcej korporacji zrzeka sie Pan wszelkiej własności intelektualnej do wszystkiego, co wynikło ze stosunku pracy? Innymi slowy: nie ma się prawa wyjść poza korporacje z jakąkolwiek inicjatywą.

To jaki mamy narodowy przemysł?

Obrazek użytkownika piastolsztyn

11-09-2019 [06:24] - piastolsztyn | Link:

Napisałbym coś ...

Obrazek użytkownika piastolsztyn

12-09-2019 [07:41] - piastolsztyn | Link:

O powstaniu przemysłu, którego właścicielami będą Polacy, napisałem m.in. w artykule pod drugim linkiem w artykule i nie chce mi się pisać po raz tysięczny.

Co do szwadronów śmierci, to w 2011, co prawda, nie strzelali, ale stracilem 5 dysków twardych na roznych, prywatnych komputerach. W pracy kazdego dnia po kilka razy dziennie znikaly mi całe katalogi, a procederu zaprzestano, gdy na forach wysmialem, że kopie bezpieczeństwa mamy na serwerach w Szwajcarii i oddzyskanie danych xajmuje do 15 minut. 

Moze cos przed wyborami jeszcze napiszę, ale nie mam chęci. Pozostały jeszcze trzy tematy, ktore zmiotą targowiczan i może będę chcial cos z tym zrobić, albo i nie. Pisanie o tym, na tym blogu, jest bez znaczenia.