Muzyka Polska na Bałtykiem. Chopin, Nowowiejski, Kilar.

23 sierpnia br. w Regionalnym Centrum Kultury im. Z.Herberta w Kołobrzegu, porywająca Orawa Kilara oczarowała publiczność. Koncert Kołobrzeskiej Orkiestry Kameralnej z cyklu Muzyka Polska na Bałtykiem rozpoczął I Koncert Fryderyka Chopina e-moll op.11 w wykonaniu młodego pianisty z Poznania, absolwenta Haute École de Musique w Genewie a studiującego nadal w Zürcher Hochschule der Künste. Jego wykonanie od dynamicznych partii w allegro, przez nastrojowe zamyślenie w larghetto do brawurowego i dowcipnie zgranego ronda urzekło publiczność i wzbudziło szczere owacje. Dowiedzieliśmy się, że Miłosz Sroczyński przygotowuje się, do XVIII Konkursu Chopinowskiego, którego pierwsze przesłuchania konkursowe rozpoczynają się już w kwietniu 2020 roku.  

Po krótkiej przerwie smyczki, klarnet i głos recytujący - w tej roli aktor Pracowni Teatralnej w RCK-a Jacek Daszkiewicz, wprowadzili publiczność w nastrój mistyczny i refleksyjny za sprawą Feliksa Nowowiejskiego i jego poematu „Pożegnanie Ellenai”. Nastrojowa muzyka i poezja Słowackiego unosiły się jeszcze w sali, gdy wybuchła „Orawa” Wojciecha Kilara. Młodzi muzycy zagrali z sercem a w bisie wykrzesali z siebie jeszcze większą energię. To był mocny i porywający finał koncertu z cyklu Muzyka Polska na Bałtykiem. Do wydarzenie doszło za sprawą sponsora głównego „Anwil” Grupa Orlen. Koncert przygotowała i poprowadziła od pulpitu Antonina Pola Banaś. 

Następne spotkanie z Kołobrzeską Orkiestrą Kameralną już 01.09 o godzinie 20 w Katedrze na koncercie w 80. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej. 

Sponsor główny koncertu Anwil Grupa ORLEN.