Upadek Niemiec bliższy, niż można się spodziewać

Niektórzy, może większość w taką ewentualność wątpi, ale wyjaśnię to w prosty sposób. Nawet mityczny, nieśmiertelny Achilles miał swoją „piętę”, więc Niemcy, choćby nie wiem jak silne, też nie są lepsze.

Wydawałoby się, że od upadku Lehman Brothers w końcówce 2008r. i kryzys w 2009r. unaoczniły pewien mechanizm. Jest to mechanizm kreacji wartości. Mechanizm przypomina odwróconą piramidę, którą wyjaśnię w sposób uproszczony, łatwo zrozumiały. Załóżmy, że mamy 1 USD (u podstawy), który następnie służy do udzielenia kredytu na 5 USD, a te z kolei na 25, te z kolei na 100 itd. itd. Mniejsza o górny pułap, ale zwróćmy uwagę na mechanizm, gdzie jedynym, realnym pieniądzem jest owe 1 USD, a reszta nad nim jest coraz szerszą piramidą, kolejnymi przyrostami wartości. I co, jeśli ten 1 USD zniknie? Reszta, nad tym 1 USD staje się pustym pieniądzem, bez wartości, bo każdy niższy poziom jest gwarantem/zabezpieczeniem wyższego. Gdyby gdzieś na wyższych poziomach nastąpiło „tąpnięcie”, byłoby to lokalne tąpnięcie, bez istotnych konsekwencji dla całości. W przypadku Lehman Brothers zniknął najniższy, podstawowy poziom, a reszta nawet nie runęła, bo tej reszty już nie było.

A jak jest w przypadku Deutsche Bank (DB) i kolejnych dwóch czołowych banków Niemiec? Same zadłużenie DB tylko z tytułu derywatów wynosiło ok. 55 bln. EUR, więcej, niż budżety wszystkich krajów UE, z Anglią włącznie, razem wziętych (por. https://naszeblogi.pl/63063-tak-upadna-niemcy-i-zachod-nie-potrzeba-wojny ). Zwróćmy uwagę, że Europejski Bank Centralny (ECB) drukuje mnóstwo EUR, które znikają, nie powodując inflacji. Te transporty pociągów z EUR nie jadą do bankrutującej Grecji, Włoch, tylko zasilają Niemcy, które ponoć są silne. Ale to wciąż im mało i mało. Dlatego Niemcy wspierają targowiczan w Polsce, bo ci wprowadzą u nas EUR-o, a Niemcy zarobią już na wstępie 1 bln. EUR-o (por: https://naszeblogi.pl/53161-niemcy-chca-obrabowac-polske-na-1000-mld-eur ). Polska ma się zawalić, Polacy mają przeżyć tragedię, aby uratować „biedne” Niemcy.

Niemców nie ma co żałować i nie wymieniam tu II wojny, jako powodu, chociaż ten jest wystarczający. Niemcy obrabowali Europę w momencie wprowadzania wspólnej waluty EUR. Konwersja miała być neutralna dla walut narodowych. Tak zrobiono w innych krajach strefy EUR-o, ale czy we wszystkich? Czasami warto rozmawiać z ludźmi, jeśli nawet są Oni Niemcami. Kurs EUR/DM był równy ok. 1,96. Tyle teorii, bo konwersja wyglądała często tak, że przy cenie towaru w sklepie zmienił się jedynie symbol waluty, natomiast od strony kosztowej koszty wynagrodzeń, amortyzacji i kilku innych podzielono przez 1,96. Niemcy uzyskały w ten sposób przewagę kosztową nad resztą UE. Jakby tego było mało, dla kolejnych, przyszłych korzyści Niemiec, stworzono mechanizm ERM2, aby przejmować aktywa kolejnych krajów, np. Grecji, a w przypadku Polski, możliwie szybko.

Niemiecka, odwrócona piramida ma oparcie w niemieckich obligacjach, tzw. Bundach. Siłę Bundów ratuje dodruk EUR-o przez ECB, ale to wciąż mało, stąd próba zmuszenia Polski do jak najszybszego przejścia na EUR-o. Niemieckie media w Polsce promują targowiczan. Czy „bogata” Polska ma zbankrutować, aby ratować „biednych” Niemców – jedno z pytań na kampanię do europarlamentu. Niemcy pouczają wszystkich ws. dyscypliny budżetowej, praworządności, a ja powiem z sarkazmem łacińskie przysłowie - „medice cura te ipsum – lekarzu lecz się sam”. Wystarczy spadek Bundów o 1-3%, relatywnie mały, a niemiecka, odwrócona piramida kreacji wartości stanie się bezwartościowa, pusta. Tak, jak Lehman Brothers.

Piotr Solis
P.S. Powyższy opis jest bardzo uproszczony, wręcz prymitywny, ale jak na 20 min. pisania, to chyba dużo?

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika RinoCeronte

17-04-2019 [20:53] - RinoCeronte | Link:

Panie Kochany! Jak mawiała moja Babcia: prędzej chudy zdechnie zanim gruby schudnie i to by było na tyle...

Obrazek użytkownika piastolsztyn

17-04-2019 [22:26] - piastolsztyn | Link:

Szanowny Panie, w pierwszym zdaniu o tym napisałem. Oprócz tego rzekomo niezależny ECB wydrukuje dużo, dużo EURo, a jednak. To, co dla gospodarki Niemiec było korzyścią, dla ECB było kosztem. Matematyki nikt nie oszuka, a Lehman Brothers, nie do ruszenia, bo zbyt potężny, zniknal. Myślisz Pan, że DB jest tak potężny, że prawa matematyki przestaną dzialac? Prosze się pocieszac, a resztę załatwi matematyka.

Obrazek użytkownika RinoCeronte

17-04-2019 [23:17] - RinoCeronte | Link:

Trzymam za słowo Mistrzu. Jeżeli ma Pan rację to ... czekamy na wojnę.

Obrazek użytkownika piastolsztyn

18-04-2019 [05:27] - piastolsztyn | Link:

Wojna już jest, bo czymże jest bezprawny atak ws. praworzadnosci, obrona hipermarketów przed płaceniem podatkow w Polsce, NS 2 i cała masa innych wrogich ataków. To współczesna, tzw. hybrydowa wojna. 

Obrazek użytkownika mmisiek

18-04-2019 [04:20] - mmisiek | Link:

Kontrolowany upadek Niemiec to bardzo optymistyczna wizja, chociaż na nas też by się to odbiło. Ale jeśli miałoby to doprowadzić do wyzwolenia Polski spod niemieckiego buta to niewątpliwie warto taki koszt ponieść. Bądź co bądź poprzednie pokolenia za Polskę płaciły znacznie wyższą cenę i kładły samo życie.
Są natomiast dwie kwestie - pierwsza to czas, bo przed swoim krachem mogą zdążyć jeszcze nas załatwić.
Druga, to czy w ogóle taki scenariusz faktycznie i realnie im grozi. Bo niestety równie dobrze może to być tylko narzędzie kontroli Niemiec przez bankierskie plemię.

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

18-04-2019 [08:45] - rolnik z mazur | Link:

" Same zadłużenie DB tylko z tytułu derywatów wynosiło ok. 55 bln. EUR, więcej, niż budżety wszystkich krajów UE, z Anglią włącznie,"  Dwa pytania.1. Skąd te 55bln E i 2. Kto ten dług ma w aktywach ?. Pzdr

Obrazek użytkownika piastolsztyn

18-04-2019 [19:32] - piastolsztyn | Link:

Szanowny Panie, derywaty to szerokie określenie na różne opcje, zarówno o ryzyku symetrycznym, jak i niesymetrycznym. Dłużnikiem jest DB, a wierzycielem ostatecznym, pomijając nominalnych, jedynie słuszni. Raporty giełdowe - DB jest notowany na giełdzie - nie dają zbyt wielu informacji. Hasło zadłużenie z tytułu derywatów daje jedynie skalę problemu i inwestorzy nie handlują akcjami banku po wcześniej wysokich cenach.

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

18-04-2019 [22:27] - rolnik z mazur | Link:

Czyli masło maślane. To skąd wiadomo, że DB jest zadłuzone na 55 bln E a nie np. na 550 bln E ? Obie te liczby to abstrakcja. Nie wiem czy Pan wie ale PKB  strefy E to raptem ca 20 bln E, USA tez ca 22 Bln E. PKB całego świata to raptem ca 80 bln E. Zakładaqm, że pomylił pan amerykańskie biliony z europejskimi miliardami ? pzdr

Obrazek użytkownika cryo

18-04-2019 [22:56] - cryo | Link:

Piast dobrze pisze tylko dane ma trochę stare. O tym się mówiło/pisało już w 2015r.

https://independenttrader.pl/deutsche-bank-na-progu-bankructwa.html

Obrazek użytkownika piastolsztyn

19-04-2019 [07:56] - piastolsztyn | Link:

Z raportów giełdowych, bez masła.

Obrazek użytkownika piastolsztyn

19-04-2019 [08:24] - piastolsztyn | Link:

Szanowny Panie, gdyby przyjąć biliony USA, to ECB wydrukował znacznie więcej. Piszę o bln używanych w naszym systemie miar. A derywat, to taki rodzaj zobowiązania, gdzie ktoś zarabia, a ktos w odpowiednim momencie płaci. Nie bede robił wykładu na temat zasad wyceny pasywów. Mizerne zyski giganta DB, a okresowo wręcz straty, świadczą, że to DB jest płatnikiem. Każdy derywat jest w momencie wyceny zobowiązaniem, a nie każdy derywat musi być stratą, chociaż w bilansie DB wiele z nich nie ma pokrycia, wiele jest na niekorzyść DB, stąd giga straty w rachunku wynikow. 

A tak swoja droga, sytuacja DB ma charakter pogladowy. W artykule opisalem dwa mechanizmy i to one sa jego osia. W komentarzu nizejj dorzucilem trzeci elememt.

Obrazek użytkownika jazgdyni

19-04-2019 [05:51] - jazgdyni | Link:

Witam

George Friedman, bardzo dobry analityk geopolityki, już parę lat temu prognozował upadek Niemiec w latach 2022 - 2025.
Zwrócił uwagę na jeszcze jeden czynnik prowadzący do upadku: 80% dochodów budżetu Niemiec pochodzi z eksportu. Gdy w UE nieuchronnie nastąpią zmiany łamiące monopol Niemiec i Francji, to pozostałe państwa obniżą import z unijnej metropolii i będą handlować między sobą. Załamanie niemieckiego eksportu spowoduje poważny krach.
Warto dodać, że Polska dla Niemiec jest najważniejszym partnerem w wymianie handlowej. Większym niż Rosja. Co oznacza, że mamy dużo do powiedzenia o przyszłości Niemiec.
Więc Berlin wszystkimi siłami dążąc "aby było, tak jak było" w Polsce walczy o swoje życie.

Pozdrawiam

Obrazek użytkownika anakonda

19-04-2019 [07:01] - anakonda | Link:

Obecny uklad rzadzacy w Niemczech sie konczy, przyjdzie nowy
i wszystko sie zmieni. Nie odpisujcie Niemiec za wczesnie.

Obrazek użytkownika piastolsztyn

19-04-2019 [07:55] - piastolsztyn | Link:

Opisałem mechanizm, jak Niemcy zdobyły gospodarczą przewage nad krajami UE i silną pozycję na zewnątrz. Dotyczyło to starego przemysłu, ale następuje rozwój nowych technologii. Tu stan posiadania jest kamieniem młyńskim u szyi bo trzeba go utrzymać lub ponieść koszty restrukturyzacji. Tu nowi gracze nie mają tego balastu. Tego wątku nie podnosiłem, a poważniejszy artykuł nad tą kwestią winien się pochylić. 

Pozdrawiam