2018>>>>>>>>2019

Jeszcze chwila i kończy się osiemnasty rok nowego, XXI stulecia.
Ci, którzy urodzili się tuż po przełomie wieków, właśnie uzyskali pełnoletność.
A my tylko zestarzeliśmy się o kolejny rok życia. O rok bliżej końca. Kiedykolwiek to się stanie...

Nie mogę powiedzieć, że był to dobry rok. Pochowaliśmy pięć bliskich osób. Już od tego można się samemu ciężko pochorować.
Dwóch zmarłych było moimi przyjaciółmi z pracy na morzu. Dokładnie w moim wieku. Pan Bóg tych z morza zabiera szybciej do siebie.
W stosunku do Stasia, który bardzo cierpiał zanim odszedł, mam nawet wyrzuty sumienia. Bo to ja ściągnąłem go do niemieckiego armatora,do pracy na gazowcach – produktowcach. To drogie, specjalistyczne statki i tym się różnią od typowych LNG, czy LPG, przewożących podstawowe węglowodory, że mogą przewodzić przeróżne gazy. Często bardzo agresywne i toksyczne. Choćby takie paskudztwa, jak amoniak, benzen, toluen, czy dichlorometan. Czasami przewozi się dwa różne gazowe trucizny naraz.
Ja uciekłem z tej branży po dwóch latach z hakiem, a Stasiu pozostał do emerytury.
Czy to znaczy, że ja wywinąłem się rakowi, a on nie? Ostrzegałem go wielokrotnie, ale wiecie, jak to jest. Dobrze płacą, niezły komfort, poczucie stabilizacji i ta nasza niechęć do zmian. Wszystko skończyło się w 2018. R.I.P. Stasiu.

Edek, przyjaciel i sąsiad, mechanik okrętowy, też zmarł na błyskawicznego raka. Pogrzeb był miesiąc po diagnozie. Można się wprawdzie zastanawiać nad nieudolnością naszej beznadziejnej służby zdrowia, która nie potrafi skutecznie i na czas diagnozować, a potem fachowo działać, ale to już odrębny temat.

Reszta pogrzebów to rodzina. Wszyscy już po osiemdziesiątce i po względnie dłuższych chorobach.
Ciocia, młodsza o sześć lat siostra mojej mamy, żyła o 12 lat dłużej niż mama.
Czyżby trauma wojny i komunizmu tak mocno nie działały na dużo młodszych?

Wczoraj na niedużym cmentarzu w Trójmieście, pochowaliśmy osiemdziesięcioośmiolatka. Nostalgiczny, kameralny pogrzeb. Tylko najbliżsi. Góra pięćdziesiąt osób. Jednakże nie byłbym zdziwiony, gdyby chowano go z wojskowym ceremoniałem i salwą honorową. Chociaż nie – tacy, jak on, mają niezwykle spokojne, wprost anonimowe pogrzeby. Zauważyłem, że dwóch obserwatorów pilnuje, by wszystko przebiegało prawidłowo i spokojnie. Może też robili zdjęcia i będą się zastanawiać, co tam do cholery ten jazgdyni robił.

Szok przeżyłem już po pogrzebie. Ta pazerność i zachłanność, która coraz bardziej opanowuje rodaków jest ohydna.

Najbliższy krewny zmarłego zdecydował, że w dowód szacunku i miłości będzie świadkiem kremacji.
Okazało się, że taka obecność, spokojna, cicha, właściwie tylko modlitwa i wzruszenie, niczemu nie przeszkadzająca, kosztuje dodatkowe 500 zł. Pytam się – za co? Dlaczego?

Sam,po dłuższej chwili znalazłem odpowiedź...
Gdy są świadkowie z rodziny, trzeba zmarłego skremować w trumnie, ubranego, lub co najmniej zawiniętego w całun (150 zł), kosmetycznie zadbanego.
A po spaleniu autentyczne prochy po zmarłym umieścić w urnie.
Kupa dodatkowej roboty i materiałów.
Czy te 500 zł dodatkowej opłaty świadczy o tym, że gdy kremuje się kogoś bez wścibskich oczu świadków, to nagiego zmarłego umieszcza się w tekturowej trumnie (ca. 85 zł), albo nawet w kartonie z IKEI, a opał nie przekracza 15 zł, więc w sumie jest maksymalnie 100 zł kosztów za kremację.
A popiołu do urny nasypie się z wiaderka.

***

W okresie Świąt Bożego Narodzenia Pan Bóg zabrał do siebie bezbożnika Kazimierza Kutza i sługę bożego Tadeusza Pieronka.
Obaj panowie swoje lata już mieli, a okres świąt statystycznie powoduje żniwa zgonów.
Kutz i Pieronek znani byli ze swojej nieprzejednanej postawy wobec Dobrej Zmiany; byli antykaczystami, a poklask dostawali, z wiemy, ile wartych, środowisk III RP.
A ja się zastanawiam, czy ta zapiekła nienawiść (bądź, co bądź, ciężki grzech), ta złość i pogarda dla politycznych przeciwników, nie spowodowała w końcu pęknięcia tej przysłowiowej żyłki i jak to lud mówi – krew ich zalała. Oczywiście w przenośni.
Nie liczyli, że ta pogardzana kaczystowska tłuszcza wytrzyma trzy lata, a na dodatek ludzie będą bardziej zadowoleni. To mogło spowodować tragiczną traumę u osłabionych organizmów.

Masakryczne lato... Zima też nie – hu,hu, ha...

Ciężkie czasy dla nerwusów, pieniaczy i tych ciągle wściekłych na wszystko. Wyhamujcie. Spoko - jak mówią dzieciaki.

.

 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika jazgdyni

29-12-2018 [14:00] - jazgdyni | Link:

Na zdjęciu - tak był chowany Stephen Hawking

Obrazek użytkownika cyborg59

29-12-2018 [17:31] - cyborg59 | Link:

Prawdopodobieństwo było niezerowe ! Zmusiłeś mnie do sprawdzenia.

Obrazek użytkownika jazgdyni

29-12-2018 [18:55] - jazgdyni | Link:

To co ja wiem na pewno, to ilość zgonów daje pik w okresie tych Świąt, jak tez prawidłowość, że ludzie obłożni umierają między 3 a 5 w nocy. To sprawa najniższej odporności organizmu. Święta to też coś, co mówię o obłożnie chorych. Trauma, ze może to ostatnie, tak wspaniałe przeżycie, to taki stres, że już dalej nie ma sensu.

Obrazek użytkownika Pani Anna

29-12-2018 [15:37] - Pani Anna | Link:

Z tym kremowaniem zwłok to dał Pan do myślenia... Coś niesamowitego.

Obrazek użytkownika jazgdyni

30-12-2018 [07:33] - jazgdyni | Link:

Prawda?
Wg. mnie to świadczy, że my w dużym stopniu dopiero aspirujemy do bycia pełnymi członkami cywilizacji zachodu. Taki szacunek do zmarłych, jak opisałem, jest elementem wschodniej barbarii. Zerwano nić tradycji, bo my zawsze czciliśmy tych co odeszli.
Jesteśmy w sferze kultury na stromej równi pochyłej i, jeśli tego nie opanujemy, wrócimy na drzewa do dżungli.

Obrazek użytkownika Pani Anna

30-12-2018 [12:34] - Pani Anna | Link:

Zgadza się, to co nam zrobiono przez ostatnie kilkadziesiąt lat...Z pańskiej notki  najbardziej mnie zaszokowało to kremowanie... Naprawdę trudno sobie wyobrazić, jakim trzeba być człowiekiem, żeby na czymś takim robić interesy, w taki sposób... Druga rzecz, nie wiem jak się ustosunkować do tej trumny Hawkinsa. Jakoś, nie wiem , nie budzi szacunku, przynajmniej we mnie...

Obrazek użytkownika cyborg59

29-12-2018 [17:18] - cyborg59 | Link:

Trudny rok !  Ostatni, szósty pogrzeb - przedwczoraj. ZUS - w długo odwlekanej decyzji emerytalnej - nie omieszkał podać mojego statystycznego  dalszego trwania życia :-o
Próba zastraszenia.

Obrazek użytkownika xena2012

29-12-2018 [21:01] - xena2012 | Link:

Co tak minorowo podsumujemy ten stary rok? Same smierci,godziny umierania.Czy nic sie nie zdarzyło dobrego w tym roku o czym warto powiedzieć,napisać ,z czegos się ucieszyć?

Obrazek użytkownika zbychbor

31-12-2018 [13:04] - zbychbor | Link:

Przecież Autor napisał, że odeszli Pieronek i Kutz