Mateusz Morawiecki, czyli "Satyra na leniwych chłopów"

  Bloger Śmieciu napisał przedwczoraj [4.10.2018] ważną notkę "Nasza przyszłość opisana na taśmach przez Morawieckiego?" {TUTAJ}.  Przeczytał on uważnie [przypomnianą przez Onet] podsłuchaną w 2013 rozmowę Mateusza Morawieckiego {TUTAJ} i wykrył, że według Morawieckiego:

  "„Mam absolutnie pozytywne zdanie o Merkelowej, Sarkozym czy jak się ten nowy nazywa... Hollande i tak dalej. Że oni w takim świecie, jak dzisiaj są, gdzie przez pięćdziesiąt lat ludziom się wydawało, że zawsze będzie lepiej, emerytury będą dość wysokie, żyć będziemy coraz dłużej, służba zdrowia będzie za darmo ku*** i edukacja za darmo, oni tą krzywą, która wiesz tak szła co do oczekiwań, oni muszą ją odkręcić, nie. I takie rzeczy się dzieją. […] To co robi Merkelowa... Ona działa na najważniejszych rzeczach społeczeństwa czyli oczekiwaniach. Management of expectations." (...) Nie strzelano do imigrantów bo... po prostu postępujemy zgodnie z logiką Zarządzania Oczekiwaniami. Trzeba odkręcić tą krzywą o której wspomniał wcześniej że zawsze będzie lepiej, emerytury będą dość wysokie, żyć będziemy coraz dłużej, służba zdrowia będzie za darmo ku*** i edukacja za darmo. 
Został zrobiony pierwszy krok. Imigranci nie mają takich oczekiwań, a tubylcza ludność też zacznie mieć inne. Np. takie żeby nie było imigrantów. A jeśli nadejdzie kryzys lub wojna to już naprawdę będzie z górki. Jak zresztą można dowiedzieć się z kolejnej partii tekstu.
Matuszewska: „No, ale to jest trudne.” Morawiecki: „To... To jest trudne. To będzie... To (…) dziesięć do dwudziestu lat lub wojnę.” Matuszewska: „Tak.” Morawiecki: „Nie chcemy tej wojny, więc to, co robi Merkel, jak się nazywa... Obama, prawda i tak dalej, fantastyczna robota.”.

  Innymi słowy byłoby świetnie, gdyby tylko ludzie nie wyobrażali sobie Bóg wie czego i posłusznie zgadzali się zapieprzać za miskę ryżu.  Coś mi to przypominało, ale nie byłam pewna - co.  Dopiero wczoraj wysłuchałam wywiadu Jacka Karnowskiego z Mateuszem Morawieckim w telewizji wPolsce.pl [{TUTAJ} - relacja w portalu Gazeta.pl] .  Morawiecki oświadczył wprawdzie iż:

  "- Kolejny wątek to ta miska ryżu. Próbuje się panu przypisać, że pan chce, aby Polacy pracowali za tę miskę ryżu - pyta Karnowski. - My robimy coś dokładnie odwrotnego. Cieszymy się z tego, że pensje Polaków rosną najszybciej od wielu wielu lat. Realny przyrost pensji jest zauważalny. A tym którzy pensji nie mają, seniorom, staramy się pomagać. Zrobimy waloryzację kwotową emerytur - zapewnia.".

  Słyszałam jednak na własne uszy, jak w chwilę później Morawiecki powiedział, że mieszkańcy południa Europy mają wielkie oczekiwania, ale nie chce im się pracować.  Wtedy przypomniała mi się właśnie przerabiana dawno temu w szkole "Satyra na leniwych chłopów".  Okazuje się, że sposób myślenie Mateusza Morawieckiego, europejskich eurokratów i średniowiecznych feudałów jest dokładnie taki sam.  Proszę zresztą sprawdzić:

  "SATYRA NA LENIWYCH CHŁOPÓW
Chytrze bydlą z pany kmiecie,
Wiele się w jich siercu plecie.
Gdy dzień panu robić mają,
Częstokroć odpoczywają,
A robią silne obłudnie:
Jedwo wynidą pod południe,
A na drodze postawają,
Rzekomo pługi oprawiają;
Żelazną wić doma złoży,
A drzewianą na pług włoży;
Wprzągają chory dobytek,
Chcąc zlechmanić ten dzień wszytek:
Bo umyślnie na to godzi,
Iż się panu źle urodzi.
Gdy pan przydzie, dobrze orze -
Gdy odydzie, jako gorze;
Stoji na roli, w lemiesz klekce:
Rzekomoć mu pług orać nie chce;
Namysłem potraci kliny,
Bieży do chrosta po jiny;
Szedw do chrosta za krzem leży,
Nierychło zasię wybieży.
Mnimać każdy człowiek prawie,
By był prostak na postawie,
Boć się zda jako prawy wołek,
Alić jest chytry pachołek.
{TUTAJ}
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Jabe

06-10-2018 [21:31] - Jabe | Link:

Gdzie pańszczyzna, tam i leniwe chłopy.

Obrazek użytkownika Lektor

07-10-2018 [16:29] - Lektor | Link:

Jabe, ty po prostu piszesz co myślisz, a myślisz bardzo rzadko !

Obrazek użytkownika Gniewko

06-10-2018 [21:36] - Gniewko | Link:

Obrazek użytkownika Lektor

07-10-2018 [16:35] - Lektor | Link:

Gniewko - masz się czym chwalić – a kysz !

Nareszcie wiemy kto doi budżet. To Morawiecki !  Tak powiedział Schetyna podczas ich konwencji w niedzielę 7.10.2018 (jeden baran pieprzył cały czas głupoty a stadko baranów od czasu do czasu biło brawo – dosłownie !).  Otórz oni PO i PSL mieli takie wspaniałe źródło dochodów (w postaci budóetu) , a przyszedł Morawiecki i ich wydoił bez mydła. Teraz Komisja d/s wyłudzeń WAT  nie musi weryfikować  „kto” tylko odszukać gdzie są obecnie te skradzine pieniądze i ewentualnie odebrać je złodziejom.
Mało tego, Schetyna broni  jak może samorządów przed PIS-em  (bo jest to ich ostatni bastion dochodów) i mówi, że jak PIS wygra wybory samorządowe to wydoi  ich z łapówek i innych terenowych złodziejskich kombinacji finansowych. Jeśli ktoś nie wierzy, to niech zerknie na deklarację prezydenta Legionowa (wille, kilkanaście nieruchomości, gotówka, łącznie kilkanaście MLN – SZOK !!!).
 

Obrazek użytkownika angela

07-10-2018 [08:06] - angela | Link:

Wcale sie nie dziwię,  bo dyskusja toczyla sie za rządów popsl, faktycznie czekala nas miska ryzu, oby miska ryzu, i  jeszcze jak niemiecki pan by zaplacil.
Wtedy nikt nic nie wiedzial, i nikt nie przewidywal nawet, ze prezydenturę wygra Andrzej Duda, a juz wygrana Zjednoczonej Prawicy i to tak wysoko, nie miescila sie w głowie. 
Wazne ze wygrali, i naprawdę  przez 3 lata zrobili kolosalna robotę, w celu przywrocenia państwa. 
Nie rozumiem, jak mozna w tym krotkim 3 letnim czasie,  przywrócić normalne funkcjonowanie panstwa po blisko dziesiecioleciach wyprzedaży i zniszczeniu najwiekszych zakladow pracy. Jak uregulowac płace,  skoro jest wolny rynek, a prywatni zatrudnia tanszego pracownika.
Ingerencja moze zawalic wszystko.
Bankructwo wielu zakladow, z braku rak do pracy.
Ten wiersz obrazuje mi, współpracę rzadu z samorządami. 
Samorządy gdzie wladze trzyma popsl, jako opozycja,  pracują  zeby rządowi nie wyszło, tracą na tym ludzie,niestety.
Dlatego tak ważne sa teraz wybory samorządowe. 
Polska dopiero ruszy, kiedy realizowane będą ustalenia, ustawy rządu. 
Pozbyc się, przerwać  uklady ukladziki, resztek pozostalosci PO niemieckich wasalach.

Obrazek użytkownika Jabe

07-10-2018 [13:37] - Jabe | Link:

Nie rozumiem, jak można w tym krótkim 3-letnim czasie, przywrócić normalne funkcjonowanie państwa – Najpierw krzyczano, że jest bardzo źle, teraz – że jest wspaniale (nie licząc złogów konkurencji). Propaganda może się zmienić w jeden dzień, nie potrzeba na to trzech lat. Dlatego tak sprawnie poszło.

Obrazek użytkownika angela

07-10-2018 [14:25] - angela | Link:

Oj Jabe, oni nie muszą nic mowic, dane z rankingow, ktore plasuja Polske coraz wyzej, mowia za nich. 
Robione nie przez Polakow.

Obrazek użytkownika smieciu

07-10-2018 [12:51] - smieciu | Link:

Tak, to był ciekawy tekst :)
W którym nie chodzi jednak o moje widzimisię a to Morawieckiego. To nie ja przecież wymyśliłem miskę ryżu i konieczność obniżenia oczekiwań. Ja tylko, mam nadzieję, zabrałem to prawidłowo do kupy.
Trzeba pamiętać o kilku rzeczach. Przede wszystkim Morawiecki zaakcentował że chodzi o Zachód Europy. Mówił że dobrą robotę wykonuje Merkel, mając na myśli owo zarządzane oczekiwaniami. Mój znajomy tam pracujący od wielu lat mówi mi że w Niemczech nie jest już tak różowo jak kiedyś. I nie chodzi o imigrantów. Przykładowo młodzi Niemcy mają trudny start. Praca jest często na niepełny etat, czynsze bardzo wysokie itp. Oni już myślą inaczej niż ci starzy.
A np. we Francji. Sami wiemy, czasem docierają i do Polski informacje o masowych protestach w związku ze zmianami socjalnymi, godzinami pracy itd. Więc to faktycznie jest realizowane. Imigranci w tym kontekście są dobrze pasującym elementem planu.

A Polska? Nie cieszmy się za wcześnie! Wyobraźmy sobie może takiego Balcerowicza który tam pojechał zaprowadzać gospodarkę jak w knajpie mówi: „Poprzewracało się Polakom w głowach, nie docenili mojej roboty. Niech przyjadą tutaj i popatrzą. Ale to nic. Jeszcze zrozumieją. Docenią. A narazie wyślemy tam (do Polski) ze 2 miliony Ukraińców”.

Ci Ukraińcy, no bądźmy szczerzy u licha! Jaka jest ich rola jak nie obniżenie naszych oczekiwań co do płac? Ok 500+ działa w przeciwnym kierunku ale właśnie nie działa. Bo sprowadzono Ukraińców i tak naprawdę stoimy w miejscu. Kopiemy i zasypujemy. Jest robota. Ludziom wydaje się że system działa. Ale to wszystko jest tymczasowe. Niemożliwe jest by Polacy dostawali 500+ dzięki pracy Ukraińców, którzy przecież wywiozą kasę do siebie. Nie mówiąc o innych aspektach.

A to wszystko dzieje się w dużo szerszym kontekście światowym. Jak wspomniałem. Dzisiaj Bogiem jest kasa. Ludzie są jej wyznawcami. Wiara w rząd to te 500+ czyli wiara w kasę. Nie liczy się idea, zasady. Dla ludzi nie ma znaczenia że to co robi nasz rząd jest ogólnie chore (np. trwanie w UE, zachowanie kasty prawniczej, CETA, kontynuacja planu Balcerowicza a nawet lanie asfaltu). Że 500+ jest chore. Widzą kasę więc wierzą. Tak jak Niemcy ślepo wierzyli w Merkel. Dzisiaj lud w Polsce ślepo w wierzy w PiS.
Tylko że to jest wciąż ta sama wiara. Jak za PO. A Bóg Pieniądz ma swoje plany. Skoro ludzie weń tak wierzą, skoro inne rzeczy są tak mało ważne no to ok. Będzie kontynuacja. Niemcy zaufali Merkel mają swoje. Polacy PiS. Będą mieć swoje. Jest to nieuniknione w świecie gdzie rozsądek nie ma znaczenia wszystko można po prostu kupić.
Ludzie się jeszcze zdziwią kiedy się dowiedzą czego zażąda od nich System.

A ja tylko przypomnę jedną z moich ulubionych myśli Stalina:
Wraz z postępem rewolucji walka klas się nasila.
To nieuniknione gdyż rewolucja jest w istocie przykręcaniem śruby.  A rewolucja trwa!

Obrazek użytkownika angela

07-10-2018 [14:44] - angela | Link:

@Smieciu, napisz mi co w takim razie proponujesz, i jak twoje propozycje przeprowadzić.  Z twouch wpisow co mozna sądzić,  ze rządzą, siedza w sejmie i senacie sami durnie, czy ludzie ze zlymi intencjami, czy sa takie uwarunkowania polityczne, europejskie, czy jeszcze jakies inne,  ze robia tak jak robią/ rządzą/.

Obrazek użytkownika smieciu

08-10-2018 [02:46] - smieciu | Link:

Jedyna sensowna propozycja to chyba psychiczne i ogólne przygotowanie się do wielkiej katastrofy. No wiecie. Zgromadzić konserwy, papier toaletowy itp.
No bo co ja mogę zaproponować? Jakie to ma znaczenie, skoro i tak nie jestem w stanie tego zrealizować. Ot prosta sprawa. Normalny człowiek, ludzie nie są w stanie przekroczyć 5% progu. A jeśli nawet ... i tak cię zglebią.
No to zostaje rewolucja. Która też nie zaskoczy no bo jak?

Ale jeśli pani pyta co miałby zrobić hipotetyczny rząd, który nigdy nie nastanie?
Oczywiście wiele można wyliczyć. Ale jedno wydaje się być takie oczywiste i narzucające się: odzyskać niepodległość!
Już nie będę tu wnikać we wszystkie chore składniki naszej obecnej państwowej rzeczywistości. Chodzi po prostu o to że jeśli jakiś rząd traktuje swoją misję na serio to w pierwszej kolejności powinien zadbać o możliwość rządzenia, wprowadzania swoich rozwiązań. Swojego prawa.
Dopóki jesteśmy w UE, która jest strukturą korporacyjną nie będziemy mieć takich możliwości. Prawo UE jest nadrzędne. Trzeba wyjść z UE by odzyskać polityczną niepodległość.
No i trzeba jednocześnie walczyć o niepodległość gospodarczą. Nie można podpisywać umów takich jak CETA. Nie można sprzedawać obcym, niekontrolowanym ludziom kluczowych działek gospodarczych jak energetyka, wodociągi itp. Nie mogą w Polsce obowiązywać obce normy żywności. Obce spojrzenie na historię. Ot choćby w sprawie holocaustu. I w ogóle roli Żydów w naszej historii.
To jest takie naturalne absolutne minimum, które pomija mnóstwo kwestii.
Po prostu by móc rządzić trzeba być niezależnym. Politycznie i gospodarczo. A nie sprawdzać czy to co chcemy zrobić jest zgodne z prawem UE. Albo bać się że jakaś zmiana prawa obrazi wielką korporację. Nie możemy drżeć o to że jakiś kluczowy produkt nie będzie nagle dostępny w Polsce.
PiS tego nie robi. Nie walczy o niepodległość. On tylko mówi ludziom że za jego rządów ludziom będzie lepiej. Tylko że problem jest taki że bez odzyskania niepodległości to będzie lepiej nie zależy od rządu. O czym się przekonamy. Zresztą Morawiecki jasno to wyłożył np. we fragmencie kiedy mówi jak to trzeba żebrać o kapitał u tych chciwych świń.

Obrazek użytkownika angela

08-10-2018 [06:06] - angela | Link:

Smieciu, zeby walczyc, walczyc, trzeba byc silnym panstwem. A kim my byliśmy.Za rządów  Tuska Balcerowicza ,wszystko sprzedawali , tzw prywatyzacja. Nawet jak panstwowa firma francuska kupowała,  to tez w ramach ' prywatyzacji'.
Wojsko zlikwidowane, bo mocno obcinane pieniadze na armię, lub przesuwane w inne obszary, sprzet nie modernizowany, pobór do wojska Tusk zlikwidowal, zostalo wiecej posovieckich generałów niz żołnierzy,  ktorzy w Rosji "nie widzieli zagrozenia', bo to ich ludzie.
Taka Polske dzisiejsi rzadzacy otrzymali  do rządzenia. 
Nawet  Papież JPII mowil, kiedy wstepowalismy do unii,  'nie ma wyjscia, nie mozemy byc sami, bo jesteśmy za słabi "
A kto zablokowal sprzedaz lasów państwowych,  jak nie p.Szyszko i PiS, kiedy w nocy PSL z Piechocińskim  na czele, chcieli przepchnac ustawe.
Samorządy sprzedają dzialki,  bo rządzą pozostalali po POPSL.a nie Rzad.
Smieciu, nie zwalaj wszystkiego na Zydow, bo Zydzi wtedy sa mocni, jak panstwo slabe.

To sa gracze, byle dla siebie ugrac, a my musimy dbac o swoje.

Trzeba wzmocnic panstwo i arnie, i dopiero stawiac warunki, i to robi rzad, ktoremu caly czas rzucaja kłody  i samorzady i opozycja i unia. Duzo tych przeciwnikow, i silnych, a jednak z determinacją posuwają się do przodu.
Smieciu, wg mnie, to chcesz dzialac w innej rzeczywistosci
Sąsiadów mamy jakich mamy, a rzadzili nami do tej pory ich poplecznicy.