Radio Erewań znów nadaje... Kolejny popis portalu Kresy.pl

   Ambasada Ukrainy w USA wysuwa roszczenia terytorialne wobec Polski - alarmuje w tytule portal Kresy.pl na dowód swych rewelacji zamieszczając print screen stosownej mapy.

   No więc ja również print screen tejże mapy zamieszczam poniżej (w nieco dokładniejszej rozdzielczości można obejrzeć tutaj). I uprzejmie informuję, że jest to reprodukcja mapy opublikowanej w 1916 roku przez ukraińskich emigrantów w Szwajcarii (wszystko to jest opisane na stosownej stronie, na podstawie której Kresy.pl swojego ńjusa wysmażyły). Co na tej mapie widzimy? Ano, owszem, ambitne pomysły wielkiej Ukrainy, która zaznaczona została na niebiesko na tle granic państw sprzed pierwszej wojny światowej (nie trzeba być historykiem, by wiedzieć, że w tym okresie tego rodzaju kartograficzna twórczość w wydaniu narodów Europy nie była niczym nadzwyczajnym). Jest to przy tym jedna z wielu starych map pochodzących z czasów od XVI do XX w., jakie stanowią ilustrację interesujących skądinąd rozważań historyka Kyryła Hałuszka pt "Kartograficzna propaganda", które od dobrych kilku tygodni publikowane są w internecie (m.in. na stronach ukraińskich ambasad).

   Tak więc owa mapa sprzed wieku służy Kresom.pl jako argument potwierdzający pretensje terytorialne obecnych władz ukraińskich wobec Polski. Kierując się logiką tego portalu i argumentując przy pomocy tejże mapy można dowodzić także m.in. tego, że Ukraina:
- tak naprawdę realizuje imperialną politykę rosyjską, zgłasza bowiem także pretensje terytorialne w imieniu Rosji, uznając, że to właśnie w rękach rosyjskich powinny znaleźć się choćby Gruzja, kraje nadbałtyckie i spora część Polski,

- rości sobie wprawdzie także pretensje wobec Rosji, ale równocześnie zrzeka się mniej więcej połowy Krymu,
- chcąc częściowej reaktywacji granic sprzed pierwszej wojny światowej, pragnie także przywrócenia Monarchii Austrowęgierskiej, jednak również wobec niej wysuwa roszczenia terytorialne.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Magdalena Figurska

07-12-2014 [08:08] - Magdalena Figurska | Link:

Przed wizytą Poroszenki w Polsce ruski portal ma za zadanie skłócić Polaków i Ukraińców. To nie pierwsza taka akcja tego portalu. Przeczytałam już komentarze pod tekstem. Osiągnęli to, co zamierzyli. 

Obrazek użytkownika jaja -cek

07-12-2014 [16:16] - jaja -cek | Link:

nie tylko przed wizytą Prezydenta Poroszenki
ale ...
przed przyjściem do Polski zielonych ludzików Putina przez wycięty w lasach Kaliningradu korytarz (a jednak "korytarz") i separatystów na Śląsku (np. z RAŚ)

przewiduję, że za kilka lat wielu durnowatych polaczków będzie mówiło:
już nie chcemy tych strajków górników na Śląsku, oni tyle nas kosztują, tyle musimy na nich dopłacać, już lepiej oddajmy tym niemcom śląsk bo i tak węgiel od Putina jest znacznie tańszy
i jabłek jeszcze trochę weźmie - z tej naszej biednej wschodniej Polski "Beee"