Fakty prezesa Brauna, fakty prezesa Kurskiego

Dla obozu bojowników o wolność i demokrację dogmatem jest, że Telewizji Polskiej zarządzanej przez Jacka Kurskiego nic nie ma prawa się udać. A jeśli fakty świadczą o czymś zgoła przeciwnym, to tym gorzej dla faktów. Jeśli zaś te fakty negują osoby, które bynajmniej nie mogą być dumne z efektów swego zarządzania TVP, to mamy do czynienia z prawdziwą komedią.
Od pewnego czasu na niniejszym blogu komentuję to, co dzieje się wokół publicznego nadawcy, więc przypomnę o kilku burzach w szklance wody. Najpierw – Opole AD 2017. Na pewno się nie odbędzie – ale okazało się, że władze Opola i „pisowska” telewizja jednak się dogadały. No to ogłoszono bojkot: w Opolu nie będzie żadnego liczącego się artysty. Też nie wyszło. Co gorsza, widzowie dopisali. Potem mieliśmy styczeń roku bieżącego i telenowelę „Korona Królów”. Znowu skandal: nie jest to polska „Gra o tron”. Cóż z tego, że nie jest, bo nie miała być. I że budżet za mały, że plenery nie takie. Znów widzowie, jak na złość, pokazali swoje. Kolejną nadzieją był mundial. Telewizja Polska zdecydowała się zakupić prawa do transmisji i udostępnić mecze na bezpłatnym kanale. To działanie wybitnie perfidne, bowiem zmuszające bojowników o demokrację to śledzenia rozgrywek na „pisowskim” kanale. Trudno się dziwić, że co bardziej świadomi rzucili hasło zaklejania logo TVP w rogu ekranu. Akcja ta, zapewne z powodu narastającego z dnia na dzień autorytaryzmu, nie zatoczyła szerszych kręgów.
I oto mundial jeszcze się nie skończył, a prezes Kurski ogłosił, że publiczna telewizja odnotowała pierwszy raz od 16 lat wzrost oglądalności TVP1 i TVP2, podczas gdy komercyjna konkurencja odnotowała odpływ widzów. I, co ważne, nie jest to efekt mundialu, bo przecież wzrostu oglądalności Dwójki nie da się piłką wytłumaczyć. Prezes przekazał też, że łączne przychody TVP związane z piłkarskimi mistrzostwami wyniosły 77 mln zł.  A to dwa razy więcej, niż w przypadku transmisji mistrzostw cztery i osiem lat temu.
Odpór prezesowi Kurskiemu postanowił dać były prezes TVP, związany z Platformą Obywatelską Juliusz Braun. Bo, jak oświadczył, ojcem sukcesu jest on, jako że przełamanie tendencji spadkowej, gdy idzie o oglądalność TVP, nastąpiła w 2014 r., za jego prezesury.
A więc kto ma rację? Prezes Braun zapomniał o drobnym szczególe: Jacek Kurski mówił o wzroście liczby widzów Jedynki i Dwójki, czyli dwóch głównych kanałów TVP – i dwóch głównych konkurentów TVN i Polsat, gdy spojrzeć na badania telemetryczne. Wskazał też na 3-procentowy wzrost udziałów w rynku w porównaniu z 2017 r. przy spadku udziałów konkurencji. I jeszcze trochę liczb: kiedy Juliusz Braun w 2011 r. obejmował stery publicznej telewizji, średnia widownia TVP wynosiła 2,7 mln widzów, a w lipcu 2015 r., kiedy kończył swoje urzędowanie, o ponad milion mniej. A gdy idzie o Jedynkę i Dwójkę, to w 2013 r. odnotowano aż 17-procentowy spadek. Swoisty rekord.
Jeśli ten stracony milion uznać za sukces, to za Himalaje sukcesów należy poczytać inne decyzje prezesa Brauna i jego ekipy. Na przykład koszmarny eksperyment z Leasing Team, w efekcie którego do spółki zewnętrznej wypchnięto wielu dziennikarzy TVP. Dla nich miejsca w TVP nie było, dla urzędników i owszem. Ze sprzątaniem skutków tego eksperymentu publiczny nadawca boryka się do dzisiaj. Nie zapominajmy również o wielkim sukcesie programowym, jakim było zakupienie od Niemców antypolskiej produkcji „Nasze matki, nasi ojcowie”, wyemitowanie jej z wielką pompą i urządzenie transmitowanej dyskusji nad tym wiekopomnym dziełem. Nawiasem mówiąc, dobrze by było odpowiedzialnych za ten zakup rozliczyć z zasadności ich działań. O stronie etycznej nie wspominam.
Odwracając znane pytanie, pozwolę sobie zapytać: dlaczego, skoro jest tak źle, to jest tak dobrze? Dlaczego ta odsądzana od czci i wiary i wszelkich pozytywów telewizja poprawia wyniki oglądalności, a jej konkurencja odnotowuje spadki? Dlaczego potrafi zarabiać? Liczę, że Juliusz Braun i jego polityczne środowisko wyjaśni to szybko i racjonalnie.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

13-07-2018 [07:15] - wielkopolskizdzichu | Link:

Dlaczego miliony ludzi wolą tanią pasztetową i tuczone maszynowo mięso kurczaków zamiast rozkoszować się smakiem eskalopków cielęcych w sosie truflowym?

Pan Bloger ekscytuje się wyścigiem o miano lepszego producenta tandety medialnej.

Obrazek użytkownika Es

13-07-2018 [20:18] - Es | Link:

To gdzie niby te eskalopki podają?U Wejherta?U Solorza? Łoj Ździchu Ździchu.A ty wiesz aby co to eskalopki?

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

15-07-2018 [00:08] - wielkopolskizdzichu | Link:

Co ma do tego Walter lub Solorz. Miernota intelektualna ich propozycji usprawiedliwia  takąż samą miernotę instytucji państwowych odpowiedzialnych za kulturę.

Obrazek użytkownika Zunrin

14-07-2018 [20:56] - Zunrin | Link:

Że co? Proszę zmienić dietę/płyny/leki. Przy mundialu dostępnym na bezpłatnym kanale odpowiedzią Polsatu i TVNu mogła być jedynie bardzo ciekawa oferta. A takiej nie było. Ani filmowej ani rozrywkowej. Nawet mniejsze stacje (np. TV Puls) miała ciekawszą ofertę.

Obrazek użytkownika Marek1taki

14-07-2018 [23:49] - Marek1taki | Link:

Polsat i TVN wstrzymały oddech.

Obrazek użytkownika Darek65

13-07-2018 [08:16] - Darek65 | Link:

W Polsce toczy się wojna. Nie taka na noże, na czołgi, ale walka o przetrwanie wolnego i świadomego narodu polskiego. TVP jest stroną w tej walce i jej ważnym elementem. Nie sposób nie docenić tego, że to najważniejsza tuba i stara się przyciągnąć jak najwięcej Polaków. Większość widzów szuka sportu, telenoweli, talk show, itp. Jednak TVP musi podnosić poziom swoich programów. Jej programy muszą się stać strawne dla Polaków, ale jednocześnie przekazywać wiedzę, fakty historycznie, itp. Można to zrobić w przystępny sposób. Przecież historię można przekazać tak, jak to robił Wołoszański. Można go różnie oceniać, jako człowieka, ale programy są ciekawe. Za dużo polityki, hałaśliwych polityków, za mało niezależnych ekspertów, którzy nauczą Polaków wiedzy ekonomicznej. Przecież Amber Gold, spustoszenie kredytami frankowymi wzięło się z małej wiedzy ekonomicznej Polaków. Świadomy historycznie, ekonomicznie i społecznie naród, społeczeństwo nie da się nabić w bambuko wszelkiej maści obiecywaczom, mitomanom, itp. Trzeba tłumaczyć Polakom w prosty sposób, że patriotyzm, to nie tylko krew na polu walki, ale także w czasie zakupów w sklepie. Każda złotówka zostawiona w Lidlu, to złotówka stracona. Dlaczego nie zaprasza się ludzi pokroju prof. Andrzej Nowak, Leszek Żebrowski, Sumliński, Witold Gadowski, itp. Bo niepoprawni politycznie? Dlaczego nie ma wersji angielskojęzycznej, która byłaby na satelicie, w kablówkach innych Państw ? Faktem jest, TV się zmieniła, ale nie wolno usiąść na laurach.

Obrazek użytkownika Jabe

13-07-2018 [08:36] - Jabe | Link:

Wojna się toczy o to, kto bardziej nieświadomego tubylca zbałamuci. Żadnej ze stron nie przychodzi nawet do głowy, żeby mogło być inaczej.

Obrazek użytkownika smieciu

13-07-2018 [13:26] - smieciu | Link:

Dokładnie. I tylko można sobie wyobrazić jak się cieszą z mundialu. Bo przecież normalnie trzeba coś puścić w TV a tyle jest z tym problemów. Może komuś się nie spodoba. Może przypadkiem coś niezgodnego z linią partii poleci? Z linią Izraela? Albo kogoś innego. Tyle jest stronnictw, którym nie można nadepnąć na stopę. Tyle wysiłku trzeba wkładać by tylko nie poleciała prawda. Czysta prawda.
A mundial? Kto się przyczepi. Nie trzeba myśleć, główkować, cenzurować, ubarwiać, zmieniać, przetwarzać, oszukiwać, koloryzować, bełkotyzować czy fałszować. Wytwarzać tej coraz bardziej idiotycznej fikcji.
Mają spokój na wakacje ale potem znów trzeba wracać do roboty.

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

13-07-2018 [17:02] - Imć Waszeć | Link:

Mundial to jest nic przy tym, co ostatnio leci 24/7. Pierwszy to jest fabryczniak o znikaniu bezrobocia (już jest bodaj minus 5% plus Ukraińcy), koniunkturze i inwestycjach - ostatnio zastępuje go trochę temat o suszy rolniczej i pomocy państwa. Drugi to był serial sitkom o cechach horroru pt. "Dzieci w jaskini pełnej wody", a jakby mogli, to by jeszcze tam dosypali ze sto piranii. Wreszcie hit hitów - tygrys nad Wisłą, a w zasadzie pyton tygrysi i wielka obława. To mnie akurat trochę rozśmieszyło, bo oto co ja o tym myślę ;)

https://www.youtube.com/watch?...
https://www.youtube.com/watch?...
https://www.youtube.com/watch?...

Obrazek użytkownika Marek1taki

14-07-2018 [23:51] - Marek1taki | Link:

Podrzucili skórę dziennikarzom.

Obrazek użytkownika Kazimierz Jarząbek

13-07-2018 [14:53] - Kazimierz Jarząbek | Link:

Bardzo rozsądny komentarz. Pozdrawiam.