POLECAM: Dobry tekst ukraińskiego publicysty na Kresy24.pl

   Polecam tekst ukraińskiego historyka i publicysty ze Lwowa, Wasyla Rasewycza Nowi bohaterowie – nowa wspólna historia, który w języku polskim opublikowany został dziś przez Kresy24.pl. Artykuł pierwotnie ukazał się przed miesiącem na Zaxid.net w języku ukraińskim Нові герої – нова спільна історія, po polsku ukazać ma się także w Kurierze Galicyjskim 19–28 sierpnia 2014 nr 14–15 (210–211).
   Tekst godny polecenia zainteresowanym sprawami ukraińskimi, także w kontekście historii i tematów polsko-ukraińskich. Zacytuję fragment:

   "Zrozumiałe, że bez bohaterów trudno się obejść. Ale wszystkie poprzednie próby narzucenia „swojego” bohatera z przeszłości jednej części społeczeństwa ukraińskiego zakończyły się fatalnie. Jeszcze bardziej rozpaliły konflikt i pogłębiły rozłam. W sytuacji, gdy bohater jest konieczny, może się przydać historia, która powstaje na naszych oczach. Niewymyślona historia, którą tworzymy my. Jest to historia, która daje nam nową jakość, nowy mocny fundament dla naszej współczesnej tożsamości. To historia wspólnej walki Ukraińców ze złem. I tym razem Ukraińcy nie walczą w składzie obcych wojsk, nie zmobilizowali ich ani Stalin ani Hitler, nie walczą o narzucenie jakiejś totalitarnej ideologii. Walczą o niepodległość własnego państwa, o demokrację, o utrwalenie w społeczeństwie ogólnoludzkich wartości. To jest właśnie ta prawdziwa ukraińska historia, która znajdzie się w podręcznikach, bez wstydliwego przemilczania i bez retuszu.

   Wiadomo, że znajdzie się masa chętnych, aby podważyć ten oczywisty postulat. Będą to osoby z różnych środowisk: nacjonaliści, prorosyjscy i rosyjscy propagandyści, ukryci zwolennicy Janukowycza – tzn. ci, którzy przyzwyczajeni są do mącenia wody i odbierania Ukrainie europejskiej perspektywy. Do nich dołączą ci, którzy zdobywali polityczne osiągnięcia przy sprowadzaniu tej całej historii ukraińskiej do działalności OUN i jej charyzmatycznych przywódców, pracując jednogłośnie z propagandą rosyjską. Wyobrażam sobie, jaki lament podniesie się w tym środowisku, jeżeli owych bohaterów pozostawi się do dalszych dokładnych badań, pro-wadzonych przez ukraińską naukę akademicką i nie będzie pośpiechu z upamiętnianiem ich w spiżu, marmurze i granicie. Jestem pewien, że niezaangażowane, pełne badania mogą przynieść w wielu wypadkach niespodziewane wyniki."

*  *  *

   Choć dla każdego, kto orientuje się bliżej w temacie, sprawy poruszane przez autora są niby oczywiste, tak czy inaczej warto sobie uświadomić znaczenie i wagę mających miejsce wydarzeń oraz jakość rodzącej się pod ich wpływem ukraińskiej świadomości i refleksji...
   Polecam również starszy tekst tego samego autora pod prowokacyjnym tytułem Чи є Свобода насправді "бандерівською"? (Czy Swoboda jest rzeczywiście banderowska?) który pozwoliłem sobie pół roku temu (w kontekście wydarzeń Majdanu) przetłumaczyć na polski i umieścić na swoim blogu: Tekst ukraińskiego publicysty o partii Tiahnyboka.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Marek1taki

20-08-2014 [23:12] - Marek1taki | Link:

To pozytywne, że Ukraińcy walczą z Rosją, która okupowała ich od czasów Chmielnickiego. Mam nadzieję, że zdają sobie sprawę, że w swojej wolności uzależnieni są od wujka Sama. Z możliwością koncesji dla wujka Helmuta, oczywiście.

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

21-08-2014 [08:52] - NASZ_HENRY | Link:

Od rebeli Chmielnickiego Ukraińcy robią kiepskie wybory ;-)