Ataki na Marię Sokołowską. List do Rzecznika Praw Dziecka

Pozwoliłem sobie przesłać do Rzecznika Praw Dziecka list o następującej treści:

Szanowny Pan Marek Michalak
Rzecznik Praw Dziecka

Szanowny Panie,
   Pragnę zwrócić Pana uwagę na padające publicznie groźby oraz inne wypowiedzi naruszające godność i podmiotowość Marii Sokołowskiej, uczennicy Liceum Ogólnokształcącego nr. 2 w Gorzowie Wielkopolskim (osoby niepełnoletniej, a więc w świetle prawa będącej dzieckiem) oraz zwrócić się do Pana o podjęcie stosownej interwencji w tejże sprawie, łącznie z wystąpieniem na drogę sądową, zgodnie z Art. 2,3,9 i 10 Ustawy o Rzeczniku Praw Dziecka z 6 stycznia 2000.
   Od kilku dni mamy do czynienia z pojawiającymi się w mediach oraz popularnych sieciach społecznościowych wypowiedziami, noszącymi znamiona szykanowania, nękania Marii Sokołowskiej czy wręcz będącymi groźbami wobec niej. Sytuacja jest tym bardziej kuriozalna, że ich autorami są także przekonane o swoje bezkarności osoby znane (a więc również tworzące standardy zachowań), prominentne, będące niekiedy funkcjonariuszami publicznymi.
   Przykładem szczególnie jaskrawym jest wpis na temat uczennicy z Gorzowa dokonany w sieci Twitter przez Elżbietę Igras, radną Platformy Obywatelskiej z Warszawy – Ursynowa o treści: "Osobiście dałabym za to w pysk, aż by się nogami nakryła".
   W sieci Facebook znajdujemy z kolei wulgarny wpis reżysera Andrzeja Saramonowicza nazywający Marię Sokołowską „idiotką” którą należy „opierdolić (…) tak, żeby jej szkolne kapcie spadły”.
   Istotnych wątpliwości nie tylko natury etycznej, ale także prawnej, nie mogą nie budzić metody „dziennikarstwa” uprawianego przez portal Tomasza Lisa Natemat.pl. Publikacje portalu w swej wymowie wyraźnie dyskredytują Marię Sokołowską, w sposób nieuzasadniony przedstawiając ją jako osobę negatywnie postrzeganą przez środowisko szkolne. Portal przytacza całą serię anonimowych (nie wiadomo czy autentycznych) wypowiedzi piętnujących Marię Sokołowską, mających być jakoby reprezentatywnymi dla opinii ogółu koleżanek i kolegów na jej temat.
   Podobne zachowuje się medium o nazwie Wyborcza.pl, cytujące rzekome wypowiedzi internautów na temat Marii Sokołowskiej, w których pojawiają się wobec niej określenia typu „naćpana panienka” (mając na uwadze niską wiarygodność Wyborczej, znanej w przeszłości z wielokrotnego podawania nieprawdy, warto zwrócić uwagę, iż nie wiadomo, czy wypowiedź przypisywana użytkownikowi sieci Facebook nie została na przykład wymyślona przez pracowników tegoż medium).
 
            Mając na uwadze powyższe fakty, wnoszę jak na wstępie.
 
Z poważaniem,
dr Tomasz Poller,
Kraków

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika gorylisko

30-05-2014 [12:35] - gorylisko | Link:

Szanowny Panie
Proszę mnie dopisać pod tym listem...

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

30-05-2014 [12:50] - NASZ_HENRY | Link:

Jak Tusk pojedzie 3 raz do Gorzowa to będzie już molestowanie ;-)

Obrazek użytkownika szara_komórka

30-05-2014 [12:54] - szara_komórka | Link:

Myślę, że nie będzie Pan miał nic przeciwko jeżeli zacytuję Pański list w swoim e-mailu do Rzecznika Praw Dziecka.
Serdecznie pozdrawiam i dziękuję za inicjatywę.

Obrazek użytkownika alchymista

30-05-2014 [13:09] - alchymista | Link:

Ja też chętnie się podpiszę:
Jakub Brodacki, historyk, Warszawa.
Proszę dodać także, że wypowiedź pani Igras jest pochwałą kar cielesnych wobec dzieci i to wyjątkowo brutalnych i upokarzających.

Obrazek użytkownika gal

30-05-2014 [13:22] - gal | Link:

Popieram i dziękuję.

Obrazek użytkownika marsie

30-05-2014 [13:22] - marsie | Link:

Brawo! Ciekawe, co na to Rzecznik? Proszę o informację na blogu, pozdrawiam!

Obrazek użytkownika xena2012

30-05-2014 [13:40] - xena2012 | Link:

ci sami ludzie którzy z takim zapałem i przez miesiące wałkowali sprawę klapsa w mediach teraz proponują walenie po pyskach i pier....nie dzieci . Ci sami ludzie mający w ustach pełno frazesów o tolerancji i miłości teraz podżegnują do nienawiści. Tomasz Lis marny dziennikarzyna na codzień używający wulgarnego języka i chamsko się zachowujący (co pokazuje filmik na youtube.com)ośmiela się wypominać brak manier.Niwstety Rzecznik Praw Dziecka nie zareaguje czekając aż dziewczyna będzie miała 18 lat co go zwolni od interwencji.

Obrazek użytkownika zbigniew

30-05-2014 [13:44] - zbigniew | Link:

Szanowny Panie,
rowniez sie podpisuje pod Pana listem. Zbigniew Maderski

Obrazek użytkownika Chatar Leon

30-05-2014 [14:35] - Chatar Leon | Link:

Serdecznie zachęcam Szanownych Państwa do pisania podobnych listów.
Tomasz Poller

Obrazek użytkownika siermięga

30-05-2014 [14:43] - siermięga | Link:

Szanowny Panie inicjatywa jak jak najbardziej słuszna,jestem ogromnie ciekawy reakcji rzecznika [bardzo w to wątpię]ale zawsze należy tak robić bo nie można pozostać obojętnym na polityczny bandytyzm w wykonaniu tuska i jego przydupasów.Ja pozwoliłem sobie na wysłanie maila na adres urzędu tego osobnika z żądaniem aby swoje psy zagonił z powrotem do boksu jak i sam powstrzymał się od ślepej zemsty.Pozdrowienia!PS.Ta od bicia w pysk to mieszkanka Ursynowa,nazywa się Elżbieta Igras ,jest radna na Ursynowie,dział w komisji ,nie zgadniecie edukacji i szkolnictwa,tak,tak i zapewne była lub jest nauczycielką i nie jest ważne gdzie!Mieszkańcy Ursynowa macie okazję pokazać tej pani kim ona jest i co sobą reprezentuje,nie czekać na wybory ale teraz.Niestety do biura radnych nie można wysłać ale można ją odwiedzić gdy pełni dyżur.To wszystko można na odszukać na stronie urzędu.

Obrazek użytkownika bolesław

30-05-2014 [15:33] - bolesław | Link:

Elżbieta Igras (ur. 17 grudnia 1947 w Biłgoraju) – polska piosenkarka o niskiej, specyficznej barwie głosu.

Igras zaczęła śpiewać jako amatorka już w szkole średniej. Potem studiowała filologię rosyjską na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Zadebiutowała z grupą Bezimienni w 1967 na Młodzieżowym Festiwalu Muzycznym, zdobywając Główną Nagrodę jako solistka oraz nagrodę specjalną audycji radiowej Popołudnie z młodością. W 1968 roku wystąpiła na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie, gdzie otrzymała Brązowego Trubadura. Za interpretację piosenki Rodzinne pamiątki na Festiwalu Piosenki Żołnierskiej w 1969 w Kołobrzegu zdobyła Złoty Pierścień. W roku 1972 otrzymała wyróżnienie za debiut na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu.

Współpracowała z Quorum, Alibabkami, Partitą i Haliną Frąckowiak. W roku 1970 rozpoczęła karierę solową. W 1972 wystąpiła m.in. na International Festival des Variétés et Music-Halls w Rennes oraz "Coupe d'Europe Musicale" w Belgradzie, a także na międzynarodowym festiwalu w Libercu i Bukareszcie. Koncertowała kilkakrotnie w krajach d. ZSRR,w USA, RFN, Szwajcarii, Rumunii, występowała też dla Polonii amerykańskiej (USA, Kanada). Brała również udział w realizacji oratorium Zagrajcie nam dzisiaj, wszystkie srebrne dzwony (z librettem Ernesta Brylla i muzyką Katarzyny Gärtner).

W latach 1998-2002 była radną Ursynowa. W kadencji 2006-2010 została ponownie wybrana do Rady Dzielnicy Ursynów z listy Platformy Obywatelskiej. Pełniła funkcję przewodniczącej Komisji Kultury, Sportu, Rekreacji i Promocji. W wyborach samorządowych 2010 została ponownie uzyskała mandat radnej. Jest pomysłodawczynią i szefową Ogólnopolskiego Konkursu Piosenkarzy Amatorów MUFKA, od 2000 roku promującego młodych wokalistów.

Obrazek użytkownika alchymista

30-05-2014 [15:46] - alchymista | Link:

WYSŁAŁEM LIST NASTĘPUJĄCEJ TREŚCI:

Dzień Dobry!
Chciałem zapytać, czy RPD zajął już stanowisko w sprawie brutalnej wypowiedzi radnej Elżbiety Igras?

(tu cytuję linki z onetu i gazety.pl, aby nie wyszło na to, że tylko niezalezna o tym pisze)

Skierowana jest pod adresem dziecka, które nie popełniło ani wykroczenia, ani przestępstwa, wyraziło tylko własne zdanie, w formie ogólnie przyjętej. Wypowiedź radnej jest prawdopodobnie przestępstwem z trzech punktów widzenia:
1. daje zły przykład relacji między osobą sprawującą mandat publiczny, a obywatelem, która tworzy skrajną nierówność.
2. daje asumpt do zastosowania przemocy przez osoby trzecie, bo wzywa do tego osoba publiczna, sugerując ewentualną bezkarność tym, którzy zrealizowaliby ten zamiar.
3. wyraża pochwałę kary cielesnej i to wyjątkowo brutalnej i upokarzającej dla dorastającego i z nadzieją wchodzącego w życie dziecka.

Brak sensownej reakcji ze strony RPD podważałby sens istnienia tego urzedu.

Z poważaniem
Jakub Brodacki

Obrazek użytkownika JacBiel

30-05-2014 [16:00] - JacBiel | Link:

+
popieram i też wysyłam

Obrazek użytkownika adriano

30-05-2014 [16:59] - adriano | Link:

List w sprawie Marysi trzeba wysłać do dyrektora szkoły, żeby im nie przyszło do głowy uwalanie Marysi na maturze.

Obrazek użytkownika Transpet

30-05-2014 [17:08] - Transpet | Link:

Biegali dziennikarze TVNu za Kaczyńskim pytając o Pawłowicz. Niech teraz biegają za Tuskiem i pytają o wypowiedzi członków PO. Są chyba mniej kulturalne niż uzasadniona wypowiedź poseł Pawłowicz o Bydłoszewskim. Bedę śledził fakty TVN uważnie

Obrazek użytkownika adriano

30-05-2014 [17:12] - adriano | Link:

Pozwoliłem sobie przedrukować na Obiektywnie.com.pl i zachęcam do napisania listu do dyrektora szkoły, a jak nie odpowie to można tam nawet pojechać. Warto też zrobić jakieś wydarzenie na facebooku typu bronimy Marii Sokołowskiej.

http://www.obiektywnie.com.pl/...

Obrazek użytkownika Chatar Leon

30-05-2014 [18:44] - Chatar Leon | Link:

Dziękuję,
Zachęcam do pisania listów do Rzecznika.
Natomiast co do dyrektora szkoły, to chyba nie ma tam problemu. (Jeżeli uważa, że jego podopieczna wypowiedziała się zbyt ostro i jej to powie, trudno z tego robić aferę.)

Obrazek użytkownika adriano

30-05-2014 [20:08] - adriano | Link:

Nie o to chodzi to po pierwsze. Chodzi o to aby napisać list, że popieramy jej zachowanie i że mamy nadzieję, że dziewczyna nie odczuje szykan ze strony zdrajcy Tuska poprzez działania nauczycieli czy dyrektorów.

Po drugie ona powiedziała prawdę i nie było w tym nic zbyt ostrego. Po prostu zachowania Tuska są w jej ocenie zdradzieckie.

Obrazek użytkownika jasimalgosia

30-05-2014 [21:39] - jasimalgosia | Link:

Zadne za ostro, wolnosc slowa. W normalnym kraju pacholek nigdzie by sie nie pokazal, bo lecialyby jajka. Dosc spuszczania glowy po sobie i to jeszcze przed szemranym cwaniaczkiem. Dostal posade (dzieki serwerom), a to zobowiazuje do dbania o spoleczne zaufanie. Drukaowac i rozwieszac plakaty ile to za zdrade miesiecznie kasuje, moze jeden leming z drugim przystanie i pomysli.

Obrazek użytkownika siermięga

30-05-2014 [21:43] - siermięga | Link:

Pragnę przypomnieć ,ze to nie jest takie sobie zwykłe miasto,to matecznik komuchów a teraz platfusów.To stamtąd dostał sie do sejmu niesiołowski .Miasto gdzie afera goniła aferę i żadna nie została ukarana .Miast gdzie korupcja i nepotyzm to jak bułka z masłem na śniadanie ,co zresztą przyznają sami działacze platfusiarni.To tam najprawdopodobniej pod wrażeniem słów Marysi otworzyły się niektórym oczy i dzięki temu platfusy stracili tam pewniak a wyborach!Jest się za co mścić ,postawa dyrektora i nauczycieli [nie wszystkich ]wskazuje ,że mocno ich zabolało.Brońcie gorzowianie Marysi jak niepodległości bo to w takich jak ona nasza nadzieja na przyszłość!To jest diament który przy spokojnej życzliwości i opiece może zamienić się w czystej wody brylant.

Obrazek użytkownika alchymista

06-06-2014 [18:23] - alchymista | Link:

Dostałem odpowiedź na mój list. Ciekawe, czy inni też otrzymali i czy jest takiej samej treści... co Państwo o tym sądzą?

===============================================================================
Szanowny Panie,
w odpowiedzi na list skierowany drogą elektroniczną do Rzecznika Praw Dziecka w sprawie uczennicy gorzowskiego liceum Ogólnokształcącego, informuję, że Rzecznik publicznie zabrał głos i odniósł się do wypowiedzi naruszających godność i podmiotowość małoletniej. W swojej wypowiedzi w szczególności zaapelował, żeby dać dzieciom spokój. Podkreślił, że stwierdzenia - promujące wzorce przemocowe, poniżające i celujące w godność człowieka - są co najmniej nie na miejscu, szkodliwe i zbędne. Dorośli, szczególnie w dyskusji z dziećmi powinni używać argumentów. Zawsze i jedynie.
Wyrażam przekonanie, że przekazane informacje są satysfakcjonujące.
 
Z poważaniem,
 
Bartosz Sowier
dyrektor gabinetu
Rzecznika Praw Dziecka

Obrazek użytkownika wiskla61

09-06-2014 [09:19] - wiskla61 | Link:

Spójrzmy na sprawę od strony kompetencji...Przyzwoity nauczyciel na co dzień musi odpowiadać na trudne pytania, również dotyczące jego wiedzy czy postawy moralnej i politycznej. Dlaczegóż więc premier miałby być zwolniony od tego samego. A skoro po tylu latach władania (!!!) nie jest zdolny na gorąco dyskutować z licealistką, to również nie potrafił rozmawiać z górnikami, stoczniowcami (jak udowodnił)...Czy premierem ma być historyk niezdolny pełnić funkcji nauczyciela?... Czy taki premier potrafi debatować i bronić polskich interesów na polu międzynarodowym?..Widziałam film o negocjacjach premiera Millera przed wstąpieniem Polski do UE; Miller wtedy był wobec szczwanych biurokratów unijnych "jak pijane dziecko we mgle", więc i rezultaty żałosne. O czym przekonaliśmy się po latach.