Egzotyczna Wielkanoc. Środkowoeuropejska impresja świąteczna

   Duminica Floriilor albo Duminica la flori, a więc Niedziela Kwietna. Rumuńska, wykonywana przez kobiety pieśń maryjno-pasyjna rozważająca dzień po dniu wydarzenia Wielkiego Tygodnia (pierwszy film).
   Velikonoční hrkání w Czeskich Budziejowicach w Wielki Czwartek (drugi film).
   Osobliwy wielkopiątkowy Obiceiul Cocoşului - Obrzęd Koguta w rumuńskiej wiosce Fierbinţi, związany z modlitwą za zmarłych, nawiązujący zarazem do motywu zaparcia się Piotra (trzeci film).
   W Wielką Sobotę u południowo-zachodnich sąsiadów, tym razem Velikonoční řehtání (czwarty film).
   Wielkanocny poranek w regionie Maramuresz, na pograniczu rumuńsko-ukraińskim. Dzwony i archaiczny instrument zwany toacă (z grecka semantron) zwołują na mszę i święcenie pokarmów, odbywające się tu w Niedzielę Wielkanocną (film piąty).
   Prawdziwy śmigus, czyli šibačka i oblievačka (polievačka, kúpačka) zarazem na Słowacji (film szósty).
   Zwyczaje Wielkanocnego Poniedziałku w wersji łagodniejszej na Węgrzech czyi Locsolkodás. Niewiasta w nagrodę za kąpiel (poprzedzoną wierszowaną oracją) powinna odwzajemnić się drobnym poczęstunkiem (film siódmy).
   Nie wszędzie kąpanymi są niewiasty. Jeszcze raz Maramuresz w Rumunii, wioska Șurdești. Odbywajacy się w Poniedziałek Wielkanocny Udatoriul (Mokrzec), fiesta nawiązująca do zwyczajów starożytnych Daków, związana z korowodem, którego główną postacią jest najbardziej pracowity gospodarz we wsi. Pojony alkoholem, prowadzony jest do potoku, gdzie zostanie poddany przymusowym oblucjom (film ósmy).

YouTube: