Agenturalność czy po prostu niedbalstwo?


foto niezależna, fejzbuk end tłiter

Z mieszanką sporego zażenowania i częściowego rozbawienia prześledziłem ostatnią wojnę na screeny.

Podaniem newsa o jakoby niesionym na demonstracji we Wrocławiu transparencie z Banderą jako "żołnierzem wyklętym" portal kresy.pl po prostu się zbłaźnił. Nie sądzę przy tym, aby portal celowo posłużył się manipulacją, aby kogoś wprowadzić w błąd. Powiem więcej: jestem nawet gotów uwierzyć w tłumaczenie o nowej świeżej osobie która bezmyślnie ściągnęła coś z sieci, tłumaczenie skądinąd dość kuriozalne i wyglądające na niewiarygodne.
No bo proszę przyjrzeć się napisowi na transparencie (teraz modnie jest mówić "na banerze")... Istnieje coś takiego jak kontekst sytuacji, prawdopodobieństwo psychologiczne czy socjologiczne a i estetyka może być pomocna w życiu...
Żadne tam "mistrzostwo fotomontażu"! Kompromitacja kresow.pl - owszem! Reakcja ze strony niezależnej.pl w formie ataku i oskarżenia o celowe kłamstwo - co najmniej niewspółmierna i nie wystawiająca autorom "demaskacji" świadectwa profesjonalnego dziennikarstwa .
Ani kresy.pl ani niezależna nie ujawniły przy tym źródła owego zdjęcia, na którym, po uprzednim powiększeniu na ekranie, ktoś - mam wrażenie - nie tylko coś foto-domontował, ale raczej coś wręcz dopisał. No więc, skąd tak na prawdę ten materiał pochodzi?  Jedni i drudzy mówią że wiedzą, ale nie powiedzą! Dlaczego?*
 
http://niezalezna.pl/53291-mis...
http://niezalezna.pl/53296-pok...
http://www.kresy.pl/wydarzenia...

Powtórzę  raz jeszcze: jeżeli agentura miałaby osiągać jakieś znaczące sukcesy, to bez wątpienia należy do nich samo ustawienie debaty (czy raczej pyskówki) w formule "rosyjscy agenci vs. przyjaciele banderowców".
http://naszeblogi.pl/44210-pro...
Dodam do tego: Myślenie w kategoriach wspólnotowych nie oznacza wcale myślenia stadnego. Myślenie samodzielne nie oznacza wcale rozbijania wspólnoty.

* Na kresach.pl  znaleźć można materiały bardzo różne, obok dobrych także idiotyczne.
A co do niezależnej.pl... Czytając na bieżąco ostatnie materiały z Ukrainy na ukraińskich (czy nawet co rzetelniejszych rosyjskich) portalach często znajduję je tutaj z wielogodzinnym, czasem jedno lub dwudniowym opóźnieniem.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Józef Darski

29-03-2014 [10:36] - Józef Darski | Link:

Niezależna po prostu źródła nie znalazła. Ale dlaczego Kresy swego źródła nie podały. Są 2 możliwości: same są źródłem lub są od źródła zależne, źródło jest kompromitujące. A zatem podejrzewanie niedbalstwa w sytuacji portalu nastawionego na walką z Ukrainą przedstawianą jako banderowskie zagrożenie dla Polski nie jest niedbalstwem. Niedbalstwem jest to, że manipulacja była na tyle nieudana, że natychmiast ją wykryto. Czyli błąd w sztuce dezinformacji. Rosyjskie dodajmy i nie ma Pan co starać się usprawiedliwiać. Radzą wejść w KRS i wtedy okaże sią jakie są personalne powiązania z Geopolityka.org Mateusza Piskorskiego. Wystarczy czy mam dalej wyjaśniać.

Kresy wyjaśniły, że zdjęcie znaleźli w necie, no to niech powiedzą gdzie w necie, na czyjej stronie itp.

A poza tym dlaczego Pan ich usprawiedliwia? To pytanie, które narzuca sią natychmiast. Jakiś znajomy tam jest? Bo to jest główny motyw działania w Polsce. Inne się nie liczą. Skutek stosunków feudalnych w naszym społeczeństwie, wzmocnionych przez komunizm.

Obrazek użytkownika Chatar Leon

29-03-2014 [11:27] - Chatar Leon | Link:

1. Pisze Pan, że: Niezależna po prostu źródła nie znalazła.
Oparłem się na tym, co przeczytałem właśnie na niezależnej, a przeczytałem, że źródło pochodzenia zweryfikowano.

Jeśli nawet przyjąć wersję z oświadczenia, że ktoś portalowi Kresy.pl podrzucił to zdjęcie, to:
1. Portal powinien powołać się na źródło, napisać że nie są autorami manipulacji,
2. Zweryfikować źródło pochodzenia zdjęcia (nam to zajęło 2 minuty),

http://niezalezna.pl/53296-pok...

2. Pyta Pan: A poza tym dlaczego Pan ich usprawiedliwia?
W żadnym wypadku nie usprawiedliwiam. Po prostu na ten moment w oparciu o dane które mam, oskarżam raczej o partactwo, a nie agenturalność.
Po prostu: jest faktem, że odstawili żenadę, która kompletnie podważa ich wiarygodność. Nie jest to natomiast jeszcze dowód na celową manipulację.
Agenturę rosyjską można podejrzewać o absolutnie wszystko, poza skrajną głupotą (a więc o głupotę także, ale nie o głupotę skrajną).

A jeżeli już, to nie będę podpowiadał dziennikarzom niezależnej, co powinni robić w tego rodzaju przypadkach.

3. Pyta Pan: Jakiś znajomy tam jest? Bo to jest główny motyw działania w Polsce. Inne się nie liczą.
Aż tak źle Pan myśli o ludziach?