Wieszcz o Rosji. Napisane jakby dziś... (2)

Dwie krótkie uwagi autorstwa pewnego poety (rugowanego ostatnio przez platformerski rząd ze spisu autorów lektur obowiązkowych), zapisane jako objaśnienia do jego własnych utworów.
W Rosji między ludem jest przekonanie, iż car może każdego innego króla wziąć w kibitkę. I w istocie nie wiemy, co by odpowiedziano w niektórych państwach feldjegrowi, który by przyjechał w podobnym celu. To pewna, iż Nowosilców często powtarzał: "Nie będzie pokoju, póki nie zaprowadzimy w Europie takiego porządku, iżby nasz feldjeger mógł też same rozkazy w Wilnie, w Paryżu i w Stambule z taż samą łatwością wykonywać".
Objaśnienie poety do "Drogi do Rosji" (Dziadów cz. III Ustęp)

Rząd rosyjski nigdy w krajach zdobytych nie obala od razu praw i instytucji cywilnych, ale je powoli ukazami podkopuje i roztacza.
Objaśnienie poety do "Pana Tadeusza" Ks. I w.148-9*

*Słowa te dotyczą sytuacji na ziemiach dawnej Rzeczypospolitej. Utwór do którego stanowi ona objaśnienie (skądinąd wielowątkowy, wielopłaszczyznowy i tak dalej... i nie mający odpowiednika w literaturze światowej) odnosi się do czasów dzieciństwa autora, w których polskie elity wiązały wiele nadziei z deklaracjami liberalnymi oraz otwarciem ze strony władz rosyjskich. Rosja (niewiele lat po inwazji na Gruzję) starała się wówczas utrzymywać generalnie poprawne stosunki z władzami w Paryżu i Berlinie.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika xena2012

16-03-2014 [16:31] - xena2012 | Link:

że historia lubi się powtarzać.