Kilka dyplomatycznych pytań do polskich władz

Z początku myślałem, że ewakuacja polskich pracowników konsulatu w Sewastopolu oraz zawieszenie działania placówki zostały przeprowadzone z powodu niebezpieczeństwa ze strony "zielonych ludzików", jak powszechnie nazywa się osoby niewiadomego pochodzenia, które w odzieży militarnej i ze sprzętem nabytym w sklepach myśliwskich, sportowych i wędkarskich poruszają się po południowej, atrakcyjnej turystycznie części terytorium Ukrainy.

Tymczasem, jak poinformował minister Radosław Sikorski, działalność konsulatu RP w Sewastopolu została czasowo  zawieszona "z powodu utrzymujących się niepokojów ze strony rosyjskich sił".

Dlatego też trudno nie zadać absolutnie podstawowych pytań:

1. Czy władze RP zwracały się do władz ukraińskich z prośbą o wyjaśnienie incydentów mających miejsce na terenie Ukrainy?

2. Czy doszło do konsultacji z naszymi partnerami z NATO i UE dotyczących bezpieczeństwa naszej placówki?

3. Czy przewidziano wysłanie do Sewastopola dodatkowych sił zabezpieczających działania polskiej placówki?

4. Skoro minister Radosław Sikorski przyznał, że przeszkodą dla pracy polskiej placówki są "niepokoje ze strony rosyjskich sił", czy doszło do wezwania przedstawiciela Federacji Rosyjskiej przez polski MZS oraz zażądano od niego wyjaśnień w tej sprawie?

5. O jaką sumę w ramach odszkodowania za dezorganizację pracy polskiego konsulatu w Sewastopolu polskie władze zamierzają wystąpić do władz Federacji Rosyjskiej?

 

Tyle pytania dyplomatyczne (które ktoś powinien chyba zadać w ramach stosownej interpelacji).

 

 

Mam także parę pytań niedyplomatycznych, i to nie tylko do władz polskich, ale także do władz Litwy, Ukrainy a także do władz NATO i UE.

1. Czy ruch przez granicę polsko-rosyjską i litewsko-rosyjską nie powinien (dla dobra i bezpieczeństwa obywateli Federacji Rosyjskiej) zostać zawieszony (z powodu otrzymania od prezydenta Putina informacji o istnieniu ekstremistycznych grup na terenie Polski i Litwy)?

2. Czy linia kolejowa prowadząca z Rosji przez Litwę do Królewca nigdy się psuje?

3. Którędy rosyjscy wojskowi i docierają do okupowanej przez siebie części Mołdawii?

 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika alchymista

10-03-2014 [12:59] - alchymista | Link:

Mam nadzieję, że "Gazeta Polska" nie omieszka poruszyć tego wątku. Można się też zwrócić do posłów z PiS z prośbą o interpelację i zadanie tych pytań. Oby tylko Prezes nie miał nic przeciwko.

Obrazek użytkownika xena2012

10-03-2014 [18:31] - xena2012 | Link:

tu sie nie ma co bawić w dyplomację,tylko zadać twardo Sikorskiemu konkretne pytania.I niech na nie odpowie tez konkretnie a nie dyplomatycznie,od tego jest ministrem na którego działalność płacimy.I nie na Twitterze.