CHRZEŚCIJANKA POLITYK

Zawsze zadziwia mnie, jak polscy katolicy łączą zachwyt nad protestanckimi politykami w rodzaju Thatcher, Orbana, Klausa czy Reagana z pogardą dla protestantyzmu. 
 
W poniedziałek w wieku 87 lat zmarła Margaret Thatcher, pierwsza kobieta i jednocześnie najdłużej pełniąca swoje obowiązki premier Wielkiej Brytanii. W Polsce mało znany jest fakt chrześcijańskich inspiracji jej przekonań i zaangażowania politycznego.

Przekonania moralne i duchowe wyniosła z domu rodzinnego. Jej ojciec był lokalnym politykiem i jednocześnie metodystycznym pastorem. Naukę ekonomii rozpoczęła w domowym sklepie i jak później twierdziła, była to najlepsza szkoła gospodarki rynkowej i pochodzenia zamożności społeczeństwa. Oto garść wypowiedzi Żelaznej Damy wskazujących na jej osobistą wiarę:

„Biblia oferuje spójną wizję świata, właściwe nastawienie do pracy i zasady kształtujące życie gospodarcze i społeczne”.

„Biblia uczy nas, że musimy pracować i rozwijać nasze talenty, by osiągać wartości materialne. ‘Jeśli człowiek nie będzie pracował, nie powinien też jeść’ napisał święty Paweł do Tesaloniczan. Rzeczywiście, z samej natury Stworzenia wypływa legitymacja dla bogactwa, a nie dla ubóstwa.”

“Jeśli oderwiemy owoce chrześcijaństwa od korzeni, one zwiędną. Nie pojawią się ponownie, dopóki nie zwrócimy się do jego korzeni.” 

„Nie powinniśmy wyznawać chrześcijaństwa i chodzić do Kościoła tylko dlatego, że chcemy reform społecznych czy lepszego standardu życia; robimy to ze względu na to, że uznajemy świętość życia i odpowiedzialność, która idzie w parze z wolnością i najwyższym poświęceniem się samego Chrystusa tak pięknie wyrażonym w tym hymnie:
„Gdy rozmyślam nad cudem Krzyża, na którym umarł Książę chwały, nie mogę inaczej patrzeć na moje bogactwa jak na stratę, nie mogę nie czuć odrazy do tego, czym się pyszniłem”

Thatcher uznawała, że osobista odpowiedzialność jednostki stanowi istotę dobrze funkcjonującego społeczeństwa:

„Każdy zbiór społecznych i ekonomicznych poglądów, który nie opiera się na uznaniu indywidualnej odpowiedzialności zaprowadzi nas na manowce.”

„To, że wszyscy jesteśmy członkami jedni drugich najbardziej obrazowo wyraża chrześcijańska koncepcja Kościoła jako Ciała Chrystusa; uczymy się z niej ogromnej wagi wzajemnej współzależności oraz indywidualnego osiągania osobistego spełnienia w służbie bliźnim i Bogu.”
Margaret Thatcher, choć uważana za zwolenniczkę gospodarczego liberalizmu, w kwestiach światopoglądowych jasno deklarowała swoje inspiracje i cele. Oto fragment jej przemówienia do Zgromadzenia Ogólnego Kościoła Szkocji (którego podwaliny zakładał także polski reformator Jan Łaski):

„W Szkocji, podobnie jak w Anglii, istnieje historyczny związek pomiędzy Kościołem i państwem, który odzwierciedla nasze prawodawstwo, …które w obydwu naszych krajach ukierunkowane jest, by dawać symboliczny wyraz tej samej kluczowej prawdzie: religia chrześcijańska – która, co oczywiste, zawiera w sobie wiele największych duchowych i moralnych prawd judaizmu – stanowi fundament naszego dziedzictwa narodowego. Jestem przekonana, że pragnieniem przytłaczającej większości obywateli jest zachowanie i pomnażanie tego dziedzictwa. (Brawa) Od wieków stanowi ono istotę naszej tożsamości. Jesteśmy narodem, którego wartości zakorzenione są w Biblii.”

Konserwatywni protestanci zarzucają Żelaznej Damie sprzeniewierzenie się Bogu z powodu głosowania za legalizacją homoseksualizmu i aborcji w Wielkiej Brytanii (rok 1966) oraz częste kontakty z papieżem Janem Pawłem II. Na obronę Margaret Thatcher można powiedzieć tylko tyle, że państwo to nie kościół, a polityka to nie ewangelizacja. W jednym obszarze kompromis jest grzechem, w drugim może decydować o końcowym sukcesie.
 
Wyjątkowo lubiła cytować maksymę Johna Wesley'a, założyciela metodyzmu: Zarób wszystko, co możesz. Zaoszczędź wszystko, co możesz. Rozdaj wszystko, co możesz.” Wydaje się to być dobrym epitafium dla Żelaznej Damy.
 
TwójRuch.net

Tekst pochodzi z kwietniowego numeru miesięcznika "idź POD PRĄD". Za parę dni w kioskach RUCH, EMPiK i GARMOND w cenie 3 zł (roczną prenumeratę w cenie 40 zł można zamówić pod telefonem: 502 211 360 lub pisząc na adres: knp@knp.lublin.pl; dostępna jest także prenumerata elektroniczna w cenie 20 zł/rok).

PS

Zapraszam na Twittera:

"Węgierscy przyjaciele obawiają się zbrojnego ataku - "za propagandową kampanią .. może iść.. wojskowa interwencja." http://tiny.pl/h85gg

"Po sodomitach czas na zoofilii: http://niezalezna.pl/40426-niemcy-zoofile-chca-praw#comment-1482772  Przeszłości ślad dłoń nasza zmiata..dziś niczym, jutro wszystkim my" - postęp postępuje!"

"Chiny nigdy nie będą dążyć do hegemonii ani nie będą angażować się w militarną ekspansję" - Czy czas się bać? http://konflikty.wp.pl/kat,1020223,title,Biala-ksiega-ministerstwa-obrony-po-raz-pierwszy-w-historii-ujawnia-tajemnice-chinskiej-armii,wid,15498951,wiadomosc.html "

"Wiara w Trójcę, Zmartwychwstanie nie czyni chrześcijaninem, podobnie jak wiara w Boga (Jakuba 2:19). Tylko zbawcza wiara w Jezusa."

YouTube: 
Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

17-04-2013 [14:45] - NASZ_HENRY | Link:

"Zastępca Chrystusa poszedł na emeryturę" z marcowej okładki "idź POD PRĄD" to samodzielna twórczość czy
po konsultacji z ziomkiem Palikotem ;-)

Obrazek użytkownika Paweł Chojecki

17-04-2013 [17:16] - Paweł Chojecki | Link:

Który element tego zdania Pan kwestionuje:

1) w KRK papież jest uważany za zastępcę Chrystusa
2) Benedykt XVI poszedł na emeryturę?

Jeśli nie potrafi Pan zakwestionować żadnego, radzę udać się na konsultacje ze zdrowym rozsądkiem.

Pozdrawiam,
Paweł Chojecki

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

17-04-2013 [17:55] - NASZ_HENRY | Link:

W kościele RK papież jest następcą św. Piotra!
Ale pastor wie lepiej ;-)

Obrazek użytkownika Paweł Chojecki

17-04-2013 [18:34] - Paweł Chojecki | Link:

Zanim następnym razem zarzuci mi Pan niekompetencję, proszę przynajmniej sprawdzić to w Interencie. Inaczej się Pan kompromituje i uniemożliwia merytoryczną dyskusję.

Pomagam:

Przewodnik Katolicki
Zastępca Chrystusa

"Aktywność papieża jest kontynuacją działania Chrystusa. To w Jego imieniu prowadzi on Kościół i szerzy w sercach ludzkich posłannictwo Ewangelii. Tę funkcję zastępcy Chrystusa eksponują nazwy: "Zastępca Pana Jezusa", "Zastępca Chrystusa", "Zastępca Chrystusa na ziemi", "Zastępca Zbawiciela", "Namiestnik Chrystusa", "Namiestnik Chrystusa Pana", "Namiestnik Chrystusowy", "Namiestnik Chrystusowy na ziemi", "Namiestnik Pana", "Namiestnik Nieba". W centrum tych połączeń znajdują się wyrazy "Zastępca" oraz "Namiestnik", obudowane określeniami wskazującymi wprost (Pan Jezus, Zbawiciel i in.) lub niebezpośrednio ("Niebo") na Tego, w którego imieniu sprawuje papież władzę."

Paweł Chojecki

Obrazek użytkownika jakiś

17-04-2013 [20:12] - jakiś | Link:

Może opisze Pastor co go takiego spotkało ostatnimi czasy? Śledzę od dłuższego czasu blog, dobrze oceniam większość tekstów , szczególnie lubię wywiady z Marianem Kowalskim . Jednak od wpisu "Bez nas nie wygracie" widzę że musiało się coś wydarzyć . Ja w pracy mam kontakt z inna religią niż moja katolicka , konkretnie z Świadkami Jehowy, oni mnie nawracają ja ich , ale nie obrażamy się na siebie za to że próbujemy się przeciągać na swoja stronę . Po wpisach Pastora wnoszę że zaszło jakieś przykre wydarzenie lub cała seria wydarzeń, jak stały czytelnik chciałbym się więcej dowiedzieć. Ciężko oceniać tylko po notce "Bez nas nie wygracie" jak konkretnie wyglądały te sytuacje.

Obrazek użytkownika Paweł Chojecki

17-04-2013 [21:17] - Paweł Chojecki | Link:

Nie mam na myśli jakiegoś konkretnego zdarzenia z ostatnich dni. To raczej oczekiwanie, które zawsze jest, a teraz postanowiłem o nim otwarcie napisać ("BEZ NAS NIE WYGRACIE!"). Oceniłem, że nadszedł na to właściwy czas. Jeśli zdominowany przez katolików obóz patriotyczny nie zrozumie, że potrzebuje szerokiego frontu sojuszników, będzie w defensywie - to dla mnie "proste, jak budowa cepa". Szerokiego frontu nie będzie dopóki Polacy-katolicy nie zrozumieją, że my nie godzimy się na miejsce w przedsionku, gdzie nam pozwoli się łaskawie przycupnąć. Nie zadowoli nas nic innego niż pełne partnerstwo i równe prawa. Przykładowo, gdy uważam, że JP2 przyczynił się do okrągłego stołu i do przetrwania komunizmu w Polsce, to mam prawo o tym pisać i mówić dokładnie tak samo, jak ten patriota, który uważa, że JP2 obalił komunizm i jest święty.
Przykłady dyskryminacji z ostatnich paru lat pokazałem w tekście. mam ich dużo więcej, ale nie o nie tu przecież chodzi.

Pozdrawiam,
Paweł Chojecki

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

19-04-2013 [08:26] - NASZ_HENRY | Link:

Nie doczytał pastor, z podanego źródła
http://www.przewodnik-katolick...
z dwudziestu określeń wybrał pan najbardziej dwuznaczny nagłówek. Trzeba było wybrać "Ojciec całego chrześcijaństwa" ale tego to pańska klawiatura by zapewne nie zniosła ;-)

Obrazek użytkownika xena2012

17-04-2013 [17:24] - xena2012 | Link:

nie może się Autor powstrzymać od przypięcia łatki polskim katolikom rzekomo pogardliwie traktujących protestantów.Doprawdy to juz chyba jakaś fobia,albo ja obracam się w wyjątkowym srodowisku.Mam bowiem wielu znajomych kolegów,przyjaciółek będących wyznawcami różnych religii,a także niewierzących i nie widzę żadnych uprzedzeń czy pogardy.Szanujemy wzajemnie nasze przekonania wiedząc,że przyjacielskie stosunki opierają się nie tylko na płaszczyźnie wiary,ale i na wspólnych zainteresowaniach czy podejściu do problemów.

Obrazek użytkownika Paweł Chojecki

17-04-2013 [18:28] - Paweł Chojecki | Link:

Czy uważa się Pani za eksperta w dziedzinie tego, jak w Polsce traktowani są protestanci? Proszę o referencje.

Pozdrawiam,
Paweł Chojecki

Obrazek użytkownika xena2012

17-04-2013 [19:04] - xena2012 | Link:

napisałam jedynie komentarz oparty na moich własnych doświadczeniach.Napisałam zupełnie szczerze o swoich relacjach ze znajomymi i przyjaciółmi z których nie wszyscy są katolikami ,a wcale to nie przeszkadza w serdecznych stosunkach .Być może Pan ma inne doświadczenia mniej przyjacielskie,czy w jakiś sposób bolesne będących podstawą takich wniosków.Uważam jednak,że używanie tak mocnego słowa jak pogarda to sztuczne stwarzanie konfliktu po co ?

Obrazek użytkownika Paweł Chojecki

17-04-2013 [19:23] - Paweł Chojecki | Link:

Proszę nie udawać pokrzywdzonej - sugeruje Pani u mnie zaburzenie psychiczne i jeszcze ma pretensję: "po co te złośliwości". Żal.pl

Paweł Chojecki

Obrazek użytkownika gorylisko

17-04-2013 [21:26] - gorylisko | Link:

Pan też nie jest ekspertem w tej dziedzinie... ale w dziedzinie wbijania szpilek KK tudzież przemilczania faktów historycznych jest pan dość biegły...może nawet przebiegły... ;-)
jeśli rzeczywiście chciałby pan coś szczerze napisać, to wystarczyłoby się powstrzymać od tych przytykw
ale nie wszystko jest doskonałe...może warto by wspomniec co sądziła o modnym dziś temacie homosiów... i proszę nie palić głupa...
mnie jako katola nie interesowało czy ona jest metodystką, ewangelikiem, adwentyastka  czy anglikanką... tym co było ważne to postrzeganie komunizmu proszę pana... KK był konsekwentnie przeciwko komunizmowi od samego początku...czego nie można powiedzieć o protestantach...przykład ? tatuś Angeli Merkel... a może pochwali sie pan o modłach za zdrowie adolfa hitlera w czasie II WŚ jakie zanoszono w kościołach protestanckich...
co do zaburzeń...panie, albo pan odpowiadasz prosto i na temat albo uprawiasz pan mowę od złego...z tego co wiem, mowa wasza tak, tak a nie, nie...obowiązuje  każdego uczciwego człowieka...nieważne czy jest katolikiem czy ewangelikiem czy adwentystą...

Obrazek użytkownika Paweł Chojecki

18-04-2013 [13:49] - Paweł Chojecki | Link:

Opisuje Pani sielski obrazek: "nie widzę żadnych uprzedzeń czy pogardy.Szanujemy wzajemnie nasze przekonania wiedząc,że przyjacielskie stosunki opierają się nie tylko na płaszczyźnie wiary,ale i na wspólnych zainteresowaniach czy podejściu do problemów."

Proszę zatem zinterpretować działanie na tym naszym patriotycznym forum indywiduów w rodzaju osobnika ukrywającego się pod pseudonimem "Dogard". Przecież oni tu funkcjonują za zgodą Redakcji.

Pozdrawiam,
Paweł Chojecki

Obrazek użytkownika Paweł Chojecki

18-04-2013 [22:56] - Paweł Chojecki | Link:

Pierwszy raz to widzę u siebie na blogu, ale poczytuję to za dobra monetę na przyszłość.

Pozdrawiam,
Paweł Chojecki

Obrazek użytkownika Paweł Chojecki

24-04-2013 [17:09] - Paweł Chojecki | Link:

"Dotyczyło to zwłaszcza tych gimnazjalistów wyznania luterańskiego, którym na co dzień przychodzi żyć w diasporalnych warunkach. Są oni, ze względu na swą odmienną przynależność wyznaniową, wytykani palcami i zdani niejednokrotnie na niewybredne komentarze - napisał zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce."

http://naszeblogi.pl/comment/reply/37377#comment-form

Pozdrawiam,

Paweł Chojecki

Obrazek użytkownika m.

17-04-2013 [19:15] - m. | Link:

Determinacja ww. polityków ma (miała) oparcie na solidnym fundamencie, stąd ich siła i skuteczność, a także pomyślność kraju pod rządami każdego z nich.

Obrazek użytkownika Paweł Chojecki

17-04-2013 [19:24] - Paweł Chojecki | Link:

Po owocach ich poznacie...

Pozdrawiam,
Paweł Chojecki

Obrazek użytkownika MACIEJ

17-04-2013 [21:23] - MACIEJ | Link:

" państwo to nie kościół, a polityka to nie ewangelizacja." - swietne podsumowanie problemu kompromisu w polityce.
Pozdrawiam!

Obrazek użytkownika Paweł Chojecki

17-04-2013 [23:25] - Paweł Chojecki | Link:

Dziękuję za zachętę!

Paweł Chojecki

Obrazek użytkownika amfetamina

17-04-2013 [21:59] - amfetamina (niezweryfikowany) | Link:

"Zawsze zadziwia mnie, jak polscy katolicy łączą zachwyt nad protestanckimi politykami w rodzaju Thatcher, Orbana, Klausa czy Reagana z pogardą dla protestantyzmu. "?
-czy to nie aby prawie taka sama prowokacja co:
"a mnie zadziwia jak polscy protestanci nie omnina okazji zeby przykleic late polskim katolikom", czy tylko mi sie tak wydaje?

Obrazek użytkownika Paweł Chojecki

17-04-2013 [23:25] - Paweł Chojecki | Link:

Moim zdaniem jest to rzeczywisty problem - osobiście obserwowałem go np. w starym UPR-e. Ściany siedziby obwieszone portretami protestantów i Żydów zasłużonych dla konserwatywnego liberalizmu i jednoczesne określanie protestantów terminem "sekta", "heretycy" - np.: "Skandal! Heretyk szefem UPR na Lubelszczyźnie"  Proszę zwrócić uwagę na datę tej dyskusji. Sprawa nie jest wcale nowa.

Pozdrawiam,
Paweł Chojecki