BEZ NAS NIE WYGRACIE!

Co stanowiło o sile dawnej Rzeczypospolitej? Jej różnorodność! Wolność osobista i współistnienie różnych nacji, kultur i religii, które pokojowo koegzystując, dawały, co miały najlepszego dla wspólnego państwa. Co stanowi o słabości Polski? Jej zamknięta, monolityczna wizja patriotyzmu na sztywno zblokowana z „jedynie prawdziwą religią”. Taka Polska odpycha i ciągle się kurczy. Przegrywa kolejne bitwy i zamiast wrócić do tradycji Rzeczpospolitej, swoją chorobę leczy metodą „klin klinem”.
 
Mało kto z Polaków-katolików zdaje sobie sprawę, ile w naszej historii zawdzięczamy prawosławnym Kozakom, Żydom wyznania mojżeszowego, Ormianom ze swoim najstarszym na świecie kościołem narodowym czy protestanckim Prusakom. Nie ma tu miejsca, by uzupełnić te braki wiedzy z historii. Podam tylko dwa przykłady, by uzmysłowić skalę naszej niewiedzy.

Wszyscy jesteśmy dumni z kłuszyńskiej wiktorii i zajęcia Moskwy w roku 1610 przez hetmana Żółkiewskiego. Ale czy wiemy, kto ją sfinansował? Sam dowiedziałem się o tym dopiero z tygodnika „W Sieci” nr 1, (5/2013) (obecnie „Sieci” - przy okazji życzę powodzenia braciom Karnowskim w walce z Układem) - 180 tys. zł dał lennik króla Zygmunta III, władca luterańskich Prus. Bez tego Moskwy byśmy nie zdobyli…

Gdy czytamy o ukraińskim ludobójstwie dokonanym na Polakach pod koniec II wojny światowej, wspominamy z wdzięcznością tych Ukraińców, którzy z narażeniem życia ratowali swoich sąsiadów. Ale czy słyszeliśmy o roli protestantów na tych terenach? W artykule „Ukrainiec Polakowi Człowiekiem” (URz nr 4/2012) Ewa Siemaszko opisuje heroizm nielicznych bohaterskich Ukraińców. W długiej, trzystronicowej historii pojawia się mimochodem 1 (słownie jedno!) zdanie:

„Gwarantowanego wsparcia można było spodziewać się od takich związków religijnych i sekt, jak metodyści, świadkowie Jehowy, baptyści, tzw. sztundyści”.

Jak Państwo byście się poczuli, należąc do któregoś z tych wyznań? Tylko proszę szczerze! Mamy tu jednoznaczne, mocne świadectwo Polki, jak mniemam katoliczki, o niezwykłej i powszechnej (Siemaszko pisze o „gwarantowanej”) postawie protestantów na Ukrainie i jednoczesne tytułowanie ich określeniem sekta! Pomijam już fakt skwitowania ich niezwykłej ofiarności jednym tylko zdaniem.

Niestety, pogarda dla niekatolików i odmawianie nam prawa do równoprawnej debaty o polskich sprawach nie należy do historii. Spotykamy się z tym w obozie patriotycznym bardzo często (to jedna z głównych przyczyn tego, że polscy protestanci masowo popierają lewicę lub PO). Ze swoich doświadczeń politycznych mógłbym podać wiele przykładów zniewag i nierównego traktowania. Czołowi prawicowi luminarze walki o wolność, skarżący się na dyskryminację władz i mediów głównego nurtu ze względu na swoje przekonania polityczne czy religię, jednocześnie bezceremonialnie składali mi ofertę przejścia na katolicyzm, by „zaistnieć” po prawej stronie, lub po pierwszych oznakach wielkiej sympatii odwracali się ode mnie pouczeni przez „życzliwych”, że to „heretyk, który atakuje naszego papieża”. Na prawicowych blogach czy portalach nagminną praktyką jest tolerowanie chamskich i obraźliwych ataków personalnych na protestantów oraz blokowanie wpisów naszej strony. Nawet najbardziej elitarni publicyści patriotyczni nie potrafią ukryć swojej niechęci i pogardy dla tych z nas, którzy próbują w przestrzeni prawicowej skorzystać z prawa do swobodnego prezentowania swoich poglądów na omawiane kwestie. Gdy niedawno poruszyłem na jednym z blogów problem roli JP2 w operacji przejścia od PRL do PRL-bis, Gospodarz zamknął dyskusję w charakterystyczny sposób:

„Z przykrością Państwa informuję, że kolejne komentarze dotyczące wypowiedzi p. Chojeckiego oraz odpowiedzi udzielane przez tego pana - będą stąd usuwane.”

Dodam, że jestem kilkuletnim stałym bywalcem tego bloga i często prowadziliśmy tam wielce wzbogacające intelektualnie polemiki, a Gospodarz zawsze używa dużej litery, zwracając się do swoich rozmówców - tutaj „zapomniał”.

Ogólnie rzec ujmując, typowy polski przedstawiciel obozu patriotycznego może z pewnym ociąganiem zaakceptować obecność ateistów, agnostyków czy „innowierców”, ale tylko wtedy, kiedy będą „siedzieć cicho” i wychwalać papieża i Przenajświętszą Dziewicę…

Polacy-katolicy, musicie wreszcie zrozumieć, że nie jesteśmy gorszymi dziećmi Rzeczypospolitej i mamy takie samo prawo do artykułowania naszych poglądów, jak wy. Walcząc o wolność dla „TV Trwam” i jednocześnie odmawiając tej samej wolności nam, jesteście pożałowania godnymi obłudnikami.

Problem nie dotyczy jakichś osobistych uraz czy różnic poglądów. Sytuacja jest dramatyczna! Naród polski jest w agonii i jeśli w błyskawicznym tempie nie stworzymy szerokiego obozu sanacji państwa, żywioł polski rozpłynie się w europejskiej magmie lub zostanie rozdeptany przez wschodnich barbarzyńców. Samotny Polak-katolik stoi w tej walce na z góry straconej pozycji. Tej wojny nie wygracie bez nas – niekatolików, ale wiernych synów Rzeczypospolitej. Jedyną drogą do zwycięstwa jest powrót do naszej odwiecznej tradycji – gdy na polach Grunwaldu czy Kłuszyna razem przelewaliśmy krew – i niezależnie, czy na stos rzucali swój los katolicy, prawosławni, muzułmanie, żydzi czy protestanci; Polacy, Tatarzy, Litwini, Prusacy, Ormianie, Czesi czy Ukraińcy – miała ona zawsze ten sam kolor, jak na naszym wspólnym biało-czerwonym sztandarze. Kto tego nie pojmuje, jest nie tylko głupcem, ale i wrogiem swojej Ojczyzny.
 
 
„Częściowo to nieświadomość na temat swojej niewiedzy powoduje, że nierzadko wygłaszacie poglądy, które są przeciw-skuteczne – które szkodzą tym wartościom, w które wspólnie wierzymy. Te poglądy to, z jednej strony, zbyt wąskie nakreślanie konturów polskości, reguł przynależności do naszego narodu, z drugiej zaś szukanie przeciwników naszej suwerenności i Polski jako takiej nawet tam, gdzie ich nie ma.”  Prof. Andrzej Zybertowicz, plwolnosci.pl

Tekst pochodzi z marcowego numeru miesięcznika "idź POD PRĄD". Gazeta jest dostępna w kioskach RUCH, EMPiK i GARMOND w cenie 3 zł (roczną prenumeratę w cenie 40 zł można zamówić pod telefonem: 502 211 360 lub pisząc na adres: knp@knp.lublin.pl; dostępna jest także prenumerata elektroniczna w cenie 20 zł/rok).

ipp

Zapraszam do siebie na Twittera:

"Cierpienie fizyczne to drobna część bólu Jezusa - on przyjął na siebie gniew Boga Ojca za nasze grzechy - "Boże mój, czegoś mnie opuścił?".

"Po co Jezus umarł? By zamknąć dla nas piekło i otworzyć niebo. Czy już skorzystałeś z Jego oferty?"

"Putin szuka ekstremistów w siedzibach AI, HRW, TI - http://niezalezna.pl/39861-fsb-szuka-nielegalnych-ekstremistow, a Boni chce kontrolować kazania w kościołach - ten sam korzeń."

"I co? Opłacało się walczyć z globalnym ociepleniem???"

Refleksja na "po Świętach":

YouTube: 
Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika wandaherbert

02-04-2013 [09:47] - wandaherbert | Link:

Mam 70lat , bywałem tu i tam , musze przyznać Panu,jako katolik,rację.Słabo u nas z tolerancją innych wyznań i ościennych nacji.Dużo się mówi o tym ,jak Polacy byli pare wiekow temu tolerancyjni.Chyba ta tolerancje zagubili przez te ostatnie wieki.Do niedawna u "ludu"byla taka opinia:Kacap to brudas i głupek -Pepicek to tchórz ,bo nie walczyl z Hitlerem-Schwab to tchorz-glupek itp.Polak to szlachetny,mądry ,odwazny -slowem bohater .Zyd to mial wszystkie wady +oszust.Obecnie przez ostatnie 25lat nastapila zmiana na lepsze,ale do normalności daleka droga.

Obrazek użytkownika Paweł Chojecki

02-04-2013 [13:27] - Paweł Chojecki | Link:

Dziękuję za odwiedziny i uczciwy głos w dyskusji.

Pozdrawiam,
Paweł Chojecki

Obrazek użytkownika m.

02-04-2013 [11:16] - m. | Link:

Mocne słowa, ale należało je wypowiedzieć.

Obrazek użytkownika Paweł Chojecki

02-04-2013 [13:26] - Paweł Chojecki | Link:

Dość długo się powstrzymywałem licząc na autorefleksję.

Pozdrawiam,
Paweł Chojecki

Obrazek użytkownika Lusia

02-04-2013 [11:18] - Lusia | Link:

Atakowanie katolików za małą otwartość na inne wyznania, to chyba jakaś kpina. Teraz kiedy katolicy są spychani zarówno przez "nasz" rząd, przez media, jak i przez UE do kruchty, jeszcze takie zarzuty. Niedługo trzeba będzie się ukrywać w katakumbach, jak pierwsi chrześcijanie. jesteśmy u siebie. Polska jest krajem katolickim, a ludziom się wmawia, że są nietolerancyjni, że są antysemitami i tym podobne bzdury. To wywołuje w większości narodu jakieś kompleksy i poczucie niepewności. Międzynarodowe lewactwo wszelkiej maści bierze się ostro do kształtowania w Polsce nowego człowieka, bez kręgosłupa moralnego i pozbawionego wszelkich zasad i wartości, istotnych dla katolików. Atak na rodzinę i demoralizacja dzieci, jest ich głównym celem, żeby nowe pokolenie Polaków poddać indoktrynacji lewackiej i pozbawić wpływów rodziców na ich wychowanie. Do tego ataku na katolików jeszcze Pan się wpisuje, wymyślając jakieś nieistniejące antagonizmy w stosunku do innych religii obecnych w Polsce. Jeżeli jesteście Polakami, to dlaczego głosujecie na tych co niszczą Polskę. Co wam przeszkadza katolicki patriotyzm. To wy jesteście nietolerancyjni. Będąc w mniejszości, to własnie wy winniście się przystosować, do katolickiej większości, a wtedy będziemy wspólnotą, walczącą ze złem, które pleni się w Polsce.

Obrazek użytkownika Sizar

02-04-2013 [13:17] - Sizar | Link:

Tym bardziej smuci i zadziwia, że ci katolicy, którzy sami doświadczają nietolerancji, cenzury, odpychania robią to samo wobec innych.

Obrazek użytkownika Paweł Chojecki

02-04-2013 [13:25] - Paweł Chojecki | Link:

Taka postawa przyniesie też niechybną klęskę tak obłudnej postawie...

Pozdrawiam,
Paweł Chojecki

Obrazek użytkownika Paweł Chojecki

02-04-2013 [13:23] - Paweł Chojecki | Link:

Proszę nie popisywać się demagogią! Pisanie do mnie w tym stylu: "Jeżeli jesteście Polakami, to dlaczego głosujecie na tych co niszczą Polskę" wyklucza możliwość merytorycznej dyskusji.

Pozdrawiam,
Paweł Chojecki

Obrazek użytkownika xena2012

02-04-2013 [11:54] - xena2012 | Link:

przecież nie można ustępować w krytyce katolicyzmu Gazecie Wyborczej i reprezentującej ją pani Wiśniewskiej,dać się wyprzedzić posłom lewicy i Palikota oraz całej rzeszy celebrytów.,,Bez nas nie wygracie''mówi tytuł tzn.należy rozumieć,że katolicy prowadzą z kimś jakąś wojnę i potrzebni są sojusznicy ?

Obrazek użytkownika Paweł Chojecki

02-04-2013 [13:19] - Paweł Chojecki | Link:

Mam Pani wyraźny problem ze zrozumieniem cudzych poglądów. W ten sposób dyskutuje Pani tylko ze swoimi fobiami, nie z adwersarzem. Może ten tekst Pani nieco pomoże: "KAŻDY MA SWÓJ BETON" - http://podprad.org/aktualny-1.php?idg=1647&tyt=KA%C5%BBDY%20MA%20SW%C3%93J%20BETON

Nie napisałem, że katolicy prowadzą wojnę. Niestety cześć katolików to kosmopolici lub "Kubusie Puchatki" karmieni TVN-em (podobnie, jak większość protestantów). Pisałem o Polakach-katolikach. Dziś to szybko kurcząca się mniejszość narodu.

Pozdrawiam,
Paweł Chojecki

Obrazek użytkownika tagore

02-04-2013 [12:35] - tagore | Link:

Podziękować Karolowi ,królowi szwedzkiemu próbującemu po
abdykacji Jana przeprowadzić w Polsce reformację.
Postawa większości protestanckich magnatów skutecznie zniszczyła prestiż
i pozycję tej grupy religijnej.

tagore

Obrazek użytkownika Paweł Chojecki

02-04-2013 [13:13] - Paweł Chojecki | Link:

Czy zrobił Pan zestawienie procentowe katolików w jego szeregach? Nawet Sienkiewicz nie zapomniał o Kuklinowskim...

Co do meritum - na reformację w Polsce był czas w XVI wieku - polska szlachta (w dużej części protestancka) nie skorzystała z Bożej okazji i mamy to, co mamy. "Miałeś chamie złoty róg..." - ma dużo większe zastosowanie w naszej historii niż nam się wydaje.

Pozdrawiam,
Paweł Chojecki

Obrazek użytkownika tagore

02-04-2013 [15:33] - tagore | Link:

Polskiej protestanckiej szlachcie nie odpowiadała
wizja krwawych czystek i wojny religijnej oraz
monokultury jedynie słusznej wizji rzeczywistości
wraz z jedynie słuszną wersją historii.
Dziwnym trafem eksterminacje czy handel opium
na wielką skalę apologeci nazywają misją cywilizacyjną.
Jednocześnie zabawna była informacja o zakazie zajmowania
przez katolików współcześnie stanowiska premiera Wielkiej Brytanii to
w odniesieniu do wielokulturowego charakteru I Rzeczypospolitej.

tagore

Obrazek użytkownika Emil

02-04-2013 [12:36] - Emil | Link:

.. przekonali sie Polacy spieszacy na wielka patriotyczna demonstaracje 11 Listopada w Warszawie

Pisac kazdy moze bo papier i blog wszystko lyknie ... ale " po czynach ich poznacie"

Polecam:"JAK UCZCZĘ 11 LISTOPADA?" Autor: Paweł Chojecki

http://naszeblogi.pl/33805-jak...

Postrzelaliscie sobie do puszek w lesie ... tyle jest warta Wasza pomoc
Tak wlasciewie oprocz pustych frazesow i bicia piany nie bylo Was ani na marszach o TV Trwam
ani na zadnych patriotycznych wiec z czym do ludzi?

Ps: choc przyznam ze sie dziwie polskiej scenie patriotycznej udajacej badz slepo wierzacej
ze Polska to katolicki monolit . Nie zalezy PISowi na glosach innowiercow i ludzi niewierzacych?

Obrazek użytkownika Paweł Chojecki

02-04-2013 [13:08] - Paweł Chojecki | Link:

11 Listopada to zwieńczenie wysiłku wariatów, którzy przed I wś latali po lasach i "strzelali do puszek"...

Pozdrawiam,

Paweł Chojecki

Obrazek użytkownika stan43

02-04-2013 [13:41] - stan43 | Link:

Szanowny Panie Chojecki,
Kozakom to zawdzięczali nasi przodkowie bardzo dużo zwłaszcza w czasie Powstania Styczniowego. A Najświętszą Dziewicą to niech pan sobie swoich kacerskich ust nie wyciera - choćby przez wzgląd na dobre maniery.

Obrazek użytkownika Paweł Chojecki

02-04-2013 [14:16] - Paweł Chojecki | Link:

Stracił Pan niestety czas na lekturę  - nic Pan nie zrozumiał. Szkoda...

Pozdrawiam,
Paweł Chojecki

Obrazek użytkownika stan43

02-04-2013 [17:13] - stan43 | Link:

Być może Pański tekst był dla mnie zbyt przeintelektualizowany i skomplikowany, nie dorastam do Pańskiego geniuszu (na miarę Mędrca Europy, ale za Najświętszą Dziewicę to mógłby Pan katolików przeprosić.

Obrazek użytkownika Paweł Chojecki

02-04-2013 [19:30] - Paweł Chojecki | Link:

Nie rozmawiajmy o geniuszu. Mi w zupełności wystarczy, gdy "odbierze" Pan przekaz, jaki nadałem (tj. lektura bez uprzedzeń, a ze zrozumieniem). Wtedy możemy podyskutować.

Pozdrawiam,
Paweł Chojecki

Obrazek użytkownika fritz

02-04-2013 [14:55] - fritz | Link:

...Jej różnorodność!

*** Nie. Stanowilo o niej polskie ustawodastwo, polskie prawo ustanowione przez etnicznych Polakow, polska cywilizacja wyrazajaca sie zupelnie inaczej niz u sasiadow zrozumiana wolnoscia i rownoscia przez Bogiem, a wiec polskim katalicyzmem, polskim kosciolem.

To Polska Cywilizacja stanowila o sile Rzeczypospolitej, umozliwija rozwoj i dbala o inne kultury, nie na odwrot.

A jak one sie rewanzaly, to inna sprawa.

Gdansk finansowal Korone w wojnie przeciwko Prusakom, wlasnie na poczatku 1600; Jak widac, prusaki przegraly. Lennik musial placic.

Bracia Arianscy rowniez znalezli w Polsce schronienie, podobnie jak Zydom Polacy na 700 lat przed protestanckim Niemcami zapewnili im prawa i ochrone: Niemcy uznali Zydow tak naprawde za ludzi w 1945 (prosze, obledni niemieccy protestanci tez sie ucza, po prostu trzeba z pewnym naciskiem tlumaczyc) a katoliccy Polacy okolo 1265.

Polski katolicyzm (sic!) i wiara byly tym fundamentem z ktorego polskie zrozumienie wolnosci i toleranacja wyrastala.

Czego nie mozna o pretestantach powiedziec, czego wyrazem jest stwierdzenie „jedynie prawdziwą religią” bedace sekciarskim atakiem na polski kosciol pastora.

Ta roznorodnosc Polski zginela z I RP, rowniez dzieki kozakom czy Niemcom.

Stosunek obcych do Polakow byl bardzo dobrze widoczny w czasie odzyskiwania niepodleglosci. Zydzi zrobili wszystko co mogli, zeby to sie nie udalo a pozniej dazyli do zniszczenie II RP. Niemcy w powstaniach musieli zostac z zaboru wyrzuceni. Nie mowiac juz rosyjskiej rozmaitosci, ktora z niepodlegla Polska nie mogla sie pogodzic.

Polacy odzyskali niepodleglsc, zwyciezyli WBREW im wszystkim!

Dzieki polskiej cywilizacji, ktora oraganicznie zwiazana jest z wiara, katolicyzmem.

A teraz?
Zydzi wokol GW robia wszystko zeby Polacy utracili niepodleglosc i tozsamosc narodowa atakujac polska kulture i cywilizacje i religie z niespotykana wsciekloscia (np. Powstanie Warszawskie wybuchlo po to, zeby Zydow wymordowac).
Niemcy na Slasku dokladnie to samo, a na polnocy przygotowywuja oderwania prus z Gdynia od Polski.

A taki Chojecki pare miesiecy temu nawolywal Polakow do ucieczki z Polski, na wziecie przykladu z Zydow i rezygnacji z panstwa na ... 2000 lat? Antypolski obled.

My wygramy wbrew waszej zlej woli i antypolskosci!

Obrazek użytkownika Paweł Chojecki

02-04-2013 [15:18] - Paweł Chojecki | Link:

Do swojej głupoty dodał Pan kłamstwo: "A taki Chojecki pare miesiecy temu nawolywal Polakow do ucieczki z Polski".

Paweł Chojecki

Obrazek użytkownika fritz

02-04-2013 [15:43] - fritz | Link:

dla Polakow, na wzor Zydow. To jest ucieczka z Polski.

Jestem pewien, ze Chojecki samemu link podrzuci.

Co do reszty, jest korrekt.

Wygramy tylko WBREW wam!

Obrazek użytkownika Lusia

02-04-2013 [15:41] - Lusia | Link:

Myślę, że dość pouczania katolików. Zrobimy to we własnym sumieniu, bez udziału osób postronnych, w pokorze płynącej z wiary, a nie z powodu jakiś wydumanych win wobec innowierców. Należy wreszcie powstać z kolan przed "mądrzejszymi", którzy nieustannie starają się posponować przedmiot naszej wiary katolickiej.

Obrazek użytkownika xena2012

02-04-2013 [15:48] - xena2012 | Link:

pisze Pan o kurczącej się liczbie Polaków -katolików.I tu pełna zgoda ale i pytanie dlaczego?Bo Polakom katolicyzm jest obrzydzany konsekwentnie i planowo,a uderzenie pada ze wszystkich stron również i przy Pana udziale sadząc z treści bloga.,,Bez nas nie wygracie''-tylko nie wiem bez jakich nas i co mamy wygrać?.W tych słowach widzę raczej złośliwą uciechę ,że znowu katolikom coś się nie powiedzie,zawsze katolikom(mnie też) można zarzucić fobie i trudności w rozumieniu czytanego tekstu.Tyle,że katolikom stale się coś zarzuca,niczego nie wybacza i traktuje jak chłopców do bicia.

Obrazek użytkownika Paweł Chojecki

02-04-2013 [19:25] - Paweł Chojecki | Link:

Oto przykład Pani czytania z absurdalnym rozumieniem uprzednim: ",Bez nas nie wygracie''-tylko nie wiem bez jakich nas i co mamy wygrać?. W tych słowach widzę raczej złośliwą uciechę ,że znowu katolikom coś się nie powiedzie".

Pozdrawiam,
Paweł Chojecki

Obrazek użytkownika Adam

02-04-2013 [17:11] - Adam | Link:

Jak by ci to Panie chojecki wytlumaczyc nasza wygrana albo pzregrana nie zalezy w najmniejszym stopniu od tego czy nas popierasz czy jestes pzreciwko nam , chetnych do plucia na kosciol na katolikow jest tylu ze trudno ci bedzie sie przecisnac w tym tlumie . To ty nie pzrestrzegasz zasad wspolobywateltwa atakujesz bez pardonu katolikow i ich swietosci . My jako wspolwobywatele mozemy nie wypominac ci tego ze to luter zaczal "znosci " prwao wlasnosci ( w koncu klasztory mialo ta ziemie na wlasnosc) Kalwin bochatersko kladl postawy totalitaryzmu ( zakazal miedzy innymi tancow w Genewie) . Byl tak upierdliwy dla wspolmieszkancow ze go stamtad pognano. Na odchonym "sfajczyl " Zwigla. Engels I Marks tez pochodzili z protetanckich domow to protestancka szwecja najechala nas w XVII wieku na wezwanie polskich protestantow.Ale jezeli zaczniesz wyjezdzac z tym tepym protetancim nawracaniem to ci przypominamy skad ci nozki wyrastaja. Co proponujesz biednym i pzresladowanym ? Zeby porzucili swoj kosciol z ktorym pzretrwali tysiac lat moze nie najczystszy ale zawsze cierpiacy z nimi i nawrocuili sie na jakas "religie " ktora jest fanaberja bogatych i zdrada w rzeczy samej Dlaczego fanaberia ? bo Mogly sobie na nia tylko pozwolic Kraje bogate , bez specjalnie silnych wrogow ( Holandia, WLK brytania, USA) zwiazane jest ze protestantyzm ma swoim zalozeniu zdrade , zeruje na katolicyzmie jak rak na zdrowym organizmie Masz watpliwosci? ilu mieszkancow arabii ssawudyjskiej nawrocili protetanci a pzrecierz juz od czasow Imperium brytyjskiego macioe tam nieliche wplywy. naajlawtiej wam sie zeruje na katolikach , nic innego nie potraficie . Na koniec rozmawialem kiedys ze szkotem i sie pytam jakiej druzynue kibicuje glassgow Rangers? a on odpowiedzial No glassgow Celtics I'm catholics . No i wszystkow w temacie . dlaczego kiedys bylo wiecej protestantow Irlandczykow szkotow Polakow? a teraz wszyscy sa katolikami ktos palil protetntow pzresladowal ? nie wrecz pzreciwnie w carskiej rosji katolicy mieli zakaz nauki na niektorych uczelniach wojskowych a protestanci nie . Wiec co sie stalo? Ci irlandzcy , szkoccy , polscy protestanci stali sie Anglikami , niemcami rosjanami . A jak rozumiesz nam nie o to chodzi . No wiec poki masz ciekwe interesujace ide i pomysly dla wspolobywateli to bedziesz wspolobywatelem ale jak okarzesz pogarde dla ich wierzen i tradycji to nie dziw sie ze ci powiedza fora ze dwora nam nie zalerzy wytarczy nam jak prztrwamy to szalenstwo

Obrazek użytkownika Francik

02-04-2013 [17:20] - Francik | Link:

Bardzo ciekawe, że w ten sposób nie atakują katolików protestanci z dziada-pradziada, tylko Szanowny Pan Pastor Chojecki, protestant raczej świeżego chowu, oświecony założyciel nowego wyznania. Przydałoby sie trochę pokory w pouczaniu innych. Ale cóż jak ktoś się czuje prorokiem upoważnionym do założenia nowego "kościoła", to wydaje mu się, że pozjadał wszystkie rozumy. Najśmieszniejsze jest oburzanie się na określenie "sekta" przez założyciela sekty. Bo trudno inaczej nazwać "wspólnotę chrześcijańską", którą założył Jaśnie Oświecony Pastor Chojecki. Cóż Szanowny Panie Chojecki, po pańskim "kościele" dawno słuch zaginie a katolicyzm będzie nadal istniał - także w Polsce. Co do tego ile zawdzięczamy Kozakom, Żydom czy Prusakom dobrego a ile złego możnaby długo dyskutować i nie wiadomo czy przeważyłaby szala dobra czy zła. Doradzałbym więc trochę ostrożności w ferowaniu pochopnych ocen a szczególnie wyzbycie się tonu mentorskiego w pouczaniu tych zakutych łbów Polaków-katolików. Mam jednak takie nieodparte wrażenie, że nie przetrwalibysmy zaborów jako naród, gdyby nie przywiązanie do polskich i katolickich wartości.

Obrazek użytkownika pst

02-04-2013 [18:51] - pst | Link:

Co do tego ile zawdzięczamy Kozakom, Żydom czy Prusakom dobrego a ile złego możnaby długo dyskutować i nie wiadomo czy przeważyłaby szala dobra czy zła.
Złoty wiek Rzeczpospolitej była silna, to czas, gdy Kozacy, Prusacy i Żydzi "grali" na jej korzyść. Z tym Pan nie podyskutuje.

Obrazek użytkownika JaXY

02-04-2013 [17:35] - JaXY | Link:

“Tu się odmienią serca i dusze naprawią, ani bowiem Szwed mocy tej nie zmoże, ani w ciemnościach brodzący prawdziwego światła nie zwyciężą!"
Szydzi z nas i pogardza nami nieprzyjaciel pytając, co nam z dawnych cnót pozostało. A ja odpowiem: wszystkie zginęły, jednak coś jeszcze pozostało, bo pozostała wiara i cześć dla Najświętszej Panny, na którym to fundamencie reszta odbudowaną być może.

- Bramy piekielne nie przemogą mocy niebieskich. Uspokójcie się i otuchy w serca nabierzcie. Nie wstąpi noga heretyka w te święte mury, nie będzie luterski ani kalwiński zabobon guseł swych odprawował w tym przybytku czci i wiary. Nie wiem zaiste, azali przyjdzie tu zuchwały nieprzyjaciel, ale to wiem, iż gdyby przyszedł, ze wstydem i hańbą odstąpić musi, bo moc jego większa moc pokruszy, złość jego złamie się, potęga startą będzie i odmieni się szczęście jego. (ksiądz Kordecki ) Fragment :"Potop" Henryk Sienkiewicz..

Próżno przegrażasz mi, husycie srogi,
Próżno diabelskie wzywasz w pomoc rogi,
Na próżno palisz i krwie nie żałujesz,
Mnie nie zwojujesz!
Choćby tu przyszły poganów tysiące,
Choćby na smokach wojska latające,
Nic nie wskórają miecz, ogień ni męże,
Bo ja zwyciężę!

(pieśń nabożna starej żebraczki Konstancji > "Potop")

JaXY

Obrazek użytkownika Złotnick

02-04-2013 [20:57] - Złotnick | Link:

Szukanie pokrzepienia w "Potopie" i odwoływanie się do tego typu tekstów, gdy do rozsądzenia jest sprawa moralna, może prowadzić na manowce. Oto przykład pokazujący, że w kwestiach duchowych nie warto polegać na powieściach:

"Potop": "bo pozostała wiara i cześć dla Najświętszej Panny, na którym to fundamencie reszta odbudowaną być może"
Biblia: "Fundamentu bowiem nikt nie może położyć innego, jak ten, który jest położony, a którym jest Jezus Chrystus." 1 Kor 3:11

Obrazek użytkownika Paweł Chojecki

03-04-2013 [00:10] - Paweł Chojecki | Link:

Jezus powiedział znaną przypowieść o budowaniu na skale i piasku. Jest ona czytana w kościołach. Nikt jednak nie pyta, czy to jest jakaś pomoc, byśmy zrozumieli, dlaczego w ciągu ostatnich czterystu lat naszej historii przeżyliśmy już tyle upadków naszych zrywów narodowych i form państwowości. Ten kierunek rozumowania wydaje się prosty, ale wolimy się karmić mentalną papką, byle tylko uciec od bolesnej prawdy. Bóg jednak ma ciągle nadzieje wobec naszego narodu. Rzeczywiście jest miłosierny i łaskawy!

Pozdrawiam,
Paweł Chojecki

Obrazek użytkownika kris przybysz

02-04-2013 [23:33] - kris przybysz | Link:

Szanowny Panie, niech Pan nie pir.oli. Niech Pan napisze ile Żydzi zawdzięczają Polsce i Polakom. I przed zaborami i po powstaniach. I w II Rzeczypospolitej. Nie mówiąc o czasach stalinowsko-żydowskich morderców, złodziei, oszustów. A po 1990 roku - kim są najwięksi paserzy, szmalcownicy? A co zrobili dla Polski twórcy Narodowych Funduszy Inwestycyjnych i tzw. powszechnej prywatyzacji - boni, bielecki, suchocka, gieremek i ich koledzy z antypolskiej kloaki oszustów. Kto przejął za bezcen polskie banki, przedsiębiorstwa. W latach 60-tych wypłacono Żydom w USA itd. odszkodowanie. Czy Pan widział jak wyglądała np. Warszawa po wojnie - ruiny. Jak w większości miast wyglądały zburzone przez dzisiejszych przyjaciół Żydów, Niemców, synagogi. Polacy je odnowili. A dzisiaj co. Miasta płacą haracze żydowskim cwaniakom z krakowskiej gminy za odbudowane przez mieszkańców obiekty. Ile razy Polacy będą płacić za to samo. Moja rodzina zostawiła dużo w Wilnie i na Podolu. A weiss nieustannie grozi i żąda, a z nim sekta gebelsowskich kłamców z tzw. Światowego Kongresu Żydów, itp. Bez godności i honoru. Bez was Polacy mieli by więcej wolności i majątku, a w Polsce było by więcej prawa, patriotyzmu i szacunku dla ojczyzny. Potraficie tylko ciągle opluwać. Wasi idole to szecher i gross, lanzman i spiegelman, kosiński i kuczynski, gieremek i shamir, cohn-bandit i szudrich. Są Żydzi i żydzi. Dlaczego w Polsce tych drugich takie tłumy?

Obrazek użytkownika Paweł Chojecki

03-04-2013 [01:02] - Paweł Chojecki | Link:

A Panu to tak często się zdarza polemizować samemu ze sobą?

Paweł Chojecki

Obrazek użytkownika kat

02-04-2013 [23:43] - kat | Link:

gdyby Pan był laskaw się odnieść do mojego wpisu

Obrazek użytkownika Paweł Chojecki

02-04-2013 [23:46] - Paweł Chojecki | Link:

Nie będę łaskaw - Pański tekst nijak ma się do mojej tezy, nie zawiera argumentów merytorycznych oraz jest napisany w konwencji niegodnej uczciwej dyskusji.

Pozdrawiam,
Paweł Chojecki

Obrazek użytkownika kat

02-04-2013 [23:48] - kat | Link:

jest Pan niegrzeczny....prosze o podanie konwencji godnej uczciwej dyskusji...pozdrowka

Obrazek użytkownika Leszek Witkowski

03-04-2013 [02:00] - Leszek Witkowski | Link:

Szanowny Paniie Pastorze.
Wydaje mi sie, ze zwyczajnie popelnil Pan paskudna gafe dzielac nas na Was i Nas.
Albo jest sie Polakiem i mysli po polsku, albo jest sie komunista, Chinczykiem, Arabem, Tuskiem, wyznawca Taj Chi, czy innego buddyzmu i na oltarzu stawia sie wartosci wyznawane przez te czy inne najrozmaitsze ludzkie zbiorowiska, a kraj w ktorym sie zyje i ta cala Polske ma sie gleboko w nosie.
Albo - albo.
Jak Pan mogl pomyslec nawet, a coz dopiero napisac, ze "Bez WAS nie wygramy" ?
Wiec ktoz to jestescie ci WY ? Adwentysci ? Babtysci ? Zielonoswiatkowcy ? Ewangelisci ?
Jak Pan mogl dzielic NAS POLAKOW, na jakies grupy, grupki i podgrupki ? W jakim celu ?
Rzeczypospolita miala od lat swoich wspanialych Tatarow, Ormian, Protestantow, Mormonow - a ilu wspanialych polskich Zydow - w odroznieniu od tych importowanych.
W godzinach proby stawali wszyscy, bez roznic.
A Pan usiluje wprowadzac tu jakies podzialy religijne.
Nic dziwnego, ze porzadni ludzie skoczyli na Pana z butami. To oni, nie Pan maja racje. Zeby osiagac sukces trzeba mnozyc a nie dzielic. Dodawac, a nie ujmowac.
Pan tez o tym wie.
Dlatego prosze uroczyscie odszczekac trzy razy ta niewybaczalna gafe i przeprosic oponetow.
Trudno, no body is perfect. I to wszyscy rozumieja.
Pozdrawiam serdecznie.

Obrazek użytkownika Paweł Chojecki

03-04-2013 [11:12] - Paweł Chojecki | Link:

Jeśli jest tak wspaniale, jak Pan opisuje, to gdzie dziś są te szable przy obozie patriotycznym???

Pozdrawiam,

Paweł Chojecki

Obrazek użytkownika Leszek Witkowski

03-04-2013 [17:15] - Leszek Witkowski | Link:

Wspaniale nie jest.
Lecz nie jest to rezultat nie istniejacych w praktyce podzialow religijnych.
Jest to wynik okupacji naszego kraju od 1939 roku, az do tej pory - z malymi przerwami.
Kolejni okupanci niszczyli fizycznie nasze elity i dbali o wychowanie narodu na najnizszym poziomie.
Bez historii, bez kosciola, bez rodziny, bez odpowiedzialnosci za kraj i spoleczenstwo.
Za to w ciaglym zalewie klamstwa i klamliwej propagandy sukcesu
Szczegolnie wielkie szkody wyrzadzila nam okupacja sowiecka.
Tak popularne haslo niewolnikow: "tisze jedziesz, dalsze budiesz" przyszlo i zadomowilo sie u nas wraz z "kultura" wschodnich rabow.
Jednak, tak wlasciwe Polakom, dazenie do sprawiedliwosci i wolnosci nie daje sie wykorzenic z narodu, podobnie jak nie udalo sie zniszczyc pamieci o niezlomnych, walczacych do konca o wolna Polske.
Szabel nie jest tak malo. Wielotysieczne demonstracje obrazuja nam nasza sile.
Pilsudski ruszal z kompania wojska. Nie w szablach tkwi problem. Gorszym jest brak charyzmatycznego przywodcy.
Pilsudski lata cale budowal sile, ktora potrafila wbrew wszystkiemu i wszystkim wywalczyc Polske. My, oprocz braku Pilsudskiego mamy tez malo czasu. Widac wyraznie, ze ten rok przyniesie nam - a moze i calemu swiatu zaskakujace rozwiazania. Nie wiem czy jestesmy na to dostatecznie przygotowani. Obecnie nie mamy wielkiego wyboru. Powinnismy zjednoczyc wszystkie sily, by wladze przejela jedyna liczaca sie partia opozycyjna z dr. Kaczynskim i prof. Glinskim na czele. Dlatego nie wolno nam rozdrabniac sie i wytwarzac sztuczne podzialy.
Duda i Kukiz powinni konferowac z dr. Kaczynskim, a nie z Komorowskim stawiajacym bolszewickie pomniki.
Serdecznie pozdrawiam.

Obrazek użytkownika Paweł Chojecki

03-04-2013 [18:38] - Paweł Chojecki | Link:

Mam wrażenie, że i Pan polemizuje z atrapą tego, co napisałem. Tłumaczy mi Pan coś co jest tezą mojego artykułu:

Pan: "Obecnie nie mamy wielkiego wyboru. Powinnismy zjednoczyc wszystkie sily"

Ja: "Samotny Polak-katolik stoi w tej walce na z góry straconej pozycji. Tej wojny nie wygracie bez nas – niekatolików, ale wiernych synów Rzeczypospolitej. Jedyną drogą do zwycięstwa jest powrót do naszej odwiecznej tradycji – gdy na polach Grunwaldu czy Kłuszyna razem przelewaliśmy krew"

Dla wygody podkreśliłem w tekście to zdanie. Niestety ciągle słyszę o tym, że "dzielę". Co mam więc myśleć o poziomie mentalnym moich adwersarzy?

Pozdrawiam,

Paweł Chojecki

Obrazek użytkownika Leszek Witkowski

03-04-2013 [20:19] - Leszek Witkowski | Link:

"Samotny Polak-katolik stoi w tej walce na z góry straconej pozycji. Tej wojny nie wygracie bez nas – niekatolików, ale wiernych synów Rzeczypospolitej."
Wydaje mi sie, ze wlasnie to zdanie i sam tytul moglo byc zrozumiane jako dzielenie nas na jakies pomniesze grupki zwalczajace sie wzajemnie. Przynajmniej ja tak to odebralem.
Ze niby to Polacy-katolicy pomijaja, czy tez bojkotuja inne religie w walce o wolna Polske.
Uwazam, ze jest to niefortunne stwierdzenie.
Po pierwsze nie mozna mowic o z gory straconej pozycji, a nastepnie zwrot ten dzieli nas na Polakow - katolikow i Polakow innych wyznan.
To jest nam niepotrzebne. Moze wywolac zupelnie nieistotne spory na tematy drugorzedne.
Pretensje typu, ze to warszawiacy zabrali nam stolice, a krakusi to mowia "na polu" a nie "na dworze".
Juz w komentarzach u "Kata" odbija sie echo o protestantach z PZPR i protestantach dyskryminowanych. Po co nam to wszystko ?
Juz mowilem poprzednio. Jezeli chcemy osiagnac sukces, nalezy za wszelka cene unikac jakichkolwiek podzialow.
Klasowych, partyjnych, naukowych, zawodowych, geograficznych, a przede wszystkim religijnych, bo one potrafia rozpetac naprawde wielkie emocje.
Wierze, ze Pan poruszyl ten temat nie w celu rozpetania awantury religijnej.
Rozumiem, ze tym powodem bylo okreslenie Panskiej religii jako sekty.
Dlatego prosze o wytlumaczenie tego Katu, Gorylowi i Frycowi.
Wydaje mi sie, ze powinien Pan przyznac sie do bledu zamiast ich atakowac.
Pozdrawiam Pana serdecznie.

Obrazek użytkownika Paweł Chojecki

03-04-2013 [22:37] - Paweł Chojecki | Link:

O jakim błędzie Pan pisze? O tym, że ktoś nie potrafi zrozumieć prostego tekstu i na tej podstawie wypisuje jakieś bzdury? To po błąd tego, kto go tu zaprosił, by mógł pluć na rzeczy i ludzi, których nawet nie jest w stanie pojąć.

O to, by budować zjednoczony obóz patriotyczny walczę od około dziesięciu lat i to, co piszę, poparte jest gruntownym doświadczeniem. Absurdem jest, by ktoś pouczał mnie, że mam "niewłaściwe doświadczenia", bo przecież "jest pięknie". Powyższy tekst miał służyć myślącym Polakom-katolikom, by zobaczyli, jak ta współpraca wygląda z drugiej strony. By zastanowili się, dlaczego są coraz bardziej osamotnieni. Co powinni zrobić, by tę sytuacje poprawić itp. Niestety, w większości przypadków pomyliłem adres.

Pozdrawiam,
Paweł Chojecki

Obrazek użytkownika Leszek Witkowski

04-04-2013 [00:43] - Leszek Witkowski | Link:

Szanowny Panie Pawle.
Szanuje Panskie poglady i czesto zagladam do Panskich wypowiedzi. Z wieloma sie zgadzam w stu procentach.
Wyrazilem swoje spojrzenie na poruszona przez Pana sprawe kooperacji pomiedzy katolikami, a Polakami innych wyznan.
Osobiscie nie zauwazylem niepokojacych zjawisk w tej materii, nie zanotowalem tez wypadkow agresji katolikow na nie-katolikow.
Natomiast czesto spotykalem i spotykam zjawiska odwrotne.
Szczegolnie zaniepokojenie wzbudzila we mnie zbieznosc Panskiej wypowiedzi z oswiadczeniem pana Kutza na lamach „Rzeczpospolitej” z dnia 2 kwietnia.
Stwierdzil on miedzy innymi:"Polska przypomina dzisiaj panstwo fundamentalistyczne w ktorym granica pomiedzy Kosciolem a panstwem sie zatarla", oraz: "katolicy moralnie terroryzuja reszte narodu...".

Mam szczera wole wierzyc, ze zbieznosc miedzy tymi dwoma wypowiedziami, Panskiej i Kutza, jest zupelnie przypadkowa.
I to byloby na tyle.

Obrazek użytkownika Paweł Chojecki

04-04-2013 [01:52] - Paweł Chojecki | Link:

Mój artykuł został napisany 9 marca.

Ja nie piszę o agresji, ale o braku równego traktowania w obozie patriotycznym. Takie podejście odpycha.

Pozdrawiam,

Paweł Chojecki

Obrazek użytkownika Leszek Witkowski

04-04-2013 [03:21] - Leszek Witkowski | Link:

Coz, jak wspomnialem, osobiscie nie zauwazylem niecheci do Polakow innej Wiary. Odwrotnie. Na poludniu Polski, tak przeciez katolickiej, spotykalem sie z szacunkiem do protestantow,ktorzy wyrozniali sie prawdomownoscia i uczciwoscia. Nie sadze, by to byla kwestia wyznawanej przez nich religii, ktora oczywiscie rzutowala na ich postawe. Podobnie spotykalem sie z wielka niechecia w stosunku do niektorych Zydow. Uwazam, ze to tez nie byla kwestia ich wiary czy niewiary, tylko postepowania. Zreszta podobnie ludzie reaguja i na katolikow, nie laczac ich czynow z wyznawana religia. Chyba pierwszy raz dowiedzialem sie od Gmyza, ze jako protestant musial sie tluc z rowiesnikami. W moim srodowisku tego typu problemy nie istnialy. Osobiscie jestem gleboko wierzacym katolikiem i szanuje kazda religie. Natomiast moge zrozumiec i rozumiem zal kogos odpychanego.
Nalezy sie tylko gleboko zastanowic, czy to odpychanie jest wynikiem roznic w pojmowaniu wiary, czy tez reakcja na slowa lub czyny. Przeciez ja tez sie wscieklem na Pana za dzielenie nas na WAS i NAS i to w najmniej odpowiednim momencie. To przeciez nie ma nic wspolnego z wyznawana prze Pana Wiara. Moze mi sie wydaje, ale z moich obserwacji wynika, ze wszystkie grupy mniejszosciowe sa nieco przewrazliwione na punkcie swojej odrebnosci i czesto uwazaja, ze ta odrebnosc jest powodem szykan. Spotykalem sie z tym problemem w Polsce wsrod grekokatolikow, a tu w Kanadzie wsrod Polakow. Uwazam, ze w wiekszosci wypadkow jest to tylko skutek wlasnych blednych dzialan. Zazwyczaj nieodpowiednie zachowanie, nie przestrzeganie ogolnie przyjetych praw i zwyczajow rodzi negatywne reakcje.
Mnie tez kolega poradzil, bym wracal do Polski, kiedy skrytykowlem ostro wyrazne nieprawidlowosci.
Zrozumialem wtedy, ze nie nalezy przestawiac mebli w cudzym domu.
Konczy mi sie limit znakow, wiec do nastepnego.
Mam nadzieje, ze bedziemy mogli dojsc do porozumienia.
Czy Pan kiedys sypia ?

Obrazek użytkownika Paweł Chojecki

04-04-2013 [15:16] - Paweł Chojecki | Link:

Zrozumienie przychodzi przez dialog stron mających zdolność/umiejętność słuchania i życzliwego interpretowania słów oponenta. Nie jest to wcale ani łatwe, ani powszechne. Sam oczywiście też mam z tym problem. Jak widać, nie wystarczyło przeczytanie mojego artykułu (który zrodził wręcz odwrotne od zamierzonego reakcje) i dopiero po wymianie kilku komentarzy zaczynamy dochodzić do sedna.

Co do Pańskiego doświadczenia jako katolika - nic dziwnego, że dopiero ode mnie lub Gmyza słyszy Pan o problemach polskich protestantów (ja jestem z innej półki - katolicy jeszcze jakoś tolerują protestantów z "dziada pradziada" (Gmyz), ale w przypadku katolików, którzy zmienili "wiarę", mają poważne trudności. Widziałem to wręcz karykaturalnie w rozmowie z szefem pewnego opozycyjnego radia (bardzo miły i otwarty człowiek w innych kwestiach) - gdy dowiedział się, że jestem pastorem zaangażowanym po stronie prawicowej, bardzo się zainteresował. Gdy zadał pytanie o źródło mojego protestantyzmu (po mieczu czy po kądzieli) i usłyszał, że to ja sam wybrałem podczas studiów, jego twarz od razu zmieniła wygląd i stracił zainteresowanie dalszym kontaktem.). Nie może Pan więc być obiektywny w tej kwestii, jak protestanci, ateiści itp. są traktowani. To od nas może się Pan tego dowiedzieć.

Ważna uwaga - nie pisałem, jak protestanci są traktowani w POLSCE, ale w obozie patriotycznym.

Co do czasu ("ja też sie wscieklem na Pana za dzielenie nas na WAS i NAS i to w najmniej odpowiednim momencie") - uważam, że teraz jest jak najlepszy moment do autorefleksji w naszym obozie. Gdy był czas realnej walki politycznej, proszę zobaczyć, co pisałem: "DO POLAKÓW - KATOLIKÓW: P A X VOBISCUM!" czy "Apel do protestantów: stańmy przy Polsce!"
Dziś nie toczymy już walki o realne cele polityczne, a uczestniczymy jedynie w grze Kremla kończącej przechodzenie z kondominium do miękkiej okupacji. To najlepszy czas na podsumowanie przyczyn klęski.

Pozdrawiam,
Paweł Chojecki

Obrazek użytkownika Leszek Witkowski

04-04-2013 [18:12] - Leszek Witkowski | Link:

Pelna zgoda jezeli chodzi o czesc pierwsza. Wlacznie ze stwierdzeniem, ze nie moge byc obiektywny w kwestii traktowania protestantow, poniewaz nie doswiadczylem tego na wlasnej skorze.
Posiadam tylko pewne zbiezne doswiadczenia. Przebywajac jako obcokrajowiec we Wloszech czy w Kanadzie musialem wyciagnac z faktu "bycia innym" pewne nauki. Moze dlatego latwo mi przychodzi porozumienie sie z Panem.
Natomiast pozwole sobie nie zgodzic sie z Panska wypowiedzia na temat "czasu".
Uwazam, ze wlasnie teraz nadszedl czas, lub poczatek czasu realnej walki politycznej o wygranie Polski.
Wiem, ze nie jestesmy na to dostatecznie przygotowani. W tej grze bierze udzial nie tylko Kreml.
Miedzynarodowa finansjera to rownie powazna sila. Dochodzi Bonn. Nie mozna pomijac Klubu Bilderberg i Masonerii.
Dlatego powinnismy byc maksymalnie skoncentrowani na drodze majacej jakies szanse na powodzenie.
Nie widze zadnej innej alternatywnej mozliwosci, poza maksymalnym poparciem jedynej silnej partii opozycyjnej i zdobyciem wladzy w legalnych wyborach. Tworzenie podziemnych struktur mija sie z celem, skoro istnieje mozliwosc drogi legalnej.
Wrog ma dlugie doswiadczenie w zwalczaniu podziemia, a ostatnia afera w ktorej na jednego, pozal sie Boze, konspiratora przypadlo trzech agentow jest tego groteskowym przykladem.
Dlatego nalezy mnozyc wszystkie sily, by zdobyc pierszy stopien powodzenia, a wiec legalna wladze, ktora ma pewne szanse na wyprowadzenie Polski do niepodleglosci. Wierze, ze dr. Kaczynski wyciagnal wnioski z popelnionych uprzednio bledow.
Naturalnie, nie wolno zaniedbywac tych trzech filarow, na ktorych opiera sie kazde zdrowe spoleczenstwo, a ktore wymienil Braun.
Nalezy tez pamietac, za socjalisci Pilsudskiego doskonalili swoj hart w manifestacjach.
Na podsumowanie przyczyn zwyciestwa czy kleski przyjdzie czas po walce.
Teraz potrzebna nam pelna mobilizacja i jednosc - jak Pan to dobrze ujal w powyzej cytowanych linkach.

Obrazek użytkownika Paweł Chojecki

04-04-2013 [22:52] - Paweł Chojecki | Link:

Niestety nie widzę powodów, by ciąg naszych klęsk miał się skończyć. Jeśli nie potrafiliśmy właściwie zareagować bezpośrednio po 10.04.2010 ( i nie mówię tu tylko o wyborach), to dlaczego mam sądzić, że coś nam się uda teraz czy w 2015? Aktorzy i autorzy tamtych błędów dalej są u steru, a metody też się nie zmieniły. W moim odczuciu jest dużo gorzej - zapał i wiara w zwycięstwo się wypaliły, wielu wartościowych ludzi udało nam się zniechęcić, obóz patriotyczny zdążył się już kilkakrotnie podzielić. Jedyna realna perspektywa to zamiana Tuska na Schetynę - czy to uzna Pan za zwycięstwo???

Co do meritum mojego wpisu - proszę sobie wyobrazić, co by było, gdyby na moim miejscu był ksiądz katolicki. Jakież byłoby oburzenie, że jakieś anonimowe szumowiny strzępią sobie na nim język. Na tym prostym przykładzie widzi Pan, co mam na myśli.

Pozdrawiam,
Paweł Chojecki

Obrazek użytkownika Leszek Witkowski

05-04-2013 [01:00] - Leszek Witkowski | Link:

Zapewniam Pana, ze moja reakcja bylaby dokladnie taka sama - bez wzgledu na rodzaj religii ktora ten ksiadz mialby reprezentowac.
Bo nie o religie tu chodzi, tylko wlasnie o meritum sprawy - a w tym wypadku o prowokacje, ktorej Pan nie dostrzega, poniewaz prawdopodobnie nie bylo Panskim zamiarem prowokowanie katolikow.
Jednak powszechny odbior byl wlasnie taki i powinien Pan to zrozumiec. (Klania sie Panski artykul o "Betonie") :)
Przy okazji dostalo sie Panu jako "innowiercowi". Taki juz los "bycia innym".
Moglby Pan sobie wyobrazic jaka bylaby reakcja Kanadyjczykow gdybym im tlumaczyl ze bez "nas" sa osamotnieni i nie maja szans na sukces ?
Co do przegranej, czy zwyciestwa moge przytoczyc tylko takie sobie dwa komunaly:
- Spartanie liczyli nieprzyjaciol po bitwie. (to jest i nasza cecha narodowa)
- Posmotrim - uwidim (skazal slepoj)

Co do metod.
Nie wiem czy komunisci przegrali jakiekolwiek wybory od czasu Rewolucji Pazdziernikowej.
Stalin wyjasnil ten fenomen krotkIm stwierdzeniem.
- NIE WAZNE JEST KTO GLOSUJE, WAZNE JEST KTO LICZY GLOSY.
Tu tkwi sedno sprawy (wlacznie z ostatnimi wyborami liczonymi przez rosyjskie serwery).
Dlatego nie nalezy sobie rwac wlosow z glowy - raczej powinno sie zbadac dokladnie ten prosty mechanizm i odpowiednio, to znaczy bardzo starannie zabezpieczyc sie przed nastepnym falszerstwem.

Obrazek użytkownika Paweł Chojecki

05-04-2013 [01:55] - Paweł Chojecki | Link:

Nie miałem na myśli Pańskiej reakcji, ale Administracji portalu prawicowego i reszty blogerów. Pokazałem w ten sposób nierówność traktowania, o której pisałem w artykule. Dopóki to się nie zmieni, obóz patriotyczny będzie działał odstraszająco. Celnie to ujęła katoliczka Kasia  w jednym z komentarzy:

"Czy nie przyszlo Ci do glowy ze to tacy jak Ty i Tobie podobni
odstraszacie ludzi od tego portalu i od PIS-u...
" DLACZEGOS BIEDNY"?....." BOS GLUPI"!!!!!
Wez to pod uwage....."

Co do metody. Demokratycznie już nie wygramy. Zwodzą nas ci w naszych szeregach, którzy dziś bredzą o demokracji. Na inne rozwiązania był czas tuż po 10.04.2010. Wtedy i tylko wtedy. Dlatego właśnie media i zdrajcy nawoływali wtedy do wspólnej żałoby i pojednania, a P-kota schowali na parę tygodni. Myśmy ten moment przespali (choć apelowałem wtedy do pewnych czynników o szybkie działania), a wtórowali nam hierarchowie w żałobnych nutach i wezwaniach do pojednania z Rosją. Po trzykroć zdrajcy!!!

Pozdrawiam,
Paweł Chojecki

Obrazek użytkownika Leszek Witkowski

06-04-2013 [19:12] - Leszek Witkowski | Link:

Panie Pawle
Chcialbym juz zakonczyc nasza dyskusje.
W zwiazku z tym pozwole sobie wrocic do podstawowych pojec, ktore przeciez Pan zna doskonale.
Otoz, piszac cokolwiek chcemy osiagnac jakis CEL.
Cel ten moze byc szlachetny, nastepnie przez cala game, moze siegac podlosci.
Podobnie rzecz sie ma z intencjami. W skrajnym uproszczeniu moga one byc dobre i zle.
Przewaznie sa one dobre. Pewnie dlatego znawcy twierdza, ze to nimi wybrukowano pieklo.
Piszac czy dyskutujac uzywamy argumentow.
Argumenty moga byc prawdziwe, naciagane czy klamliwe (znow cala gama mozliwosci).
Mozna je akceptowac, podchodzic do nich ze zrozumieniem, mozna je omijac lub calkowicie negowac .
Kazda dyskusji polega na wymianie argumentow.
Moim CELEM bylo zwrocenie Panskiej uwagi na popelniony przez Pana - wg mnie blad, czy tez nietakt i dolaczylem prosbe o jego naprawe.
Staralem sie uzywac argumentow zgodnych z prawda i moim rozumieniem istoty rzeczy.
Wydaje mi sie, ze te argumenty zostaly przez Pana pomijane, lub calkowicie negowane.
W kazdym razie odbijaly sie jak pilka od betonowej sciany.
Jest to dosyc czesta ludzka reakcja - to znaczy, nieumiejetnosc dostrzegania wlasnych bledow i na tej podstawie wyciaganie swoistego wniosku, ze otoczenie nic nie rozumie i bezpodstawnie rosci sobie nieuzasadnione pretensje, a nawet szykanuje dana osobe, czy tez grupe spoleczna. Nic bardziej mylnego.
Jednakze, wobec twardego “nie zrozumienia” sprawy i odrzucania argumentow, uwazam dalsza dyskusje za bezcelowa.
Naturalnie rodzi sie we mnie pytanie - jaki cel chcial Pan osiagnac wlaczajac sie w modne ostatnio ataki na katolikow, no i oczywiscie jakie sa Panskie intencje ?
Pozdrawiam Pana.

Obrazek użytkownika Paweł Chojecki

03-04-2013 [11:09] - Paweł Chojecki | Link:

Kilka dni temu Józef Darski zamieścił w komentarzach sarkastyczną uwagę:

"Nikogo nie interesuje jak powinna działać sprawna organizacja. A już wyłapywanie zdolnych, to samobójstwo. Nikt nie będzie go świadomie popełniał. A na ew. utratę czytelników już redakcja znalazła lekarstwo:: apele, smsy i egzorcyści." (podkreślenie moje)

Zamieszczam ja jako komentarz do namiastki dyskusji, jaką wywołał mój tekst. Myślący zrozumieją. pozostałym nie mogę pomóc - ubolewam.

Pozdrawiam,

Paweł Chojecki

Obrazek użytkownika Paweł Chojecki

24-04-2013 [17:07] - Paweł Chojecki | Link:

Kilka osób przekonywało mnie w komentarzach, że pisząc o dyskryminacji niekatolików "mijam się z prawdą". Oto oficjalne stanowisko polskich luteran w tej sprawie:

"Dotyczyło to zwłaszcza tych gimnazjalistów wyznania luterańskiego, którym na co dzień przychodzi żyć w diasporalnych warunkach. Są oni, ze względu na swą odmienną przynależność wyznaniową, wytykani palcami i zdani niejednokrotnie na niewybredne komentarze - napisał zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce." http://naszeblogi.pl/comment/reply/37377#comment-form

Pozdrawiam,
Paweł Chojecki