Pomocniczość głupcze

Zasada pomocniczości. Czy rodzić dziecku pomaga czy nim rządzi? Otóż - pomaga. No dobra, czasem zmusza do czegoś. Ale nadal pomaga. Bo rodzić chce - wzrostu dziecka, jego rozwoju.
Tyran i dyktator, nikomu nie pomaga. To - w swoim własnym marnym mniemaniu, apex predator. Wszystko jest jego. On konsumuje, włada, rządzi, kontroluje, wykorzystuje, używa. Gdy zmusza, to czyni to dla swojej korzyści, swojego wzrostu, swojego "dobra".

Pomocniczość wyrasta z miłości, rozumianej jako pragnienie wzrostu drugiego, jako szacunek dla wartości drugiego. Pomocniczość prowadzi do wolności i odpowiedzialności. Pomocniczość nie zna przyszłości, bo tę, będą kształtować ci, którym pomaga, jak potrafi.

Dyktatura wyrasta z chciwości, rozumianej jako pragnienie posiadania może i wszystkiego, kontrolowania - bo tym właśnie jest posiadanie. Dyktatura prowadzi do uwiądu i zniewolenia tych, co w są w obszarze jej działania. Dyktatura ma dokładne plany na przyszłość. Agenda 2030, Fit for 55, itp. itd. Mamy 96 miesięcy na uratowanie świata.

Pomocniczość, czyniąc ludzi wolnymi, nie wpieprzając się w ich życie, wymaga od nich dwóch zdolności. Zdolności do rozumienia życia i rzeczywistości, tak by ludzie mogli sami dbać o siebie i kształtować swoje indywidualne i społeczne życie. Wymaga też zdolności do tworzenia przez ludzi trwałych i wartościowych relacji, także opartych na pomocniczości, współpracy, zaufaniu i tak dalej.

Totalitaryzm chcąc ludzi zniewolić i poddać swojej władzy, niszczy ich zdolność myślenia i rozumienia życia i rzeczywistości. Rozrywa ich uwagę na nieskończoną ilość fragmentów, wpiera im nieustannie ustami swoich prostytutek medialnych, że są głupi, że nie potrafią niczego zrozumieć i nie powinni próbować, tylko zdać się na totalitarne ***wy występujące w charakterze "aktywistów", "ekspertów", polityków. Totalitaryzm przeciwstawia ludzi sobie i eskaluje negatywne emocje, poczucia zgrożenia, osaczenia, skrzywdzenia, prowadzi o agresji i konfliktów, ostatecznie do "Razem w izolacji" i wszyscy przeciw sobie, co wygłosił bohater "West World".

Więc raptem taki mamy wybór. Jedni powiedzą, że już za późno, bo ludzie zostali tak zdegradowani, że zapomnij - i nie można tu nie przyznać racji. Drudzy powiedzą, że efekt motyla, że choćby maleńki mój, twój krok w tym kierunku, że każda podróż zaczyna się od takiego kroku, choćby największa, że nadzieja.

Ciekawy ten nasz świat. I ludzie też są ciekawi. Ciekawe, co z tego wyjdzie i co najważniejsze, co i jak robić, aby było lepiej, bo z samego gadania i Salomon nie naleje.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

20-11-2023 [17:07] - NASZ_HENRY | Link:

Jak na blog przyjdą aktywiszcza,
Wtedy pomocniczość się ziszcza😉

Obrazek użytkownika sake3

20-11-2023 [17:13] - sake3 | Link:

Dlaczego tylko na blog? Na portal!

Obrazek użytkownika Zbyszek_S

20-11-2023 [17:45] - Zbyszek_S | Link:

Każdy ze swojego wnętrza wyjmuje to, co tam ma. I to jego wnętrze, kieruje człowieka uwagą, aktywnością, postawami, wypowiadanymi i zapisywanymi słowami.

Obrazek użytkownika angela

20-11-2023 [19:31] - angela | Link:

Tusk to wyjmuje, czy samo wyplywa, i którym końcem,  bo końce ma dwa.
Wedlug mnie, to u niego i jednym i drugim końcem wyplywa to samo.

Obrazek użytkownika Zbyszek_S

21-11-2023 [00:22] - Zbyszek_S | Link:

@angela
Dzięki takim komentarzom i poziom odpowiedni i atmosfera.

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

21-11-2023 [07:17] - NASZ_HENRY | Link:

Uważaj Zbyszek

Ta kocica potrafi podrapać 😉
 

Obrazek użytkownika Zbyszek_S

21-11-2023 [08:44] - Zbyszek_S | Link:

@NASZ_HENRY
Absolutna zgoda. Odpowiedzialny lęk, poczucie zagrożenia, bo..., są kluczowymi i pożądanymi cechami w prawidłowy sposób ukształtowanego i działającego obywatela. Bo jak nie, to... No! To nie są żarty. Setki tysięcy trupów mogą o tym zaświadczyć, o pardon, już nie mogą.

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

20-11-2023 [22:13] - Imć Waszeć | Link:

Alle gegen alle: https://www.youtube.com/watch?...
Utwór z płyty NATO. Jasnowidze? ;))

Obrazek użytkownika juur

21-11-2023 [11:28] - juur | Link:

Co jakiś czas stwórca, czy jak kto woli siła wyższa przywołuje ludzkość do opamiętania by dać jej szansę na dalsze istnienie jako populacji.
Czy to już ten moment, że może się to zdarzyć?
Czy może stwórca uznał, że ludzkość z wolną wolą..... to ślepa uliczka i nie zasługuje na kolejną szansę.