Coś złego dzieje się z polską ekonomią

Porównanie wartości firm składających się na gospodarkę Polski i USA w okresie 10 lat wygląda następująco:

Po 10 latach, amerykańskie firmy są warte o 150% więcej niż w 2013 roku, zaś polskie firmy są warte ok 30% MNIEJ niż 2013 roku.

Ta różnica przekłada się przynajmniej na dwa niekorzystne dla nas skutki:

  1.  Wszelkie "oszczędności emerytalne" Polaków, lokowane w polskiej gospodarce STRACIŁY w ciągu 10 lat na wartości.
  2.  Zakup polskiej własności gospodarczej dla zagranicy stał się tani.

Z jednej strony na ceny akcji ma wpływ szereg czynników i nie zawsze odzwierciedlają one kondycję przedsiębiorstw. Z drugiej jednak strony w dłuższych okresach jak np. 10 lat i przy reprezentatywnym agregowaniu danych z przedsiębiorstw przedstawiają one rzeczywistą ich wartość.

Należy tu też uwzględnić to, że cena polskich przedsiębiorstw wyrażana jest w złotym polskim, tymczasem w ciągu 10 lat stracił on na wartości do dolara amerykańskiego około 40%, co w przypadku wyznaczenia ceny polskiej gospodarki w dolarach sprawia, że straciły one na wartości "w dolarach" blisko 50%.

O losie państwa i społeczeństwa decyduje w ostateczności - gospodarka. Ta oczywiście zależy od kapitału społecznego, sposobu sprawowania rządów itd. Ustawicznie dyskutowany wskaźnik stanu ekonomii jakim jest PKB może wcale nie odzwierciedlać tego stanu, bo to wartość wykonanych dostaw i usług, także tych na kredyt, także tych niepotrzebnych. Przykładowo decydenci wybudowali w Ostrołęce blok węglowy C za blisko 1,5 mld złotych. O tyle wzrosło PKB. Następnie uznano, że zamiast węgla lepszy będzie gaz, więc wyburzono to, co zbudowano i wyburzanie kosztowało kilka milionów złotych, o które znów wzrosło PKB.

Można zarzucić, że nie należy porównywać oczekiwanego wzrostu naszego majątku gospodarczego do USA, ale po pierwsze pamiętajmy, po 10 latach jego wartość SPADŁA, a jeśli porównamy z Niemcami czy nawet z Czechami, to tam są jednak wzrosty.

O ile słowa i hasła są elastyczne i można je trochę naciągać, to liczby są konkretne. Źle się dzieje, z oszczędnościami przyszłych emerytów, z wartością a więc podatnością na wykup polskiej gospodarki.
Wykres z portalu https://stooq.pl/
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Czesław2

23-03-2023 [13:18] - Czesław2 | Link:

Jak widać, wyburzyć można WSZYSTKO, i będzie gigantyczny PKB. Politykom i ekonomistom nadal wszystko będzie grało.

Obrazek użytkownika Zbyszek_S

23-03-2023 [13:39] - Zbyszek_S | Link:

Tak. Oczywiście do czasu. Gdy zabraknie chętnych do pożyczania nam na procent, wtedy będzie kłopot. Ale to kiedyś, a żyć trzeba teraz.

Obrazek użytkownika Zbyszek_S

23-03-2023 [13:37] - Zbyszek_S | Link:

Wybiórcze, doraźne, dziennikarskie przekazy, nie oddają rzeczywistych przebiegów zmian gospodarczych. Jeśli pan(i) chce porównania nie z USA tylko z Niemcami, to w okresie 10 lat:
- wartość gospodarki niemieckiej wzrosła o ok 100%
- wartość gospodarki polskiej spadła ok 30%
 

Obrazek użytkownika tricolour

23-03-2023 [13:57] - tricolour | Link:

Kolega suwalczyk nie uwierzy, że białe jest białe, a czarne jest czarne 

Obrazek użytkownika u2

23-03-2023 [16:58] - u2 | Link:

Kolega suwalczyk nie uwierzy

Ki czort ? Ja żaden twój kolega. Mieszkamy setki kilometrów od siebie.

PS. Oczywiście wolę się opierać na sprawdzonych źródłach, a nie na twoich zmyśleniach.

Obrazek użytkownika tricolour

23-03-2023 [18:24] - tricolour | Link:

@u2

Masz durnowaty styl wciskania do rozmowy swoich nachalnych urojeń. W zasadzie albo chodzisz przed kimś krokodylkiem, albo próbujesz machać łapami dodając sobie wiatrakiem animuszu. Podejrzewam, że jedno ma kompensować drugie więc zalecam wiecej szacunku do siebie podczas demonstrowania obu zachowań. Musi być męczące ciągle przechodzić z padu do wyskoku.

Oczywiście należy sprawdzać źródła, ale i należy przyjmować niewygodne fakty.

Obrazek użytkownika u2

23-03-2023 [18:54] - u2 | Link:

należy przyjmować niewygodne fakty

Jakie fakty ? Ciągle zmyślasz i sądzisz, że inni są pokerowymi frajerami, którzy będą tobie wierzyć bez powiedzenia sprawdzam.

Obrazek użytkownika tricolour

23-03-2023 [20:01] - tricolour | Link:

@u2

No popatrz: nie potrzebowałeś źródeł mówiących o firmach z usa czy Polski. Przyjąłeś te dane bez dowodu, ale gdy zaczęła być mowa o niemczech i to w kontekście ich dużego wzrostu gdy partyjna narracja raczej oczekuje, że zdychają, to nagle potrzeba dowodu. Tak to wygląda, że chciałbyś, by ich szlag trafił, nawet gdyby miało to pociągnąć Polskę za sobą.

Poza tym nie znam się na pokerze.

Obrazek użytkownika u2

23-03-2023 [20:55] - u2 | Link:

Przyjąłeś te dane bez dowodu

Czytać również nie potrafisz. Pytałem się autora skąd ma swoje dane o 100% wzroście gospodarki Niemiec. Nie odpowiedział. Zaś ty odpowiadasz zawsze kiedy ciebie nikt nie pyta i ciągle zmyślasz.

PS. W ciagu ostatnich 7 lat budżet Polski wzrósł dwukrotnie. To było kilka razy przedstawiane na NB przez europosła Kuźmiuka. Żaden spadek o 30% jak twierdzi autor. Obaj zmyślacie.

Obrazek użytkownika Darek65

23-03-2023 [13:56] - Darek65 | Link:

Na dodatek nasza gospodarka jest silnie powiązana z Niemcami. Czyli, zanim gruby schudnie, to chudy umrze.

Obrazek użytkownika sake3

23-03-2023 [14:03] - sake3 | Link:

Darek65.....Przecież kochacie Niemcy takimi jakie są.Nawet reparacji nie chcecie.

Obrazek użytkownika zbychbor

23-03-2023 [14:14] - zbychbor | Link:

@sake
lata spędzone w Komsomole i mówienie per WY jeszcze ciągle u Pani silne

Obrazek użytkownika Darek65

23-03-2023 [14:34] - Darek65 | Link:

@sake
Pozwolisz, że nie włączę się do dyskusji z Tobą, a przytoczę maksymę mądrych ludzi. Nie dyskutuj z głupim, bo najpierw sprowadzi Ciebie do swojego poziomu, a póżniej pokona doświadczeniem.

Obrazek użytkownika sake3

23-03-2023 [15:13] - sake3 | Link:

@Dare65.....Faktycznie trudno liczyc na dyskusję z kimś kto potrafi tylko innych nazywać głupimi.Jak widzę ten naszoblogowy trend ubliżania wszedł w nałóg.Oczywiście postaram sie nie naruszać komfortu psychicznego szanownego pana.

Obrazek użytkownika Darek65

23-03-2023 [15:49] - Darek65 | Link:

@sake
Jeszcze raz. Pomyśl, to nie boli. Na moją (neutralną politycznie, światopoglądowo, ideologicznie) uwagę, że nasza gospodarka jest powiązana z Niemcami i w razie krachu u nich, u nas też walnie, Ty piszesz zupełnie z dupy, że my kochamy Niemcy.

Obrazek użytkownika MFW

23-03-2023 [21:28] - MFW | Link:

"USA daleko, a Niemcy blisko."
I co najważniejsze wymiana handlowa Polski z Niemcami jest kluczowa dla polskiej gospodarki, więc jeśli u Niemców gorzej to odbija się na polskiej gospodarce.

Obrazek użytkownika juur

23-03-2023 [13:38] - juur | Link:

PNB (produkt narodowy brutto)  wyraźniej oddaje co się stało z naszą gospodarką. Wyjaśnia też dla czego rolnictwo jest tak znienawidzone przez kolejne ekipy okrągłostołowców. Nie dało się go, tak do końca, jak przemysł narodowy "zrestrukturyzować". Rolnictwo cały czas, jeszcze, jest. Ale kolejna "5" lub nawet '10" poradzi sobie. Nic nie zatrzyma okrągłostołowców w budowie "nowego ładu".

Obrazek użytkownika SilentiumUniversi

23-03-2023 [14:55] - SilentiumUniversi | Link:

Po prostu genialne "zielone" pomysły kosztują. Natomiast uwaga o braku powiązania PKB ze stanem gospodarki jest istotna

Obrazek użytkownika Czesław2

24-03-2023 [06:41] - Czesław2 | Link:

To nie tylko problem rozwalania gospodarki zielonymi pomysłami. To także fakt, że do Polskiego budżetu nie ma kto wpłacać kasy.Polowa małych i średnich polskich przedsiębiorstw padła lub została przejęta  za Morawieckiego PRZYPADKIEM. To jest jego doktryna, że dla obcych Polska jest specjalną strefą ekonomiczną. Teraz w/g Bloomberga mamy spacyfikować TK, bo nie dostaniemy kasy z funduszy spójności. Dlaczego? Proste. Lada moment trzeba będzie ratyfikować likwidację państw narodowych.

Obrazek użytkownika Ptr

23-03-2023 [15:23] - Ptr | Link:

Sa pewne czynniki wpływajace :
1. Inwestycje w drogi są konieczne
2. Wydatki zbrojeniowe pzyniosą zyski gdy zaczniemy eksportowac broń
3. Wydatki socjalne były potrzebne
4.Pomoc Ukrainie jest potrzebna
5. Wypływ pieniędzy przez sieci handlowe i firmy technologiczne w rękach zachodnich, czasem Niemcy posiadają ciepłownie czy wodociągi. 
6. Inwestowanie w wiatraki , fotowoltaikę wypływ pieniędzy. Mały stopień opłacalności tych inwestycji. 
7.Opłacanie ETS.
8. Dużo komplikujących życie przepisów, opłat, utrudnień. 
9. Opozycja , (aktywiści, ideolodzy, klimatyści , sądy, media ) absorbująca energię społeczną, intelektualną, psychiczną, w sposób kierowany na zahamowanie rozwoju. 
10. Działalność KE - rzucanie kłód pod nogi w celu zahamowania rozwoju. Koszty braku stabilnych warunków rozwoju. Zatrzymanie KPO. 
11. Zahamowanie wydobycia węgla aż trzeba było go sprowadzać z Australii. Koszty zamykania kopalń.

Czy firmy niemieckie w Polsce obecnie przyjęły swoją strategię wzmożonego inwestowania czy cięcia kosztów i  rozwoju ze względów politycznych ? 

 
 

Obrazek użytkownika Jabe

23-03-2023 [17:12] - Jabe | Link:

Konieczność wydatków soc­jal­nych po­lega na tym, że są sposobem soc­jali­stów na utrzyma­nie się u władzy.

Wydatki zbrojeniowe nie przyniosą zy­sków, nim za­czniemy eks­portowac broń, więc nie­konieczkie kiedy­kolwiek. Na razie broń roz­dajemy.

Obrazek użytkownika Ptr

23-03-2023 [20:13] - Ptr | Link:

Na razie rozwijamy produkcję zbrojenową. Sugerowałm to w 2016.I mamy już pierwsze produkty i sprzedajemy do krajów z wysoką technologią :USA,Norwegia....
Robimy markę. Opozycja psuje opinię.
Wydatki socjalne były potrzebne dla rodzin z dziećmi. Nigdy nie brałem. Bo jak wydawać miliardy na infrastrukturę gdy dzieci nie miały czegoś lub były głodne ?  

Obrazek użytkownika smieciu

23-03-2023 [21:30] - smieciu | Link:

Dla mnie ten wykres pokazuje przede wszystkim że obie gospodarki idą w ten sam takt. W tym samym właściwie momencie mamy zjazdy i wjazdy. Z tym że amerykańskie wjazdy są bardziej efektowne. Pytanie brzmi dlaczego?
Zależy od sposobu wyceny. Jeśli te są oparte na kapitalizacji giełdowej to można także przyjąć że amerykańskie firmy (i giełda) są przewartościowane. Przykładowo Tesla w pewnym momencie była warta więcej niż reszta koncernów samochodów razem wziętych - coś w tym stylu. W każdym razie niemieckie i japońskie poteżne koncerny okazały się być mniej ważne niż mająca różne przygody Tesla produkujące swoje elektryki.
Amerykańska giełda stała się gigantyczną bańką.
Z drugiej strony jednak bez dwóch zdań są tam ogromne firmy takie jak Alphabet itp, których wartość wykracza poza samą giełdę. Ogólnie więc nie uzważam że warto porównywać z USA. Lepiej z krajami Europejskimi. Niemcy byłyby dobre.
Przy okazji warto też przypomnieć że banki centralne a w szczególności ECB zaczęły bezpośrednio skupować akcje firm, silnie wpływając na ceny. Najwięcej zyskiwały firmy... największe. A tych w Polsce wielu nie ma. Jest KGHM, powstał Orlen.
Wykres ten i zasady działania pokazują więc też że wielcy stają się coraz więksi a mali są wypierani.

W tym ukladzie wniosek autora o możliwości wykupywania małych jest jednak oczywiście słuszny. To po prostu się dzieje. Wielcy mają dostęp do ogromnych środków finansowych i często nawet nie muszą się martwić o rentowność. Po prostu każdy bank daje kasę na zawołanie. Takiemu wielkiemu podmiotowi często łatwiej prowadzić biznes kupując mniejszych ale ze zdrowym biznesem.  Wtedy co zabawne zyskują w oczach inwestorów i kasa znów sama się pojawia.
Taki jest kierunek obecnych działań na świecie. Nawiązując do polityki warto zauważyć że nie jest realne (jak sobie tu ludzie marzą) by Polska pozostała „suwerenna” (nie jest taka przynajmniej od pierwszego rozbioru) w ramach obecnego sytemu polityczno gospodarczego. Powstają wielkie bloki polityczne i gospodarcze, rozgrywają i zarządzają ci, którzy mają kontrolę nad nimi.

Jeszcze jedną uwagę mogę dodać. Wydaje się że ten Polski wykres tak naprawdę dobrze oddaje realizm światowej gospodarki. Ten cały wzrost, z którym niby mamy doczynienia w Polsce jest wielką iluzją. Byłoby świetnie porównać uczciwie siłę nabywczą emerytury za Tuska i dzisiaj. 500+ wciąż jest istotną pozycją budżetu domowego. Coraz bardziej rozbudowywany socjal (nie tylko w Polsce - w USA ponad 50% gospodarstw korzysta z socjalu) oznacza że większość ludzi balansuje na krawędzi niezależności ekonomicznej. Wzrost rat za kredyt czy inflacja stanowić mogą silne ciosy a nie powinny w zdrowym, silnym finansowo gospodarstwie.
Ten Polski wykres pokazuje że od czasów Tuska pozostajemy w podobnym miejscu, ale w Polsce, podobnie jak w praktycznie na całym świecie ludzie dostali swoją iluzję, która właśnie się kończy.

Obrazek użytkownika Kazimierz Koziorowski

23-03-2023 [22:20] - Kazimierz Kozio... | Link:

przegiecie w góre niebieskiej krzywej w 2019 wskazuje kto komu zaczął wciskać cowidowy kit
31.01.2019 $/PLN 3.73
23.03.2020 $/PLN 4.27
28.09.2022 $/PLN 5.04
23.03.2023 $/PLN 4.30
 

Obrazek użytkownika Ptr

24-03-2023 [12:57] - Ptr | Link:

Może nalezy się zastanowić jakie fundamenty prawne posiada firma w Polsce. To znaczy jakie jest prawdopodobieństwo ,że firma zostanie zniszczona wskutek jakichkolwik działań na jej szkodę przy tak jak obecnie działającym prawie. Bo może nie opłaca się za bardzo inwestować , ryzykować . gdyż są mechanizmy lokalne i europejskie , które mogą te inwestycje zniweczyć. Mogą być ataki  polityczne, medialne. Mogą zmienić się przepisy. ( Mogą zakazać sprzedaży produktu, po prostu. )
W takich warunkach właściciele być może wolą zakupić z zysków nieruchomości na południu Europy niż inwestować wszystko w rozwój. 
Fundamenty prawne i dodatkowe obciążenia prawne , ekologiczne, i inne tego typu kretynizmy.  

Może dlatego unia tak walczy o swoje sądy. Aby zabezpieczyć swoje sieci handlowe którymi nas doi.