Punkt potrójny

Punkt potrójny na diagramie fazowym występuje tam, gdzie spotykają się krzywe przejścia ciała stałego, cieczy i gazu. To punkt, w którym wszystkie trzy fazy mogą współistnieć i jest on inny dla każdej substancji. Woda osiąga swój potrójny punkt tuż powyżej temperatury zamarzania (0,01 °C) i pod ciśnieniem 611,73 Pa. W punkcie potrójnym woda jednocześnie wrze i zamarza.

W punkcie potrójnym i tylko w nim substancje współistnieją we wszystkich swoich stanach skupienia. Punkt potrójny traktuję jako metaforę pewnego stanu społeczeństwa, stanu w którym -moim zdaniem- obecnie się znajdujemy. Społeczeństwo traktowane jako zbiór chaotycznie poruszających się jednostek ludzkich podlega prawom statystyki. Podobnym do praw termodynamiki statystycznej opisującej stan gazu. Modelem gazu jest tak zwany gaz doskonały, który jest właśnie zbiorem chaotycznie poruszających się i zderzających cząstek. Gazy rzeczywiste zachowują się jak gaz doskonały tylko w określonych warunkach ciśnienia i temperatury. Na prawomocność tej metafory społeczeństwa wskazuje język, w którym często pojawiają się zwroty wzięte wprost z podręcznika fizyki. Na przykład: „atmosfera sali sejmowej osiągnęła punkt wrzenia”.

Wychodząc z punktu potrójnego można osiągnąć każdą fazę, każdy stan skupienia danej substancji. Jeżeli jednak opuścimy punkt potrójny skazani jesteśmy na dualizm. Na przemianę stanu ciecz -ciało stałe. Albo ciecz- para. Społeczeństwo polskie znajdowało się w punkcie potrójnym w czasie transformacji ustrojowej. Współistniały wtedy i współgrały rozmaite koncepcje, ugrupowania i światopoglądy w istocie całkowicie sprzeczne. Chaotycznie poruszające się cząsteczki gazu można, pomimo ograniczenia jakim jest druga zasada termodynamiki czyli niemożliwość perpetuum mobile drugiego rodzaju, nakłonić do wykonania pracy makroskopowo użytecznej, na przykład do poruszania tłoka maszyny parowej. Drobiny ludzkie jak uczy doświadczenie historyczne też można zmusić (nakłonić) do określonych sposobów zachowania, do działania w pożądany sposób. Jeżeli opuścimy punkt potrójny dokonaliśmy wyboru- mamy do czynienia tylko z dwiema fazami współistnienia materii. Mamy skraplanie i parowanie, albo topnienie i krzepnięcie. Opuszczając punkt potrójny okresu transformacji ustrojowej społeczeństwo straciło możliwość legendarnej trzecie drogi. Skazało się na dryfowanie pomiędzy kapitalizmem i socjalizmem, a właściwie pseudo -kapitalizmem i pseudo- socjalizmem.

Obecnie też jesteśmy  w punkcie potrójnym. Koegzystują (może nawet tylko mentalnie) populiści, socjaliści, zamordyści,  liberałowie i tradycjonaliści. Jest to równie rzadkie jak równoczesne wrzenie i zamarzanie wody, które można obserwować właśnie w punkcie potrójnym. Społeczeństwo nakłaniane do hołdowania zasadzie:„ róbta co chceta” niespodziewanie dowiaduje się, że ktoś ma zamiar ustalać ile białego chudego sera ma prawo rocznie zjeść obywatel czyli, dowiaduje się, że ma podlegać skrajnie zamordystycznym i w dodatku absurdalnym prawom. Polacy, którzy wchodzili do UE przede wszystkim dla swobody poruszania się po świecie dowiadują się, że mają być zamknięci w gettach, a wszystkie sprawy życiowe mają załatwiać  w obszarze o promieniu wyznaczonym przez 15 minut marszu. Tego wymaga program „miasta 15 minutowe”, w którego wdrażanie zaangażował się Trzaskowski. Podobno zapisał już Warszawę do organizacji C40. Nie wiemy ile za to płacimy. Nie wiemy co nam naprawdę szykują zielone ludziki. Na marginesie- kwadrans, podobnie jak rok świetlny, stał się w ten sposób jednostką odległości, a nie czasu. Zauważmy, że założenia klimatyczne prowadzące do utopijnego celu redukcji emisji dwutlenku węgla podpisał premier Mateusz Morawiecki. Tak więc niezależnie od tego, która z głównych sił politycznych znajdzie się po wyborach przy władzy, Polskę może czekać zielony totalitaryzm, czyli totalitaryzm wprowadzany pod ekologicznymi hasłami.

Podobny sposób wciągania ludzi w na pozór neutralne lecz brzemienne w skutkach decyzje nazywa się: „stopa w drzwiach”. Przeciętna amerykańska pani domu myśli sobie:  „cóż szkodzi wpuścić do mieszkania przypadkowego domokrążcę? Przecież i tak nie mam zamiaru niczego kupować”.  Zaczyna tego żałować za późno, gdy rzekomy domokrążca okaże się seryjnym mordercą. Przeciętny polityk myśli sobie:  „cóż szkodzi podpisać jakieś tam ogólnie sformułowane deklaracje i zobowiązania.” Przecież nikt nie będzie się tym przejmował ani do tego stosował. Na podobnej zasadzie ludzie wstępowali kiedyś do PZPR. Nie chcieli mieć ograniczanych możliwości działania. Uważali, że deklaracje ideowe to tylko: „ mowa trawa do chińskiego ludu przez zamknięty lufcik”. Nie brali pod uwagę, że gdy lufcik się otworzy ukaże się  w nim lufa karabinu. Na tej samej zasadzie- jak sadzę-  Lech Kaczyński podpisał traktat w Lizbonie. W przeświadczeniu, że traktat zawiera ogólnikowe brednie, których nikt nie będzie przestrzegał. Na tej samej zasadzie Morawiecki podpisał zieloną agendę. Tak głupią, że tylko wariat traktowałby te wszystkie deklaracje poważnie. Te brednie okazały się jednak groźną ideologiczną bronią.

Robert Beno Cialdini w książce  „Wywieranie wpływu na ludzi” („Influence: Science and Practice”) podaje sześć  podstawowych metod wywierania tego wpływu. Opierają się one na głęboko wdrukowanych w psychikę ludzką zasadach takich jak „zasada wzajemności” czy „zasada konsekwencji”. Jeżeli powiedziało się A -trzeba powiedzieć B. Jeżeli poparło się jakiś program- to dla zachowania twarzy należy brnąc dalej. Jeżeli zebrało się trujące grzybki trzeba je zjeść, bo szkoda byłoby chodzenia po lesie. Takimi trującymi grzybkami okazały się dobrodziejstwa Unii Europejskiej i jej zielona agenda. Marksizm udając zgon przemalował się na zielono. Miliony ofiar były tylko ubocznymi skutkami czerwonego marksizmu. Miliony ofiar są natomiast oficjalnym programem marksizmu zielonego, gdyż jest nim depopulacja w imię zrównoważonego rozwoju. Jesteśmy obecnie w punkcie potrójnym. I mamy jeszcze- tak sądzę - możliwość ucieczki z tej drogi.
 
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika juur

18-03-2023 [07:28] - juur | Link:

„traktat zawierał ogólnikowe brednie” nie dla PMM, który jest żarliwym wyznawcą „nowego świata”. Widzę, że podstawowym problemem PIS jest przekonanie swoich wyborców z przed ośmiu i czterech lat, ze to nie przejaw głupoty głosowanie po raz trzeci na ten sam program, można powiedzieć, praktycznie nie używany ale za trzecim razem to już napewno…..go zrealizujemy…. Tusk może tylko zazdrościć osiągnięć PMM w wprowadzaniu nas do „ nowego świata”.

Obrazek użytkownika sake3

18-03-2023 [11:52] - sake3 | Link:

@juur........Tusk nie musi niczego zazdrościć.W wyścigu no wprowadzania do ,,nowego świata''wyraźnie wybija się na czoło. Już podjął bezwzględną walkę z Kościołem,już rodzinę jedynie swoją uważa za niekwestionowaną wartość,bo w innych dzieci są udręką.Zresztą jawi się jako agitator w promowaniu aborcji na życzenie.Jego ataki na Orlen i prezesa Obajtka można rożnie tłumaczyć,chęcią położenia łap,osobistą animozją do PiS,propagowaniem wykluczenia paliw ale sprowadza się to i tak jako wpychanie nas w ten nowy światowy porządek..Tak więc byłabym bardziej wstrzemiźliwa w obsobaczaniu o wszystko Morawieckiego.

Obrazek użytkownika Jabe

18-03-2023 [13:07] - Jabe | Link:

Donald Tusk może i wybija się na czoło w gada­ninie, lecz nowy lepszy świat w­prowa­dza­ją Jaro­sław Ka­czyń­ski ze swoim pupilem, bo to oni są u władzy. Po to był terror pandemiczny, nim przyszła jakże przy­datna za­mordy­stom wojna. A słowa? Słowa nic nie kosztują. W­stawa­nie z kolan, nie­złomni, Wojtyła – jeno re­kwizyty. Patrzmy na czyny!

Obrazek użytkownika sake3

18-03-2023 [13:39] - sake3 | Link:

,,Niezłomni,Wojtyła -to jeno rekwizyty Patrzmy na czyny''....To wg pana te postacie nie mają za sobą żadnych czynów? Nic dla pokoleń nie zrobili? Proszę więc podac kto wg pana zasługuje/zasługiwał w Polsce na takiego człowieka? Bo to ważne by w dzisiejszych czasach to wyszczególnić co czynem jest a co nie jest. Dzisiaj bowiem.łatwiej jest być osądzanym za wiarę,za konserwatywne poglądy,za wszystko co nie kojarzy się z lewicową ideologią 

Obrazek użytkownika Jabe

18-03-2023 [14:06] - Jabe | Link:

Stanowią rekwizyty walki poli­tycznej. Myślę, Ob­łudnico, że celowo prze­inaczasz.

Obrazek użytkownika sake3

18-03-2023 [14:17] - sake3 | Link:

Widzę,że polemika nie jest pana mocną stroną,raczej tylko pretekstem do nazwania mnie obłudnicą.Nie wiem w czym jestem obłudna, myślę że po prostu pan pokazuje niechęći albo co gorsza nie wie co odpowiedzieć.Więc po co dyskusja? Albo pomówmy o czymś przyjemniejszym  Dlaczego moje poglądy mają być tożsame z pańskimi?

Obrazek użytkownika Jabe

18-03-2023 [16:25] - Jabe | Link:

Mogę tylko powtórzyć, że to nie Donald Tusk fak­tycznie wybija się na czoło.

Obrazek użytkownika sake3

18-03-2023 [16:44] - sake3 | Link:

Proszę więc być logicznym.Dopiero co dwa komentarze wyżej napisał pan,że Tusk wybija się na czoło w gadaninie.To jednak nie tłumaczy faktu dlaczego niby to ja jestem obłudna.Bo nie spodobały mi się słowa rekwizyty w stosunku do Jana Pawła II-go i Żołnierzy Niezłomnych? Żadne określenie jako rekwizyt który jest przedmotem  w odniesieniu do kazdego człowieka nie podoba mi się jako lekceważące. Rekwizyty używa się na scenie ,w życiu trzeba powiedzieć co najwyżej,że politycy takiej czy innej opcji zasłaniają się daną postacią czy postaciami,ich dokonaniami czy wypowiedziami.To wielka różnica bo podkreśla wartość człowieka.Z mojej strony to tylko uwaga nie podważanie pańskich poglądów. 

Obrazek użytkownika Jabe

18-03-2023 [16:57] - Jabe | Link:

Są jedynie rekwizytami cynicznie wy­korzysty­wa­ny­mi w walce politycznej. Nato­miast Donald Tusk ewen­tu­alnie fak­tycznie wybija się na czoło jedynie w wyobrażeniu kogoś, dla którego re­toryka sta­nowi rzeczy­wi­stość, Obłudnico. Z­działać wiele nie może, i nie wia­domo, czy chce. Jarosław Kaczyński ponoć chciał Polsce dać siłę, a Polakom dobro­byt. I dał, lecz tylko w słowach. Z jego arcy­wrogiem też może być na opak.

Obrazek użytkownika sake3

18-03-2023 [17:08] - sake3 | Link:

Kolejny raz -obłudnica.Myślę że czas skończyć bezowocną dyskusję jak zwykle kończącą sie inwektywą.Trochę szkoda,bo lubię zwięzły styl który pan prezentuje ale inwektywy i brak zrozumienia (nie chodzi o zgadzanie się) że ktoś inny może miec swoje zdanie już mniej.  

Obrazek użytkownika u2

18-03-2023 [17:20] - u2 | Link:

inwektywy i brak zrozumienia (nie chodzi o zgadzanie się)

Jabe zjadł żabę i ciągle wmawia nam na NB jak to ponoć źle żyjemy w Polsce. Ale przecież jak tak źle dla Jabe to może wyjechać z 'tenkraju' w każdej chwili do swojego Hajmat. W PRL-u nie miałem takiej możliwości jak Jabe obecnie :-)

Obrazek użytkownika Ptr

18-03-2023 [22:27] - Ptr | Link:

Tusk jednak zbudował silne podstawy pod nowy ład.  

Obrazek użytkownika juur

18-03-2023 [18:21] - juur | Link:

Szanowna sake3, Tusk to wyjątkowo, obrzydliwy typ ale mało mnie obchodzi, bo z nim się na nic nie umawiałem przed wyborami i nie uważam, by w jakimkolwiek stopniu reprezentował moje interesy czy poglądy. Z PIS-em jest inaczej, oddając na nich głos zawarłem umowę z której się PIS nie wywiązał i jak widać po czasie nie miał najmniejszego zamiaru by to zrobić. PMM to urzędujący premier, przedstawiciel PIS-u, który kreuje i odpowiada za bieżącą politykę. Ubolewam, że jest krętaczem nie mniejszym niż Tusk. Kolejne informacje co PMM podpisał np. półtora roku temu jeżą włos na głowie. Tego się nie da obronić, Nawet nas nie sprzedaje, oddaje za darmo a może i dopłacamy do tego.  Ktoś, małej wiary, napisał, że PMM podpisze wszystko co mu dadzą a wychodzi na to że już dawno podpisał tylko jeszcze o tym nie wiemy

Obrazek użytkownika u2

18-03-2023 [20:47] - u2 | Link:

krętaczem nie mniejszym niż Tusk

Krętaczem to jesteś ty z twoim Tuskiem. Wara od Dobrej Zmianie platfusie.

Obrazek użytkownika sake3

19-03-2023 [06:49] - sake3 | Link:

@juur......Chyba najwyższy czas pomyśleć z kim się chce teraz zawiązać umowę.Nie wystarczy powtarzać jak mantry swoich codziennych tu wypowiedzi .Politykę krytykowania i dobjjania  swoją nienawiścią  którą  państwo tu w wiekszości uprawiacie czas już chyba zmienić.Proszę spojrzeć na kandydujące partie,ocenić i wybrać.Nie będzie to trudne ,bo opozycja już w przeszłości rządziła,jest więc co podziwiać.Oby tylko ta nowa którą zawiążeci nie stanęła panu i innym tutaj kościa w gardle.

Obrazek użytkownika izabela

18-03-2023 [19:47] - izabela | Link:

@ juur
Tego własnie się obawiam. Tej skuteczności .Tusk to karta bita. A asy siedzą w rękawie.

Obrazek użytkownika u2

18-03-2023 [07:36] - u2 | Link:

Wychodząc z punktu potrójnego można osiągnąć każdą fazę

Ale jak się osiągnie punkt krytyczny to jest wojna. I na to gra totalniacka opozycja wraz z merdialnymi pomagierami.

Obrazek użytkownika izabela

18-03-2023 [19:51] - izabela | Link:

@ u2
Czy ludzie to rozumieją? Czy fotografowanie się w czołgu (jak pewna dama) jest dobrym dowcipem?  Czy zbyt długo nie było wojny i ludzkość odczuwa potrzebę upuszczenia sobie krwi? A może dla wymachujących szabelką lepsze byłyby pijawki lecznicze?

Obrazek użytkownika u2

18-03-2023 [20:50] - u2 | Link:

dla wymachujących szabelką

Proszę zauważyć kto wymachuje tą szabelką. Bynajmniej nie jest to cywilizacja zachodnia. Zachód chce robić pokojowe geszefty ze wschodem, tylko wschód łamie wszelkie umowy z zachodem. To są proste sprawy. Wojna światowa już trwa.

Obrazek użytkownika Jan1797

18-03-2023 [21:20] - Jan1797 | Link:

Cóż zrobić,
Żyjemy w dziwnych czasach. Kto nic nie znajduje w propozycjach przełożonych na realny język?
 Nigdy dotąd samo agresja społeczna nie osiągnęła takiego poziomu. Dlaczego samo agresja? Nigdy dotąd siły zła nie osiągnęły takiej potęgi. Jest to czytelne, gdy pomijamy i zabijamy czas opowieściami o AI i bitcoin'ach tematach jakby w zastępstwie Boga? Jasne, że co bystrzejsi acz nieliczni dostrzegli w PE populizm progresizmu i przegięcie propagandowych harcowników. Próbują tonować nastroje choć szambo wybiło, a perfumowanie fetoru zda się psu na budę. Stąd program PiS może być tylko jeden kontynuacja i nowe otwarcie.

Obrazek użytkownika r102

18-03-2023 [08:05] - r102 | Link:

Pani Izabela zapomniała o przemianie   ciało stałe - para.

I potocznym określeniu znika jak kamfora - to zdaje się będziemy używać określając stare dobre czasy  po wdrożeniu nowych marksistowskich koncepcji...

Obrazek użytkownika izabela

18-03-2023 [19:53] - izabela | Link:

@ r102
Nie chciałam nadużywać metafor. Ale uwaga wyjątkowo trafna.

Obrazek użytkownika Czesław2

18-03-2023 [08:18] - Czesław2 | Link:

Gratuluję wyobraźni i kojarzenia odległych spraw. Fizyki i socjologii. Dla mnie świat jest bardziej zero- jedynkowy. Brutalnie mówiąc, dzieli się na tych, którzy kradną i tych, którzy są okradani. Jest być może jakaś część społeczeństwa, żyjąca po prostu w piątym wymiarze , czyli po prostu uczciwi. Tu kłania się Zanussi i "Barwy ochronne".

Obrazek użytkownika izabela

18-03-2023 [20:11] - izabela | Link:

@ Czesław 2
Zjawiska społeczne to zjawiska masowe i nie da się ich opisać tak prostym podziałem. Techniki zarządzania masami, duraczenia ludzi jak to nazywa Stanisław Michalkiewicz stale się rozwijają. Niemożliwość perpetum mobile drugiego rodzaju w odniesieniu do ludzi przejawia się w tym, że nie wystarczy wstawienie w każdym domu prądnicy na pedały żeby wszyscy jak jeden mąż zaczęli codziennie przez osiem godzin produkować energię elektryczną i oddawać ją za darmo do rządowej sieci. Trzeba ludzi do tego zmusić albo nakłonić czyli zbudować system zmuszający ludzi do takiej pracy użytecznej. I nie wystarczy  drukowanie pieniędzy czyli czerpanie bez ograniczeń z rezerwuaru  bogactwa żeby  zamienić te pieniądze na wartości realne. Trzeba stworzyć odpowiedni mechanizm, odpowiedni silnik, który zamienia  banknoty , bilon, czy zapis cyfrowy na działalność ludzką.

Obrazek użytkownika Czesław2

19-03-2023 [07:34] - Czesław2 | Link:

@Pani Izabela. Mój komentarz to na pewno skrót myślowy, ja jednak uważam, że ludzie oszukujący czy manipulujący drugim człowiekiem to złodzieje, gdyż pokrzywdzonemu uniemożliwiają dokonywanie właściwych, korzystnych wyborów.

Obrazek użytkownika Chatar Leon

18-03-2023 [08:49] - Chatar Leon | Link:

Czarno to widzę. Zwłaszcza, że proces gotowania - zamarzania żaby trwa już dość długo.
Wychowany przez trzy lata człowiek pandemiczny nie buntuje się już  specjalnie przeciw likwidacji samochodów (wprowadzane stopniowo w Krakowie przez platfo komunę, aczkolwiek na podstawie ustawy autorstwa "dobrej zmiany").
Samozwańczy "ekspert klimatyczny" bez żadnego wykształcenia w tym kierunku,  przeprowadza wywiad z Morawieckim, który daje do zrozumienia, że największą wartością jest dla niego nasza bytność w eurokołchozie, więc podpisze wszystko w ramach zielonej hucpy, żeby tylko Polexitu nie było. Jakaś refleksja?
Wystarczy jeszcze wzorem statystyk "zgonów kowidowych" sporządzić statystyki "zgonów osób jedzących mięso". Bo przecież, skoro większość umierających to mięsożercy, to dla młodych wykształconych z wielkich miast wniosek w postaci obligatoryjnego wegetarianizmu jest oczywisty.
Każdą kolejną rewelację ciemny lud łyknie łatwiej. Można powiedzieć, że szczepionka działa!
 

Obrazek użytkownika u2

18-03-2023 [09:44] - u2 | Link:

statystyk "zgonów kowidowych"

Ano, chatarki kremlowskie zaciekle atakują PMM i Dobrą Zamianę za walkę z pandemią i obronę granic. Na pewno liczyły kremlowskie pachołki na miliony ofiar. Tak jak teraz liczą na nielegalnych migrantów wysyłanych ze ZBiR do UE przez Polskę.

Obrazek użytkownika izabela

18-03-2023 [20:24] - izabela | Link:

@ Chatar Leon
Lasciate ogne speranza, voi ch’intrate. Czy to tak leciało? Tym razem o Niebie  UE i jej wiernych wyznawcach.

Obrazek użytkownika Chatar Leon

18-03-2023 [10:14] - Chatar Leon | Link:

(Nawiasem mówiąc, jako się już rzekło, nie będę odpowiadał na zaczepki trolli.
Trolli wszelkiej maści: ruskich, brukselskich, zielonych, mniemanych "patriotów wstających z kolan" a w rzeczywistości chcących coraz większego  uzależnienia nas od Niemiec, mafii typu WHO lub Davos, bądź też trolli reprezentujących akwizytorów cudownych eliksirów, których kolejna wielomilionowa partia za parę miliardów ma nas uszczęśliwić.)

Obrazek użytkownika Lech Makowiecki

18-03-2023 [10:27] - Lech Makowiecki | Link:

Pani Izabelo, jako inżynier cieszę się z takich fizycznych metafor. "Punkt potrójny" - gratuluję wyobraźni! :))) Cenię sobie wielce podstawy technicznego wykształcenia, bo przydaje się ono w wielu życiowych sytuacjach i w zupełnie innych niż inżynierskie profesjach. Jeśli mam zbyt mało danych o jakimś zdarzeniu (np. katastrofa smoleńska, szczepionki, kolejna wojna itp.)  - zawsze mogę wesprzeć się logiką, rachunkiem prawdopodobieństwa czy statystyką... Scenariusz, muzyka polifoniczna czy napisanie wiersza też wymaga (oprócz talentu) pewnej dyscypliny i porządku. Swego czasu opracowałem własne, proste tabele bazujące na 12 półtonach, którymi zastąpiłem obciążające pamięć koło kwintowe (czym bardzo zaskoczyłem moich przyjaciół - muzyków profesjonalnie wyedukowanych)... Wracając do meritum: nie rozumiem, dlaczego Polacy nie analizują (na bieżąco) zysków i strat wynikających z naszej przynależności do UE?  Przecież to całkiem logiczne i naturalne, zgodne z instynktem samozachowawczym, że o zdrowym rozsądku nie wspomnę... Sam byłem za dołączeniem do Zachodniej Europy; pamiętam presję Polaków na Lecha Kaczyńskiego, gdy ociągał się ze złożeniem parafki pod  Traktatem Lizbońskim  ("Podpisuj, dziadu!"). Teraz, gdy wiemy już znacznie więcej o "solidarności unijnej" - warto by zacząć mówić głośno i zdecydowanie "NIE!" różnym utopijnym pomysłom zachodniego lewactwa. Zwłaszcza, że czas działa na naszą korzyść: głupota zarządców UE ("pandemia", "ekologiczna" zielona energia, promowanie zboczeń, polityka migracyjna etc.) już wkrótce rozsadzi ten system... Liczę na to, że w roku kopernikańskim nastąpi jakaś refleksja. Mikołaj Kopernik jest najbardziej rozpoznawalnym w świecie Polakiem, bo ODWAŻYŁ SIĘ BYĆ MĄDRYM...

Obrazek użytkownika izabela

18-03-2023 [20:58] - izabela | Link:

@ Lech Makowiecki
Kopernik jest rozpoznawalny. nie koniecznie jako Polak. Podobnie Chopin. Już mniej rozpoznawalny jest choćby Banach.. Natomiast współcześni naukowcy  o ogromnych osiągnięciach naukowych są całkowicie w Polsce nie znani.. O energii jądrowej  wypowiadają się dziennikarze. O wirusach mówi i decyduje ekonomista.  Co gorsza mówią bzdury. Banach nie miał formalnego wykształcenia ( potem mu coś dopisano) ale nie przeszkadzało mu to wejść do historii matematyki. Einstein też był szeregowym pracownikiem urzędu patentowego. Ludzie bez formalnego wykształcenia  bywają bardzo mądrzy i twórczy. I odwrotnie, formalne wykształcenie nie gwarantuje mądrości. jednak fakt, że decyzje w ważnych sprawach technicznych i medycznych podejmują ludzie którzy są fachowcami tylko de nomine budzi niepokój. Ale to temat na osobny tekst.

Obrazek użytkownika Ptr

18-03-2023 [22:42] - Ptr | Link:

Wiedza podręcznikowa dławi kreatywność myślenia.  

Obrazek użytkownika u2

18-03-2023 [22:50] - u2 | Link:

Einstein też był szeregowym pracownikiem urzędu patentowego.

Proszę dostać taki angaż do takiego urzędu. Studentem Albercik ponoć był przeciętnym, a talent rozwinął się podczas pracy w tym urzędzie. Ale proszę się dostać na Politechnikę w Zurychu, a następnie do urzędu patentowego, a dopiero potem oceniać jego zdolności.

PS. Skłodowska - Curie również jest uważana często za Francuzkę. Choć talent swój odkryła w Polsce pod zaborami, czyli de facto Rosji. Ponoć mieszkała nad muzeum przyrządów pomiarowych i znała te przyrządy na pamięć :-)

 

Obrazek użytkownika izabela

18-03-2023 [23:19] - izabela | Link:

@ u2 (22.50d)
Przecież nie oceniam Einsteina. Gdzieżbym śmiała. Tym bardziej jest godny podziwu.

Obrazek użytkownika Lech Makowiecki

19-03-2023 [09:18] - Lech Makowiecki | Link:

Pani Izabelo, odpowiadając fragmentem wiersza:

"... Znałem ja ludzi prostych o sercach przepięknych,
I profesorów, którym nie podałbym ręki..."

Obrazek użytkownika sake3

19-03-2023 [10:03] - sake3 | Link:

@Lech Makowiecki.........Czy podałby pan rękę pani prof.Kolarskiej -Bobińskiej? Udzielając wywiadu TVN24 powiedziała: ,,elektorat PiS jest wiejski,mniej wykształcony,modlący sie i kochający Jarosława'' Tak potrafiła wypowiedzieć się profesor socjologii i była Minister Szkolnictwa Wyższego w rządzie PO. Tu nie chodzi o to,że pogardza i lekceważy elektoratem akurat PiS,ale że tak zachowuje się.człowiek niby wykształcony.Tej paniusi brzydkiej ,chamskiej a wczesniej nie mającej żadnych sukcesów na swoim stanowisku jest tylko potwierdzeniem,że brak człowieczeństwa jest charakterystyczny dla takich pseudoelit jak obecnie to słychać z ich wypowiedzi. Czy fakt że ktoś się modli też jest podstawą do jego dyskryminowania? No cóż chocby ta stara pańcia miała jeszcze nawet kilka tytułów profesorskich to i tak pozostanie tylko prymitywną babą.

Obrazek użytkownika Zofia

20-03-2023 [10:08] - Zofia | Link:

@sake3
Zadała pani pytanie -" Czy fakt że ktoś się modli też jest podstawą do jego dyskryminowania?". Odpowiem prosto-każdy homo sapiens bez względu na wykształcenie jest obdarzony SUMIENIEM. I tutaj nie chodzi o dyskryminację tylko o to że zarówno JPII , kościół i ludzie żyjący wg.zasady czystego sumienia zaburzają im to "uśpione lub wyparte sumienie". Z tym się ciężko żyje i dlatego tyle agresji ze strony tych ludzi. Udało im się namówić młodych do zrezygnowania z religii ale teraz mają jeszcze zadanie wykorzenić SUMIENIE. SUMIENIE jest niewidzialne ale skutecznie człowieka wewnętrznie dyscyplinuje. A to boli. W Rosji czyścili ruskom sumienia wykorzeniając im wiarę, rozpijając czy ucząc donosicielstwa jeden na drugiego. Rezultaty niestety mają. 

Obrazek użytkownika tricolour

18-03-2023 [16:31] - tricolour | Link:

@izabela

Dokąd proponuje Pani ucieczkę z punktu potrójnego.

Dokąd? Bo proponowanie ucieczki bez wskazania kierunku może - przypadkiem - oznaczać kierunek moskiewski. Tego pewnie Pani nie proponuje, choć pewności absolutnej nie mam. Do Berlina? Do nowego Jorku? Nowy Jork daleko...

Dokąd zatem?

 

Obrazek użytkownika paparazzi

18-03-2023 [19:14] - paparazzi | Link:

Trico, odważny jesteś a jaki kierunek ty proponujesz, jakie rozwiązania dobre dla Polski? Chciał bym poznać twój punkt widzenia i w jakiej partii widzisz nadzieje dla Polski abstrahując od przyziemnych serkow w Lidl i Carrefour. Nie wstydź się, wal śmiało.

Obrazek użytkownika tricolour

18-03-2023 [19:30] - tricolour | Link:

Dla mnie oczywiste jest pozostanie w Unii, bo wyjście z niej oznacza, że nazajutrz po wyjściu zgłosi się Moskwa z przyjazna ręką, w każdej formie, jaka się nada do zagarnięcia Polski.

Może też dalej rządzić PiS, bo żadna partia nie miała - na szczęście - wpływu na moją sytuację.

A to, że krytykuję - toż to normalne.

Obrazek użytkownika paparazzi

18-03-2023 [23:05] - paparazzi | Link:

Czyli serki dalej w Lidlu, samochody elektryczne volkswageny, wiatraki ze złomu z Niemiec, elektryczność "zielona" a polska wieś tańczy i śpiewa pod okiem Germanii. Trico, ogarnij się chłopie . Naprawdę chcesz tego? Rosja już jest kaput, bo wojny w XXI wieku nie polegają na militarnym podboju a na tym co robią Niemcy. Ale to tez wojna. Chciałbyś taka Polskę?

Obrazek użytkownika sake3

19-03-2023 [08:18] - sake3 | Link:

@Paparazzi.....Rosja wcale nie jest kaput,nie dajmy się zmylić optymistycznym zapewnieniom.Rosja to mistrz intrygi zawsze myśląca z wyprzedzeniem.Wystarczy spojrzeć na koronkową robotę Putina i jego szajki w Serbii bo nie żałując grosza korumpuje tamtejsze elity,urzędników i,bałamuci naród. Nie inaczej jest w Mołdawii gdzie przygotowuje zamach stanu.Rosja działa zawsze na wielu frontach mniej militarnie bardziej podstępem i przepłacaniem,a na to chętnych nigdy nie brakuje.W Polsce ,,elyty'' chocby te dworsk-oxfordzkie też tylko czekają by na gwizdnięcie Putina przybiec merdając ogonkiem i przybić żółwiki.

Obrazek użytkownika Tomaszek

18-03-2023 [23:20] - Tomaszek | Link:

Coś ci się Tricolour potegowało w tym bąbelku na końcu szyi  . Pamiętaj dzieciaku , że od bezpieczeństwa jest NATO a unia to ostatnimi lat nas po prostu gnębi i dyma i jest gwarantem jedynie problemów . A gospodarczo i finansowo to już raz policzyłem swój efekt Banasia , który wyniósł tyle co cała unijna "pomoc" i bez zobowiązań czy szantaży politycznych . Wybory i tak przerypiecie to sie pucujesz że ci wszystko jedno . 

Obrazek użytkownika izabela

18-03-2023 [21:04] - izabela | Link:

@ tricolour 
Ucieczka w sensie topograficznym jest już niemożliwa. Świat naprawdę stał się globalną wioską. Oby nie stał się globalnym obozem koncentracyjnym. Możliwa jest ucieczka przed głupotą. Na przykład nie należało podpisywać żadnego "zielonego ładu". A jeżeli się podpisało nalezy się wycofać. Nie realizować globalnych idiotyzmów. Nie akceptować żadnych "miast 15 minutowych", robali w mące itp. Bo to jest stopa w drzwiach., 

Obrazek użytkownika tricolour

18-03-2023 [21:45] - tricolour | Link:

@izabela

No przepraszam, to pani partyjni wybrańcy wszystko podpisują, jak leci, a nawet szybciej. Kopalnie,  zamiast wyłączyć z eksploatacji, by w kazdej chwili można było wznowić wydobycie - zasypują na zawsze. Nikt tego nie wymagał z tej wrednej Unii.

Izabela, czas przestać się kręcić w kółko i trzeba spojrzeć prawdzie w oczy - podpisują dla pieniędzy, których potrzebują, by wygrać wybory. A wy tego chcecie więc macie, co chcecie.

I oczywiste jest - przynajmniej dla mnie - że stanie się globalnym obozem. Może nie koncentracyjnym w sensie etapu do pieca, ale obozem survivalowym w sensie kto myśliwym, a kto sprząta wychodek.

Obrazek użytkownika izabela

19-03-2023 [07:38] - izabela | Link:

@ tricolour ( 21.45)
Sakramentalne małżeństwa też się rozwodzą. Czasami trwają dla zasady albo dla dobra dzieci. Albo dlatego, że nie maja lepszego wyboru. Totalna opozycja jest najgorszym wyborem z wszystkich możliwych.To tak jak- ciągnąc tę metaforę-  wyjść za mąż za złodzieja i alkoholika. Trwając w związku trzeba jednak nad nim pracować.

Obrazek użytkownika tricolour

19-03-2023 [13:16] - tricolour | Link:

@Izabela

Jesli już Pani porównuje do małżeństwa, to sytuacja jest taka, że ojciec alkoholik, matka lekkiego prowadzenia, dzieci - czyli my - nikogo nie obchodzimy, byle w trakcie wyborów dać głos na 500+ na chlanie rodziców.

Bez względu na to, co Pani napisze i jak celnie nie nazwie, to nie ma to żadnego przełożenia na rzeczywistość polityczną. Po prostu Pani punkt potrójny jest w innym naczyniu.

Obrazek użytkownika Eugeniusz Kościesza

18-03-2023 [19:47] - Eugeniusz Kościesza | Link:

Coś  tu nie tak z tą kolejnością postów...
Coś nie tak z tą kolejnością postów :pierwszy komentarz do powyższego danego artykułu 7:28 , 18 marca br , Zaś rzekoma publikacja komentowanego artykułu 17:06 18 marca br.
Na czym polega ten przekręt reepublikacji tego co już puszczono,12 godzin wcześniej ?
Też może  bym spróbował tym sposobem pomnożenia otwarć  , ale mi jakoś nie wychodzi ta „sztuka”… Jakieś porady ?

Obrazek użytkownika Ptr

18-03-2023 [23:14] - Ptr | Link:

Dziękuję , że z blogów mogę się dowiedzieć ,że premier RP podjął jakieś ważne, długofalowe i brzemienne w skutkach finansowych obciążających nasze dzieci zobowiązania. 
Z blogów.
Dziękuję.

Obrazek użytkownika spike

18-03-2023 [23:49] - spike | Link:

Logika i zdrowy rozsądek podpowiada, że w obecnej UE, jaką nam szykuje brunatno-czerwone lewactwo, Polsce, a właściwie Polakom nie jest już po drodze, Premier powinien w końcu wypowiedzieć to magiczne królewskie słowo Królowej Bony,  a jest nim BASTA!

Kiedyś Premier pozwolił sobie na bilans zysków i strat, wyszło mu, że praktycznie wychodzimy na "zero", tylko obcy kapitał ma zyski, wynikało z tego, że właściwie nic mas nie trzyma w UE.

Zastanawia mnie częste utożsamianie naszej niezależności i wolności od członkostwa w UE, że dzięki temu mamy wolność, a jak z niej wyjdziemy, to Putin wskoczy nam na grzbiet.
Chciałbym przeczytać uzasadnienie tego poglądu, bo wg mnie jest głupi.
Od trzymania Putina z dala od Polski, jest NATO, którego jesteśmy członkiem, (pomijam gdybanie, że sojusz zn znowu nas wystawi).

 

Obrazek użytkownika spike

19-03-2023 [00:15] - spike | Link:

Jest jeszcze jedna ważna sprawa:
w e-parlamencie wybuchła afera łapówkarska, jest w niej zamieszanych dużo e-posłów, a ci z kolei składali różne projekty, głosowali, mieli wpływy na głosujących itd.
Wg mnie, są podstawy, by Premier złożył wniosek, a nawet sprawę skierował do sądów (choć też mają brudne ręce), o unieważnienie wszystkich głosowań, a głównie ustaw smażonych przez łapówkarzy, ci brali łapówki nie na "piękne oczy", ale na korzyść hojnych sponsorów, od Putina zaczynając, a czuć tu sponsorowany atak na Polskę.
 

Obrazek użytkownika sake3

19-03-2023 [08:36] - sake3 | Link:

@Izabela........Takie kręcenie się w kółko na forum trwa i trwa.Jedna wielka mantra nieustannie powtarzana-zły rząd do usunięcia,walenia w niego,ośmieszania.W kółko powtarzane te same podejrzenia o zbrodnicze działania. A przeciez na wyciągnięcie ręki mamy wyjście jakim są wybory.Chyba te kilka miesięcy mozna poczekać w miedzyczasie zastanawiając się na innymi kandydatami.Po cóż więc ten jazgot? Nie łatwiej swoje pretensje wyłuszczyć na spotkaniach choćby w terenie z kandydatami tej zbrodniczej partii jaką jest wg forumowiczów PiS? Chyba łatwiej spytać na spotkaniu premiera Mazowieckiego o jego działania? Dlaczego nikt nie pyta innych kandydatów z innych partii,żeby choć skonfrontować z wypowiedziami Tuska? Łatwiej podpalać czy tłuc kamieniami w okna biura PiS niż zadać pytania? Łatwiej urządzić zadymę na spotkaniu z ministrem rolnictwa niż rzeczowo pytać o sprawy wsi?I jaką mają gwarancję tu na NB tak wściekle ujadający,że nowy wybrany przez nich rząd będzie lepszy albo przynajmniej taki jak dotychczasowy?

Obrazek użytkownika izabela

19-03-2023 [08:51] - izabela | Link:

@ sake3
Nie chcemy innego rządu lecz chcemy żeby nasz rząd nie robił głupot. Mamy prawo o tym mówić. Jazgot to jest dopiero na spotkaniach wyborczych gdzie nikt nie oczekuje merytorycznej odpowiedzi a tylko chce się  pokazać.Zresztą mam co innego do roboty niż jeździć za prominentami po wsiach i miasteczkach.Nie nakładajmy sobie kagańca na usta, nie gipsujmy ust.

Obrazek użytkownika sake3

19-03-2023 [10:23] - sake3 | Link:

@Izabela....Trochę mnie śmieszy ten apel o nie nakładanie kagańca.Bo powinna pani wiedzieć,że kaganiec stosować się powinno tylko wobec elektoratu PiS,który tu jest w zaniku.Właśnie ci jazgocący postarali się swoją nienawiścią,lekceważeniem, osmieszaniem dokopywaniem o to by się usunęli.No więc ich praktycznie nie ma.Czas więc się zastanowić nad konstrukcją nowego rzadu,robić przegląd potencjalnych kandydatów.Dlaczego  NB zajmuje się tylko wrogiem jakim jest PiS a nie wychwala potencjalnych kandydatów z opozycji na najwyższe stanowiska w Polsce? Przecież już wiadomo,że PiS mając wyłacznie wrogów w społeczeństwie, i w mediach nie wygra wyborów więc po co jazgot? Proszę patrzeć w przyszłość i analizować wspaniałe postacie postacie liderów takich ja Trzaskowski,Tusk,Czarzasty,Biedroń,Kosiniak.Proszę tylko spojrzeć jaki trudny wybór,a przecież i drugi szereg wart też jest uznania i stanowisk. Czas zacząć promowanie a nie zajmowac sie ludźmi odchodzącymi do lamusa ..

Obrazek użytkownika u2

19-03-2023 [10:29] - u2 | Link:

elektoratu PiS,który tu jest w zaniku

Taka już kolej rzeczy, starzejemy się i umieramy. Za kilka, kilkanaście lat tak czy siak większość rządzących pójdzie na zasłużoną emeryturkę. Ale z poczuciem dobrze spełnionego obowiązku. :-)

Obrazek użytkownika sake3

19-03-2023 [10:53] - sake3 | Link:

@u2.........Proszę zajrzeć na blog o drozyźnie. Nasze zakupy zostały poddane miażdżącej krytyce elitarnej naszoblogowej parze Pani Anna i Tricolour.Tandem intelektualnie na miarę Joński-Szczerba bezlitośnie skrytykował pana zupki a moje ogórki.A powinni wiedzieć że dzieki tym mało kalorycznym pgórkom zachowałam niezłą figurę i minę nienabzdyczoną.

Obrazek użytkownika u2

19-03-2023 [11:02] - u2 | Link:

na miarę Joński-Szczerba

Ano, czyli Flip i Flap. Rozbawiają mnie od samego poranka. Tak im tutaj w Polsce źle, tak niedobrze, a przecież rządzą w większych miastach i utrwalają władzę "ludową" jak to w PRL-u już było :-)

Obrazek użytkownika izabela

19-03-2023 [10:47] - izabela | Link:

@ sake3
Niepotrzebnie Pani się unosi. Ja jestem wierną pisanką i tak będę glosować. Nieprawda że elektorat PiS jest w zaniku. Uważam, że atak na Jana Pawła będzie momentem refleksji dla miłośników Tuska et consortes. Mam jednak prawo zwracać uwagę na to co mi się nie podoba.

Obrazek użytkownika sake3

19-03-2023 [10:59] - sake3 | Link:

@Izabela.....Ja się wcale nie uniosłam i niczego nikomu nie zabraniam.Zwróciłam tylko uwagę,że gadaniną w kółko o tym samym niczego się nie osiągnie.Czas iść naprzód ,bo wyzwań jest dużo.

Obrazek użytkownika izabela

19-03-2023 [16:40] - izabela | Link:

@ sake3
Niestety zielony totalitaryzm posuwa się naprzód i to zdecydowanie.. Naszym zadaniem jest zwrócenie uwagi na niebezpieczeństwo które jest niedoceniane.Na blogu można tylko gadać czyli wymieniać poglądy..Przecież nie proponuje Pani chyba jakiejś action directe?

Obrazek użytkownika sake3

19-03-2023 [17:21] - sake3 | Link:

@Izabela......Ja już od dawna uważam,że rządzący zbyt mało uwagi poświęcają sieci.Przecież na portalach bardzo często mówi się rozsądnie,wymiana myśli rodzi pomysły.To kopalnia poglądów i danych które powinni analizować.Politycy siedzą jak w szklanej bańce,często omijają kluczowe tematy,nie wsłuchują się w ten sposób w głosy społeczeństwa,nie wiedzą czego społeczeństwo oczekuje.,co powinno być priorytetem.Przecież tu na NB padało mnóstwo ważnych słów niestety w próżnię.Brak tej łaczności dało się też zauważyć na spotkaniu premiera z mieszkańcami.To spotkanie zawiodło,bo nie było żadnych pytań,no chyba że przeoczyłam o ten pakiet klimatyczny,o zieloną energię,nie wyartykułowano żadnych pytań priorytetowych do premiera.Nie wiem po co siedziały panie w strojach ludowych jedynie machające chorągiewkami.Przeciez spotkania w terenie to okazja,żeby wskazać problemy regionu. zamiast zadawac banalne pytania.NIestety syuacja będzie się zmieniac na gorsze co już było widoczne na spotkaniu z ministrem rolnictwa.Premier ,ministrowie zamiast mówić powinni się wsłuchać.Nie można na jednym spotkaniu więcej mówić tylko o takich sprawach jak szkalowanie papieza,czy działlności państwa Gontarczyków tylko wytłumacyć sytuację konfliktu z UE a.tego zabrakło Nie wiemy co Morawiecki podpisał odnośnie lasów,jak mamy traktować groteskowy pakiet Timmermansa widząc jego absurdalność.Jeśli kolejne spotkania też tak będą wyglądać jak akademia ku czci,to nie wiem czy wyborcy będą przekonani.

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

19-03-2023 [14:03] - wielkopolskizdzichu | Link:

To dobre jest. Pani Izabela na NB zapewnia pisiorów iż pisiorem też jest. Czyżby coś się szykowało.

Obrazek użytkownika Jabe

19-03-2023 [11:47] - Jabe | Link:

Dawniej to brzmiało: soc­jalizm – tak, wy­paczenia – nie. Tym­czasem im wy­starczy tylko wy­borcze tak. Do niczego innego pani Iza­bela nie jest po­trzebna, może sobie nie chcieć do woli.

Obrazek użytkownika Chatar Leon

19-03-2023 [10:15] - Chatar Leon | Link:

@babcia Sake
A dlaczego "nasz rząd" stara się być najbardziej pilny we wprowadzaniu wszelkich idiotyzmów oraz wszelkiego zamordyzmu w najgłupszej i najbardziej przerażającej postaci, nie licząc się z konsekwencjami?
1. Kto wpadł na pomysł ustawy o elektromobilności? Komuchoplatforma w Krakowie, właśnie na podstawie tej ustawy pozbawi w ciągu najbliższych trzech lat sporą część Krakowian samochodów.
2. Przy wszystkich kowidowych absurdach światowych, akurat u nas władza zamknęła opiekę zdrowotną przed pacjentem, generując ćwierć miliona nadmiarowych zgonów oraz dziesiątki tysięcy niewykrytych nowotworów.
3. Czy Polska musiała mistrzem Unii Europejskiej, jeśli chodzi o długość zamknięcia szkół?
Poniżej dzisiejszy wpis Jerzego Karwelisa m.in. na ten temat:
https://dziennikzarazy.pl/wp-c...
https://dziennikzarazy.pl/18-03-mini-serial-czyli-jak-sie-tlumacza/

Obrazek użytkownika sake3

19-03-2023 [10:42] - sake3 | Link:

@Chatar Leon......A dlaczego babcia? Chciał pan błysnąć dowcipem,czy zjadliwością ,bo kobiecie dżentelmen nie wypomina wieku. LInijkę wyżej napisałam,że czas najwyższy żebyście zajęli się przyszłością tzn.typowaniem przyszłej władzy po wyborach,a nie rządem który i tak odejdzie po wyborach do historii.Czasu niewiele a roboty dużo,bo opozycja ma tak świetlane postacie w swoich szeregach,że będzie się wam trudno zdecydować. Po co to wasze bicie piany i gadanie w próżnię? Kogo chcecie na NB przekonywać? Zwolenników PiS-u? Przecież ich tu już nie ma,jużeście ich dawno wykurzyli ośmieszając i wyzywając.No więc zakasać rękawy i do roboty  robić przegląd zamiast głędzić jedno i to samo..Czy jak dojdzie do wyborów to będzie pan wnioskował o zabranie mi dowodu ,w myśli klasyka,że babcie mogą byc tylko w PiS..

Obrazek użytkownika Jan1797

19-03-2023 [11:00] - Jan1797 | Link:

Wychodząc z punktu potrójnego można osiągnąć każdą fazę, każdy stan skupienia danej substancji…
----

Zdolni do samo agresji nie zdolni do samoorganizacji, chyba że samoorganizacji dla samo agresji to możliwe. Najlepszym słowem krytycznym jest tu zauważalne uchylanie się i ucieczka od sformułowania wspólnota. 
By nie budzić emocji. Kilkadziesiąt kilometrów od Krakowa ceny płodów rolnych, są prawie o połowę niższe. Nasuwa to jednoznaczne pytanie -dlaczego? Czynsze są śmiesznie niskie, lokale użytkowe są tam śmiesznie tanio wynajmowane, czy może szacunek wzajemny wymaga smaku chleba jakiego w życiu nie jadłeś? Chleba z wędliną przepisu gwarantowanego nieosiągalnym dla ciamajdanu Europy przekazem set pokoleń. 

Obrazek użytkownika Pani Anna

19-03-2023 [13:09] - Pani Anna | Link:

@sake3
Droga sake3, "zachować figurę " na diecie ogórkowej to żadna sztuka. Sztuką jest mieć ja cały czas objadając się codziennie lodami tak jak ja, czego i tobie życzę. Czekamy na dalsze sprawozdania z zakupów twoich i twojego kolegi, bo to robi się fascynujące. 

Obrazek użytkownika u2

19-03-2023 [13:32] - u2 | Link:

objadając się codziennie lodami tak jak ja

Lubisz lody helga ? :-)

Obrazek użytkownika sake3

19-03-2023 [14:42] - sake3 | Link:

Chcąc nie chcąc musimy swoje kroki jutro też skierować do sklepów,żeby podtrzymac panią Annę w fascynacji....Tyle że w moim przypadku będzie to apteka,która mi wypłoszy z kieszeni okrągłą sumkę.Sama Pradaxa150 kosztuje 114zł,reszta  jak Kalyum600 teraz już 34zł Normatens i inne na cisnienie spowodują,że wyjde z apteki lżejsza dobrze o ponad 200 zł .z apteki.

Strony