Ciemności kryją Ziemię

Psychologowie i socjologowie od lat zastanawiają się nad mechanizmem tworzenia tłumu. Nad mechanizmem nakładania polaryzacji na chaotycznie poruszające się ludzkie cząstki tak aby zaczęły podążać w wybranym kierunku i zwrocie. Ten mechanizm jest tajemnicą od stuleci, a przede wszystkim od czasów wielkich totalitaryzmów XX wieku. Trudno naprawdę zrozumieć w jaki sposób Hitler, mały zakompleksiony pokurcz, który w trakcie swoich przemówień łapał się w kroku jak pijany wokalista jazzowy, mógł pociągnąć za swoimi zbrodniczymi rojeniami cały naród.

Grupa tworzy się zawsze przeciwko komuś. Jest to prawo przyrody a nie – wbrew obiegowym poglądom- wynik wychowania czy manipulacji. Każdy kto ma do czynienia z grupą dzieci w przedszkolu czy szkole ma okazję zaobserwować jak tworzy się dziecięca grupa. Zawsze znajdzie się dziecko zbyt grube, zbyt chude, zbyt inteligentne albo rude, z którym nikt nie chce się bawić, a nawet stanąć w jednej  parze. Wysiłki nauczycielki czy przedszkolanki żeby przełamać ten ostracyzm przynoszą wręcz przeciwny rezultat.  Bogu ducha winne dziecko zostaje okrzyknięte kapusiem i jego los jest przesądzony. Pracując w szkole stanowczo odradzałam rodzicom próby przekupywania grupy. Radziłam natychmiastowe przeniesienie dziecka do innej szkoły gdzie powinno się starać żeby ponownie nie stać się ofiarą. Teraz jest jeszcze gorzej. Rozwój Internetu sprawił, że naznaczenie ofiary przez grupę niesie się za nią do kolejnej szkoły, podobnie jak opinia frajera czy cwela niesie się za skazanym do kolejnego więzienia. Przed stygmatyzacją przez grupę nie ma ucieczki. Gdy grupa rozszerza się tworząc większą społeczność naukowcy nazywają  zjawisko tych zbiorowych uprzedzeń psychozą tłumu.

Pojęcie to pojawiło się w wywiadzie Joe Rogana z Dr Robertem Malone.  Robert Wallace Malone jest amerykańskim lekarzem i biochemikiem. Jego wczesne prace dotyczyły technologii mRNA. Podczas pandemii COVID-19 Malone wszedł w konflikt ze społecznością naukową promując uznane za błędne informacje na temat skuteczności szczepionek na COVID-19. Na przykład twierdząc, że przez celową blokadę wczesnego leczenia w USA doszło do pół miliona nadmiarowych zgonów.
Dr Peter McCullough  (kardiolog z Buffalo) twierdzi, że obecny świat jest właśnie w stadium formowania psychozy tłumu. Z psychozą tłumu mamy do czynienia wtedy, gdy myślenie grupowe jest tak silne, że prowadzi do niezrozumiałych i w konsekwencji przerażających skutków, natomiast ludzie  trzeźwi czują się w tym świecie jak w zakładzie dla obłąkanych.  Dr Mattias Desmet z Uniwersytetu  w Gandawie, w Belgii uważa, że gdyby ludzie trzeźwi, nie poddający się psychozie tłumu porozumieli się, mogliby się przeciwstawić zbiorowemu szaleństwu. Właśnie w tym jest problem, uważam, że od pewnego krytycznego momentu organizacja czy porozumienie ludzi nie są już możliwe. Podobnie jak określona przemiana fazowa materii, która  jest możliwa tylko po „odpowiedniej” stronie punktu potrójnego. Identyfikacja takiego punktu potrójnego w życiu społecznym wyjaśniłaby być może zjawiska psychozy tłumu.

Formowanie tłumu czyli prowokowanie psychozy tłumu jest specyficznym rodzajem tworzenia grupy, które ma istotne skutki dla jednostki. Czyni ludzi niezdolnymi do krytycznego dystansu wobec tego, w co wierzy grupa. I ostatecznie grupa zaczyna wierzyć w najbardziej absurdalne rzeczy. Podczas rewolucji w Iranie w 1979 roku, ludzie wierzyli, że na powierzchni księżyca pojawia się obraz Ajatollaha i w czasie pełni wpatrywali się jak obłąkani w jego tarczę. To przykład jak absurdalne mogą być wierzenia tłumu i jednocześnie to jedna z typowych cech zjawiska formowania tłumu.
Ludzie sformowani stają się gotowi poświęcić wszystko, co było dla nich ważne, nim rozpoczęło się formowanie. I co najważniejsze mają tendencję do piętnowania ludzi, którzy się z nim nie zgadzają. Zaczynają popełniać wobec nich okrucieństwa, a ostatecznie starają się ich wyeliminować. Co typowe, robią to tak, jakby niszczenie tych ludzi było ich etycznym obowiązkiem.

Rewolucja francuska, powstawanie Związku Radzieckiego oraz nazistowskich Niemiec to historyczne przykłady formowania psychozy tłumu. Jednak aby do tego doszło populacja musi być w określonym stanie psychologicznym.
Większość ludzkości jest podatna na manipulacje. Inaczej mówiąc prawie każdy może stać się nazistą, jeśli znajdzie się w odpowiednich okolicznościach i zostanie odpowiednio ukształtowany. Nie chroni przed tym ani inteligencja ani poziom wykształcenia. Ukierunkowane obecnie edukowanie lekarzy o szczepionkach to trening posłuszeństwa, to rodzaj eksperymentu Miligrama, a maski to symbol poddania się społeczności.
Aby powiodło się formowanie tłumu ludzie muszą czuć się samotni, jak to nazwała Hannah Arendt, zatomizowani.

Przed kryzysem związanym z COVID-19 liczba samotnych ludzi w społeczeństwie zachodnim i na świecie osiągnęła szczyt. W ogólnoświatowym sondażu Gallupa ponad 30% ludzi podało, że nie ma ani jednego autentycznego związku. W Wielkiej Brytanii Theresa May mianowała ministra do spraw samotności, a lekarz naczelny Stanów Zjednoczonych w 2017 roku ogłosił w USA epidemię samotności.
Kolejny warunek wynikający zresztą z pierwszego to brak poczucia sensu pracy i sensu życia. Przed kryzysem związanym z COVID-19 ponad 60% ludzi na świecie twierdziło, że ich praca jest bez sensu, a tylko 15% uznało własną pracę za ważną. Trzeci warunek to powszechne poczucie zagrożenia połączone z potrzebą uczestniczenia w strategii rozbrajania tego lęku.

W czasie krucjat obiektem lęku i wrogiem byli muzułmanie, w czasie polowań na czarownice przedmiotem lęku były czarownice, podczas rewolucji francuskiej i w Związku Radzieckim była to arystokracja, a w nazistowskich Niemczech  Żydzi.  W czasie kryzysu związanego z COVID-19 wrogiem jest nie tylko wirus lecz wszyscy ludzie, którzy odmówili udziału w walce z nim.
Cała uwaga ludzi skierowana jest na jeden odpowiednio wyeksponowany wycinek rzeczywistości. A reszta rzeczywistości tonie w ciemnościach.
 
 
 
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika smieciu

21-01-2023 [12:07] - smieciu | Link:

@admin
Zmieniło się formatowanie strony. Wpisy stały się wąskim, pionowym pasem tekstu, skutecznie zniechęcającym do czytania.
Ciekawi mnie czy tylko ja tak mam.

Obrazek użytkownika SilentiumUniversi

21-01-2023 [12:33] - SilentiumUniversi | Link:

Ja tak mam na bloggerze, a i to nie wszędzie (na starym Xiaomi). Tutaj jest ok. Zdrufko

Obrazek użytkownika Pers

21-01-2023 [13:00] - Pers | Link:

Też tak mam.
Reklamy są ważniejsze niż to co pisze jakiś smieciu :)

Obrazek użytkownika sake3

21-01-2023 [13:19] - sake3 | Link:

Ja też tak mam.

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

21-01-2023 [15:06] - Imć Waszeć | Link:

W stylach dla tagu IMG, czyli dla obrazka, zabrakło "float:right".

Obrazek użytkownika smieciu

21-01-2023 [15:19] - smieciu | Link:

Wina Tuska ;)
(tej antytuskowej reklamy, która właśnie się pojawiła?)

Obrazek użytkownika admin

21-01-2023 [16:34] - admin | Link:

Śmieciu and ALL. A wręcz przeciwnie. Węższe szpalty ZACHĘCAJĄ do czytania. Po to właśnie przecież gazety i czasopisma mają taki podział.

Co do #StopCenzurze to akurat ja tego nie zrobiłem tylko NADAdmin techniczny. Ale zobaczę, co da się zrobić.. 

Obrazek użytkownika smieciu

21-01-2023 [17:57] - smieciu | Link:

Dzięki adminie. Jest jak poprzednio.

Obrazek użytkownika An

21-01-2023 [12:40] - An | Link:

Po przeczytaniu , przypomniała mi się  taka myśl ;
"Mój strach jest siłą dla innych "
Tzw pandemia , skutecznie  niszczyła i zniszczyła i  tak już kruche relacje ludzkie .

Obrazek użytkownika Czesław2

21-01-2023 [13:02] - Czesław2 | Link:

Brak sensu pracy napada ludzi wtedy, gdy faktycznie pracujący muszą oddać 70% dochodu na pasożytów. I wcale nie mam na myśli 500+. Brak sensu pracy występuje, gdy miliony osób wokół żyją z rozkradania podatków, subwencji itp Mógłbym tak do wieczora

Obrazek użytkownika sake3

21-01-2023 [13:39] - sake3 | Link:

Moim skromnym zdaniem jednym z elementów bezsensowności jest brak poszanowania pracy Pokazywanie że można być idiotą ale pchać się przed kamery jak celebryci brylujący w mediach.Po co pracować jak można dobrze zyć zakładając jakieś fundacje,których nikt nie ma prawa kontrolować,albo protestować na ulicach za pieniądze róznych organizacji Klasycznym przykładem pogardy do pracy jest pan Robert Biedroń z czasów kiedy był prezydentem Słupska a cały czas spędzał na zagranicznych zlotach mniejszości seksualnych albo na wycieczkach życia oczywiście w ramach pensji prezydenta.Takie przykłady działają,uczą cwaniactwa i wygody. 

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

21-01-2023 [15:10] - Imć Waszeć | Link:

Czyli po prostu żyją z dochodu gwarantowanego przez państwo. Nie wiem więc skąd taki najazd "prawicowców" oraz "liberałów" na eksperymenty z dochodem gwarantowanym przeprowadzane w świecie. Wiadomo już, że z powodu robotyzacji i ejajizacji duża część ludzkości będzie musiała być utrzymywana na standby'u, czyli w gotowości do podjęcia pracy na wypadek awarii systemu. Alternatywą jest tylko gigantyczne ludobójstwo, powszechna eutanazja i ocenianie "przydatności" społecznej.

Obrazek użytkownika mjk1

21-01-2023 [17:22] - mjk1 | Link:

@Imć Waszeć.
Powszechny dochód gwarantowany powinniśmy wprowadzić jak najszybciej w celu wyeliminowania, kryzysu, recesji, inflacji i pozostałych plag kapitalizmu.
Upowszechnienie automatyzacji i robotyzacji, tylko przyspiesza ten proces.
Alternatywą jest oczywiście, jak słusznie Pan zauważył, tylko gigantyczne ludobójstwo.
Prawicowcy dlatego krytykują powszechny dochód gwarantowany, bo ekonomii liberalizmu uczyli się od Korwina a nie od Friedmana.
I teraz najważniejsze.
Wszystkie przeprowadzane w Świecie eksperymenty z dochodem gwarantowanym, były tylko kolejnymi programami socjalnymi, będącymi dokładnie odwrotnością powszechnego dochodu gwarantowanego.
Były wprowadzane tylko dlatego, aby zdyskredytować jego ideę.
Po wprowadzeniu dochodu gwarantowanego ma się opłacać pracować, czy w późniejszym czasie, być w gotowości a nie „leżeć brzuchem do góry” jak w programach socjalnych. Pozdrawiam Pana.

Obrazek użytkownika izabela

22-01-2023 [19:08] - izabela | Link:

@ Czesław 2
Brak sensu pracy odczuwają również zarabiający bardzo dużo. Pewna dziewczyna pracująca w wielkiej firmie kosmetycznej i podróżująca z nią po całym świecie  (w  dziale PR i reklamy)  mówiła mi że nie może znieść myśli, że dużą część życia poświeciła szamponowi przeciw łupieżowi..

Obrazek użytkownika Roz Sądek

21-01-2023 [14:19] - Roz Sądek | Link:

Coś się dzieje i coś wisi w powietrzu. Zauważam sporą grupę ludzi, nawet wśród bliskich znajomych, którzy do każdego tematu wplatają kowidowy wątek. To nie fiksum dyrdum, to musi być coś poważniejszego. 6 obcych osób w przedziale i przez godzinę trwa dyskusja o drożyźnie (pociąg to EC, 1 klasa), by płynnie przejść do 2 godz. seminarium: NWO a covidowa depopulacja. No coś musi być na rzeczy? No nie?
 

Obrazek użytkownika Edeldreda z Ely

21-01-2023 [15:12] - Edeldreda z Ely | Link:

@Roz Sądek 
To Pan nie wie, że pierwszą klasą się nie opyla? Jeśli chce Pan usłyszeć vox Dei, to należy podróżować drugą... 

https://m.youtube.com/watch?v=9bOOE-BYyKc

Obrazek użytkownika Roz Sądek

21-01-2023 [16:19] - Roz Sądek | Link:

😉

Obrazek użytkownika Edeldreda z Ely

21-01-2023 [16:37] - Edeldreda z Ely | Link:

@Roz Sądek 
Proszę spróbować "następną razą". Wystarczy zainicjować i zachęcić do rozmowy. Ale ponieważ na pewno nobliwie się Pan prezentuje, będzie Pan musiał jakoś zatrzeć to pierwsze wrażenie  😊
 

Obrazek użytkownika Czesław2

21-01-2023 [15:19] - Czesław2 | Link:

@ Roz Sądek Tak, nuda, po 16h pracy u bauera czymś trzeba się zająć

Obrazek użytkownika Chatar Leon

21-01-2023 [16:35] - Chatar Leon | Link:

@Roz sadek
To faktycznie ciekawe, że twierdzi Pan, że sprawa pandemii i szczepionek nikogo dziś nie interesuje, a równocześnie zabiera Pan głos pod każdą wzmianką na ten temat.
Dzisiaj co prawda jest osobliwie, bo nie wplótł Pan wątku o kosmitach.

Obrazek użytkownika Roz Sądek

22-01-2023 [10:50] - Roz Sądek | Link:

Dopóki widzę cień szansy, próbuję Was ratować.
 

Obrazek użytkownika juur

21-01-2023 [17:19] - juur | Link:

A może jest coś na rzeczy?
https://twitter.com/P_W_Kuczyn...
W tym kontekście sad kapturowy skazujący dr. Martykę powinien być z automatu pozbawiony dożywotnio prawa wykonywania zawodu oraz długoletnie więzienie za współudział.
Nie są to idioci jak starają się nam niektórzy wmówić i liczą się z możliwością odpowiedzialności za swoje decyzje. Klasyka to "wykonywałem rozkazy" chyba mało skuteczna i popularna wśród polityków "na głupa"  czyli ograniczona świadomość czego dowodem może być np. zakaz wstępu do lasu bo czy ktoś normalny wydałby takie rozporządzenie?

 

Obrazek użytkownika izabela

22-01-2023 [19:16] - izabela | Link:

@juur
Albo jest głupi albo jest podły. Tertium non datur. Tak czy owak nie powinien decydować o naszym losie.

Obrazek użytkownika Jan1797

21-01-2023 [21:51] - Jan1797 | Link:

] Chwilami uważam, 
Nie ma jak psychologom i socjologom. Od set lat zastanawiają się jak wyjść z twarzą na wszelki wypadek blamu. Nie żeby byli sami, a ja kpił. Wspólnota zniewala ich chaosem celu codziennego. Luzak wstaje codziennie pracować osiem lub więcej godzin bezkrytycznie. Skutki takowego dla jednostki intelektualnie czynnej z krytycznym dystansem wobec tego, w co wierzy grupa? Nieobliczalne 😉 Kto zajmie się potomstwem zawiedzionych w rozkroku, nominujących koszem na głowie? Brzydkie? Tez tak uważam.
Od 12'20”
https://www.youtube.com/watch?...

My, prosty lud oczywiście. Nie oceniam ludzi i nie nadaję się do oceny ludzi. Podobnie działania 😉

Obrazek użytkownika r102

21-01-2023 [17:27] - r102 | Link:

My wszyscy  już za młodzi  i tego nie widzieliśmy - ale podobno przywódcy socjalistycznych rewolucji - Lenin, Dzierżyński, Trocki czy Hitler - byli porywającymi mówcami  - którzy owijali  słuchający tłum  sobie dookoła palca.  No  tak ten tłum o czym felieton.

Nikomu nie przeszkadzało że tow. Adolf drapie się po jajach...

Obrazek użytkownika izabela

22-01-2023 [10:56] - izabela | Link:

@ r102  
Choć bardzo stara też jestem zbyt młoda żeby usłyszeć któregokolwiek z tych panów na żywo. Istnieją jednak autentyczne nagrania Hitlera przemawiającego do tłumów. Zachowywał się dokładnie tak jak opisuję. Jednak tłum był naprawdę w ekstazie.Młode dziewczyny wrzeszczały jak na koncercie gwiazdy rocka. To co pokazywał słynny film Kabaret nie było zmyślone ani przesadzone. I to jest własnie zagadka psychozy tłumu.
 

Obrazek użytkownika sake3

22-01-2023 [11:59] - sake3 | Link:

@Izabela......Psychoza tłumu nie jest już zagadką.Jest po prostu wynikiem manipulacji w trybie ciagłym.Dlaczego nastolatki piszczały i wrzeszczały na ,,koncertach'' idiotycznie wymalowanego,ryczącego i wykonującego dziwne ruchy na scenie Nergala? Nie z powodu psychozy ,im po prostu narzucono,że idzie nowe w muzyce i w zyciu.To tylko przykład,a ileż manipulacji widać choćby na naszym polskim podwórku?  

Obrazek użytkownika izabela

22-01-2023 [19:27] - izabela | Link:

@ Ale manipulacja to właśnie sztuka tworzenia psychozy tłumu. Proszę spróbować narzucić nastolatkom modę codziennego sprzątania pokoju. Albo coś równie nudnego. na przykład modę czytania codziennie fragmentu " Nocy i dni" . Twierdzą, że przy najlepszej woli nie są w stanie przebrnąć przez kilka stron. Ekstaza podczas przemówień Hitlera jest bardziej niezrozumiała a jednak jest faktem historycznym. Wystarczy zresztą powszechne poparcie jego zbrodni. Przeciwnikami hitleryzmu stali się wszyscy Niemcy po 45 roku.I nie był to wyłączni oportunizm i sprzedajność.Und hier ist der Hund begraben.

Obrazek użytkownika RinoCeronte

22-01-2023 [09:58] - RinoCeronte | Link:

Przejmująca analiza! Tak by było gdyby Bóg nie istniał...

Obrazek użytkownika u2

22-01-2023 [11:05] - u2 | Link:

w USA doszło do pół miliona nadmiarowych zgonów

Są kłamstwa, wielkie kłamstwa i statystyki.

Powyższe to właśnie taka kłamliwa antyszczepionkowa statystyka. W taki sam sposób prof. Grabowski i prof. Gross udowadniają, że Polacy zabili 200 tysięcy Żydów. Bo tyle zabrakło im Żydów z oficjalnych statystyk, więc musieli zabić ich Polacy.

Obrazek użytkownika izabela

22-01-2023 [14:27] - izabela | Link:

@u2
tak się składa, że uczyłam statystyki. Korelację dodatnią można znaleźć pomiędzy liczbą profesorów zwyczajnych  w Polsce a liczbą urodzeń żywych w Gwatemali. A jjezeli wsadzi Pan jedną nogę do wrzątku  a drugą do mieszaniny wody z lodem to średnia temperatura nóg będzie wynosiła 50 C. Ale liczbę nadmiarowych zgonów podają uczeni . o wielkich osiągnięciach. Czy to obecnie coś znaczy?

Obrazek użytkownika Zbyszek_S

22-01-2023 [17:16] - Zbyszek_S | Link:

Na ten sam temat, moja relacja z czerwca ubiegłego roku: {LINK}

Obrazek użytkownika izabela

22-01-2023 [19:33] - izabela | Link:

@ Zbyszek. Bardzo rzetelne opracowanie. Warte polecenia.