Pandora wyszła z puszki

Ten żartobliwy tytuł nawiązuje do wybryku pewnego polityka prawicowego, który podczas międzynarodowego spotkania użył sformułowania „ otwarto puszkę z Pandorą”. Tłumaczka aby ratować wizerunek polityka powiedziała: „pan poseł  oczywiście żartuje, chodzi mu o puszkę Pandory (Pandora’s box)” ale polityk był nieprzejednany. Obrugał tłumaczkę i kazał jej przetłumaczyć dokładnie tak jak raczył się wyrazić. Jak sądzę rozumiał wymyślone bodajże przez Wałęsę powiedzenie: „otwarto puszkę z Pandorą” jako „Pandora wyszła z puszki” czyli  coś w rodzaju: „ wyszło szydło z worka” czy inaczej:  „wyszła prawda na jaw”. Mimowolny bon mot Wałęsy tak bardzo przypadł mi do gustu, że będę go używać. Między innymi jako tytuł tego felietonu. Pandora to dla mnie odtąd synonim prawdy.

Pan poseł jest klasycznym wykształciuchem, to znaczy ma jakiś dyplom a może nawet liczne dyplomy ( w tym MBA ) lecz nie przekłada się to na jego erudycję a przede wszystkim na sposób myślenia. Wałęsa to człowiek z ludu, bez wykształcenia, ale trzeba mu przyznać wyjątkowy talent do rozśmieszania słuchaczy oraz pomysłowość językową. Jego powiedzonka takie jak: „ nie chcem ale muszem” oraz  „plusy dodatnie i plusy ujemne” weszły na stałe do obiegu. Podobnie jak bon mot Himilsbacha który nie chciał się uczyć niepotrzebnie angielskiego do filmu. W złagodzonej formie ten bon mot brzmi:  „został jak Himilsbach z angielskim”.  Za sto lat językoznawcy będą toczyć spory na temat genezy tego związku frazeologicznego tak jak obecnie dywagują nad :„wyskoczył jak filip z konopi” . Zdania są podzielone. Jedni twierdzą że Filip to szlachcic ze wsi Konopie który niefortunnie wyrwał się z jakimś głupim tekstem podczas obrad sejmowych inni, że to zwykły zając, który- jak to zając-  niespodziewanie wyskakuje z pola konopi.

Tak czy owak Pandora wychodzi z puszki.
Niemiecki minister finansów Christian Lindner ponowił swój apel o zniesienie zakazu eksploatacji gazu ze skał łupkowych metodą szczelinowania – podaje stacja Tagesschau. Zakaz szczelinowania wynika z deklarowanej troski o środowisko, któremu ta technika podobno szkodzi. Zatem Niemcy, którzy narzucili Europie „ zielony ład” zaczynają się z niego rakiem wycofywać. Co zabawne Niemcy bardziej troszczą się o  nasze środowisko niż o własne. Dwa lata temu gdy niemieckie wiatraki zawiodły z przyczyny braku wiatru, a pola fotowoltaiczne zasypał głęboki śnieg Niemcy bez oporów uruchomili kopalnie węglowe. Kilkadziesiąt kilometrów od Turowa, a nawet kilkaset metrów od granicy z Polską funkcjonuje dziewięć kopalni odkrywkowych węgla brunatnego – pięć na terenie Czech, cztery w Niemczech, a UE pozwala na ich działalność, mimo ich zdecydowanie większego ich wpływu na środowisko. Ale to Polska jest karana drastycznymi karami za eksploatację swojej kopalni. Polska we wrześniu zapłaciła więcej składek do Brukseli, niż otrzymała stamtąd przelewów z tytułu różnego rodzaju funduszy. Łącznie we wrześniu dostaliśmy z Brukseli tylko 425 mln euro, podczas gdy składka jest wciąż mniej więcej taka sama i w ostatnim miesiącu sięgnęła 598 mln euro – wynika z danych Ministerstwa Finansów.  I po co  nam to było?

Jestem zdecydowaną zwolenniczką ochrony środowiska. Popieram segregację śmieci, ochronę ginących gatunków i troskę o różnorodność gatunkową. Tak jak jestem zwolennikiem sprawiedliwości społecznej dopóki nie staje się ona zbrodniczą ideologią działającą przeciwko człowiekowi w interesie totalitarnej władzy. To samo dotyczy ekologii. Wyraźnie widać, że cały ten „zielony ład” to ideologia która jak komunizm ma trzymać w ryzach społeczeństwa. Nie wolno było godzić się na dekarbonizację Polski bo w rezultacie sprowadzamy węgiel z antypodów w dodatku spalinowymi statkami  Nie wolno było ulegać teoriom globalnego ocieplenia, które mają tyle wspólnego z nauką co naukowy marksizm. Nie wolno było godzić się na zlikwidowanie do 2035 roku samochodów spalinowych bo spowoduje to wykluczenie komunikacyjne wszystkich niezamożnych osób. Poza tym produkcja samochodów elektrycznych jest być może bardziej obciążająca dla środowiska niż działanie starych poczciwych gruchotów, natomiast składowanie i  utylizacja zużytych akumulatorów to dopiero prawdziwy problem techniczny i ekologiczny.

 Obecnie w sprawach energetycznych pakujemy się z deszczu pod rynnę, mamy zamiar budować elektrownie jądrowe.
Pierwsza polska elektrownia atomowa będzie zbudowana w oparciu o amerykańską technologię.  Sekretarz USA do spraw  energii Jennifer Granholm wyraziła opinię, że wybór polskiego rządu spowoduje „ogromne wzmocnienie relacji”. „Premier Polski Mateusz Morawiecki ogłosił, że Polska wybierze rząd USA i firmę Westinghouse dla pierwszej części swojego projektu nuklearnego wartego 40 mld dol., tworząc lub utrzymując 100 tys. miejsc pracy dla amerykańskich pracowników” – napisała Granholm w piątek na Twitterze.[…]

Warto przeczytać  jej wypowiedź i odpowiedzi internautów pod adresem: https://twitter.com/SecGranholm/status/1586082302534111232? żeby wyrobić sobie zdanie na ten temat.
Firma Westhinghouse jest podobno na progu bankructwa (o czym pisałam pół roku temu), pani sekretarz bardzo się cieszy z zacieśnienia stosunków a przede wszystkim ze stu tysięcy miejsc pracy dla Amerykanów, a energetyka jądrowa to najdroższy i najbardziej niebezpieczny dla ludzkości sposób pozyskiwania energii. Podobno po firmie Westhinghouse różne inwestycje kończyli Koreańczycy. Powinniśmy wyciągnąć wnioski z perypetii z chińską firmą Covec ( spółką córką China Railway Group, podlegającej resortowi kolei), po której robotę musiały kończyć inne firmy i która pozostawiła po sobie masę problemów, a przede wszystkim  nierozliczonych podwykonawców. Entuzjazm humanistów w kwestii energetyki jądrowej powinien zostać ostudzony głosem specjalistów,  niezależnych fizyków jądrowych. Za rządów PO reklamowano energetykę jądrową w szkołach. Teraz zapewne gorąco będą ją popierać maluchy w przedszkolach. Entuzjazm humanistów, ma merytorycznie dokładnie takie samo znaczenie.
 
 
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika u2

22-11-2022 [09:01] - u2 | Link:

produkcja samochodów elektrycznych jest być może bardziej obciążająca dla środowiska niż działanie starych poczciwych gruchotów, natomiast składowanie i  utylizacja zużytych akumulatorów to dopiero prawdziwy problem techniczny i ekologiczny.

O, to to to. Elektryki to wcale nie jest dobre rozwiązanie. Napęd wodorowy to jest to. Niedawno Niemcy uruchomili pierwsze linie kolejowe z ciuchciami z napędem wodorowym. Widać jeszcze zostali tam jacyś inżynierowie, który potrafią coś zrobić, a nie tylko gazować i gazować Europkę pod dyktando kremla :-)

Obrazek użytkownika Kazimierz Koziorowski

23-11-2022 [02:55] - Kazimierz Kozio... | Link:

@u2 - "Napęd wodorowy to jest to." a wodór to niby skąd ma się brać do zbiorników jednostek napędowych czy elektrowni wodorowych. rozumiem że "humanista" odpowie iż wodoru jest wszędzie pod dostatkiem więc w czym problem. żeby uzyskać wodór w postaci nadającej się do przetwarzania na energię użytkową trzeba zużyć tak wiele innych nośników energii i ponieść nakładów finansowych na instalacje i bezpieczny transport, że w konsekwencji energia pozyskiwana z wodoru jest obecnie 10 krotnie droższa niż z tradycyjnych węglowodorów. mieszkańcy Wenecji są zdumieni że oddana z fanfarami elekrownia wodorowa "bezemisyjna" jest wciąż wspomagana, bez rozgłosu, tradycyjną elekrownią węglową, z której przytomni na umyśle inżynierowie nie zrezygnowali, pomimo że politycy zapowiadali jej wygaszenie. clou całego geszeftu to produkcja wodoru przez bardzo emisyjną rafinerię ropy graniczącą przez płot z bezemisyjną elektrownią wodorową - wszystkie te przetwórnie energii oddalone są parę kilometrów od centrum miasta.

Obrazek użytkownika Zbyszek_S

22-11-2022 [09:16] - Zbyszek_S | Link:

Utyskiwanie na UE, że nas karze jest nietwórcze i anty-efektywne. Użalanie się na to, że to niesprawiedliwe jest dokładnie tej samej natury. Polityka to jest GRA o interesy. Nasi przedstawiciele mają tak GRAĆ, żeby nasze interesy zabezpieczać. Ale tak NIE GRAJĄ. Więc zamiast efektów oferują nam narrację, że to WINA UE. Albo kogoś innego. Tylko nie ICH, bo przecież polityka powinna być sprawiedliwa, i ci co nie działają "sprawiedliwie" i na naszą korzyść, są źli.

To jest zespół myślenia prowadzącego do powtarzalnych szkód i katastrof.  To jest narracja, będąca alibii dla naszej DRUŻYNY, która przegrywa nasze interesy. "To wina innych" - ogłasza na konferencji pomeczowej trener. W nagrodę za konferencję damy mu następną kadencję.

To co ma zrobić, nasz trener - zapytają wierzący. - A tamten już był - dodadzą. - To już lepiej z tym przegrywać - zakończą z przekonaniem.

Powodzenia. Polityka jak piłka, to gra kontaktowa, gdzieś ktoś chce nam strzelić bramkę i chce, żebyśmy przegrali. A my... sie użalamy.

Obrazek użytkownika izabela

22-11-2022 [09:31] - izabela | Link:

@ Zbyszek_S
"Świat nie jest piłką futbolową. Świat się podbija głową, głową głową....".

Obrazek użytkownika smieciu

22-11-2022 [10:32] - smieciu | Link:

Jestem tak swoją drogą przekonany że Niemcy toczą podobne dyskusje jak my o swoim kraju. Czy im się podoba polityka Zielonego Ładu? Czy na tym zyskali?

Tak jak pisze wyżej autorka ciekawym jest że teraz starają się wycofywać z tego syfu. Więc może... i oni byli dociskani ale rząd Scholza reprezentuje inną, sensowniejszą stronę? Warto zauważyć jak stonowana była jego reakcja na ataki J. Kaczyńskiego. Scholz mógł odbić piłeczkę eskalując przykładowo wracając do problemu ziem, które stracili Niemcy po II WŚ. Zamiast tego wyraźnie stwierdził że nie zamierza podejmować tej gierki. W przeciwieństwie do J. Kaczyńskiego nie zamierza eskalować wrogości między naszymi krajami.
Za to dla odmiany wraca do elektrowni węglowych, jak sugeruje autorka, po cichu wycofuje się z Zielonego Ładu.
Fajnie? Robi to o co i my byśmy chcieli.
Ale my wolimy, rękami J. Kaczyńskiego, odrzucić rysujące się w Niemczech ciekawe możliwości.

Dlaczego? O tym właśnie piszę w swojej notce obok.

Obrazek użytkownika sake3

22-11-2022 [11:02] - sake3 | Link:

@smieciu........Niemcy wcale nie tak znowu po cichu wycofują się z Zielonego Ładu.Przecież UE patrzy na nich dobrotliwym ,kochajacym oczkiem pani Leyen i Timmermansa.Ale co wolno wojewodzie to nie tobie....''...Na Polskę łaskawe oczka nie spoczną w kwestii uruchomienia naszych kopalni.Co najwyżej zostanie nałożona kolejna sankcja,przecież Niemcy te swoje kopalnie pootwierają z funduszy uzbieranych z kar nakładanych na Polskę tak ochoczo i często.,,Ciekawe możliwości'' które podobno odrzuca Kaczyński czym? Wystąpieniem o reparacje za II-gą WŚ ? Bezczelny faktycznie ten Kaczyński i nie dostrzega przyjaznych ,,gestów'' Scholtza. .

Obrazek użytkownika u2

22-11-2022 [11:23] - u2 | Link:

rysujące się w Niemczech ciekawe możliwości

Jakichże to możliwości ? Niemcy zaproponowały niedawno zestawy Patriot na granicy z Ukrainą. Widać, że deklaratywnie niby okej, ale w praktyce chcą zastąpić nowe systemy, którymi dysponuje Polska swoimi przestarzałymi systemami. Tak jak w przypadku wiatraków, które skończyły żywot w Niemczech, ale w Polsce są wykorzystywane przez RWE.

Obrazek użytkownika Pani Anna

22-11-2022 [13:03] - Pani Anna | Link:

W Polsce nie ma ani jednego polityka, który potrafiłby grać obojętnie czym, głową lub nogą,  ale W INTERESIE POLSKI. Nie ma też żadnej formacji politycznej, która byłaby zdolna do wykreowania takiego polityka. Wszystko to są rozgrywki podwórkowe.  Polityka zagraniczna u nas nie istnieje. Państwo z dykty, czy bantustan jak kto woli. Albo jeszcze trafniej ch... , du... i kamieni kupa.

Obrazek użytkownika sake3

22-11-2022 [09:28] - sake3 | Link:

Pocieszę Panią w kwestii elektrowni atomowych. Ponieważ PiS chce je budować to opozycja musi zająć zgodnie ze swoją linią postępowania stanowisko odwrotne i powiedzieć gromko ,,nie''. Przecież tak jest w każdej kwestii i w każdej sprawie PiS chce się zbroić opozycja -rozbrajać.PiS chce budować-opozycja wysyła ekologów by zastopować każdą taką inicjatywę,PiS chce suwerennego państwa -opozycja woła Federacja,Federacja itd.....Tak więc spokojnie ,żadnych elektrowni atomowych w Polsce nie będzie.Jakoś będziemy musieli sobie radzić pracować z zezłomowanymi przez Niemcy ich starymi wiatrakami A może Niemcy przejmą Turów który cudem okaże się i ekologiczny i przyjazny dla środowiska ?Wtedy będziemy od nich kupować ten prąd.I to wszystko w najbliższym czasie,wystarczy tylko poczekać na wybory,które przecież opozycja tak wspierana przez UE i przygotowywane bojówki z pewnością wygra.

Obrazek użytkownika izabela

22-11-2022 [09:46] - izabela | Link:

@ sake3
Tak  to prawda. PO  wydało kupę kasy na reklamowanie elektrowni jądrowych w szkołach podstawowych. Teraz w TV lansuje się rodzinę Atomickich też zapewne za kupę kasy a opozycja będzie przeciwko. Tak to się toczy. PO nakłaniało do pojednania z Putinem nad trumnami ofiar katastrofy smoleńskiej.Teraz jakoś o tym zapomnieli. .Ale akurat w sprawie uznania Putina za ludobójcę  opozycja i rząd mówią jednym głosem. To ciekawe .

Obrazek użytkownika u2

22-11-2022 [09:50] - u2 | Link:

w sprawie uznania Putina za ludobójcę  opozycja i rząd mówią jednym głosem

Jakoś nie widziałem wspólnych deklaracji totalniaków i Dobrej Zmiany w tym temacie. Nadal totalniacy traktują Polaków jak durniów i kłamią w sprawie zamachu smoleńskiego.

Obrazek użytkownika sake3

22-11-2022 [09:57] - sake3 | Link:

Mówią jednym głosem? Na razie. Opozycja jak kameleon zmienia poglądy.Wcale bym się nie zdziwiła gdyby już wyruszyli w trasę przybijać z Putinem żółwiki.Skoro ,,mędrzec europejski''  Meksyku apelował do Niemiec aby zorganizowały Europę i nią przewodziły,a Niemcy nie ustają w przyjaznych dla Putina gestach to Eurazja -Wielki Projekt- jest brany chyba pod uwagę ..

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

22-11-2022 [09:31] - wielkopolskizdzichu | Link:

"Nie wolno było ulegać teoriom globalnego ocieplenia, które mają tyle wspólnego z nauką co naukowy marksizm."

Pani Izabela dla podkreślenia swych koneksji często szpanowała na NB znajomością z ludźmi morza.
Proponuję zapytać się ich dlaczego polski jacht osiągnął rekordową szerokość południową, dlaczego nawet laminatowe jednostki zdolne są opłynąć od północy Svalbard, dlaczego przejście północno wschodnie nie potrzebuje już tylu co dwie dekady wstecz lodołamaczy do utrzymania szlaków nawet zimą. Zadać można jeszcze pytanie dlaczego zmieniło się położenie równika meteorologicznego.

Oczywiście zawsze można polegać na zdaniu takich specjalistów jakich ma Prezes od demografii. 

Obrazek użytkownika Chatar Leon

22-11-2022 [10:33] - Chatar Leon | Link:

warto do tego dodać, że na terenach Wielkopolski wymarły dinozaury.

Obrazek użytkownika u2

22-11-2022 [10:35] - u2 | Link:

A na Antarktydzie przybyło lodu.

Obrazek użytkownika izabela

22-11-2022 [11:41] - izabela | Link:

A odkrycia Łysenki uratowały Ukrainę przed Wielkim Głodem a Stalin był największym w historii jezykoznawcą. 

Obrazek użytkownika sake3

22-11-2022 [12:00] - sake3 | Link:

No i usta miał słodsze od malin.

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

22-11-2022 [10:49] - wielkopolskizdzichu | Link:

W związku z tym palcie w kozach wszystkim łącznie z oponami skoro niczym to pisiorom nie zagraża.  

Obrazek użytkownika Kocur1

22-11-2022 [20:16] - Kocur1 | Link:

Jak czytam te twoje nedzne wypociny, to naprawde zastanawia mnie jak mozna byc AZ TAK glupim? To wprost niewyobrazalne...

Obrazek użytkownika sake3

22-11-2022 [11:33] - sake3 | Link:

Dinozaury nie wymarły ze zmian klimatycznych tylko wyginęły  zabijane kamieniami przez ludzi. Teza postawiona przez panią Kopacz .

Obrazek użytkownika izabela

22-11-2022 [11:35] - izabela | Link:

Warto dodać że dinozaury wymarły bo Mieszko pierwszy rzucał w nie nieodpowiedzialnie kamieniami a Kara Mustafa, wielki mistrz Krzyżaków,
szedł z licznymi zastępy przez Alpy na Kraków.

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

22-11-2022 [12:07] - wielkopolskizdzichu | Link:

Nie wiem co mają dinozaury do tego że wbrew swym tezie iż smog nie jest szkodliwy, Pani Izabela zamiast spędzać wolny czas przy kominach śląskich wyjeżdżała do Ochotnicy i spacerowała po górach. Zgodnie z jej twierdzeniami typowymi dla pisiorstwa świeże powietrze zabija, a palenie w piecu węglem powoduje przyrost drzew.

Jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze.

Obrazek użytkownika spike

22-11-2022 [14:51] - spike | Link:

Smartasem to nie byłeś i nie będziesz, skoro nie rozumiesz o co chodzi z tymi reaktorami, a twoimi kozami, coś niezdrowo je nimi się zachwycasz.
Co do klimatu proponuję przeczytać,  choć wątpię w efekt, ale niech tam:

"M.Shellenberger-kryzys klimatyczny jest oszustwem"........

https://www.salon24.pl/u/ewa-m...

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

22-11-2022 [15:41] - wielkopolskizdzichu | Link:

Kompletnie nie łapiesz w czym rzecz. Nie istotnym jest czy wpływ na zmiany klimatu jest większy na przykład z powodu niewielkiej zmiany kąta nachylenia Ziemi, ważnym jest czy sensownym jest wstrzymywanie rozwoju tych technik pozyskiwania energii które na zmiany otoczenia człowieka mają negatywny wpływ. Według Pani Izabeli i ciebie, walenie dymem w atmosferę jest ok, podobnie jak zamienianie parków w betonowe pustynie. Jest to zgodne z biblijnym podporządkowywaniem sobie ziemi.
Pani Izabela twierdzi że jest przeciwko wycinaniu lasów, bzdura, jest przeciwna wycince wtedy gdy nie niesie zysków dla kasty z którą jest związana uczuciowo.

Obrazek użytkownika spike

22-11-2022 [16:49] - spike | Link:

Ręce opadają, wciskasz twierdzenia, które p.Izabela, ani ja nie wypowiedziałem, by palić śmieciami w piecu, nawet Prezes tego nie powiedział. Wg ciebie nie ma znaczenia w jakim kierunku idzie rozwój techniki, nawet jak jest zabójczy dla człowieka i przyrody, choćby inżynieria genetyczna, czy technologia broni masowego rażenia. Dawnymi czasy technologia była na wyższym poziomie niż obecnie, nie były im potrzebne współczesne zabawki, by wznosić budowle, które zapierają dech jakością i rozmachem.

Nie widzisz, że ilość CO2 nie przybywa i nie ubywa? mechanizmy przyrody potrafią to bilansować, co palenia w "kozach" to porównaj sobie spaliny wulkaniczne, a wiesz co o nich mówią naukowcy??????, że bez nich nie byłoby życia na Ziemi, a jeden wulkan wydala tego więcej, niż wszystkie samochody w UE, a jest ich tysiące.

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

23-11-2022 [23:40] - wielkopolskizdzichu | Link:

 "a jeden wulkan wydala tego więcej, niż wszystkie samochody w UE, a jest ich tysiące."
Żaden wulkan nie produkuje związków chemicznych ktore człowiek jest w stanie wytworzyć ku swej radości a z którymi nie wie co zrobić jak już będą niepotrzebne.

Obrazek użytkownika u2

22-11-2022 [12:29] - u2 | Link:

W poszukiwania zaginionych na Wielkopolsce dinozaurów, dla znajomych Dino, Zdzichu zaangażował dwa hufce ZHP, nie mylić z ZHR, bo dla Zdzicha najważniejsze jest palenie gumy, a nie jakieś moherowe Bóg, Honor, Ojczyzna. Zdzichu zastąpił ten przestarzały przesąd nowoczesnym Bobem, Humusem i Włoszczyzną :-)

Obrazek użytkownika sake3

22-11-2022 [12:38] - sake3 | Link:

Razem ze słoniami pozostawionymi przez Hannibala w Alpach

Obrazek użytkownika tricolour

22-11-2022 [13:41] - tricolour | Link:

Wy tu chyba wszyscy starzy jesteście i perspektywa dwudziestu lat sięga poza horyzont zdarzeń. Stąd te lęki przed wiatrakami, samochodami na baterie, przed elektrownią, co nie dymi jak za młodu...

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

22-11-2022 [14:01] - wielkopolskizdzichu | Link:

Sama Pani Izabela wyraziła tęsknotę za czasami gdy dymiło z komina bo czuła się wtedy bezpiecznie, czyli Pani Izabela z komuny wyszła ale komuna z niej nie.

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

22-11-2022 [14:57] - Imć Waszeć | Link:

Dlatego, że my już wiemy co to była kolektywizacja i czym się skończyła, widzieliśmy jak dowlekła się do nas w końcu kultowa elektryfikacja z ZSRR do obór, choć świat już palił światła na każdym znanym zabytku, wreszcie jeździliśmy samochodami z kartonu w czasach, gdy niejaki Ford chciał płacić robotnikom Fordami. Poza tym jak w Europie dawno temu wycinano lasy w pień na drogi i umocnienia miast, stosowano wypalanie pod zasiew, robiono węgiel drzewny do tysięcy dymarek wytapiających żelazo, a i tak wkrótce zamarzł cały Bałtyk....

Obrazek użytkownika tricolour

22-11-2022 [16:27] - tricolour | Link:

@imc

Właśnie na Ukrainie ścierają się dwie kolektywizacje. Możesz oczywiście mieć pomysł, że trojkałuża oprze się i zostanie ostoją oraz kolebką xuj wie czego, ale ja w durne bajki nie wierzę. 

Pozostaje więc do rozstrzygnięcia kwestia czy chcesz być dymany buriatem czy makronem z makrelą?

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

22-11-2022 [16:50] - Imć Waszeć | Link:

"Podtarł się kotkiem..." ;)
https://youtu.be/zHJ8VXIjZ28?t...

Obrazek użytkownika tricolour

22-11-2022 [18:59] - tricolour | Link:

Nie mój filmowy smak.

Obrazek użytkownika Roz Sądek

22-11-2022 [14:47] - Roz Sądek | Link:

@Autorka
Entuzjazm humanistów w kwestii energetyki jądrowej powinien zostać ostudzony głosem specjalistów
=========
Z tymi specjalistami będzie coraz trudniej. Proszę spojrzeć na najbardziej popularne kierunki studiów w Polsce. Kolejny rok akademicki na drugim miejscu psychologia, potem a jakże - zarządzanie, potem prawo, ekonomia, kier. lekarski, filologia, bankowość itd. 12 kandydatów na jedno miejsce na psychologii. Kto sie nie dostanie na powyższe pójdzie na politechnikę, .... a tam, - niewiele już chyba zostało politechnik bez nowych wydziałów: psychologii, socjologii, zarządzania... Nasza przyszłość wykuwa się właśnie w szkolnictwie wyższym. Chińczycy nam te elektrownie obsłużą - obejrzałem kilka ich politechnik, będziemy o  nich zabiegali, choć moźemy nie mieć wystarczającej kasy na ich pensje.
 

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

22-11-2022 [14:59] - Imć Waszeć | Link:

No to w rozliczeniu będziemy im robić buty ;)

Obrazek użytkownika sake3

22-11-2022 [15:36] - sake3 | Link:

@Imć Waszeć......Swietny pomysł z tymi butami.Chyba zarobimy.Jak bowiem patrzę na paradę wojska chińskiego i widzę buty imponująco wyglądające na nogach pań z różnych formacji to oprócz podziwiania dyscypliny,perfekcyjności marszu i liczebności od razu nasuwa się myśl,że takie rozliczenie  się uda.

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

22-11-2022 [16:07] - Imć Waszeć | Link:

To była armia północnokoreańska.

Obrazek użytkownika sake3

22-11-2022 [16:16] - sake3 | Link:

W internecie jest koreańska ale jest i chińska,i ta chińska imponuje.

Obrazek użytkownika spike

22-11-2022 [15:01] - spike | Link:

Z tymi Chińczykami jednak nie do końca jest tak. Oglądam filmy dok. np. o budownictwie, Chiny imponują rozmachem, ale jedno można zauważyć, robotnicy chińscy, kadra zarządzająca zachodnia.

Ogólnie Chiny jako państwo sprzed wieków było imponujące, wg mnie, chyba były najbardziej rozwinięte cywilizacyjnie, jakby nie samoizolacja, to bez problemu mogli opanować niezły kawał świata.

Obrazek użytkownika u2

22-11-2022 [15:27] - u2 | Link:

jakby nie samoizolacja, to bez problemu mogli opanować niezły kawał świata

To starożytne Państwo Środka. Podobnie jak USA traktuje siebie jako pępek świata. Co prawda teraz rządzi Xi Jinping dożywotnio i to może się skończyć bardzo źle. Nawet w komunie potrzebne są ciągle nowe kadry, nowy narybek, a nie stare pryki :-)

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

22-11-2022 [16:09] - Imć Waszeć | Link:

Na YT jest taki film, gdzie pierwsza armia świata w tamtym okresie nie potrafi sobie dać rady z japońskimi piratami plus samuraje, którzy się ufortyfikowali na wybrzeżu.

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

22-11-2022 [15:11] - wielkopolskizdzichu | Link:

"kwestii energetyki jądrowej powinien zostać ostudzony głosem specjalistów"
Specjalista jest to zatrudniony przez zleceniodawcę naukowiec który ma stwierdzić poprawność założeń zleceniodawcy. Żaden specjalista w obecnej sytuacji nie będzie ryzykować karierą wygłaszając opinie niezgodne z interesem finansowym swego pryncypała.
Doskonale widoczne było to przy okazji analiz sprzed lat wielu, opłacalności i wpływu na wydajność oraz trwałość silników, wkładu biopaliw do tradycyjnej benzyny i oleju napędowego.  
Żaden specjalista nie powie że trzeba inwestować w niezależność szeroko pojętej energetyki i zabezpieczenia ciepła dla miast, gmin, wsi co wymaga daleko idącej dywersyfikacji źródeł i sposobu pozyskiwania. Wszystko co jest wbrew interesom wielkiego kompleksu wydobywczo energetycznego jest traktowane  z góry jako objaw lewactwa. 
Bieżący przykład to wpisy Pani Izabeli, i jej fraucymeru, która w kopalniach węgla i dyktowaniu warunków przez spółki i związki zawodowe widzi przyszłość energetyki polskiej.
Dla wyżej wspomnianej grupy wzajemnej adoracji nie do pomyślenia jest że dla zabezpieczenia normalnego funkcjonowania  paruset osobowej społeczności można wprząc jednocześnie wiatraki, fotovoltaike, pompy ciepła i wielopaliwowe piece z parokrotnym procesem spalania. To przekracza pojęcie pisiorów. Ma być wielki komin, dym i portret kiedyś Bieruta, potem Gierka teraz Kaczyńskiego który zabezpiecza Polakom ciepełko.

Obrazek użytkownika u2

22-11-2022 [16:38] - u2 | Link:

wiatraki, fotovoltaike, pompy ciepła i wielopaliwowe piece z parokrotnym procesem spalania.

Dla wiecznie młodego, wykształconego harcerza z ZHP to oczywista oczywistość, że można i należy robić wielomiliardowe przekręty na fotowoltaice, pompach ciepła, najlepiej z wiatrakami i inszymi wynalazkami. Harcerz z ZHP ciągle kombinuje jak oszukać, okłamać i okraść ciemny moherowy lud :-)

Obrazek użytkownika Roz Sądek

22-11-2022 [19:40] - Roz Sądek | Link:

@wielkopolskizdzichu
Specjalista jest to zatrudniony przez zleceniodawcę naukowiec który ma stwierdzić poprawność założeń zleceniodawcy. Żaden specjalista w obecnej sytuacji nie będzie ryzykować karierą wygłaszając opinie niezgodne z interesem finansowym swego pryncypała.
...
Ma być wielki komin, dym i portret kiedyś Bieruta, potem Gierka teraz Kaczyńskiego który zabezpiecza Polakom ciepełko.
========
Niechże się Pan nie kompromituje.

Obrazek użytkownika Czesław2

22-11-2022 [15:36] - Czesław2 | Link:

#Roz Sądek Podstawowym kryterium, jakim kierują się maturzyści, to brak, lub absolutne minimum matematyki na kierunku, potem potencjalna kasa po studiach. Studia inżynierskie nie zapewniają żadnego z tych kryteriów. Stanowisko inżynierskie wcale kasy nie daje, tylko stanowisko kierownicze.

Obrazek użytkownika u2

22-11-2022 [15:38] - u2 | Link:

Stanowisko inżynierskie wcale kasy nie daje, tylko stanowisko kierownicze.

Zależy jaki inżynier, w jakiej firmie. Są firmy, gdzie nie trzeba być kierownikiem, aby dobrze zarabiać jako inżynier. Biadolenie wynieśli Polacy głównie z PRL-u. To było takie maskowanie się przed innymi, aby nie wyjść na burżuja. :-)

Obrazek użytkownika Roz Sądek

22-11-2022 [19:31] - Roz Sądek | Link:

@u2
Są firmy, gdzie nie trzeba być kierownikiem, aby dobrze zarabiać jako inżynier
========
Być może zna Pan taką firmę, ja nie. Może inaczej rozumiemy "dobrze zarabiać"? Osobiście jako inżynier dobrze zarabiałem, ale a) jestem bardzo dobrym inżynierem (z pieczątkami), b) dobre zarobki miałem poza krajem, a w kraju ciągnąc jednocześnie x robót 24h na dobę. Dziś nieopierzony student oczekuje "na już" wszystkiego tego, do czego kiedyś dochodziło się przez całe życie zawodowe.

Obrazek użytkownika u2

22-11-2022 [19:43] - u2 | Link:

Dziś nieopierzony student oczekuje "na już" wszystkiego tego, do czego kiedyś dochodziło się przez całe życie zawodowe.

No i bardzo dobrze. Studenci znają obecnie swoją wartość, więc nie pójdą do pracy byle gdzie. Najwyraźniej skończyły się czasy, kiedy studenci dorabiali w MPK-u jako sprzątający przystanki. Robota ciężka, w dodatku nędznie płatna. Tak było w PRL-u. :-)

Obrazek użytkownika Edeldreda z Ely

22-11-2022 [17:38] - Edeldreda z Ely | Link:

@Roz Sądek

O czym świadczy projekt nowego kierunku na KULu... https://www.kul.pl/na-kul-powstanie-kierunek-medyczny,art_97210.html

Obrazek użytkownika Roz Sądek

22-11-2022 [19:17] - Roz Sądek | Link:

O chęci pomocy społeczeństwu poprzez kształcenie nowej generacji lekarzy, którzy w przyszłości zastąpią starych, powszechnie krytykowanych. Tu też będą kształcić lekarzy https://www.uw.edu.pl/powolani... , chyba też wyłącznie dla poprawienia obecnego stanu. Jak zauważę pierwszy wydział medyczny na jakiejś politechnice, co pewnie stanie się  niebawem, to dam znać.
 

Obrazek użytkownika Czesław2

22-11-2022 [17:49] - Czesław2 | Link:

Kuriozalna uchwała Sądu Najwyższego pozwalająca sądom na ignorowanie zapisów ustaw, jeśli uznają je za niezgodne z konstytucją.
czyli sądy mają w drodze WYROKU prerogatywy TK. Duda ogląda mecz.
https://niezalezna.pl/465689-a...
Wyrok zapadł w minimalnym, trzyosobowym składzie. decyzja Prezes sądu?
 

Obrazek użytkownika Jabe

22-11-2022 [18:03] - Jabe | Link:

To jest jawny zapis konstytucji.

Obrazek użytkownika Maverick

22-11-2022 [19:07] - Maverick | Link:

Wielkie przetasowania na świecie, a Polinioki bez IQ oczywiście w roli pionka na szachownicy są zachwyceni swoją rolą, tak bardzo ze nawet nie wykorzystują tej roli a wystarczy im poklepanie po plecach.

Aby zrozumieć przetasowania obejrzyj. Oczywiście kształciuchy z dobrych domów onuc chazarskich i enkawudzistów mogą nie znać języków.

https://www.presstv.ir/Detail/...

Obrazek użytkownika Roz Sądek

22-11-2022 [20:02] - Roz Sądek | Link:

@spike
Chiny imponują rozmachem, ale jedno można zauważyć, robotnicy chińscy, kadra zarządzająca zachodnia.
=========
Nieprawda. W żadnej dziedzinie przemysłu i usług nie wchodzi w rachubę zarządzanie przez zachodnich managerów. Nawet w filiach zachodnich koncernów, w radach nadzorczych czy zarządach niemało miejsc zajmują chińczycy. Owszem jest w Chinach, podobnie jak w Korei wielu zachodnich specjalistów, ale są to przede wszystkim wykładowcy akademiccy i specjaliści branż inżynierskich, ale nie można ich zakwalifikować do kadry zarządzającej.   

Obrazek użytkownika u2

22-11-2022 [20:10] - u2 | Link:

Krótki przegląd z ChRL :

https://chiny24.com/wiadomosci...

Obrazek użytkownika Roz Sądek

22-11-2022 [22:00] - Roz Sądek | Link:

IMO nie tyle obiektywny co rzetelny, oparty na znajomości tematów i zapoznania się z tematyką przed napisaniem notatki.

Obrazek użytkownika u2

22-11-2022 [22:11] - u2 | Link:

nie tyle obiektywny co rzetelny

 Z pewnością subiektywny, ale rzetelny. :-)

Obrazek użytkownika spike

22-11-2022 [23:03] - spike | Link:

-@Roz Sądek, trochę nieprecyzyjnie się wyraziłem, choć można było się domyślić, że nie chodzi o zarząd firm, a kierownictwo nie tylko na budowach, ale praktycznie od projektów po realizację (nadzór) pełnią specjaliści zachodni, oczywiste że wynajęci. Nie twierdzę, że Chińczycy to nieudacznicy, ale wiedza i inne umiejętności są tam reglamentowane, to naród b.pracowity, ogólnie rzecz biorąc jestem pełen podziwu, ale z drugiej strony niebezpieczny, jak np. Japończycy, podczas IIWŚ pokazali do czego są zdolni.

Obrazek użytkownika Jan1797

23-11-2022 [00:43] - Jan1797 | Link:

Spike, 
Całkowicie prywatnie. Wreszcie na poważnie zastanowić się przyszło; budowa atomu czy nie i szukałem argumentów przeciwnych budowie pomyślałem o pewniku, naukowcu dla mnie na sto procent, choć kiedyś opozycyjny. Pytałem i wiem, kto zacz nie migał się bez potrzeby. Jestem za, jak i on i wesprę budowę opinią jeżeli kto zapyta.

Obrazek użytkownika Jan1797

23-11-2022 [00:49] - Jan1797 | Link:

Rozumiem poseł pomyli się raz? Czy ma pani świadomość, że takie sytuacje w gronie opozycji można liczyć na kopy; https://twitter.com/czlowiek__...
nawet wśród tuz? Nie muszę tego robić, to wie każdy     

Obrazek użytkownika izabela

23-11-2022 [01:13] - izabela | Link:

@ Jan1797
Oczywiście. Tak jak nie cenię Trzaskowskiego dobrze widać ,że z w jego przypadku był to tylko  lapsus. Gdyby ktoś zwrócił mu uwagę z pewnością podziękowałby a nie upierał się przy swoim.  Opisywanego pana posła mam na widelcu (lecz przez chrześcijańskie miłosierdzie nie podaję jego nazwiska) bo gdy tłumaczka usiłowała go ratować  tylko ją obrugał. Jest nieprzemakalny na wiedzę. To nie był jego pierwszy tego typu  wybryk. .  

Obrazek użytkownika Jabe

23-11-2022 [01:33] - Jabe | Link:

Niepojęta postawa.

Obrazek użytkownika Jan1797

23-11-2022 [12:05] - Jan1797 | Link:

@Izabela,
Przeciwnicy szczepionek traktowani są tu dobrze, a należałoby chwilami zwrócić uwagę. Każdą dyskusję rozpoczynacie od pretensji do całego świata skierowanych do nas kilku ni z gruszki ni pietruszki. Może dlatego dyskusje przeciwników szczepionek część traktuje z politowaniem. Najdelikatniej jak potrafiłem;-)
Przepraszam więc, raczy pani żartować ;-) Zacznijmy przepraszać, gdy ów wspomni o wywiadzie;
 https://twitter.com/AnkaPolska... 

Obrazek użytkownika Jabe

23-11-2022 [16:19] - Jabe | Link:

„rozpoczynacie”, „kilku”, „część”

Obrazek użytkownika izabela

23-11-2022 [18:47] - izabela | Link:

@ Jan 1797
Nie rozumiem ani Pana ani sensu tego wywiadu. Jaki ów wspomni o tym  wywiadzie ? O co w tym wywiadzie chodzi? o co  Panu chodzi?
 

Obrazek użytkownika Jan1797

24-11-2022 [10:17] - Jan1797 | Link:


Cieszę się, że pani nie ustąpiła.               
Wpis znika ze strony głównej i jak to bywa tracimy zdolność wymiany poglądów.
  Tak czy owak, Pandora wyszła z puszki kilkunastu polityków, a pan poseł cóż tu zgadzam się z autorką reprezentując naszą stronę powinien zachować umiar. 
Co zabawne Niemcy bardziej troszczą się o nasze środowisko niż o własne. 
Po pierwsze czy można w tej trosce pominąć fakt aktywnego wsparcia ze strony naszych polityków? Tak czołowi sceny światowej, jak i sejmowi opozycyjni, proszę sobie przypomnieć deklarowali chęć natychmiastowego zamknięcia Turowa? Tu wywiad się kłania po zmianie czasu:-))
Ale to Polska jest karana drastycznymi karami za eksploatację swojej kopalni. 
Jest karana przy aprobacie części polityków w Polsce? Dziwne, że nikt nie dokona próby zapłacenia w sklepie 30 zeta za bochenek chleba. Weźmie czy nie, gdy dopingowany będzie; oskub go, ma niech płaci? Czy można się dziwić obcym?
I po co nam to było?