Brawo PiS! Rewelacyjna propozycja dla wszystkich

Czasem tylko człowiek przyciśnięty porządnie do muru, jest zdolny do myślenia. W swoim poprzednim tekście opisałem mechanizm handlu energią elektryczną narzucony przez UE i wyjaśniłem, że to właśnie, a nie wojna na Ukrainie, jest przyczyną wysokości rachunków za prąd i zapaści gospodarki {LINK do wcześniejszego tekstu}

W wielkim skrócie: zakupić energię można tylko na lokalnej lub obcej Giełdzie Energii Elektrycznej. Cała energia w danym kraju (na danej giełdzie) ma jedną i tę samą cenę, równą cenie najwyższego dostawcy energii. Dawniej spółka np. PGE produkowała energię, a następnie sprzedawała ją ludziom, instytucjom i podmiotom gospodarczym. Po reformie PGE musiała się podzielić na dwie spółki, z których jedna produkowała energię i wystawiała ją na sprzedaż na giełdzie oraz drugą, która tę samą energię kupowała na giełdzie, by dostarczyć ją odbiorcom. Czy rozumiemy absurd w biały dzień? Ale to właśnie jest obecna rzeczywistość.

Ponieważ w międzyczasie na giełdzie z racji opisanych wyżej przyczyn cena wzrastała, to spółka produkująca miała niespodziewane i nieplanowane zyski, a spółka dostarczająca tłumaczyła się, że taka jest "rynkowa" cena prądu.

Dowiadujemy się, że "W środę odbyła się debata towarzysząca drugiemu czytaniu projektu nowelizacji Prawa energetycznego oraz ustawy o odnawialnych źródłach energii znoszącej tzw. obligo giełdowe, czyli obowiązek sprzedaży energii elektrycznej poprzez giełdę." {Link}

Umożliwienie bezpośredniego zaopatrywania ludzi i instytucji w wyprodukowaną przez wytwórcę energię, drastycznie zmieniłoby jej ceny w dół. Odpadłaby konieczność korzystania z pośrednika, w ramach działalności którego tworzy się kompletnie sztuczne ceny prądu elektrycznego.

Zdrowy rozsądek i troska o państwo oraz obywateli. Wypada PiS pochwalić i życzyć im zrealizowania tego zamiaru.

Jednocześnie wypada zauważyć, że poniższe rozwiązanie jest dla tej partii wysoce niebezpieczne. Wielkie pieniądze i wielkie interesy stoją za konstruowaniem w Europie ubóstwa i kryzysu ekonomicznego, którego 9/10 przyczyn to wymuszenie sztucznego korzystania z giełdy energii, wprowadzenie na niej jawnie absurdalnych w zastosowaniu mechanizmów, oraz dopuszczenie do spekulacji gazem. Takie pieniądze i interesy mogą nie wybaczyć. No ale to nie wiadomo i warto tu trzymać kciuki za PiS.

O dziwo to rozwiązanie, ponieważ jest najprostsze i normalne, likwiduje konieczność wymyślania wielu innych protez, jak tarcze, podatki itp.
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Czesław2

29-09-2022 [16:14] - Czesław2 | Link:

Z tego, co pamiętam, taką regulację parę lat temu przyjął Sejm pod szantażem uni. Nie wiem, co teraz niemcy wymyślą, jaką karę.

Obrazek użytkownika Zbyszek_S

29-09-2022 [17:36] - Zbyszek_S | Link:

Tak. To było wymuszone przez UE, na wzór rozwiązań przyjętych w Wielkiej Brytanii. Ktoś cichaczem kopie Europę, więc może Europa nieco się otrząśnie i głupie, absurdalne, krzywdzące ludzi i jej ekonomię przepisy zniesie. Może Polska będzie tu dobrym przykładem.

Obrazek użytkownika smieciu

29-09-2022 [16:15] - smieciu | Link:

Warto też dodać że autorem obecnej patologii jest ... rząd PiS.
W grudniu 2015 r. TGE (Towarowa Giełda Energii) uzyskała status Nominowanego Operatora Rynku Energii Elektrycznej dla polskiego obszaru cenowego. Status ten został przedłużony na kolejne 4 lata w grudniu 2019 roku.
Spółki energetyczne (państwowe zwykle) zostały zobligowane by sprzedawać energię poprzez giełdę. Z całym jej zapleczem spekulacyjnym. Teraz czytam:
Suski: wyprowadzono z Polski dziesiątki miliardów
Ciekawe jednak że money.pl nie napisało że stało się to dzięki działaniom PiS...

Tak jak pisałem. Nasz rząd robił to co robili inni. Krok po kroku było budowane otoczenie sprzyjające patologiom. Nie Putin, Nie wojna ale przede wszystkim własne działania. Takie jak w innych krajach. Było dobrze w Polsce. I gdzie indziej.
A teraz będzie źle. Bo ma być źle.

Obrazek użytkownika Zbyszek_S

29-09-2022 [17:51] - Zbyszek_S | Link:

@smieciu: "Zgodnie z zapisami Rozporządzenia CACM, każdy kraj członkowski mógł dokonać wyboru modelu krajowego rynku pomiędzy opcją monopolu, czyli jeden operator NEMO na rynku, a opcją konkurencji, czyli co najmniej dwóch operatorów NEMO na rynku. Polska wybrała opcję drugą i Urząd Regulacji Energetyki nominował trzech operatorów NEMO, czyli TGE w dniu 2 grudnia 2015 r" Link

Czyli po wyborach pod koniec października 2015, 16 listopada 2015 prezydent powołuje rząd, który następnie musi uzyskać wotum zaufania od Sejmu, co następuje 18 listopada 2015. Od tego dnia ta grupa ludzi może pracować. I pan twierdzi, że pomiędzy 18 listopada a 2 grudnia 2015 to ci właśnie ludzie podjęli decyzje czy powzięli postanowienie o tym co powyżej? W mojej opinii to nie miało miejsca, a decyzje zostały podjęte wcześniej, tyle, że wykonane dwa tygodnie po ustanowieniu rządu PiS.

To nie znaczy, że gdyby PiS rządził wcześniej do sprawy potoczyłyby się inaczej, ale wypada się trzymać faktów i zdrowego rozsądku.

Obrazek użytkownika Jan1797

29-09-2022 [18:52] - Jan1797 | Link:

Nie on nie jest w stanie zrozumieć, jest prawicowy przeczytałem z zaskoczeniem :)) Zresztą napisane kompletnie bez zastanowienia. 
Wracając do wpisu, sam też trzymam kciuki, od czasu opinii; „Musimy coś z tym faktem zrobić”. 
Dziękuję Autorowi, pierwszy raz ktoś zauważył i miał odwagę to napisać.

Obrazek użytkownika Jabe

29-09-2022 [17:37] - Jabe | Link:

Czyli racjonowanie energii.

Obrazek użytkownika Zbyszek_S

29-09-2022 [18:39] - Zbyszek_S | Link:

Nie.

Obrazek użytkownika Jabe

29-09-2022 [20:06] - Jabe | Link:

Każdy będzie miał taniej w każdej ilości?

Obrazek użytkownika Chatar Leon

29-09-2022 [17:44] - Chatar Leon | Link:

No cóż... Może ktoś sobie przypomniał, z jakimi hasłami szedł w 2015 do wyborów. Lepiej zacząć wstawać z kolan później niż wcale...

Obrazek użytkownika Pani Anna

29-09-2022 [17:54] - Pani Anna | Link:

Zapomnijmy o wstawaniu z kolan w wykonaniu tej, czy innej partii. A niech sobie choć sprawią ochraniacze.

Obrazek użytkownika sake3

29-09-2022 [17:54] - sake3 | Link:

Jestem gotowa się założyć,że ten projekt jest autorstwa PO i od lat Tusk i Kopacz mieli go w swoich przepastnych ,pełnych innych propozycji szufladach tylko PiS go ukradł. 

Obrazek użytkownika spike

29-09-2022 [20:33] - spike | Link:

Ten "przekręt" nie jest nowy, znajomy mi opowiadał, jak jego firma coś tam produkowała, ale sprzedawała firma żony, odpowiednie zyski miał producent jak i sprzedawca, jako jeden podmiot im się nie opłacało. Jakiś czas to trwało, aż zainteresowała się tym Skarbówka. Nie pamiętam już jaki był zarzut i czy były jakieś konsekwencje, ale firma żony znajomego została zamknięta, została dyrektorem w firmie męża.

Te unijne pomysły spowodowały wzrost cen wielu usług, od telekomunikacyjnych zaczynając, poprzez prąd idąc. Wiele firm zostało podzielonych na mniejsze, gdzie ulokowali się znajomi znajomych, od prezesów zaczynając, znam kilka takich firm. Teraz np. prąd produkuje Tauron, a sprzedaje sieć komórkowa, czy dostawca gazu, albo firma kogucik - śmiech na sali, a Tauron do mnie dzwoni i mów, że i tak będę im płacił rachunek za prąd, niezależnie od kogo kupię dostawę.

Obrazek użytkownika spike

29-09-2022 [21:01] - spike | Link:

PS. - będą miał dwie faktury za prąd: od firmy "kogucik" i od Tauronu.

Rząd może zamrozić ceny prądu, a taki Tauron i tak podniesie ceny, tylko że "przekrętem", cena za prąd stała, ale wzrost kosztów przesyłu, obsługi i co tam jeszcze.

Obrazek użytkownika tricolour

29-09-2022 [21:06] - tricolour | Link:

Dostaniesz pomocnika od Tauronu. Fachowca, hydraulika i innego serwisanta. Cena ponad 30 pln i jest zastrzeżenie, że ulegnie zmianie po tarczy. Nie ma cennika bez odpowiedniego fachowca.

Wolałbym kurtyzanę zamiast hydraulika.

Obrazek użytkownika spike

29-09-2022 [21:41] - spike | Link:

tobie tylko dupy w głowie :),
swoją drogą znajomy tego fachowca nawet sobie chwalił, szybko się zjawił, usterkę usunął, chodziło o zerwanie plomb na bezpiecznikach przed licznikiem, ja już takie plomby zrywałem, ale musiałem uprzedzić Taurona, na drugi dzień był fachowiec założył plomby.

Obrazek użytkownika tricolour

29-09-2022 [23:18] - tricolour | Link:

@spike?

Dupy? No pewnie..
 

Obrazek użytkownika Kaczysta

29-09-2022 [22:27] - Kaczysta | Link:

Po zniszczeniu obu NS przez Rosja to teraz  Niemcy zostają ze swymi wiatrakami i fotowoltaiką na łasce słońca i wiatru, - muszą odejść od szaleństw „ratowania klimatu” - muszą wrócić do węgla i atomu - gaz z będą otrzymywać tylko „Jamałem”  i to przez Polskę
Kto pod kim dołki kopie,sam w nie wpada

Obrazek użytkownika spike

29-09-2022 [23:26] - spike | Link:

Gazu to Niemcy mogą mieć pod dostatkiem, nasprowadzali "producentów" teraz mogą się wykazać i zarobić na utrzymanie, wystarczy im słomki wcisnąć i podłączyć do zbiorników :)

Obrazek użytkownika Zbyszek_S

30-09-2022 [09:27] - Zbyszek_S | Link:

Prawdopodobieństwo sprawstwa uszkodzenia NS1 i NS2 przez Rosjan jest bardzo małe.
Zmiana podejścia Niemiec do energetyki jest możliwa i dla nas także pożądana. Ale dużo zainwestowali w te wiatraki i zdaje się, że eksportują nie energię tylko właśnie wiatraki.

Obrazek użytkownika spike

30-09-2022 [10:07] - spike | Link:

Eksport wiatraków ma równoważyć straty, jakie Niemcy ponoszą z powodu zawalenia się interesu handlu rosyjskim gazem pozostałym krajom ???
Czyli co, teraz cała UE będzie musiała od nich kupować wiatraki, a jak nie, to "mają narzędzia przymusu" ?

Ciekawe dlaczego Putin nie mógł wysadzić rurociągów, a to jest do zbadania, kto to zrobił.
Putin już nie jedną prowokację wykonał od początków swojego urzędowania, co pochłonęło wiele ofiar, co dawało mu pretekst do różnych działań.

Obrazek użytkownika Czesław2

30-09-2022 [10:32] - Czesław2 | Link:

"Prawdopodobieństwo sprawstwa uszkodzenia NS1 i NS2 przez Rosjan jest bardzo małe." To chyba wróżenie z fusów?

Obrazek użytkownika Jan1797

30-09-2022 [20:08] - Jan1797 | Link:

Prawdopodobieństwo sprawstwa uszkodzenia NS1 i NS2 przez Rosjan jest bardzo małe.
Czar prysł, jak bańka mydlana. Trudno się z tym zgodzić. A dlaczegóż to mistrzowie socjotechniki wynikającej z zasady „kłamać, włącznie kłamać” mieliby tego nie zrobić. Przecież kierowali się i kierują jedynie odwetem.

Obrazek użytkownika JanAndJan

01-10-2022 [00:31] - JanAndJan | Link:

Troszkę obok i - nie, na temat - czyżby? 
Chyba, się nie zrozumieliśmy, kiedyś - tam..?
Pański tekst o locie nad pustnią - w mojej interpretacji - Exupery, reinkarnacja. Ja - tam - byłem. Dzięki Panu. Ot, potęga wyobraźni. Bez!!! Wspomagaczy. 
Ad REM
Dziękując za "szkiełko i oko", czyt. profesjonalną diagnozę i fakty. Jednak... W "opozycji" do, tzw.  sacrum, które - jest - wspólnym mianownikiem Pańskich wypowiedzi, przedkładam (auto ironiczny żart): https://www.tekstowo.pl/piosen...
Ni cholery, nie wiem - o czym, ta - opowieść. Dla mnie - cudna, a nawet - transowa. "" x5
Mówiąc poważniej... (pow. słowa - bardzo, bardzo serio), https://wilczeoko.wordpress.co...
Szanowny Panie, w ten pokrętny, grafomański sposób - Dziękuję. 
Pozdrawiam