Chcącemu dzieje się krzywda

Volenti non fit iniuria  czyli chcącemu nie dzieje się krzywda to zasada, którą sformułował w II wieku nowej ery rzymski jurysta Gnaeus Domitius Annius Ulpianus. Gorącymi wyznawcami tej zasady są wszelkiej maści   liberałowie,  libertarianie i anarchiści. Stawiają oni wolność jednostki ponad jej własnym dobrem a także ponad dobrem społeczności. Dobrym przykładem zastosowania tej zasady jest zgoda prawa na uprawianie boksu czy alpinizmu. Zarówno bokser jak i alpinista zdają sobie sprawę, że uprawiając wybrany sport ryzykują utratę zdrowia a nawet życia. Czynią to rzekomo w pełnej świadomości i na własną odpowiedzialność. Przeciwnicy alpinizmu argumentują, że w akcjach ratunkowych giną ratownicy a poza tym to społeczeństwo ponosi na ogół koszty akcji ratunkowych i leczenia szpitalnego poszkodowanych. To samo dotyczy bokserów, którzy doznają ciężkich urazów mózgu, alkoholików których leczy się z marskości wątroby czy narkomanów, którzy zniszczywszy sobie na własne życzenie zdrowie dostają potem dożywotnią rentę. Gdyby chciało się zatem konsekwentnie stosować liberalną zasadę, że każdy sam ponosi konsekwencje własnych wolnych wyborów  należałoby odmówić bezpłatnego leczenia również otyłym bo nie pilnując wagi doprowadzają do licznych chorób, osobom na eksponowanych stanowiskach, bo dla pieniędzy czy dla kariery doprowadzają się do zawału, dżokejom bo upadek z konia grozi ciężkimi urazami, a przede wszystkim lekarzom bo kontakt z chorymi naraża ich na zakażenie. W ten sposób dochodzimy do absurdu i takie stosowanie prawa sparaliżowałoby życie społeczne. Co więcej poglądy na etiologię chorób i czynniki ryzyka  jak wiadomo się zmieniają i naprawdę trudno przewidzieć co może nam zaszkodzić a co pomaga w unikaniu chorób. W ciągu mego życia na przykład przynajmniej trzykrotnie zmieniały się poglądy lekarzy na skutki spożywania margaryny. Jedni nadal reklamują margarynę jako produkt chroniący przed chorobami serca, inni uważają ją za bardzo szkodliwą.
„Wśród populacji żyjących na terenach, na których obowiązuje zakaz sprzedaży produktów zawierających tłuszcze trans, odnotowuje się mniej hospitalizacji z powodu zawałów serca i udarów w porównaniu z mieszkańcami terenów, na których nie obowiązuje taki zakaz”. To wniosek z badań opublikowanych rok temu m.in. na znanym naukowym portalu www.sciencedaily.com przez grupę naukowców z Uniwersytetu w Chicago i Uniwersytetu Medycznego w Yale w Stanach Zjednoczonych.
Poza tym większość ludzi jest dobrowolnie (jak w USA) czy przymusowo ( jak w Polsce) ubezpieczona medycznie i mają w związku z tym prawo do bezpłatnego korzystania z systemu opieki zdrowotnej.
Z drugiej strony niewątpliwie skrzywdził starszą osobę spryciarz, który odkupił od niej kamienicę w śródmieściu Warszawy za 50 złotych pomimo, że jak oświadczyła w sądzie sama wyznaczyła taką cenę. Krzywdzi małoletnią prostytutkę klient korzystający z jej usług pomimo, że do stosunku doszło za jej zgodą a nawet zachętą.. Nowoczesne prawodawstwo wykluczyło powoływanie się na  zasadę „Volenti non fit iniuria”  w odniesieniu do osób małoletnich oraz niepełnosprawnych umysłowo.  Z całą pewnością powinni być zatem ukarani za spowodowanie ciężkiego i nieodwracalnego uszczerbku na zdrowiu angielscy  lekarze i psychologowie z lecznicy prowadzonej przez Tavistock and Portman Foundation Trust.  Kontrola przeprowadzona przez zespół National Health Service pod kierownictwem dr Hilary Cass ujawniła, że w tej klinice bez całkowitej pewności co do diagnozy kierowano dzieci do terapii hormonalnej i okaleczających operacji, a niezgodność „płci odczuwanej” z biologiczną stwierdzano nawet u pacjentów z autyzmem.
NHS podjęło kontrolę w wyniku wyroku Sądu Najwyższego,  który w grudniu 2020 roku orzekł, że klinika Tavistock zaniedbała przeprowadzenie dokładnej oceny psychiatrycznej Keiry Bell, skutkiem czego szesnastoletnia dziewczyna przeszła operację usunięcia obu piersi i zaczęła przyjmować męski hormon testosteron. Dziewczyna zbyt późno doszła do wniosku, że popełniła błąd i niepotrzebnie okaleczyła się na całe życie. Podobny błąd popełniła być może Angelina Jolie  decydując się na profilaktyczną podwójną mastektomię czyli amputację piersi po stwierdzeniu że jest nosicielką genu BRCA1 czy BRCA2.  Złośliwi i jak  zawsze niezawodni internauci stwierdzili, że Angelina powinna poddać się amputacji głowy gdyż to właśnie głowa najbardziej zagraża jej życiu i zdrowiu. Natomiast córka Angeliny, zamiast -jak chciała -zmienić płeć zmieniła zdanie i funkcjonuje jako piękna dziewczyna. Na szczęście nic sobie nie urżnęła.
Jak wykryli dziennikarze liczba skierowań do kliniki Tavistock wzrosła przez ostatnią dekadę aż dwudziestokrotnie. Prawdopodobnie jest to skutek presji wywieranej na lekarzy przez aktywistów genderowych.  Lekarze zgłaszający zastrzeżenia wobec podobnych praktyk byli stygmatyzowani, prześladowani a nawet zagrożeni utratą praw zawodowych.
Londyńska kancelaria prawna wniosła  przeciwko klinice pozew w imieniu około tysiąca rodzin poszkodowanych pacjentów. Tom Goodhead, szef kancelarii oświadczył, że dzieci i nastolatki były w tej lecznicy pospiesznie poddawane kuracji bez odpowiedniej terapii psychologicznej  i zaangażowania właściwych klinicystów, a przede wszystkim bez zgody rodziców.
To paradoks, że bez zgody obydwojga rodziców szesnastoletnia dziewczynka nie może wyjechać za granicę i nie może jeździć konno na wyścigach natomiast może amputować sobie obie piersi skazując się w ten sposób na dożywotnie kalectwo. To paradoks, że bez zgody obydwojga rodziców nie można wyciąć dziecku wyrostka robaczkowego a można usunąć mu narządy płciowe i faszerować hormonami.  Jeszcze bardziej zdumiewające jest, że za wymierzenie dziecku klapsa rodzić może utracić prawa rodzicielskie natomiast okaleczenie dziecka wbrew woli rodziców może być traktowane jako pełnoprawne działanie dla jego dobra. Miejmy nadzieję, że sprawa lecznicy Tavistock stanie się precedensem w walce z szaleństwami naszego zwariowanego świata.

 
 
 
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Czesław2

24-09-2022 [08:06] - Czesław2 | Link:

Lecznica to tylko wierzchołek góry lodowej. Za lecznicą stoi ideologia, za nią kasa a za kasą jej drukarze.

Obrazek użytkownika izabela

25-09-2022 [10:04] - izabela | Link:

@ Czesław2
Oczywiście, lecz w przypadku tej lecznicy  ktoś się zbuntował przeciwko absurdowi i przestępczym działaniom. To sprawa bardziej bolesna i jednoznaczna niż na przykład zmuszanie nauczycieli żeby zwracali się do uczniów zgodnie z ich rojeniami na temat płci. Wydaje się, że to nieistotne, "co wam szkodzi"- mówi dyspozycyjny dyrektor szkoły. Nie rozumie, że to jest jak utwierdzanie chorego psychicznie w jego rojeniach. Na przykład zwracanie się przez lekarza do Napoleona z Tworek  per sire. 

Obrazek użytkownika Czesław2

25-09-2022 [10:09] - Czesław2 | Link:

Tylko wyjątkowo zdeterminowana jednostka może w świecie komunizmu zdobyć się na bunt. Wyrzuca ja to na margines w najszczęśliwszym przypadku.

Obrazek użytkownika spike

24-09-2022 [09:49] - spike | Link:

"Miejmy nadzieję, że sprawa lecznicy Tavistock stanie się precedensem w walce z szaleństwami naszego zwariowanego świata."

-"Porzućcie wszelką nadzieję, którzy tu wchodzicie."
Droga Pani Izabelo, nadzieja jest nikła, widząc i słysząc, jak to w ONZ zatwierdza się "prawo człowieka" do zabijania człowieka, wystarczyło tylko zabrać prawa człowieka, człowiekowi poczętemu. Tu też mamy absurdy, jak np. to że człowiekowi poczętemu możemy przepisać prawo własności. Podobnych absurdów przybywa, jak np. ostatnio zmyślanie ilości płci, do tego jest to pod ochroną prawa.

Pomyśleć, czy istniałby świat, gdyby Natura ze swoimi prawami natury, była liberalna ?

Obrazek użytkownika izabela

25-09-2022 [10:19] - izabela | Link:

@spike 
Natura działa niestety powoli. Pozwala człowiekowi kultywować jego odchylenia. Podobnie jak pozwala żyć przez pewien czas różnym dziwolągom. Jak na przykład jeleń olbrzymi (Megaloceros giganteus), . Przykładów nie brakuje.

Obrazek użytkownika Jabe

24-09-2022 [10:56] - Jabe | Link:

Autorka przytomnie skonstatowała, że liberalizm (wolność) nie przystaje do socjalizmu (bezpłatne leczenie). Trzeba się zde­cydować.

Zakłada się, że u mało­letnich i nie­sprawnych umysłowo volenti jest ograniczone.

Obrazek użytkownika izabela

25-09-2022 [10:28] - izabela | Link:

@ Jabe
Tylko kto ma decydować o sprawności umysłowej. ? Dla mnie wyznawcy gender są na przykład wariatami a inni piszą na ten temat prace naukawe. 

Obrazek użytkownika Czesław2

25-09-2022 [10:33] - Czesław2 | Link:

Ci inni to biznesmeni. Jest kasa, jest produkt.

Obrazek użytkownika Jabe

25-09-2022 [10:50] - Jabe | Link:

@izabela   To oczywiście problem. Jednak nie znaczy to, że należy wszystkich traktować jak dzieci. Socjalizm u­bezwłasnowalnia wszystkich z zasady dla ich dobra.

Obrazek użytkownika spike

25-09-2022 [11:35] - spike | Link:

"liberalizm (wolność) nie przystaje do socjalizmu (bezpłatne leczenie)."

-podobnie jak u tych "nie­sprawnych umysłowo volenti jest ograniczone, co tak twierdzą.

Obrazek użytkownika Zbyszek_S

24-09-2022 [12:46] - Zbyszek_S | Link:

Zasada chcącemu nie dzieje się krzywda jest słuszna. Koniec kropka. Oczywiście pod trzema warunkami:
a) brak przymusu
b) decydujący ma pełną informację o potencjalnych skutkach swojej decyzji
c) decydujący jest dorosły i w pełni władz umysłowych

Obrazek użytkownika izabela

25-09-2022 [10:37] - izabela | Link:

@ Zbyszek S. 
Czy  w pełni władz umysłowych była staruszka która wyceniła kamienicę przy Hożej w Warszawie na 50 złotych? Sąd  uznał że tak.Sąd był na pewno w pełni władz umysłowych. Ciekawe tylko jaka była cena sądu. 

Obrazek użytkownika spike

25-09-2022 [11:47] - spike | Link:

Staruszka może i była świadoma co podpisuje, ale nie zdawała sobie sprawy z wartości dokumentu, jego konsekwencji prawnej i materialnej, jaką przedstawia.

Nasza stareńka babcia, chciała mi zrobić przyjemność na urodziny, więc daje mi w prezencie kopertę z pieniędzmi, bym sobie coś kupił. Zaglądam do niej, a w niej 1000 zł.
Więc mówię babci, że to za dużo, wystarczy 100 zł, wyjaśniam że taka kwota to znaczna część jej emerytury, nie stać jej na taki prezent. Za kilka dni, prosi mnie o pieniądze, (nie pamięta gdzie je trzyma), pytam ile potrzebuje i na co, odpowiada że 10 000 zł na zakupy, więc od nowa tłumaczenie, ile to jest, do tego już nie jest w stanie chodzić po sklepach, wspomagając się balkonikiem etc. W końcu przyznała mi rację, ale za kilka dni sytuacja się powtarza.

Obrazek użytkownika paparazzi

24-09-2022 [21:19] - paparazzi | Link:

Pani Izabello bardzo zgrabnie opisane nonsensy dzisiejszego świata. Pisze  Pani "Poza tym większość ludzi jest dobrowolnie (jak w USA) czy przymusowo ( jak w Polsce) ubezpieczona" USA to temat rzeka. Każdy nieubezpieczony dostanie pomoc, nawet operacje mózgu, ale trzeba zwrócić jak się będzie miało $. W wieku emerytalnym wszyscy maja przymusowe ubezpieczenia. Ale zostawmy szczegóły, temat co pani porusza jest przerażający. W państwach niby ostoi demokracji i prawa tworzy się paranoidalne sytuacje akceptowane przez władzę. Co innego debilne decyzje prywatne /abstrahując od wieku/a co innego traktowanie hurtem młodych nie uformowanych umysłowo ludzi. Świat zjeżdża z górki cywilizacji co stworzył. Tylko natura ma niezmienne prawa reprodukcyjne a trawa jest wieczna. A propos Białorusi, czekam niecierpliwie. Pozdrawiam serdecznie.

Obrazek użytkownika izabela

25-09-2022 [10:53] - izabela | Link:

@paparazzi
Pewien minister z PO został jak pamiętam zrujnowany bo zaprosiła teściową do USA a tam udzielono jej pomocy medycznej. Musiał sprzedać nieruchomości w Polsce żeby spłacić dobroczyńców. Nie pamiętam szczegółów dlatego nie podaję nazwiska. Znam trochę stosunki w USA. Samo wejście do szpitala to dla niezamożnego klęska finansowa.. Ja też serdecznie pozdrawiam.

Obrazek użytkownika Czesław2

25-09-2022 [12:41] - Czesław2 | Link:

Pani Izabelo, u nas jest prawie tak samo. Do recepcji w ośrodku zdrowia idzie się po to, aby dowiedzieć się, gdzie prywatnie przyjmuje lekarz, który w tej przychodni też przyjmuje.

Obrazek użytkownika Lech Makowiecki

25-09-2022 [00:20] - Lech Makowiecki | Link:

Pani Izabelo! Temat rzeka... W jednym z moich tomików wierszy pt. "Ja tu zostaję" (2015) tematyce gender poświęciłem cały rozdział. A oto jedna z rymowanek:

            GDYBY GŁUPOTA BOLAŁA...

Kontynuując temat gender (i pokrewne),
Walcząc z idiotyzmem nudnym (tutaj ziewnę),
Argumenty stawiałem – w kontrze homo-mitom;
Naukowe teorie, dowody niezbite...
Po dobroci i grzecznie, emocje hamując,
Swe racje wykładałem tym, co jadem plują...

Wiem – próżno i daremnie. Wszystko groch o ścianę.
Dość już tego zamętu... Koniec bicia piany!
 
Wyczerpawszy już wszelkie perswazji narzędzia
(Efekt: „daj kurze grzędę – ona wyżej siędzie”),
Postanowiłem od dzisiaj przejść do ofensywy...
Mówiąc językiem prostym – dość tej waszej zgrywy!
Koniec pseudonauki, rozważań wszetecznych:
Łapy precz od dzieciaków normalnych i grzecznych!

Idź, tłumacz ogierowi, żeby stał się klaczą,
To kopytem oberwiesz! Aż gwiazdy zobaczysz...
Zapytaj się słonicy: słoniątko ci po co?
To trąbą ci odwinie! Wylecisz jak z procy...
Mam być głupszy od osła (IQ bliskie zeru),
Co – na przekór nowinkom – woli być hetero?

Wielka szkoda, że wasza głupota nie boli!
Genderyzm bez apapu miałby ciężką dolę;
Ból byłby przeogromny, świdrujący, czarci...
Jęk niósłby się po polach jak od kotów w marcu!

Rodzina jest potęgą! Nic tego nie zmieni...
Zrozumcie – żaden gender nie wyrwie korzeni!
My mamy płodzić dzieci, kształcić, łożyć na nie
I oddać wam bez walki? O, NIEDOCZEKANIE!!!               

PS
Jako inżynier dodam (to nie jest do śmiechu):
Tłok w cylindrze pracuje! Nie w rurze wydechu...

 

Obrazek użytkownika izabela

25-09-2022 [09:50] - izabela | Link:

@ Lech Makowiecki
Panie Lechu, Pamiętam ten wiersz. Natomiast P.S. żyje niezależnym życiem i funkcjonuje jako bon mot. Dziękuję za przypomnienie. -)

Obrazek użytkownika Lech Makowiecki

25-09-2022 [19:26] - Lech Makowiecki | Link:

Pani Izo, w takim razie serwuję następny rym na zadany temat. :))) Tym razem będzie SF..

                TĘCZOWY ŚWIAT
                   (science fiction)

Sen miałem dzisiaj straszny (walił jak kastetem);
Włączam TiVi i patrzę: świat ten sam, lecz nie ten...
Tęczowy spiker (śliczny!) mizdrzy się z ekranu.
(Tęczowa lady obok też chyba jest panem).
Tęczowe dzieci kwilą w tęczowym „Poranku”,
A pogodynka wieszczy tęczę bez ustanku.
Włączam kanał sportowy, na mecz patrzę z lękiem;
Kopią piłkę bez sensu... Ale z jakim wdziękiem!
HBO wciskam szybko. Szukam filmów akcji.
Zamiast tego mam seans mody, charme’u, gracji...
Może dramat gdzieś znajdę? Komediowe grepsy?
A tu tylko rozterki: czy lakier, czy tipsy?
Może trafię love story? Owszem, jest bez liku:
On i on... Ona z oną... Gdzieś na Titanicu...

W panice po kanałach normalności szukam,
Drżącym palcem w pilota wciąż stukam i stukam...
Wchodzę do internetu... Są! Znalazłem w sieci!
Heteroseksualni – babki i faceci –
Siedzą po rezerwatach, w gettach i więzieniach!
Dzieci im odbierają tuż po urodzeniu,
By nie mogli wychować podobnych odmieńców
Mama z Tatą – z plakietką: „hetero-zboczeńcy”...

Rzucam laptop o ścianę! Na ścianie – kalendarz.
Rok dwa tysiące setny! Ale jestem szczęściarz...
Budzę się zlany potem. Chyba się upiję!
Co za ulga... Wiem jedno – tego nie dożyję...

PS Parafrazując słowa Jacka Kaczmarskiego:

Choć niszczą „heteryków” dziś na całym wielkim świecie,
O, bracia moi – brońcie się! Nim wszyscy wyginiecie!!!

 

Obrazek użytkownika smieciu

25-09-2022 [14:52] - smieciu | Link:

Klinika Tavistock ma długą historię... I ciekawą. Naprawdę. Dużo rzeczy się w niej narodziło.
Ludzie zdębieliby gdyby liznęli temat. Z drugiej strony może wyszliby poza tego pieprzonego pudelka gdzie całe zło świata znajduje się na Wschodzie uosabiane przez Putina. Albo na Zachodzie w Berlinie.
Świat jednak wkroczył już na nowe tory i tak czy owak to i owo będzie musiało dotrzeć do ludu. Lekcja będzie bolesna.