Cyniczne teorie postmodernizmu

Czy kiedykolwiek słyszeliście, że nauka może być seksistowska a otyłość zdrowa? A może, że tylko i wyłącznie biali mogą być rasistami? Jesteście zdezorientowani tymi sprzecznymi informacjami? My również. W tym kryzysowym momencie na ratunek przychodzą nam autorzy książki „Cyniczne teorie” Helen Pluckrose i James Lindsay, którzy w swojej prowokującej książce, przedstawili ewolucję dogmatu, który namieszał w umysłach zachodniego społeczeństwa, od francuskiego postmodernizmu po przewrót myślowy na uniwersytetach. Podstawowymi założeniami liberalizmu są demokracja, równość wobec prawa, wolność wypowiedzi, ograniczenie władzy wykonawczej, szacunek dla różnorodności poglądów. Czy jednak nasz krąg cywilizacyjny wciąż rozumie to pojęcie tak samo? Ubiegłe dekady przyniosły fundamentalne zmiany w zachodniej kulturze, co w znacznym stopniu utrudniło dialog w nauce i społeczeństwie.

Przy okazji promocji książki "Cyniczne teorie", wydanej przez Warsaw Enterprise Institute, o postmodernizmie rozmawiają prof. Zbigniew Lew-Starowicz, dr Katarzyna Szumlewicz, prof. Andrzej Zybertowicz i Roman Warszawski. Dyskusję prowadzi Sebastian Stodolak.

 

YouTube: 
Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Zbyszek_S

29-07-2022 [16:37] - Zbyszek_S | Link:

" Podstawowymi założeniami liberalizmu są demokracja, równość wobec prawa, wolność wypowiedzi, ograniczenie władzy wykonawczej, szacunek dla różnorodności poglądów."
Nie. To nie są podstawowe założenia i nie liberalizmu, tylko są to wartości modernizmu.
Jeśli ktoś chce się czegoś dowiedzieć nt. postmodernizmu oraz jego dramatycznych skutków oddziaływania na życie to polecam swój tekst {TUTAJ}

Obrazek użytkownika u2

29-07-2022 [18:57] - u2 | Link:

o postmodernizmie rozmawiają prof. Zbigniew Lew-Starowicz, dr Katarzyna Szumlewicz, prof. Andrzej Zybertowicz i Roman Warszawski. Dyskusję prowadzi Sebastian Stodolak.

Bardzo ciekawa dyskusja. Dwóch uznanych profesorów z wieloletnim doświadczeniem i młody narybek. Wszystko z dużym poczuciem humoru, choć temat wcale nie satyryczny tylko na czasie, a właśnie trwa prawdziwa wojna :-)