Dugin i Putin, czy Dugin znalazł swojego Iwana Groźnego?

W poprzednim artykule pt. ‘Aleksandr Dugin – początek tajnego dojścia Putina do władzy’ cytowałem najnowsze słowa Aleksandr Dugina z 3 marca 2022r, opublikowane na portalu ‘Katehon’, który jest założony i kontrolowany przez rosyjskich oligarchów i elitę polityczną Rosji:

„Od początku lat 90. Nauczałem rosyjskie wojsko. Zacząłem robić wykłady z geopolityki w rosyjskiej instytucji Sztabu Generalnego i to było dla nich absolutnie konieczne (...)To był początek tajnego dojścia Putina do władzy"

https://katehon.com/en/article...

Jestem w trakcie opracowania dalszych publikacji na temat Aleksandr Dugina jednak w nawiązaniu do jego słów z marca 2022r, chciałbym przypomnieć wywiad Aleksandr Dugina z 1998r dla Frondy w którym opisał swoją misję i cele Euroazji

Aleksandr Dugin o sobie

„Jestem jak Iwan Pereswietow, który wymyślił opryczninę dla Iwana Groźnego. Jestem laboratorium myśli. Ja nie myślę za siebie, ja myślę za państwo, za naród, za historię. Czekam na swojego Iwana Groźnego. Wszyscy politycy, którzy będą szukali dla Rosji prawdziwej i wielkiej idei, wcześniej czy później trafią do mnie. Nie dlatego, że jestem wielką indywidualnością i sam osobiście coś sobie wymyśliłem, ale dlatego, że istnieje obiektywna idea Rosji, a ja jestem tylko jej wyrazicielem”.
 

Co czeka Eurazje pod panowaniem Rosji

Rosja jako kościół prawosławny– kościół prawosławny jako prawdziwy faszyzm

“…W prawosławiu natomiast człowiek jest częścią Kościoła, częścią wspólnotowego organizmu, tak jak noga. Jak więc człowiek może odpowiadać za siebie? Czy noga może odpowiadać za siebie? Stąd wywodzi się idea państwa, totalnego państwa. Dlatego też Rosjanie, ponieważ są prawosławni, mogą być prawdziwymi faszystami, w odróżnieniu od sztucznych włoskich faszystów w rodzaju Gentile czy tamtejszych heglistów. Prawdziwy heglizm to Iwan Pereswietow - człowiek, który w XVI w. wymyślił dla Iwana Groźnego opryczninę. To był prawdziwy twórca rosyjskiego faszyzmu. On sformułował tezę, że państwo jest wszystkim, a jednostka niczym. Państwo jest zbawieniem, państwo jest Kościołem …”

Rosja to barbarzyństwo, które zostanie narzucane Euroazji oraz Sojusz Niemcy-Rosja

„Na początku był Wschód i Zachód. Wschód to raj, pełnia, Zachód to wygnanie, nicość. Wschodnie imperium - prawowite, zachodnie - apostatyczne. To nie są tylko archetypy. Trwa wielka walka między Bizancjum a Rzymem, Rusią a Zachodem, eurazjatyzmem a atlantyzmem, socjalizmem a kapitalizmem, barbarzyństwem a cywilizacją. My nie reprezentujemy cywilizacji, ale kulturę. My wszyscy - Rosjanie, Serbowie, Tatarzy itd. - reprezentujemy żywioł barbarzyński.
 Barbarzyństwo to życie, to sakralny świat tradycji. Mieszkamy w szałasach, bijemy w bębny, pijemy wódkę, a przeciw nam naciera Daniel Bell, postmodernizm, informacyjne społeczeństwo postprotestanckie, Nowy Światowy Porządek. W tym wielkim starciu cywilizacji atlantyckiej i kultury eurazjatyckiej to wszystko, co znajduje się między nami - Polska, Ukraina, Europa Środkowa, a kto wie, może nawet Niemcy - musi zniknąć, zostać wchłonięte…”
(...) Niemcy zaprzepaścili swoją szansę podczas wojny. Trzeba było razem z nami walczyć przeciwko Anglii, obrócić pakt Ribbentrop-Mołotow na Zachód, a wtedy Hitler-Stalin forever. Dziś, zamiast po angielsku, wszędzie by mówiono po rosyjsku i niemiecku. Niemcy nie poszli na to i przegrali. Teraz panuje tam okupacja amerykańska i taki "zamordyzm", że nawet ust nie można otworzyć. Mam jednak nadzieję, że Niemcy otrząsną się z tego stanu i wcześniej czy później zrzucą zależność. Jestem przekonany, że we wspólnym eurazjatyckim domu znajdzie się miejsce i dla Niemców, i dla Polaków, i dla Francuzów, i dla Włochów. My Rosjanie narzucimy całej Eurazji jedynie barbarzyński, sakralny stosunek do życia, a jak się on będzie przejawiał w przypadku konkretnej nacji, to zależeć będzie od własnych predyspozycji narodowych

Behemot (jak nazwałby go Carl Schmitt), eurazjatycki potwór tatarsko-scytyjski

„Behemot (jak nazwałby go Carl Schmitt), eurazjatycki potwór tatarsko-scytyjski, w którym zawierają się nie tylko ludzie, ale również żywioły, elementy przyrody, gleby, wiatry, rzeki, góry. Sublimacją tej strasznej ciemnej gromady są rosyjscy monarchowie, Stalin... Stalin nie był odrębną indywidualnością, lecz osobą kolektywną, Starszym Bratem, manifestacją eurazjatyckości w jej wariancie komunistycznym”

Misja Euroazji

(…) Następnym naszym etapem będzie prawosławny komunizm - eurazjatycki, misyjny, panslawistyczny, filotatarski...- Włączamy bardzo wiele, ale i wykluczamy bardzo wiele. Wykluczamy indywidualizm, jednostkę, wolny rynek, neutralność światopoglądową, tolerancję, a włączamy elementy barbarzyńskie, fanatyczne, egzaltowane.

(…) Zachód powinien zapłacić za wszystko. Najlepiej byłoby go zasiedlić Chińczykami, Tatarami, muzułmanami, całym tym eurazjatyckim koczownictwem…(…)

(…) Europa ma dziś wybór: eurazjatyzm lub atlantyzm. Albo pójdzie z Rosją, albo z Ameryką (…)

Źródło: https://www.fronda.pl/a/aleksa...

Więc pytanie jest czy A. Dugin znalazł swojego Iwana Groźnego i jest nim Putin, czy będzie nim Nikolai Patrushev, który również jest bardzo blisko A. Dugina i który ma być następcą W. Putina, zresztą to chyba bez różnicy bo w koncepcji A. Dugina tacy ludzie jak Stalin i Putin są tylko sublimacją tej strasznej ciemnej gromady – która zwie się Behemot (jak nazwałby go Carl Schmitt), eurazjatycki potwór tatarsko-scytyjski

https://www.themoscowtimes.com...

CDN.

Poprzednie opracowania w których jest opisane jak idelogia A. Dugina była realizowana przez współczesną Rosję

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika u2

01-05-2022 [23:25] - u2 | Link:

Wschód to raj, pełnia, Zachód to wygnanie, nicość.

Z tego co wiem, to jest dokładnie odwrotnie. Zsyłki na Syberię w kibitkach to wymysł wschodu, a nie zachodu :-)

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

01-05-2022 [23:40] - wielkopolskizdzichu | Link:

"Zachód to wygnanie, nicość."
Do tego gendery, pedofilia, satanizm, federalizm, cywilizacja śmierci, konsumpcjonizm, relatywizm, antypolonizm, i inne zło.
Przekaz z TVP i z ambon kościelnych, podąża kremlowską ścieżką .

Obrazek użytkownika u2

02-05-2022 [11:22] - u2 | Link:

Do tego gendery, pedofilia, satanizm, federalizm, cywilizacja śmierci, konsumpcjonizm, relatywizm, antypolonizm, i inne zło.

Wypisz wymaluj twoja Rosja :-)

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

02-05-2022 [11:33] - wielkopolskizdzichu | Link:

Dlaczego moja Rosja?
Ja nie głosuję za tzw. Zjednoczoną Prawicą która  zamierza zrobić z Polski drugi putinland.

Obrazek użytkownika ndb2010

02-05-2022 [12:02] - ndb2010 | Link:

@wielkipolskizdzichu...moge tylko Panu napisac ze jeden z dwoch nastepnych tekstow ktore przygotowuje to tekst o takich osobach jak Pan, ktorych Dugin zorganizowal aby destabilizowac I oslabiac zdrowa prawice, ma Pan podobny styl I sposob dzialania ale o tym wkrotce...to tyle na dzis..

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

02-05-2022 [12:23] - wielkopolskizdzichu | Link:

"takich osobach jak Pan, ktorych Dugin zorganizowal aby destabilizowac I oslabiac zdrowa prawice"
Poczułem się mile podłechtany  stwierdzeniem iż należę do jakiejś siatki, mającej na celu  zaprowadzenie kremlowskiego porządku od Atlantyku po Sachalin.
Wszak nie ważne co mówią byleby pseuda nie mylili.

Mimo wszystko, proponuję uspokoić pańską spiskową wenę, bo możesz się Pan tylko ośmieszyć.

Co więcej niezbyt to dobrze świadczy o Panu skoro moje korzystanie z prawa do krytycznego opisu władzy w Polsce traktuje Pan jako wrażą inspirowaną z zagranicy działalność.
Tego rodzaju podejście do niezadowolonych cechuje przecież obecnych i byłych władców Rosji i ich pomagierów. 
 

Obrazek użytkownika ndb2010

02-05-2022 [13:47] - ndb2010 | Link:

@wielkipolskizdzichu przeczytalem Pana komentarze tutaj, w tym te ktore albo pokazuja ze Pan nie rozumie tekstu napisanego I cytatow ze slow A. Dugina albo celowo Pan probuje mieszac, nie mnie oceniac, jednak jesli Pan pisze ze nie glosuje Pan na zjednoczona prawice bo nie chce Pan putinazacji Polski odslonil Pan swoje motywacje I ideologie, co jak co ale zarzucac zjednoczonej prawicy probe putinazacji Polski moga tylko ci ktorzy wspieraja rosyjska agresja na Ukraine oskarzajac Ukraine o faszyzm w czasie gdy glowni Rosyjscy ideolodzy tak jak Dugin sa otwarcie faszystami...tak jak pisalem jestem w trakcie pisania Nowego opracowania na temat takich osob jak Pan ktore udaje Patriotow a stosuja duginowskie metody...wiecej nie mam nic do napisania do Pana wiec moze Pan sobie odpuscic probe dyskusji bo z takimi jak Pan sie nie dysktuje tylko odslania metody ktore tacy jak Pan uzywaja

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

02-05-2022 [14:01] - wielkopolskizdzichu | Link:

 "z takimi jak Pan sie nie dysktuje tylko odslania metody ktore tacy jak Pan uzywaja"
Łaskawca, bo przecież zamiast poprzestać na odsłonięciu moich metod mógłby mnie ubić jako zdrajcę.
Idąc torem wyznaczonym przez Pana spodziewać się należy przy najbliższych wyborach zmiany ordynacji tak aby podobnych do mnie wyłapać i skazać na wieczną infamię, bo nie dość, że nie głosują na jedyną właściwą listę to w dodatku brzydko o niej piszą.

Obrazek użytkownika ndb2010

02-05-2022 [15:13] - ndb2010 | Link:

@02-05-2022 [14:01] - wielkopolskizdzichu | ubijanie i wywózki oraz inne formy opresji i eksterminacji to metody ideologii, której Pan świadomie lub nieświadomie służy,  od 2015 roku nie widać więzniów politycznych i masowych ucieczek z kraju, choć wielu zapowiadało. Jakby Pan znał moją historię to by wiedział, że byłem kiedyś wyborcą PO (przed 10/04.2010) ale dzieki tym ktorzy zgineli zaczęłem się interesowac historią i polityką na serio.

Dugin jest rosyjskim faszystą i na jego ideologii Rosja ksztaltuje swoją politykę ekonomiczną i militarną i na ten temat jest tekst, Przyszedł Pan na ten blog i zaczął wypisywać bzudry, że cytaty Dugina to cytaty z TVP it, nie wniósł Pan nic pożytecznego do dyskusji, tylko próbuje mieszać, dezinformować oraz obrażać...więc sam o sobie Pan wydaje świadecztwo, ja nie chce już tracic więcej czasy na dyskusje z Panem, bo albo się pewne rzeczy rozumie albo nie, wkrótce napiszę więcej o Takich jak Pan, Miłego dnia, 

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

02-05-2022 [15:35] - wielkopolskizdzichu | Link:

 "zaczął wypisywać bzudry, że cytaty Dugina to cytaty z TVP"
Ma Pan problem z ogarnięciem rzeczywistości.
TVP i Kościół Katolicki nie posługuje się  cytatami z Dugina, natomiast w celu wytworzenia pośród pisiorstwa poczucia oblężonej twierdzy, którą zdemoralizowana antycywilizacja Zachodu chce zniszczyć posługuje się taką samą argumentacją.
Jak widać z pańskich wpisów, bardzo skutecznie, a to dlatego że przeciętny pisior nawet wykształcony niewiele różni się od Rosjanina.
Jeden i drugi za brak łańcuszka przy górnopłuku w publicznym szalecie oskarży wredną zagranicę i jej wewnętrzną agenturę. 

Wiem, wiem, przykład prymitywny, ale ma tę zaletę że nawet pisior jest w stanie go zrozumieć.

Obrazek użytkownika u2

02-05-2022 [15:07] - u2 | Link:

Dlaczego moja Rosja?

Takich "argumentów" używają twoi ziomale z Rosji i Niemiec, czyli twój Hajmat to te dwa kraje.

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

02-05-2022 [15:18] - wielkopolskizdzichu | Link:

"Takich "argumentów" używają twoi ziomale z Rosji i Niemiec,"
Pal licho ziomali z Niemiec, ale stwierdzenie iż ziomale z Rosji stawiają zarzuty w stosunku do ZP że chce putinizacji Polski świadczą o tym że jesteś pod wpływem alkoholu lub TVP.
Ziomale z Rosji gdybym takich miał, stawialiby zarzuty o amerykanizowanie Polski, nie o zbliżanie jej do standardów rosyjskich.

Obrazek użytkownika sake3

02-05-2022 [11:35] - sake3 | Link:

@Wielkopolskizdzichu.......Przeczytał Pan chociaż teksty autora ( obecny jest trzeci) na NB żeby tak ironizować? Czy przypadkiem to nie udający duchownego niby patriarcha Cyryl zarzuca te wszystkie grzechy Zachodowi? Oczywiście Zachód te wszystkie grzechy popełnił i popełnia nadal,ale Rosja nie jest czystą leliją i też ma je w swoim dorobku.Panu najłatwiej przychodzi naśmiewanie się ale może tak trochę wysiłku umysłowego przy zapoznaniu się z materiałem i próby ustosunkowania do niego.Zbyt łatwo przychodzi wam oskarżanie o niski IQ innych sami swoich braków nie zauważacie.

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

02-05-2022 [12:07] - wielkopolskizdzichu | Link:

Mam się odnieś do czego? Do tez Dugina?
Przecież to jest wałkowane na NB od wielu lat, nic nowego się na ten temat nie napisze.
Jeśli chodzi o kpiny z pisiorów takich ja ty. 
Owszem, bo jesteście napuszeni i przekonani o własnej doskonałości, a tym samym śmieszni jak karły robiące w cyrku za klaunów. 
To o takich jak ty Kurski, ponoć, powiedział: ciemny lud kupi wszystko.

Obrazek użytkownika sake3

02-05-2022 [14:11] - sake3 | Link:

@wielkopolskizdzichu....Ten wpis własnie pokazał że to pan jest tym ciemnym ludem niezdolnym do myślenia,uprzejmości czy choćby do dyskusji. Po co pan w ogóle wchodzi na blog tylko po to żeby mi dopiec nazwać klunem w cyrku,osobą smieszną i napuszoną? Pan raczej chce się dowartościować nie mając jednakże nic do powiedzenia więcej.

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

02-05-2022 [14:41] - wielkopolskizdzichu | Link:

"to pan jest tym ciemnym ludem niezdolnym do myślenia"

Czy jestem niedolnym do myślenia? Zdania na ten temat są podzielone.
Natomiast masz bezwzględnie rację, z pisiorami nie wymieniam uprzejmości i staram się z nimi nie dyskutować. 
Z pisowskimi ćwokami odbierającymi mi prawo do nazywania się Polakiem, oskarżającymi mnie o bycie złodziejem, zdrajcą i co tylko im ślina na język przyniesie, uprzejmości się nie wymienia.

Obrazek użytkownika Pers

02-05-2022 [15:14] - Pers | Link:

@u-bocik
//Z tego co wiem, to jest dokładnie odwrotnie. Zsyłki na Syberię w kibitkach to wymysł wschodu, a nie zachodu :-)//

A obozy koncentracyjne?

Obrazek użytkownika angela

02-05-2022 [11:20] - angela | Link:

Wg Dunina.."(…) Zachód powinien zapłacić za wszystko. Najlepiej byłoby go zasiedlić Chińczykami, Tatarami, muzułmanami, całym tym eurazjatyckim koczownictwem…(…)"
Czy ta durna niemiecka " wladczyni" , ze sklerotycznym uśmiechem, nie wykonywała rozkazow Dunina/Putina.???

Niemcy w kleszczach surowcowych D/P,
dążyły do opanowania calej Europy. 
Zamykanie elektrowni jądrowych, w celu pompowania bandyty, zakupu surowców w Rosji.
Zamykanie kopalni w Polsce, ze świetnym węglem  gazowym, a otwarta droga dla śmiecia pełnego kamienia z Rosji, I " jak ciezko" im od tego odejść???
Sprowadzenie islamu do Europy. !!!!

Niemcy I Europa powinni ją z tego barbarzynstwa na Niemcach i narodach Europy rozliczyć. 
 

Obrazek użytkownika Pers

02-05-2022 [08:10] - Pers | Link:

@angela
//Zamykanie kopalni w Polsce, ze świetnym węglem  gazowym, a otwarta droga dla śmiecia pełnego kamienia z Rosji,//

Jest dokładnie odwrotnie. To w Polsce wydobywa się obecnie węgiel kiepskiej jakości.
Zakaz importu węgla (dobrej jakości) z Rosji spowoduje ogromny wzrost cen ogrzewania w gospodarstwach domowych i energii elektrycznej. Węgiel z Australii jest dużo droższy. Tak jak gaz z USA.
Ale kogo to obchodzi? Na złość babci odmrozimy sobie uszy.

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

02-05-2022 [08:27] - wielkopolskizdzichu | Link:

"Najlepiej byłoby go zasiedlić Chińczykami, Tatarami, muzułmanami, całym tym eurazjatyckim koczownictwem"

Ciekawy pomysł. Z jednej strony wroga Rosja z drugiej też nieprzyjaźni wyznawcy Allacha. Na taki koncept tylko pisior może wpaść.

Obrazek użytkownika sake3

02-05-2022 [08:26] - sake3 | Link:

Porównanie dwu satrapów Stalina i Putina pokazuje zasadnicze różnice.Stalin nie miał doradców tylko podwładnych których w każdej chwili mógł zniszczyć i to robił. Putin oparł się na ideologach takich jak Dugin,a którzy za życia Stalina nawet nie byli brani pod uwagę.Ci doradcy plus oligarchowie mają na Putina tak duży wpływ a za wszystkim stoją wielkie pieniądze.Jedynie imperialna pycha i zbrodnie łączą Stalina i Putina.Choroba czy śmierć Putina niczego tu nie zmieni,za progiem już przebiera nogami Paruszew,ale pozostaje ta sam linia działania oparta na bełkocie Dugina.Satrapia Stalina siermięzna i jednoosobowa już została zastąpiona satrapią z podkładką ideologiczną i ta druga jest o wiele bardzie groźna choć punktem stycznym obydwu jest podbój świata.

Obrazek użytkownika Pers

02-05-2022 [15:06] - Pers | Link:

Największym mankamentem tej notki jest posługiwanie się wyrwanymi z kontekstu cytatami. Coś w stylu "Polska to nienormalność" - Tuska.
Mało kto zna (a z pewnością nikt nie cytuje) całej wypowiedzi Tuska.
To samo jest tutaj, ocena filozofa na podstawie, krótkich, tendencyjnie wybranych zdań jest co najmniej nieuczciwością intelektualną.
Ciekaw jestem ilu tych znafcóf Dugina przeczytało choć jedną jego książkę?

Obrazek użytkownika ndb2010

02-05-2022 [21:53] - ndb2010 | Link:

@pers - jestem w trakcie czytania, ale są dostępne także jego artykuły, które cytuje także.. 

W swoim artykule z 1997 roku „Faszyzm – bez granic i czerwieni” Aleksandr Dugin – rosyjski faszysta, który pomógł przekonać Putina do inwazji na Ukrainę ... napisał

https://www.jiscmail.ac.uk/cgi...

"W XX wieku są tylko trzy ideologie, które zdołały wykazać, że ich zasady są realistyczne pod względem ich realizacji polityczno-administracyjnej - są to liberalizm, komunizm i faszyzm. Na ile się chce – nie sposób wymienić innego modelu społeczeństwa, który nie byłby jedną z form tych ideologii, a [który] jednocześnie istniał w rzeczywistości. Są kraje liberalne, są [kraje] komunistyczne i są [kraje] faszystowskie (nacjonalistyczne). Inni są nieobecni. I są niemożliwe. W Rosji przeszliśmy dwa etapy ideologiczne – komunistyczny i liberalny. Pozostaje faszyzm. 1. Przeciw narodowemu kapitalizmowi Jedną z wersji faszyzmu, którą, jak się wydaje, społeczeństwo rosyjskie jest dziś gotowe (lub prawie gotowe) przyjąć, jest narodowy kapitalizm. Niemal nie ulega wątpliwości, że projekt narodowego kapitalizmu czy „prawicowego faszyzmu” stanowi ideologiczną inicjatywę tej części elity społeczeństwa, która poważnie zajmuje się problemem władzy i dotkliwie odczuwa potęgę czasu [velenie vremeni]. Jednak „narodowo-kapitalistyczna”, „prawicowa” odmiana faszyzmu bynajmniej nie wyczerpuje natury tej ideologii. Co więcej, zjednoczenie „narodowej burżuazji” z „inteligencją”, na której według niektórych analityków będzie się opierać nadchodzący rosyjski faszyzm, stanowi jaskrawy przykład tego, co w rzeczywistości jest całkowicie obce faszyzmowi jako światopoglądowi. jako doktryna [i] jako styl. „Dominacja kapitału narodowego” – to marksistowska definicja zjawiska faszyzmu. Absolutnie nie bierze pod uwagę specyficznej filozoficznej autorefleksji ideologii faszystowskiej [i] świadomie ignoruje fundamentalny rdzeń patosu faszyzmu.

Myślę, że jego wypowiedzi są bardzo jasne i wyraziste....

CDN

Obrazek użytkownika Pers

02-05-2022 [22:01] - Pers | Link:

@ndb
//Myślę, że jego wypowiedzi są bardzo jasne i wyraziste....//

Oczywiście.
Szkopuł w tym, że 99,9% ludzi nie wie co to naprawdę jest "faszyzm" i zadowala się obiegową, przeinaczoną definicją.
Mylą np. zdrowy na wielu płaszczyznach polityki społecznej i gospodarczej włoski faszyzm z niemieckim nazizmem. A to dwa różne światy.
Ale czekam niecierpliwie na CD.
 

Obrazek użytkownika Valdi

03-05-2022 [10:32] - Valdi | Link:

@Pers
Za to ty wiesz baranie ....